Jump to content


Photo
* * * * * 1 votes

Planina, planina, planina


  • Please log in to reply
203 replies to this topic

#61 alberto.ascari

alberto.ascari
  • Members
  • 28,756 posts

Posted 07 April 2008 - 14:49

Zbilja lepo.
meni su nekako ti Dolomiti pri vrhu na top listi destinacija za sledeću godinu.
ali koliko čitam, postoje određeni problemi koji se pominju:
-Visina (snow-sure problem)
-Kraće staze
-Gužva na stazama
-nema ski-in/ski-out ----- dosadno svakodnevno korišćenje ski autobusa.
(ovo sve u poređenju sa Francuskom, koja je ipak skijaška top destinacija)

Može neki demanti?
U Italiji mi je nekako bliža (iako geografski dalja) Cervinia (zbog povezanosti sa Zermatt-om)

Pozdrav



Pogledaj ovaj web. Za mene nema lepšeg skijanja od Dolomita. Nedostatak snega nije nikakav problem, 90% staza (od 1200km) je pokriveno topovima, počinju da prave sneg u novembru, onda je dovoljno da na to par puta padne prirodni sneg, a ove godine ga je bilo baš puno. Drugo, imaš glečer, Marmolada, 3300mnm, bio sam, fenomenalno, 12 km spust u dolinu. Umeju izvanredno da pripreme staze. Što se tiče gužve, možda može da bude u manjim centrima ponekad, mi smo bili na Kronplatzu za novu godinu, ako je nekad gužva, onda je tada, a to je bilo sasvim OK. Sam Kronplatz ima oko 105km staza, može da bude gužva ujutro, oko 10h, na donje glavne dve kabine, čekaš oko 10min, posle se to sve na toj planini razidje. Ski bus nije neophodan, ima hotela koji su na stazi, ti su skuplji naravno, a ima bar 50% hotela koji imaju svoje minibuseve, (Transit, Traffic) kojima voze svoje goste na žičaru i sa žičare. 300 i kusur sunčanih dana godišnje.

a vidiš i na ovih par slika koliko ima ljudi na stazama

Edited by alberto.ascari, 07 April 2008 - 14:55.

  • 0

#62 miloos

miloos
  • Members
  • 628 posts

Posted 08 April 2008 - 10:39

primio k znanju

Biće ozbiljno razmotreno tamo nedge u oktobru kad dođe vreme za tako nešto.

još jednom- hvala
  • 0

#63 slepa_koka

slepa_koka
  • Members
  • 669 posts

Posted 25 May 2008 - 21:05

Zima je vec odavno prosla, planine su okopnele, ali...
Attached File  jezero.jpg   125.57KB   53 downloads
Attached File  jezero_odozgo.jpg   96.84KB   49 downloads
  • 0

#64 SC80

SC80
  • Members
  • 200 posts

Posted 11 June 2008 - 23:03

Andorra !

Attached File  IMG_1388.JPG   821.4KB   46 downloads

Attached File  IMG_1387.JPG   830.09KB   45 downloads

Attached File  IMG_1384.JPG   841.38KB   41 downloads

Edited by SC80, 11 June 2008 - 23:04.

  • 0

#65 SC80

SC80
  • Members
  • 200 posts

Posted 11 June 2008 - 23:09

jos Andorre

Attached File  IMG_2734.JPG   1.21MB   41 downloads


Attached File  IMG_2732.JPG   1.3MB   48 downloads

Attached File  IMG_2735.JPG   1.05MB   42 downloads

Attached Files


Edited by SC80, 11 June 2008 - 23:11.

  • 0

#66 miloos

miloos
  • Members
  • 628 posts

Posted 24 September 2008 - 14:22

Kronplatz, Dolomiti
Staza Sylvester, visinska razlika cca 1400m, dužina oko 6500m, nešto prelepo.

1 savet:
Alberto kako vam se čini ideja- Madonna di Capiglio u poslednjoj nedelji marta?
Mislim na sneg naravno jer je prilično nisko, a kraj marta je ipak.
  • 0

#67 alberto.ascari

alberto.ascari
  • Members
  • 28,756 posts

Posted 24 September 2008 - 20:01

1 savet:
Alberto kako vam se čini ideja- Madonna di Capiglio u poslednjoj nedelji marta?
Mislim na sneg naravno jer je prilično nisko, a kraj marta je ipak.


Sneg ne bi trebalo da bude problem, prvo što Talijani umeju da ga pripreme fenomenalno, da ga skoro ne razlikuješ od prirodnog (nije kao ovde kod mene - kao da voziš po šljunku), drugo što gde su staze nisko, sakrivene su u šumi, a gde je visoko i golo, tamo preko noći itekako mrzne, tako da je to OK. Biće verovatno voda na donjoj stanici, ali to je najgore što može da se desi. U slučaju katastrofičnog scenarija, od Madonne je Passo Tonale oko 30-40min, jeste da je to izuzetno ružan skijaški centar, ali počinje na 1800 i nešto mnm pa do cca 3500 - glečer. Tamo ima snega i leti.

Znači, bez brige :ph34r:
  • 0

#68 miloos

miloos
  • Members
  • 628 posts

Posted 25 September 2008 - 12:08

Sneg ne bi trebalo da bude problem, prvo što Talijani umeju da ga pripreme fenomenalno, da ga skoro ne razlikuješ od prirodnog (nije kao ovde kod mene - kao da voziš po šljunku), drugo što gde su staze nisko, sakrivene su u šumi, a gde je visoko i golo, tamo preko noći itekako mrzne, tako da je to OK. Biće verovatno voda na donjoj stanici, ali to je najgore što može da se desi. U slučaju katastrofičnog scenarija, od Madonne je Passo Tonale oko 30-40min, jeste da je to izuzetno ružan skijaški centar, ali počinje na 1800 i nešto mnm pa do cca 3500 - glečer. Tamo ima snega i leti.

Znači, bez brige :ph34r:

hvala na odgovoru.

hteo bih da probam i to skijanje u Italiji.
Za januar je Fra u planu i to je sigurno, ali za mart imam dilemu između Campiglio-a i opet Fra. (ipak je Fra nenadjebiva što se skijanja tiče)

Pozdrav.
  • 0

#69 alberto.ascari

alberto.ascari
  • Members
  • 28,756 posts

Posted 25 September 2008 - 20:58

hvala na odgovoru.

hteo bih da probam i to skijanje u Italiji.
Za januar je Fra u planu i to je sigurno, ali za mart imam dilemu između Campiglio-a i opet Fra. (ipak je Fra nenadjebiva što se skijanja tiče)

Pozdrav.


Uživaj!

Meni je Franja daleko, smor mi je da vozim 12 sati, a nekako me i ne privlači. Dolomiti su mi zakon, kad krenem oko 5 ujutro iz Praga, ja već mogu da se skijam prvi dan popodne. Ove godine je već rezervisan Kronplatz za Novu godinu, a Aprica za kraj februara. Šta će biti za Božić još ne znam, pada dosta kasno, u aprilu, ali razmišljam nešto blizu Marmolade. Corvara ili Arabba, videćemo još.
  • 0

#70 Amelija

Amelija
  • Members
  • 6,996 posts

Posted 26 September 2008 - 14:16

Vatnajökull, Island

Najveći glečer u Evropi po zapremini, prosečna debljina leda oko 400-500m, nadmorska visina oko 1000-1500m (sa ledom), a tu je negde i najviši vrh Islanda sa nešto preko 2km.
Naravno ima i vulkančića ispod leda :)


Attached File  img_266.html   1.69KB   54 downloads

Attached File  img_271.html   1.69KB   36 downloads

Attached File  img_274.html   1.69KB   40 downloads




>>> još da me neko prosvetli zašto se ne vide slike :ph34r:

Edited by Amelija, 26 September 2008 - 14:20.

  • 0

#71 miloos

miloos
  • Members
  • 628 posts

Posted 26 September 2008 - 15:09

Uživaj!

Meni je Franja daleko, smor mi je da vozim 12 sati, a nekako me i ne privlači. Dolomiti su mi zakon, kad krenem oko 5 ujutro iz Praga, ja već mogu da se skijam prvi dan popodne. Ove godine je već rezervisan Kronplatz za Novu godinu, a Aprica za kraj februara. Šta će biti za Božić još ne znam, pada dosta kasno, u aprilu, ali razmišljam nešto blizu Marmolade. Corvara ili Arabba, videćemo još.

Bravo.
Pravi fanovi sve organizuju već organizuju septembra.

Francuska jeste daleko, ali kad se stigne shvatiš da se sve to isplatilo, odnosno - No pain, no game.
Taj spoj neverovatnih prostranstava. Recimo Le Massif da la Vanoise (prečnik ~30km) u Savoji ima između ostalog:
Les Trois Vallees (Courchevel, Meribel, Val Thorens, Les Menuires) - 600km staza
Paradiski (Les Arcs + La Plagne) - 450km
Espace Killy (Val d'Isere + Tignes) - 300km
+high tech uspinjača (podplaninski voz u Tignes-u koji 1000m NV prelazi za 4min)
+velika visina (odličan sneg, odnosno snow sure skijališta sa gomilom glečera).

Treba barem jednom otići u jedan od ova 3 Ski centara biblijskih razmera + naravno, Chamonix (ali samo za vrhunske skijaše).
  • 0

#72 SC80

SC80
  • Members
  • 200 posts

Posted 04 October 2008 - 17:58

No pain,no gain.

Upravo se spremam da vidim gde cu,problem je sto idem verovatno sama sa dvoje vece dece,a htela bih za promenu u Avoriaz gde sam bila pre sto godina.

Da li mi mozete reci da li je preporucljivo tamo,ili na bilo koje od ovih drugih mesta koje spominjete u Francuskoj,ici prve nedelje januara (sto se snega tice) i da li ima dovoljno intermediate pist za dva dobra i jednog slabijeg skijasa' U Andorri idem skoro svugde sa decom.
  • 0

#73 MAGRIPA65

MAGRIPA65
  • Members
  • 20,706 posts

Posted 05 October 2008 - 00:42

jos Andorre

Izvini ali moram da pitam...
Bila si u Andori?
Barem za mene to je uz Lihtenstajn jedna od destinacija o kojima sam oduvek sanjao a nisam imao prilike da posetim.Ako imash vremena daj nam neke detalje sa tog puta.Meni Andora deluje kao neka zemlja iz bajke.Bio sam u Monte Karlu ali tu nema nikakve romantike...

Edited by MAGRIPA65, 05 October 2008 - 02:14.

  • 0

#74 alberto.ascari

alberto.ascari
  • Members
  • 28,756 posts

Posted 05 October 2008 - 16:21

Izvini ali moram da pitam...
Bila si u Andori?
Barem za mene to je uz Lihtenstajn jedna od destinacija o kojima sam oduvek sanjao a nisam imao prilike da posetim.Ako imash vremena daj nam neke detalje sa tog puta.Meni Andora deluje kao neka zemlja iz bajke.Bio sam u Monte Karlu ali tu nema nikakve romantike...



Andorra (La Vella) je jedan običan planinski gradić, ni po čemu izuzetan. U svoje vreme kad sam bio tamo, pre cca 20 godina je bila interesantna zbog tax free zone. Doduše, bio sam samo jedan dan, možda i grešim. Nema nikakvog posebnog duha, a i Alpi su mi lepši nego Pirineji. Još se sećam da je malo pivo bilo 20cl, a veliko 33cl, ovakva destinacija ne može od mene da dobije zvezdicu u bedekeru ni slučajno :ph34r:

Ski resort znam samo sa slika, ne izgleda loše.

A ovo za Monte Carlo se nikako ne slažem, možda nema romantike, ali ima nečega. Slučajno sam oba mesta posetio na jednom putovanju, tako da sam mogao da poredim sveže utiske, za mene nebo i zemlja. (a pri tom obožavam planine)
  • 0

#75 miloos

miloos
  • Members
  • 628 posts

Posted 05 October 2008 - 21:21

No pain,no gain.

Upravo se spremam da vidim gde cu,problem je sto idem verovatno sama sa dvoje vece dece,a htela bih za promenu u Avoriaz gde sam bila pre sto godina.

Da li mi mozete reci da li je preporucljivo tamo,ili na bilo koje od ovih drugih mesta koje spominjete u Francuskoj,ici prve nedelje januara (sto se snega tice) i da li ima dovoljno intermediate pist za dva dobra i jednog slabijeg skijasa' U Andorri idem skoro svugde sa decom.

nisam bio u Avoriaz-u, ali bi trebalo da bude snega. Visoka Savoja početak januara - deluje okej što se tiče snega.
Nije neka NV, ali što mi reče jedan francuz - na početku sezone se ide na skijališta na manjim NV. Zašto? Zato što je na većim NV podloga kamen, a da bi tu bilo skijanja potrebno je dosta više snega nego ako je u pitanju poljana, sa zemljom - kao što se slučaj sa terenima do ~2500m.

Intermidiate piste u Fra- najbolje su u Espace Killy, 3Doline, Les arcs, Alpe dHuez.... (najbolje = najveći broj, najveća visinka razlika, raznovrsnost)

Uostalom, ovde sve piše: http://global.skipass.com/skiresorts/ (francuski sajt, verzija engleska)
(Avoriaz je Haute Savoie)
  • 0