Jump to content


Photo
- - - - -

Postoji li razlika


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
24 replies to this topic

#1 Gjovani

Gjovani
  • Members
  • 3,195 posts

Posted 08 January 2008 - 14:09

Vrlo često naiđem na postove u kojima prevladava suštinsko nerazumevanje političkih procesa u Srbiji. Ogroman broj ljudi političku scenu u Srbiji vidi onako kako im to politička klasa servira a ne onako kako je ona zaista strukturisana. Završetak strukturisanja sadašnje scene usledio je donošenjem ustava, a počeo je ubistvom premijera. Unutar političke klase je postignut koncenzus o tome ko će sledećih desetak godina biti "večita vlast", a ko "večita opozicija". Tek nakon toga su došle, kao osigurač, one odredbe u Ustavu po kojima mandati pripadaju partijama a ne poslanicima i po kojima imamo potpunu kontrolu nekolicine partijskih oligarhija nad ukupnim političkim životom. Dakle mi danas imamo "trijumvirat" sastavljen od Koštunice, Tadića i Nikolića koji politički drži Srbiju u ofsajd poziciji, a podržan od strane krupnoga kapitala i monopolista. zato je nemoguće čuti da recimo, bilo ko od ove trojice nešto pisne kontra Miškovića iako bi im to u pojedinim trenucima moglo biti politički profitabilno. Ne, Mišković je jedan od njihovih zajedničkih imenitelja. Sledeći zajednički imenitelj je "Kosovo" i zato je stavljeno u preambulu. Ne zato što je njima istinski stalo do Kosova i ljudi koji tamo žive, nego zato što je to tema sa kojom se najlakše manipuliše. Tek teme koje nikoga od njih ne mogu bitnije ugroziti ostavljaju se kao teme za sporenja.
Računica je artimetički vrlo prosta. Vi imate radikale koji uzimaju više od trećine parlamenta i neće sa nikim da prave koalicije, a ni sa njima neće niko. dakle, projektovani su kao "večita" opozicija. Ako imate večitu opoziciju, sa više od trećine parlamenta, bez nade da ona dohvati više od pola, onda vi imate praktičnu i večitu vlast.
Ovu idilu je na prošlogodišnjim izborima ugrozio ldp ulaskom u parlament. Videli smo tadašnje pokušaje da se to onemogući. Vidimo te pokušaje istiskivanja ldp-a iz bilo kakve ozbiljne priče i danas, mada njegov uticaj raste. Dakle, mi danas imamo ključnu borbu za politički monopol u Srbiji kao uslov svakoga drugoga monopola. Monopolisti su Koštunica, Tadić i Nikolić. I svejedno je kome date glas. Ako date Tadiću, premijer će biti Koštunica. Ako date Nikoliću, on će pričati kako nije uspeo ovaj put ali će već sledeći. I pričaće o potrebi tzv. nacionalnog jedinstva..
Evo šta kaže Nikolić šta bi on da pobedi...
Nikolić: Da odlučujemo zajedno
8. januar 2008. | 12:28 | Izvor: FoNet
Beograd -- Tomislav Nikolić izjavio u intervjuu za današnje Novosti da njegova eventualna pobeda na neće značiti automatski pad Vlade Srbije.

"Vladaće ko bude imao podršku 126 poslanika u parlamentu. Izbore ću raspisati samo ako Koštunica podnese ostavku", rekao je Nikolić. Kada je reč o parlamentarnim izborima, on je rekao da - bez obzira na to ko pobedi na izborima - on, Tadić i Koštunica odlučuju o sudbini Srbije. "Idealno bi bilo da odlučujemo zajedno i da iza svake bitne odluke za Srbiju stojimo sva trojica",kaže Nikolić.

On je rekao da je potpuno otvoren za saradnju sa Demokratskom strankom Srbije i Koštunicom.

Prema rečima Nikolića, Koštunica ima još dovoljno dana da na miru razmisli da li će ga podržati u drugom krugu predsedničkih izbora, "sabere svoj politički život do sada i opredeli sebe u budućnosti".

Upitan da li će, ukoliko pobedi, radikali pokušati da naprave vladu sa DSS-om, Nikolić je odgovorio: "Ne znam da li će me Koštunica podržati. Od toga mnogo zavisi."
Pa kako vam se ovo čini...

#2 dexxxter

dexxxter
  • Members
  • 1,185 posts

Posted 08 January 2008 - 14:19

jeste da je tadic tupav i previse dozvoljava da ga voze, al nikako se izmedju njega i grobara ne moze staviti znak jednakosti, dok je kostunjavi i gori od grobara.

#3 Gjovani

Gjovani
  • Members
  • 3,195 posts

Posted 08 January 2008 - 14:24

jeste da je tadic tupav i previse dozvoljava da ga voze, al nikako se izmedju njega i grobara ne moze staviti znak jednakosti, dok je kostunjavi i gori od grobara.

Vidiš, to je samo stvar tvoje percepcije i medijskog plasiranja stvarnosti. Ja mislim da su samo ulpoge drugčije raspoređene...Ključni krivac za zastoj demokratskih procesa u Srbiji je Tadić, ne Nikolić. Nikolić je davno označen "neprijateljem demokratije", a Tadić je još u stanju da ostavlja sliku demokrate i evropejca i da porevari dva miliona ljudi da glasaju za njega. Kasnije on te glasove stavi na istu hrpu na kojoj su Nikolićevi i Koštuničini...i od toga korist ima samo politička klasa na čelu sa Miškovićem..

#4 gnrkoncerti

gnrkoncerti
  • Members
  • 253 posts

Posted 08 January 2008 - 15:21

Porediti Tadica i nikolica,i ds i srs je najobicnija besmislica,ludost i pokvarena rabota.
Delovanje Tadica i ds je prodemokratsko i krajnje evropski orjentisano.Delovanje ds je takodje u skladu sa ustavom i zakonim Republike Srbije.
To sto se Tadic zalaze za ocuvanje kosova unutar granica Srbije je njegova ustavna obaveza i on to mora.
I sam pokojni premijer je u svojim poslednjim danima zauzimao cvrsci stav o Kosovu i hteo je da ga deli.Isto tako je bio spreman da ratuje za juznu Srbiju i tamo je zapoceo izgradnju srpskog bondstila.
Tadic se ni jednom izjavom nije odrekao Evrope nit ce.

Vec kada smo kod Miskovica imam par pitanja:
-Zasto ga Ceda nije srusio 2002 kada je bio na vrhuncu moci
-Zasto ga jure za monopol kada je to mnogo tesko dokazivo.Zasto mu ne pise krivicne prijave za malverzacije u privredi od 1991-2003 pa i posle toga (to je mnogo lakse dokazivo)

#5 nighty

nighty
  • Members
  • 1,793 posts

Posted 08 January 2008 - 15:25

Zato što tada nije toliko smetao Beku,

#6 Mioba

Mioba
  • Sleepers
  • 4,859 posts

Posted 08 January 2008 - 15:31

Vidiš, to je samo stvar tvoje percepcije i medijskog plasiranja stvarnosti. Ja mislim

a tvoje mišljenje je formirano na neposrednom uvidu - tzv. treće oko, čiji užareni pogled probija maglu varljive percepcije?
izmičeš medijskom plasiranju stvarnosti, ili se pouzdaš u istinoljubivost medija čiji si korisnik?

razlika između tadića i nikolića je evidentna - ideološka, reprezentativna, delatna, kojagod
tvoja je nesposobnost da je opaziš, ne medijska

#7 Gandalf

Gandalf
  • Members
  • 7,553 posts

Posted 08 January 2008 - 15:36

Vidimo te pokušaje istiskivanja ldp-a iz bilo kakve ozbiljne priče i danas, mada njegov uticaj raste.

na cemu se zasnivaju procene da uticaj LDP-a raste?

#8 Gjovani

Gjovani
  • Members
  • 3,195 posts

Posted 08 January 2008 - 15:37

Porediti Tadica i nikolica,i ds i srs je najobicnija besmislica,ludost i pokvarena rabota.
Delovanje Tadica i ds je prodemokratsko i krajnje evropski orjentisano.Delovanje ds je takodje u skladu sa ustavom i zakonim Republike Srbije.
To sto se Tadic zalaze za ocuvanje kosova unutar granica Srbije je njegova ustavna obaveza i on to mora.
I sam pokojni premijer je u svojim poslednjim danima zauzimao cvrsci stav o Kosovu i hteo je da ga deli.Isto tako je bio spreman da ratuje za juznu Srbiju i tamo je zapoceo izgradnju srpskog bondstila.
Tadic se ni jednom izjavom nije odrekao Evrope nit ce.

Vec kada smo kod Miskovica imam par pitanja:
-Zasto ga Ceda nije srusio 2002 kada je bio na vrhuncu moci
-Zasto ga jure za monopol kada je to mnogo tesko dokazivo.Zasto mu ne pise krivicne prijave za malverzacije u privredi od 1991-2003 pa i posle toga (to je mnogo lakse dokazivo)

Čeda nikada nije bio "na vrhuncu moći". Dakle, ni 2002. godine.
Miškovišć je postao monopolist od kada je "kohabitacije". Đelić ga zove "ledolomcem"
A monopol je dokazan i to od strane državnog organa. Samo vidim da je "stravična tišina" jača od svake galame i od DS-a i od SRS-a.
Nego, daj da vidimo po čemu se razlikuju magistralni pravci polituike SRS-a i DS-a. Oko Kosova, oko partijske države, oko podrežavanja monopolista, oko korupcije, oko čega...seti se "ustavhne koalicije", pogledaj odnos prema BIH....
Šta tu ima različito...

#9 kriss

kriss
  • Members
  • 389 posts

Posted 08 January 2008 - 15:39

Izmedju Nikolica i Kostunice nema razlike.Mislim da je Kostunica nesto gori od Nikolica.Ipak,smatram da nije bas umesno Tadica svstavati uz ovu dvojici makar on toliko gresio ovih godina.
Prema nama u Vojvodini ni Ceda Jovanovic nije bio bas ispravan tako da od svih ponudjenih kandidata na izborima niko bas nesto preterano ne zavredjuje glas.Mnogi od nas ce ponovo glasati protiv Nikolica a glas ce otici onom ko relano moze da pobede i a to je Boris Tadic.Ponavljam,daleko od toga da je on dobro resenje.

#10 Gjovani

Gjovani
  • Members
  • 3,195 posts

Posted 08 January 2008 - 15:47

a tvoje mišljenje je formirano na neposrednom uvidu - tzv. treće oko, čiji užareni pogled probija maglu varljive percepcije?
izmičeš medijskom plasiranju stvarnosti, ili se pouzdaš u istinoljubivost medija čiji si korisnik?

razlika između tadića i nikolića je evidentna - ideološka, reprezentativna, delatna, kojagod
tvoja je nesposobnost da je opaziš, ne medijska

Moje mišljenje je formirano na osnovu misaonog procesa.. :rolleyes: Vidim da daješ nekakav značaj "užarenom pogledu" što te otprilike ne kvalifikuje baš kao dobrog sagovornika.
Tadić i Nikolić čine političku klasu sa jasno podeljenim ulogama. Ako to nisi u stanju videti, onda ćeš stvar uvek postavljati ovako kako ti postavljaš, pa će ti se činiti da je Tadić kao lepše vaspitan reprezentativniji i ne znam šta još..Ovo oko "delatan" ne bih se kladio ako pod "delatan" ne podrazumevaš demagogiju.
Obojica rade na "očuvanju postojećega".... zato su bili partneri na Ustavu. Obojica su Miškovićevi partneri..Obojica obmanjuju birače da bi vladao Koštunica.
jel sada jasnije.... :huh:

#11 Gjovani

Gjovani
  • Members
  • 3,195 posts

Posted 08 January 2008 - 15:50

na cemu se zasnivaju procene da uticaj LDP-a raste?

Na istraživanjima...

#12 Gandalf

Gandalf
  • Members
  • 7,553 posts

Posted 08 January 2008 - 15:51

Na istraživanjima...

kojim? neki link?

#13 samonapred

samonapred
  • Members
  • 206 posts

Posted 08 January 2008 - 15:52

Vrlo često naiđem na postove u kojima prevladava suštinsko nerazumevanje političkih procesa u Srbiji. Ogroman broj ljudi političku scenu u Srbiji vidi onako kako im to politička klasa servira a ne onako kako je ona zaista strukturisana.


Naravno, niko sem tebe ne vidi suštinu stvari,a to je da su svi prljavi, ružni i zli, sem Čedomira Jovanovića. :rolleyes:
Porediti Borisa Tadića i Tomislava Nikolića je podjednaka glupost kao i izjednačavanje LDPa sa SRSom.

Naravno da postoji razlika, postoji ogromna razlika između BT i TN, između njih dvojice se može staviti znak jednakosti jedino ako se može izjednačiti Srbija u EU i Srbija u izolaciji, siromaštvu i večitim sukobima sa susedima i najvećim svetskim silama.

#14 Mioba

Mioba
  • Sleepers
  • 4,859 posts

Posted 08 January 2008 - 15:56

Moje mišljenje je formirano na osnovu misaonog procesa..

ovakav iskaz se u logici zove circulus vitiosus, i označava misaoni failure

Vidim da daješ nekakav značaj "užarenom pogledu" što te otprilike ne kvalifikuje baš kao dobrog sagovornika.

ne pridajem značaj "užarenom pogledu", moja konstatacija je bila evidentno ironična, a tvoja nesposobnost da shvatiš ironiju te verovatno kvalifikuje za nešto, al ne znam za šta :rolleyes:

Tadić i Nikolić čine političku klasu sa jasno podeljenim ulogama.

tadić i nikolić ne čine već predstavljaju dve političke klase, a ako to nisi u stanju da shvatiš (gde to označava razliku između činiti i predstavljati, kao i razliku između jedne i dve političke klase)... onda ništa

pa će ti se činiti da je Tadić kao lepše vaspitan reprezentativniji i ne znam šta još..

reprezentativnost o kojoj sam govorila nema veze ni sa sportom ni sa izgledom
ako to nisi u stanju da shvatiš, avaj, tvoj misaoni proces zauvek će ostati zarobljen u zlom krugu...

#15 Gjovani

Gjovani
  • Members
  • 3,195 posts

Posted 08 January 2008 - 15:59

kojim? neki link?

Kakav link...Prava istraživanja se ne rade za javnost...
Dakle, 12 posto što je više nego duplo...Skoro čitavo tradicionalno biračko telo DS-a iz 2003. godine je sada biračko telo LDP-a..
Sačekaj 20. januar, to će ti biti najbolji link...