Jump to content


Photo
- - - - -

Twin Peaks


  • Please log in to reply
170 replies to this topic

#121 djuras

djuras
  • Members
  • 12,824 posts

Posted 03 September 2017 - 16:41

dajte ovde neki kratak recap, ali bez spoilera molim

 

odgledao sam prve 3. epizode i video samo gomilu nabacanih lincovih tripova, bez ikakvog smisla i koncepcije

da li se kasnije razvija nesto sto lici na pricu ili nastavlja isto?


  • 0

#122 The(wizard of)O.

The(wizard of)O.
  • Members
  • 6,852 posts

Posted 03 September 2017 - 17:19

Oboje.  :D 
Prica se razvija,ali dosta sporo i na momente iritirajuce. Radnja se ozbiljno zahuktava tek od E14 po meni. A tripova i wtf momenata ces se nagledati (posebno se spremi na E08).

Moj savet ti je da se naoruzas strpljenjem.


  • 0

#123 DonJuan

DonJuan
  • Members
  • 21,299 posts

Posted 04 September 2017 - 18:29

i am freddie and this is my destiny.

 

:)


Edited by DonJuan, 04 September 2017 - 18:33.

  • 0

#124 The(wizard of)O.

The(wizard of)O.
  • Members
  • 6,852 posts

Posted 04 September 2017 - 19:04

Kakva epizoda!!
Kakvih zavrsnih 15-20min  :hail: Kakav kraj E17  :hail: 

The past dictates the future

Odlicna fotografija,dobre stare fore (Albert Kolu: "Omeksao si tokom godina", Gordon Albertu: "Ne tamo gde je bitno") i kooonacno prepoznatljiva TP atmosfera napetosti,neizvesnosti i zlokobnosti u vazduhu pracena poznatim muzickim temama.
 


Edited by TheObradovic, 04 September 2017 - 19:05.

  • 0

#125 DonJuan

DonJuan
  • Members
  • 21,299 posts

Posted 04 September 2017 - 19:56

Odgledao sam i poslednju....

 

Ajde, da sačekam i vas, pa da čujem komentare :)


  • 0

#126 The(wizard of)O.

The(wizard of)O.
  • Members
  • 6,852 posts

Posted 04 September 2017 - 20:53

Prvi komentar nakon finalne epizode bi bio jepse Lynche! 
Auh!!

Sad da se malo saberem,pa da probam da pohvatam konce.
U principu - mozda bi bilo bolje i efektnije da je serija zavrsila sa E17. E18 je prozor ka jos jednoj sezoni,ili ipak ne?

Edit:tacno sam znao da ce sve sto je onaj celavi div izgovarao unatraske u E01 Kuperu,sve sto su mu patuljak i drvo govorili u Red Rooom-u,svi zvukovi koje pamtimo iz te epizode (ono skripanje..)imati neku vaznost i uticaja na kasniju radnju. I sve nas je pogodilo u ovoj ,poslednjoj epizodi pomalo neocekivano kad smo vec spustili gard. 

Dzin je Cooperu tad spomenuo brojku '430' (Remember 430) - tacno na tom rastojanju Dejl i Dajen zaustavljaju vozilo i pronalaze 'mesto'.
Pa je onda u E01 bilo i Remember Richard and Linda. Da li je Kuper Ricard,a Dajen Linda?

A tek scena kada Loru vraca kuci? Koga zatice tamo? Koja imena se cuju od nepoznate zene na vratima? Chalfont&Tremond.
Ova imena su bitna zato sto se pojavljuju i u originalnoj seriji i u 'prequel nastavku' Fire Walk With Me. Lora je isporucivala obroke nekoj g-dji Tremond,a posle njene smrti je to radila Dona. 

I scene iz E17 su vesto montirane sa scenama iz FWWM filma (crno-bele sekvence)..

Ima toga jos sto mi vec sada pada na pamet i zbunjuje me...


Edited by TheObradovic, 04 September 2017 - 21:16.

  • 0

#127 DonJuan

DonJuan
  • Members
  • 21,299 posts

Posted 04 September 2017 - 20:59

Prvi komentar nakon finalne epizode bi bio jepse Lynche! 
Auh!!

Sad da se malo saberem,pa da probam da pohvatam konce.
U principu - mozda bi bilo bolje i efektnije da je serija zavrsila sa E17. E18 je prozor ka jos jednoj sezoni,ili ipak ne?

Pretpostavljam da jeste, ali i S2 je imala prozor za S3, pa smo čekali 25 godina nastavak. 

 

Showtime će pristati na nastavak, ali se naravno za sve pita Lynch.

 

edit. Lora Palmer = Suzana Mančić  :lol+:  :lol+:  :lol+:


Edited by DonJuan, 04 September 2017 - 21:12.

  • 1

#128 T Mac

T Mac
  • Members
  • 8,239 posts

Posted 05 September 2017 - 00:35

Komotno su mogli da završe i sa 17. epizodom.


  • 0

#129 The(wizard of)O.

The(wizard of)O.
  • Members
  • 6,852 posts

Posted 05 September 2017 - 00:36

Kada je 2007.David Chase,kreator Sopranosa,odlucio da seriju zavrsi zarcnjenjem ekrana veliki broj gledalaca je ostao zatecen. I do dana danasnjeg jedan deo prezire sto je serija tako okoncana. Twin Peaks je slicno okoncan,sa bezmalo kosmarskim vriskom Lore Palmer koji odzvanja negde u tmini. Ipak,postoji znacajna razlika u nijansama frustracije fanova ova dva serijala.

Dva su nacina da se interpretira zavrsetak Sopranosa - Tony je ili upucan ili nije. Svako bira ono sto ga licno vise zadovoljava kao gledaoca,a izbor je u svakom slucaju lagan jer se Sopranosi odvijaju u realnom svetu. Twin Peaks je,medjutim,drugacija zverka i zbunjujuci obrt koji je eksplodirao u nagli zavrsetak vise je delovao kao novo golicanje maste nego zakljucak.

Nije da mi se poslednja scena nije dopala. Jos je varim i proci ce jos neko vreme dok sasvim ne formiram misljenje i ne namestim osecaje za sve vidjeno. Nisam ni ocekivao da mi Lynch servira razresenje misterije sa ukrasnom trakom. Takvo ocekivanje bi samo dovelo do razocarenja. Osecaj ocaja i uzasa koji je izazvala poslednja scena je uspeh za seriju,uzimajuci u obzir cinjenicu emocionalnog uticaja na gledaoca. Lynch igra na kartu raspolozenja i nijansi radije nego na odgovorima i objasnjenjima, i ako moze da natera gledaoce da nesto osete (bilo sta!) to je veliko dostignuce.

Spoiler


Ostaju mnoga pitanja. 
Da li je spasavanje Lore stvorilo neko alternativno vreme? Da li je Kuper uopste spasao Loru? Da li je ovaj svet napravljen od strane onih koji prebivaju u Crnoj Kolibi? Da li je Kuper prevaren? Ili je i on samo jos jedan agent koji je jednostavno nestao kao Philip Jeffries ili Chet Desmond pre njega?

Nevezano za to sta znaci za celu pricu,zavrsetak,frustirajuci i proganjajuci,je sjajna metafora za Twin Peaks:Povratak u celini. Mnogi su zeleli da ih Frost i Lynch vrate u proslost. Hteli su da zarone u tople i udobne dubine nostalgije. I to je tako i u zivotu: makar nekad svi smo pozeleli da se mozemo vratiti u proslost. Mozda samo da ozivimo neke slavne dane, da provedemo neki momenat u neka lepsa i laksa vremena od ovih teskih i neizvesnih u kojima svi zivimo. Ili da jednostavno nesto promenimo,da bi zivot onda isao drugim tokom. Ali - zivot nazalost ne funkcionise na taj nacin. 

Kuper je rekao: Proslost diktira buducnost. I bio je naivan da moze da je promeni. Bez obzira na prepoznatljivi kolorit i dekor,pite i kafu, Twin Peaks se nepovratno promenio ubistvom Lore Palmer. Ubistvo je otkrilo zlo koje se krije iza belih fasada americkog predgradja. Stvari su se samo pogorsale protekom vremena. Twin peaks je sada mesto prekinutih veza, neispunjenih snova, policajaca vezanih za trgovinu narkotika, hit-and-run huligana, mesto velikih i malih zombija. "Ima jos dobrih ljudi" kao sto je rekla Log Lady,ali sjaj je nestao (pricamo li dalje o TP?)
Ovaj serijal je bio mracan,uznemirujuci i onaj koji ne nosi nikakvo izvinjenje. On je refleksija naseg vremena,sa nasiljem koje preplavljuje nase (americke) ulice i sveta kojeg samo jedan pogresan tweet deli od nuklearnog rata.
Bez obzira sta mi zelimo,ili sta Kuper zeli,ne mozemo jos uvek da se vratimo kuci.

Vidimo se za 25.godina?

(a sad da probam da se napregnem da mi se u snovima jave neki odgovori - bas po uzoru na Dejla i TP svet.)





 


  • 2

#130 DonJuan

DonJuan
  • Members
  • 21,299 posts

Posted 05 September 2017 - 08:27

16906868_1381329128595172_30441364155384

 

We live inside a dream. I ako je tako, čiji san je to?


  • 0

#131 The(wizard of)O.

The(wizard of)O.
  • Members
  • 6,852 posts

Posted 05 September 2017 - 12:31

Kao sto sam napisao - ova sezona (ako je?) jedino moze biti san Audrey Horn.

Svako ko je procitao bar par intervjua Lyncha zna da on uopsteno ima taj neki,nazvacu ga,trip ili problem da razlikuje stvarnost i fikciju, realnost i snove. Pri tome on ne misli na dilemu kao umetnik,filmski i tv stvaralac,vec kao obican covek. Dakle - covek kaze da u zivotu ne moze da bude siguran da je "ovo" stvarnost i da ga uopste ne bi cudilo da mu neko kaze i dokaze da je sve "ovo" u cemu zivimo zapravo neka izmisljotina,fikcija.. Onda se ne treba cuditi sto mu se iste dileme pojavljuju kao snazan,gotovo centralni motiv u TP. 
Ja to tako prihvatam odavno i komotan sam sa tim.

Nego Done.
Ja nesto ne pridajem znacaj statistikama,projekcijama itd. Ali ti si baratao nekom podacima (na pocetku) o gledanosti serije. Kako tu stoje stvari overall? 
I ima li uopste nekih naznaka,indicija o tome hoce li biti nastavka?

Meni neki unutrasnji glas govori da nece..


  • 0

#132 calisthenics routine

calisthenics routine
  • Members
  • 8,407 posts

Posted 05 September 2017 - 12:57

Serijja je udavila, nadam se da nece biti nove sezone.


  • 0

#133 The(wizard of)O.

The(wizard of)O.
  • Members
  • 6,852 posts

Posted 05 September 2017 - 13:05

psychodelic koji ne brije na psihodeliju?
That's strange.  ;) 
Salim se Wolfie malo.
Okej. Tvoje vidjenje.

Ja bih voleo jos jedan 'povratak',ali i ako ga ne bude - that's fine with me.


  • 0

#134 T Mac

T Mac
  • Members
  • 8,239 posts

Posted 05 September 2017 - 15:08

Sve bi bilo bolje da nisu razvukli u prokletih 18 epizoda. Samim tim bi se i mnogo ranije završilo mučenje sa Dagijem. Previše je tu bilo praznog hoda i nepotrebnih (novih) likova.

 

Inače, ne verujem da će biti nove sezone. A i nije neophodna.

 

Šteta samo što nismo videli šta se zapravo desilo sa Audrey, no dobro.


  • 0

#135 Escalade

Escalade
  • Members
  • 15,598 posts

Posted 05 September 2017 - 15:41

bas zato ne mogu da se nateram da krenem sa gledanjem, nemoguce je odrzati neki nivo sa tolikim brojem epizoda


Edited by Kravica, 05 September 2017 - 15:41.

  • 1