Jump to content

Photo
- - - - -

Ski skokovi

• Please log in to reply
2083 replies to this topic

#2011 Janne240

Janne240
  • Members
  • 6,077 posts

Posted 03 January 2019 - 23:55

Ovo sto kaze Jurgen. Uvek je kod nas bila dominantna ta zelja za slavom i parama, koja naravno postoji svuda, ali mislim da je u zapecku. Zato u vecini drugih zemalja imas ogroman broj dece koja biraju sport u skladu sa svojim mentalnim sklopom i gradjom i samim tim dobijas najbolje koji kasnije postaju profesionalci, a kod nas je najcesci put - daj dete na fudbal ako je nisko, ako je visoko kosarka, moze uporedo i tenis pa gde bude najbolji da ga guramo.

...ne, ajde da opet ne banalizujemo, slava i pare i uspeh i motivi su u svakom slucaju dominantni kod roditelja, kod dece tesko.

U vecini drugih zemalja, deca prolaze kroz sistem skolstva i biranje sporta se desava nakon sto oprobaju sijaset drugih sportskih vestina, motorickih, aspecijalnih i nakon sto nastavnici, treneri i strucni kadar ne ukljuce dete u neku sportsku oblast u kojoj procenjuju da ce izmedju ostale dece, dobiti dominantne osobine potrebne za taj sport koji je i njegova zelja i odgovara mogucnostima roditelja i sredine u kojoj se on razvija.

Opet naglasavam da se radi o tim stvarima i da mi o tome pisete.

Jbg vise bih voleo da ste mi napisali da deca u vasoj ulici imaju kliska i da se spustaju niz brdasce od vodovoda koje zimi pokrije sneg. Znaci meni je neverovatno neobjasnjivo, da ovde zima traje ima snega ima bre mraka ima dosade, pa bre kao deca ste se smrzavali na ledenicama od staza dok ste klizali...i zasto nema hokejasa? Pa bre mi jedno prosto klizaliste u gradu ne odrzavamo a kamoli da planski radimo kroz generacije.

U Kranju sam svako vece gledao hokej sala je puna, deca do 8 godina barataju pakom kao Mesi i Ronaldo zajedno, a sve kategorije stanovnistva su ukljucene u rekreativno klizanje...itd itd.

Pozdravljam svaki post napisan u tom pravcu i na taj nacin. Toliko sam puta bio ličan u ovoj prici da mi je stvarno vise glupo da pisem sta i kako..zaista ljudi, sankali ste se zimi majku mu..pa dal niko nikad u vašem kraju nije napravio neku stazu za rolere ili montin bajk posle te zime?

Edited by Janne240, 04 January 2019 - 00:02.

• 1

#2012 Jurgen

Jurgen
  • Members
  • 6,514 posts

Posted 04 January 2019 - 01:22

Donekle si i sam sebi odgovorio, Kranj je, za evropske standarde, mali grad. Ima tu halu za hokej/klizanje i svi su uključeni u to. To je pravi primer kako država i društvo treba da pristupe nekoj disciplini. Te dečije staze za sankanje i improvizovane skakaonice ne doprinose ničemu u modernom svetu. 

Znači, napravi se neka analiza, za koji sport je koji kraj/grad zainteresovan i onda se smisleno ulaže. Recimo kod nas je u Raškoj (Novom Pazaru) razvijena atletika, tamo ćemo da napravimo stadion, halu za zimu, uložimo novac u trenere, pa će se od dece izdvojiti i neki budući profesionalci. U Šabcu i Nišu ćemo se fokusirati na rukomet, u Novom Sadu ćemo napraviti velodrom (za biciklizam), uredićemo bazene po gradovima i napraviti jedan ozbiljan centar za dalji razvoj plivača, pa zašto da ne i na nekoj planini/visoravni i nordijski centar...

Ne, našoj državi je lakše da sve prepusti individualnom angažovanju zaljubljenicima i roditeljima, osim za fudbal. Tu može sve, ne pitamo šta košta.

• 0

#2013 Janne240

Janne240
  • Members
  • 6,077 posts

Posted 04 January 2019 - 01:35

...fudbal, je u podnožju svake skakaonice. U Lahtiju se ispod 130metarske nalazi letnji otvoreni bazen. U Oslu se oko Holmenkolena nalazi splet bijatlonske staze a na padini prelepe školske skakaonice. Kompleks pored 110metarske Midstudbaken skakaonice levo od Holmenkolena, sumska sa Divcibara. (moja stilska improvizacija 2012)

Attached Files

Edited by Janne240, 04 January 2019 - 01:44.

• 0

#2014 Janne240

Janne240
  • Members
  • 6,077 posts

Posted 04 January 2019 - 01:43

Rumunija ima Rasnov, Madjarska Keseg...izvor: http://www.skisprung...ps/HUN-Hungary/

Attached Files

• Attached File  15.jpg   104.29KB   3 downloads

• 0

#2015 Shunsuke Nakamura

Shunsuke Nakamura
  • Members
  • 5,761 posts

Posted 04 January 2019 - 14:53

Kakav skok Kobajasija!
  • 0

#2016 McLeod

McLeod
  • Members
  • 59,009 posts

Posted 04 January 2019 - 14:53

Kobajasi :hail:

Bravo bre decko! Oduva ih sve

• 1

#2017 Jurgen

Jurgen
  • Members
  • 6,514 posts

Posted 04 January 2019 - 14:55

Šta je ovo bilo :D

Sa prve kapije :hail:

Edited by Jurgen, 04 January 2019 - 15:00.

• 0

#2018 McLeod

McLeod
  • Members
  • 59,009 posts

Posted 04 January 2019 - 15:56

131m u drugoj sa nulte kapije.

Ovo sto on skace ove sezone moze da se stavi u ravan sa najboljima ikada. Imajuci u vidu sa kojih kapija skace, stvarno neverovatno.

• 0

#2019 Shunsuke Nakamura

Shunsuke Nakamura
  • Members
  • 5,761 posts

Posted 04 January 2019 - 15:56

Ako pobijedi i na sledecoj skakaonici ide rame uz rame sa Hanavaldom i Stohom.
  • 0

#2020 McLeod

McLeod
  • Members
  • 59,009 posts

Posted 04 January 2019 - 16:04

45 poena zaostaje Ajsenbihler. Znaci samo neki pad ili bas ocajan skok moze da ga spreci da osvoji.

• 0

#2021 Janne240

Janne240
  • Members
  • 6,077 posts

Posted 04 January 2019 - 16:20

Sa nulte kapije!!!!

Trećom pobedom u nizu, Rjoju Kobajaši, rešio pitanje pobednika Turneje, naročito dominantnim skokom u prvoj seriji 137m (131m) i praktično ostavio bez šansi zaista neočekivane pratioce Ajzenbihlera i Kubackog . Nakon dve serije podijum su zauzeli ponovo Štefan Kraft (129,5m i 130,5m)nakon duže pauze povratio je formu i Andreas Stjernen (131m i 126m)kojem je ovo tek 7-mi podijum u dugoj karijeri.

Naravno Kraft neće biti u prilici da obrani titulu kao i prošlogodišnji pobednik Kamil Štoh.

Prilično interesatno takmičenje naročito u prvoj seriji, dok vetar nije krenuo da skraćuje skokove, donelo je pregršt dobrih skokova, jer je veliki broj skakača bio prilično motivisan da skoči najbolje skokove. Ajzenbihler (13)je propustio svoju šansu ako je uopste i bilo, Kubacki je vidno podbacio (18) bio u prvih deset. Štoh je jedini bio dostojan takmac raspoloženom Kobiju, a Timi Zajc nije uspeo da napravi najbolji plasman i dodje do podijuma (sa 4og na 10.mesto). Odlične rezultate napravili su Kilijane Pejer 7. mesto i Jukija Sato 6. mesto. U prvih deset završili su i Frajtag kome prija Inzbruk 8 i Kudelka 9.

Generalno većina takmičara imala je odlične nastupe i čini mi se da je ovo za njih bilo i najbolje takmičenje od starta sezone. Bišofshofen ne rešava ništa, osim dileme da li će Kobajaši poput Štoha ostvariti sve četiri pobede na turneji i priključiti se listi koju predvodi Hanavald.

• 0

#2022 Janne240

Janne240
  • Members
  • 6,077 posts

Posted 04 January 2019 - 16:21

45 poena zaostaje Ajsenbihler. Znaci samo neki pad ili bas ocajan skok moze da ga spreci da osvoji.

Neće ga ništa sprečiti da osvoji, osim što možda neće anulirati ono što je prošle sezone uradio Štoh, poker pobeda i time biti treći skakač u istoriji koji ima sve četiri pobede na Turneji.

• 0

#2023 Janne240

Janne240
  • Members
  • 6,077 posts

Posted 04 January 2019 - 16:22

131m u drugoj sa nulte kapije.

Ovo sto on skace ove sezone moze da se stavi u ravan sa najboljima ikada. Imajuci u vidu sa kojih kapija skace, stvarno neverovatno.

Može samo po trenutnoj formi..inače, daleko je on od legende, vidimo da ni ovi što sada spadaju u vrh ne čine to ni dve tri sezone u kontinuitetu.

Štoh se danas odlično borio a Kraft se izgleda vratio u formu, što bi bilo itekako dobro u nastavku sezone.

• 0

#2024 Janne240

Janne240
  • Members
  • 6,077 posts

Posted 04 January 2019 - 16:36

Poredak na Turneji je takodje interesantniji sada nego nakon Garmisa, jer dva slucajna pratioca Ajzenbihler i Kubacki slobodno se moze reci, polako gube dah za vodecim Kobajasijem, a probijaju se Stjernen i Stoh ka podijumu.

Attached Files

Edited by Janne240, 04 January 2019 - 16:37.

• 0

#2025 McLeod

McLeod
  • Members
  • 59,009 posts

Posted 04 January 2019 - 17:17

Ja ni Hanevalda ne smatram za legendu ovog sporta, ne pricam o tome, vec o cinjenici da se konstantni skokovi ovakvog kvaliteta stvarno retko vidjaju. Stoh kao dvostruki uzastopni pobednik je imao prozor od tri meseca u dugoj karijeri kada je skakao blizu ovako, samo na primer. Da ne pricamo o nekim Austrijancima koji su se nakupili pobeda na turneji a osrednji su skakaci.

Edited by McLeod, 04 January 2019 - 17:18.

• 0