Jump to content

Photo
- - - - -

Ski skokovi

• Please log in to reply
2083 replies to this topic

#1996 McLeod

McLeod
  • Members
  • 59,009 posts

Posted 02 January 2019 - 16:33

Ne slazemo se u pogledu na stvari i to je to. Cinjenice su tu. Meni je on takodje najomiljeniji skakac svih vremena, zbog njega sam i poceo da pratim ovaj sport, zbog njega navijao i za druge Fince.

• 0

#1997 Shunsuke Nakamura

Shunsuke Nakamura
  • Members
  • 5,761 posts

Posted 02 January 2019 - 16:35

Zbog njega sam mrzio Adama Malisa, valjda samo zbog toga sto je vrhunski skakao i cesto znao da ga pobijedi.
  • 0

#1998 Janne240

Janne240
  • Members
  • 6,077 posts

Posted 02 January 2019 - 16:37

@ Janne

Nijesam ni ja nikad bio fan Slirija, ali mora se priznati da je bio izvanredan skakac. On je sa 17-18 godina poceo da osvaja medalje na najvecim takmicenjima, sto je bas rijedak slucaj u ovom sportu. Imao je potencijal da bude jedan od najvecih u istoriji.

Ovo za pshicke probleme sam procitao na nekim komentarima, moguce da nije tacno.

Inace, sta mislis o Forfangu? Gledao sam neke njegove nastupe dok je jos bio junior, mislim da ima ogroman potencijal, vjerujem da moze da bude najbolji jednog dana.

Potpuno je legitimno biti i fan i priznati da je bio izvanredan skakač, ali tu je i sagoreo  kao šibica. Od starta je bilo jasno da je dobijao i kad nije moralo da se dobija (naročito uz pristrasno i obilno nagradjivanje sudija protiv Amana, mnogo puta ili Olija ili još par vrhunskih skakača, čak i Koflera, Lojcla) samo da bi nezajažljivim ambicijama postigao to što je i uspeo, a za to naravno svaka čast.

Forfang, Gangnes, (penzija) Tande, Fanemel i još plejada mladih norvežana su direktni izdanci skakače škole prve zemlje tradicije u ovom sportu.

Lično sam poznavao Johana Remena Evensena i imao prijateljska ćaskanja s njim dok je skakao sa ROmorenom i Ljokelsojem.

Forfang je najavio da predstavlja tip skakača uz Krafta sposobnog za duge letove i odlične skokove, konstitucijom sličan a stilom različiti. Uz Velingera takodje nosilac novog talasa mladih orlova, i ima dosta prostora za napredak blizu je vrhu nema puno pobeda, dakle veliki prostor za napredak u karijeri i ako ne odustane ili ne doživi neke ozbiljne povrede (kao Larinto kod Finaca) vrlo brzo može biti glavna uzdanica norveškog skakanja.

• 1

#1999 Janne240

Janne240
  • Members
  • 6,077 posts

Posted 02 January 2019 - 16:45

Ne slazemo se u pogledu na stvari i to je to. Cinjenice su tu. Meni je on takodje najomiljeniji skakac svih vremena, zbog njega sam i poceo da pratim ovaj sport, zbog njega navijao i za druge Fince.

Naravno potpuno na mestu, i drugi koji ga vole manje vise to ne mogu da prihvate. Mislim da sam cuo i od eksperata ovog sporta da Ahonen ima dva lica nakon 2010 radilo se o potpuno drugacijem skakacu nego sto je bio do tad (a navodi se kao razlog povreda nakon Planice 2005, koja btw nije bila ozbiljna,kao operacija nakon 2010 i Kanade). Mnogi su tvrdili da je bioloski sat otkucao i da on nema te psihofizicke moci, a ja i sada tvrdim da on nije generalno imao jasan plan u motivu da dostigne medalju na Olimpijadi, iako je skakao bez ikakvog pritiska u solo varijanti maltene dok je Peka Niemela vodio tim on je radio sa trenerom s kojim je Malis radio.

Po meni, da je dva i po meseca trenirao samo za prvu Olimpijadu 2014. dosao bi do bronze uz malo sreće i do zlata. Nije radio dobro, to je razlog, mentalni pristup i plan treninga nisu odgovarali onome sto ga je cekalo, a realno nista posebno nije bila ta utakmica u Sociju, Pjongcang necu komentarisati. A kako je Bistel uzeo medalu na OI u Torinu,njemu i Vasiljevu to je sramota za Norvesku. Ahonen je tada bio na vrhuncu mogao je dvaput na 103m pod bilo kojim uslovima...al jbg, nije se poklopilo. Msm da nije bilo skakaca u Svetskom kupu tih godina koji su mogli da predju HS dvaput i bez vetra. (U Vilingenu je Her slomio potkolenicu na 143, a Ahonen oduvao za 20metara Jandu 138m a Ahonen 155,5 na istoj tekmi)

Da, Malis je kvario planove nisam ni ja voleo brkatog sismisa sa lerom pod skijama...ali i neki drugi minorniji skakači poput Helvarta ili tog Bištela, uvek se pamte upravo ti baksuzi koji prekinu nečiji put ka uspehu. (Helvart je bespotrebno skinuo 4 pobedu u Bisofshofenu na NT Ahonenu, a Bištela sam već spomenuo).

Imam puno respekta za Ljokelsoja koji eto nije bio toliko uspešan za recimo Hall of Fame ali sa Ahonenom je bio pravi takmac, skakao je silno snažno beskompromisno i znao da omane onako muški ali i da napadne (Planica 85m Obezdorf 220 rekord letaonice).

Edited by Janne240, 02 January 2019 - 16:53.

• 0

#2000 McLeod

McLeod
  • Members
  • 59,009 posts

Posted 02 January 2019 - 16:53

Da, to oko OI je bas interesantna prica, deluje mi da on zapravo nije to toliko zeleo, iako je zbog toga sebi produzio karijeru, bas kontradiktorno potpuno.

Malisa nisam voleo ali nisam ni mrzeo, postovao sam ga, imao je jedinstven stil i tehnicki jedan od najboljih skakaca svih vremena sasvim sigurno.

Gotivio sam i Ljokelsoja i druge Norvezane koji bljesnu s vremena na vreme, voleo sam njihovu beskompromisnost.

Zato i ne mogu da prihvatim ovu novu generaciju koja je vec prakticno otisla pre 5 godina pre nego sto se i pojavila, na celu sa Harijem Olijem, sve nezne dusice i hipsteri, fuj.

• 0

#2001 Janne240

Janne240
  • Members
  • 6,077 posts

Posted 02 January 2019 - 16:59

Da, to oko OI je bas interesantna prica, deluje mi da on zapravo nije to toliko zeleo, iako je zbog toga sebi produzio karijeru, bas kontradiktorno potpuno.

Malisa nisam voleo ali nisam ni mrzeo, postovao sam ga, imao je jedinstven stil i tehnicki jedan od najboljih skakaca svih vremena sasvim sigurno.

Gotivio sam i Ljokelsoja i druge Norvezane koji bljesnu s vremena na vreme, voleo sam njihovu beskompromisnost.

Zato i ne mogu da prihvatim ovu novu generaciju koja je vec prakticno otisla pre 5 godina pre nego sto se i pojavila, na celu sa Harijem Olijem, sve nezne dusice i hipsteri, fuj.

Tako je, nažalost bitna izmena pravila (diskutabilna sa puno oprečnih komentara) tehnologija i tehnika skakanja, doveli su do neke promene čije se posledice još ne mogu tačno opisati, odrediti izvuči kao dobre ili loše.

Da pojavila se neka sumanuta varijanta mrtvih mlitavih, neuhranjenih hipstera koji skaču i imitiraju nešto, svelo se na tehniku i jogu umesto na dužinu,eeksplozivnost i borbu sa vetrom. Žiri i dalje jede govna kad god su skokovi bolji i jači, napravi uravnilovku i svede sve na kontrolu i mere opreza, važnih za bezbednost takmičara ali favorizujući bonus bodovima oportuniste.

Mislim da je od 2013. došlo do izrazitije promene i oseke u kvalitetu što se iskustva tiče. No dobili smo i sjajne skakače Prevca pre svih Krafta, Stoha i neke mlade asove.

• 0

#2002 Janne240

Janne240
  • Members
  • 6,077 posts

Posted 02 January 2019 - 17:02

Hari Carobnjak Oli je bio kranje nepredvidiv skakac i vratio se prosle i pretprosle sezone ali njegov nestabilan temperament i cudljivost nikako nisu isli uz ono sto je potrebno za vrhunske skakace.

Spada u red patuljastih skakaca :D ali je i pozitivan a ekscesan tip.

Upao je u krizu finskog skakanja i odnele ga promene trenerskog rukovodstva.

• 0

#2003 Janne240

Janne240
  • Members
  • 6,077 posts

Posted 02 January 2019 - 17:25

Ma kakvi, želeo je itekako, možda da to bude bilo koja ako ne i samo zlato.

Problem je što želje, sreća i skakačka moć ne idu zajedno.

Najžalosnije što ta jedna Olimpijada predstavlja običnu utakmicu sa OI dresom, jednom u 4 godine i što se na to zakazano mesto ne može poneti sreća osim treninga, iskustva i visok motiv za spremnost da se odupre pritisku.

S te strane kad neko treći dodje uzme medalju i ode sezonu posle toga  (2007 Bištel) predstavlja drsko kurčenje i dokazivanje tipa, ja mogu da skočim kad dodjem i odem s medaljom.

Zbog te lažne slike o uspehu mi je drago što skakači poput Jakobsena nisu uzeli ništa značajno.

Hautamekija sam ispratio u penziju s rečima iz njegovih usta..."ne može Finska očekivati da se pojavi neki novi supermen poput Janea i spašava nas kad god to zatreba, već se za jednog skakača mora raditi godinama, on se gradi, potrebno je vreme, trud i malo sreće za velike uspehe." Isti intervju mozete pogledati na FB grupi skijaski skokovi, u galeriji intervjua koje sam radio tokom sezona 2010/11/12... Preporucujem mnogi su sa titlom.

Hautameki je bio jedan od onih skakaca koji su imali mozak i znali da kazu sta rade, za razliku od danasnjih hipstera, a i inace je bio lik koji je znao svoje mesto i vrednost u ovom sportu.

Ahonen je gromada finskog čelika koja se neće lako istočiti i istrošiti u istoriji Sv.kupa.

Edited by Janne240, 02 January 2019 - 17:33.

• 0

#2004 Janne240

Janne240
  • Members
  • 6,077 posts

Posted 02 January 2019 - 22:01

Ja bih ovde otvorio jednu za mene zanimljivu fenomenolosku temu a u vezi je sa tvrdnjama da smo sportska nacija a da godinama nismo ni pomisljali da ovakav jedan sport koji je spoj vestine, jednostavnosti, hrabrosti koji ima izrazito sportski i takmicarski karakter, ne zato sto je ajd da kazemo zapostavljen, "skup" kako se kaže za sve što je iz inostranstva, egzotican ili vezan samo za skandinavsku naciju, vec pre svega sto mi se cini da mi nismo u stanju da razmisljamo ravnopravno i otvoreno o opcijama i vidimo sire od navika koje smo stekli ko zna kad. Bez obzira sto mi skijanje ne dozviljavamo kao sportsku disciplinu u kojoj imamo uspeha, nasa deca imaju prilike da skijaju i nauce skijanje, koje kasnije postane lavirint do puta ka uspehu. S druge strane, skokovi koji su deci sigurno prirodniji i jednostavniji sport jer obuhvataju osnovne motoricke radnje, poput skoka i ravnoteze, nije ni u povoju, iako je pravljenje malih skakaonica u snegu, prosto ko pasulj a i interesantno da ga preporucujem svakome ko ima decu, jer smo i mi tako poceli, a poceli smo tako jer sam ja bio dete koje je to volelo...dok se Nikola nije rodio i dobio priliku da proba nesto dobro i neobicno a da nije cuskanje lopte.

Ovaj sport daleko od toga da je ljudima nepoznat, ali neverovatno mali broj ljudi ovde, ili nasih ljudi u inostranstvu i pomislja da proba ili da dete na bavljenje ovim sportom. Prosto je neverovatno mnogo cinjenica od toga da nemamo skakaonicu, da je tradicija ovog sporta kod nas postojala samo u SFRJ uglavnom zahvaljujuci SLovencima, pa do za mene eklatantnih cinjenica da niko do gastarbajtera po Evropi narocito Nemackoj gde je ovaj sport popularan kao fudbal, nije dalo prilike svojoj deci da se bave ovim sportom. Postoji naravno puno nacina da se dokaze, pokrene i priblizi ovaj sport, mnogo pre nego skijanje ili cak tenis recimo. Skupljajuci licna iskustva i kontakte, bez obzira na skoro nikakvu institucionalnu podrsku ili bar jaki malu, shvatio sam da mi bazicno nemamo sportsku kulturu koja nas opredeljuje za razlicite sportove, vec smo uglavnom dosta neosvesceni i upereni prema kolektivnim masovnim i najcesce neuspesnim sportskim disciplinama, poput fudbala, kao izrazitog primera. Ljudi iz nase sredine koji su mi se javljali ranijih godina svakako da znaju o cemu se radi ali vrlo rano odustaju ili su neozbiljni, odnosno inertni ili neorganizovani.

Posto sam sad vec godinama u entuzijazmu i pionirskom radu na ovom podrucju, ne smatram sebe zacetnikom ovog sporta kod nas, mada defakto to jesam, ostaje mi zaista otvoreno i krajnje zbunjujuce pitanje, kako to da nikad niko ne krene u aktivan odnos i bavljenje ovim sportom, iako je sigurno bio u boljoj, blizoj ili jednostavnijoj situaciji da se njime bavi, narocito u inostranstvu? Ovo naravno iskljucivo fenomenoloski posmatram nikako u vezi sa opstom pricom o stanju u drustvu, ta teza me ne zanima. Ljudi su ovde uvozili razlicite americke fudbale i neke budibogsnama borilacke vestine, a ovo sto je prakticno normalan izbor za ljude u brdskim krajevima narocito zimi, predstavlja pricu o pracoveku maltene. Ako je neko negde imao deku na selu i planini, pa morao je majku mu da iskoristi stari plot da nabaci sneg i spusta se zimi sat dva pre nego sto padne mrak... :D

Evo, razmisljajte pa napisite svoje misljenje,kakvo god bilo.

Edited by Janne240, 02 January 2019 - 22:14.

• 0

#2005 romantik

romantik
  • Members
  • 7,759 posts

Posted 03 January 2019 - 07:51

Hari Carobnjak Oli je bio kranje nepredvidiv skakac i vratio se prosle i pretprosle sezone ali njegov nestabilan temperament i cudljivost nikako nisu isli uz ono sto je potrebno za vrhunske skakace.

Spada u red patuljastih skakaca :D ali je i pozitivan a ekscesan tip.

Upao je u krizu finskog skakanja i odnele ga promene trenerskog rukovodstva.

On je imao ozbiljnih prooblema sa alkoholom, zato je brzo i nestao. Slicna prica vazi i za onog Norvezanina Bystola, s tim da je on bio jos krace na sceni.

• 0

#2006 Jurgen

Jurgen
  • Members
  • 6,514 posts

Posted 03 January 2019 - 12:09

Srbija uopšte nije sportska nacija, to je jako daleko od istine. Letos tokom Evropskih prvenstava ako se dobro sećam nismo osvojili nijednu medalju u atletici, plivanju i skokovima u vodu, gimnastici, biciklizmu i veslanju.

Kod nas, osim ka fudbalu i donekle košarci, nije ni razvijena ljubav prema sportu kao ni neka sportska kultura. Roditelji više ne vode decu na neki sport kako bi se ona pravilno razvila, već ih uglavnom vide kao mogućnost da se obogate. Zato i imamo najviše fudbalera, tenisera, i košarkaša.
  • 1

#2007 McLeod

McLeod
  • Members
  • 59,009 posts

Posted 03 January 2019 - 12:29

Ovo sto kaze Jurgen. Uvek je kod nas bila dominantna ta zelja za slavom i parama, koja naravno postoji svuda, ali mislim da je u zapecku. Zato u vecini drugih zemalja imas ogroman broj dece koja biraju sport u skladu sa svojim mentalnim sklopom i gradjom i samim tim dobijas najbolje koji kasnije postaju profesionalci, a kod nas je najcesci put - daj dete na fudbal ako je nisko, ako je visoko kosarka, moze uporedo i tenis pa gde bude najbolji da ga guramo.

• 0

#2008 L.Sprewell

L.Sprewell
  • Members
  • 10,793 posts

Posted 03 January 2019 - 12:39

Srbija uopšte nije sportska nacija, to je jako daleko od istine. Letos tokom Evropskih prvenstava ako se dobro sećam nismo osvojili nijednu medalju u atletici, plivanju i skokovima u vodu, gimnastici, biciklizmu i veslanju.

Kod nas, osim ka fudbalu i donekle košarci, nije ni razvijena ljubav prema sportu kao ni neka sportska kultura. Roditelji više ne vode decu na neki sport kako bi se ona pravilno razvila, već ih uglavnom vide kao mogućnost da se obogate. Zato i imamo najviše fudbalera, tenisera, i košarkaša.

Bas me ozbiljan blam hvata kad neko pomene da smo "sportska nacija". Sta su onda Madjari, majkumu?

• 0

#2009 Janne240

Janne240
  • Members
  • 6,077 posts

Posted 03 January 2019 - 23:22

On je imao ozbiljnih prooblema sa alkoholom, zato je brzo i nestao. Slicna prica vazi i za onog Norvezanina Bystola, s tim da je on bio jos krace na sceni.

Da, nije ipak bila poenta u tome i alkoholu niti je veza Bistela i Olija u tom smislu, al ok, to su stare price...kao i Nikenen, to je arhiva.

• 0

#2010 Janne240

Janne240
  • Members
  • 6,077 posts

Posted 03 January 2019 - 23:50

Zamolio bih vas, dragi forumasi, da bez obzira koliko je malo posecen i pracen ovaj topik, ipak uzmete u obzir celinu teksta u jednom postu, da se ne bavimo samo reakcijom na opsta mesta ili delice price, dakle da ne ispravljam.

Sigurno da ne tvrdim da smo sportska nacija kao Italijani ili neki drugi (Madjari) i da je to zapravo popularni mit kojim volimo da se isticemo, poenta je u jednom prostom fenomenu: da ne prepoznajemo nesto  sto je svetski standard a da za to imamo uslove kakve neke nacije uopste i ne sanjaju.

Dakle i ti Madjari imaju skijaske skokove odnosno i muske i zenske takmicare u ovom sportu, mi zasad kaskamo za Rumunima, Bugarima pa i Grcima.

Samo bih vas zamolio da u tom pravcu, kad god se setite, ovde slobodno napisite sta ste culi, o cemu ste razmisljali i sta ste saznali. Toliko.

Edited by Janne240, 03 January 2019 - 23:51.

• 0