Jump to content


Photo
- - - - -

Moskva


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
28 replies to this topic

#1 Rux

Rux
  • Members
  • 19 posts

Posted 05 January 2008 - 17:26

Planiram da obidjem Moskvu na prolece i veoma sam radosna. Posto radim u skoli vezana sam za prolecni raspus koji je ood 25. aprila do 4. maja. Da li je neko bio u ovom periodu ili zna da li je vreme ok za posetu? To je prvo pitanje.

Nasla sam i neku agenciju koja ima aranzman bas u ovom periodu ali nisam cula za njih pa sam malo skepticna. Agencija se zove Spirit travel. Jel neko ima neko iskustvo sa njima?

Ovo je program putovanja:

Moskva
USKRS U MOSKVI, 8 DANA / 7 NOĆI AVIONOM
POLAZAK 26.April 2008.

1.dan Sastanak putnika dva sata pre poletanja na aerodromu Beograd (Nikola Tesla). Let za Moskvu. Sletanje u Moskvu. Panoramsko razgledanje grada: Novodevički manastir, Vorobjeva brda, Univerzitet Lomonosov, Poklonaja gora (Brdo pobede), Novi Arbat, crkva Hrista Spasitelja, Manježni trg, Boljšoj teatar, Crveni trg... Transfer do hotela i smeštaj. Noćenje.

2.dan Doručak. Slobodno vreme za individualne aktivnosti, ili odlazak u Sergejev Posad (fakultativno). Jedan od najstarijih i najvećih ruskih manastira, udaljen 70 km od Moskve. Dugi niz godina bio je rezidencija ruskog patrijarha. Obilazak lavre, (na ikonostasu Crkve Sv. Trojstva su ikone delo Andreja Rubljova). Povratak u hotel. Noćenje.

3.dan Doručak. Odlazak metroom na obilazak teritorije Kremlja sa crkvama (fakultativno): bivša rezidencija ruskih careva a danas predsednika Ruske federacije. Crkve Sv. Uspenja, Sv. Blagoveštenja i Sv. Arhangela, Palata patrijarha. Povratak u hotel. Noćenje.

4.dan Doručak. Obilazak nekih od najlepših metro stanica, koje su ukrašene mozaicima, skulpturama... Šetnja Starim Arbatom, jednom od najstarijih gradskih ulica. Povratak u hotel. Noćenje.

5.dan Doručak. Slobodno vreme za individualne aktivnosti. Noćenje.

6.dan Doručak. Slobodno vreme za individualne aktivnosti, ili posete muzejima (fakultativno): Tretjakovska galerija – jedan od najvećih svetskih muzeja, koji čuva umetnička dela od 11 veka do današnjih dana. Danas se u Tretjakovskoj galeriji nalazi više od 50.000 umetničkih dela. Muzej likovnih umetnosti Puškina - je jedan od najvećih muzeja na svetu sa unikatnim kolekcijama originalnih dela iz Starog Egipta, Zapadnoevropske umetnosti, dela iz vremena impresionizma i postimpresionizma. Povratak u hotel. Noćenje.

7.dan Doručak. Slobodno vreme za individualne aktivnosti. Noćenje.

8.dan Doručak. Napuštanje hotela. Transfer do aerodroma u Moskvi. Let za Beograd. Dolazak u Beograd.

CENA ARANŽMANA po osobi: 545€


Ako moze neko ko je bio ili zivi u Moskvi da kaze da li je dobra tura.

Unapred hvala!

Kiss

#2 sickmf

sickmf
  • Members
  • 85 posts

Posted 14 January 2008 - 20:13

Odlicna tura, ne razmisljaj, uzimaj!
Ja sam samo avion platio 330 USD. Kod sebe obavezno imaj "registraciju" prilikom setnje gradom. Panduri jedva cekaju stranca bez doticnog dokumenta, ustvari je pecat hotela u kojem si odsela, udaren na vizu. Takodje, sve potvrde o unetom novcu u Rusiju (to regulises na aerodromu), kao i potvrde iz menjacnica. Na ulici se ne zaustavljaj, kada te lokalci kao nesto pitaju, pravis se gluva, to je najbolje. Ja sam bio na naucnom seminaru, a panduri su me na ulazu u metro trkeljisali i trazili da zavrnem rukave kosulje da vide da nisam djankoza, jer napolju je cak 18 stepeni (1. Jun 2002.) a ja u dugackim rukavima. Kad sam poceo da se dzilitam sa papirima naucnog tipa, tek onda su odlepili, odveli me u autobus pandurski, utvrdili da nemam "registraciju" i oteli mi 100 USD ili bajbok. Deluje gadno, ali ako imas sve papire, keine probleme. Toliko o licnoj bezbednosti.
Ako nisi bila tamo, iznenadices se kako odmah padaju u vodu price "nasa braca". Mi i oni, ne dve rase, nego dva univerzuma, ljudi su totalno drugaciji od nas, blizi smo Svabama po mentalitetu, a rekao bih cak i Fincima nego Rusima. Ima da se vidi normalno, "svashta", u radnjama obilje svega, jedino je problem da provalis gde je radnja, a pogotovo sta prodaje. Nigde izloga!!! Po novim gradjevinama i trznim centrima ima izloga naravno, ali po centru im valjda ostala navika iz komunizma, sve nesto tajno krijuci se, a bogami bez izloga je i bezbednije zbog pljacke. Ako i ima neka puskarnica od izloga, u njemu je rasprostrto cebe ili ona zelena ofucana zavesa, da se ne vidi unutra. Nije svuda, ali ima, ponegde i stare novine na izlogu. Usao im je kapital, robe ima koliko hoces, ali ima oni jos da uce...
Metro fenomenalan kao i bilo koji gradski prevoz, za 7 dana svrljanja, isplati se da uzmes kompletic karata na ulazu u metro, ima raznih kombinacija. Jednom kada udjes dole, mozes sa istom kartom da presedas na druge linije sve dok ne izadjes iz podzemlja, kao i svuda.

Klopa je posebna prica, nije cudo sto su im zene celave ili u najboljem slucaju imaju tanku jadnu kosu. Uzas. U hotelu nisam mogao da jedem nista, splacina do splacine, oni se dave. Ja sam uglavnom statirao, pa pravac samoposluga (ultraopskrbljene), uzmem razne varijante dimljene ribe (mmmm...), fenomenalne suvomesnate proizvode, neki sir ili budjavac, hleb je malo problematican bio dok nisam provalio radnje sa dobrim i veoma skupim pecivima. Piva hiljade vrsta. Sve u svemu cudi me da za ovih 15-ak godina nisu malo promenili kuhinju pored takve promene na gondolama. I dalje je u hotelu (8 dana u Moskvi srecom privatno, zatim 15 u Zagorsku ekskluzivan hotel sa ogavnom klopom) neka ovsena kasha, piletina umrla prirodnom smrcu, ali zato poluzivo servirana, kelj, kupus, spodoba koja glumi krompir pire i desert u vidu krofne u pokusaju, sa nekom belom smegmom na sebi, koja nit` je slatka nit` slana. Ni jedan dan (od 15) jaje na oko!
Kakva rados` kada su domacini resili da nas caste rostiljem u prirodi!!! Pretvorilo se u agoniju na +2 stepena uvece (oko 10. Juna, dan do ponoci) a u ponudi ogromni raznjici (tzv. saslik) sa komadinama junetine i ovcetine izmedju nepotrebnog povrca na istoj motki! Nigde svinjceta, nigde cevapa i pljeske. Jos salame i budjavca u krevetu.
Nadam se da je u moskovskim hotelima bolja situacija, ali imaj u glavi rezervnu poziciju - bakalnicu. Od baba na pijaci kupi obavezno i probaj gruzijski paradajz ako ga bude tada. Ili bolje nemoj, ovaj ovde vise neces da jedes. U Moskvi imas brdo namenskih trznih centara, npr. za tehnicku robu. Jeftinije je mnogo, slobodno kupi kinesku robu ako ima deklaraciju na ruskom, jer to sta prave za Ruse mora da bude vrhunskog kvaliteta, nije zucama do zezanja sa tolikim trzistem.
Eto, nisam blebetao o muzejima i crkvama, to ti ionako sleduje, nego vise ovako o zivotnim stvarima koje te tamo cekaju. I jos nesto se setih. Udobna obuca je obavezna. Da predjes malo jacu ulicu je ogromno prostranstvo, a da zaobidjes neki trg je kondicioni trening.
Ajd` srecno, pa pisi kako je bilo. Pozz.

#3 Rux

Rux
  • Members
  • 19 posts

Posted 15 January 2008 - 10:38

Hvala na informacijama, to je ono sto mi treba. Ako jos neko ima nesto da doda neke kaze. Ja se u svakom slucaju javljam kada se budem vratila.

#4 UDBA

UDBA
  • Members
  • 28 posts

Posted 16 February 2008 - 10:57

:rolleyes: :huh:

Jedino je u toj turi steta sto nije predvidjena poseta i stvarnoj ciganskoj cergi negde na Volgi , (al ne pripremljenoj za turiste ).
Onda bi shvatila koliko smo razliciti i kolika je ruska dusa .

Jos kad bi slusala pesmu " BURLAKA SA VOLGE " ( nadnicara koji su vukli dereglije na Volgi )u orginalnoj ciganskoj izvedbi

Ma da nepricam .

Puno srece i lepih uspomena .

:) ;)

#5 Marko

Marko
  • Members
  • 2,046 posts

Posted 17 February 2008 - 23:16

Dobra tura, razumna cijena. Moskva je skupa.
sickmf ti je dosta rekao, za registraciju je u pravu, za novac nije: mozes da se opustis, ako neces nositi vise od 5000 USD kesa, ne trebaju ti nikakvi papiri.
Ima relativno jeftine hrane, npr. mreza restorana Mu-Mu.
U Moskvi, po meni, nema mnogo must-see.
To je:
a) poci na Crveni trg i uci u Kremlj;
b) poci u Baljsoj. Karte su skupe, ali se mogu uzeti jeftine za neka mjesta u samom vrhu odakle se dobro vidi samo sala. Pri tome, cini mi se da se glavna scena Baljsogo jos renovira.
c) Metro. Stare, mocne stanice.

Tome bih dodao jos dvije stvari:
- plovidba turistickim brodicima po rijeci Moskvi (od aprila do oktobra), polaze od metro Kijevskaja. To je odlican nacin da se vidi Moskva iz neocekivanog ugla.
- pogled na zlatne kupole sa Baljsog Kamenog mosta, sa Kremljom na jednoj i Hramom Spasitelja na drugoj strani.

Moskva nije mnogo lijepa, ali je mnogo mocna. Najljepsa je za prvomajske praznike.
Steta sto neces posjetiti Peterburg, to je nesto. Ali, nemas dovoljno vremena.

#6 Gooky

Gooky
  • Members
  • 955 posts

Posted 20 February 2008 - 18:26

Evo mogu i ja da se pohvalim da sam danas uplatio aranzman za Moskva - St.Petersburg turu preko Kon-tikija. Koliko vidim ovde se vec pisalo o Moskvi i bogme upijam sve moguce informacije koje ostavljate i na tome sam vam zahvalan. E sad mene zanima da li i kakva iskustva imate sa St. Petersburgom i da li je mozda neko putovao tom njihovom zeleznicom, posto cu ja ici istom od Moskve do St. Petersburga.

thx in advance

#7 Marko

Marko
  • Members
  • 2,046 posts

Posted 22 February 2008 - 12:47

Guki,
Sankt Petersburg je spektakl. Sjajan grad. Vidjeti St.P. i Moskvu - to je jedno od najpoucnijih putovanja.
Pocev od maja, centar je do 4 ujutru karneval, istina ima mnogo pijanaca i ulicara.
U Petersburgu treba:
1. Prosetati centrom grada i provozati se tramvajem, da osjetis koliko je taj centar mocan i velik: ne samo lijeva obala Neve, vec i nekoliko ostrva.
2. Posjetiti Ermitaz (doduse na brzinu).
3. Otici u Marinku (ako nisi alergican na balet).
4. Popeti se na kupolu Isakijevskog.
5. Lagano obici ta glavna mjesta, kao sto su Spas na Krovi, Mojku, Nevski, Dvorcovuju ploschad, Strelku, Petropavlovsku i slicno.
6. Vidjeti oko 1 noci kako se mostovi otvaraju.
7. Metro nije mocan kao u Moskvi, ali je prilicno velik i interesantan.
8. Peterhof. (ako stignes)
9. Carsko selo (ako stignes).

Mislim da bi trebalo procitati kratko o osnovnim dogadjajima iz istorije St. P. Taj grad je istorican i dramatican i dok ga obilazis, shvatas: ovdje je policija pucala u radnicke demonstracije 1905, odavde su pucali sa Aurore na Zimski (Ermitaz), ovdje su ubili cara i sl. Prosto, od tada se centar malo promijenio i sve izgleda skoro isto onako kao i prije revolucije.

Kada sam ja bio tamo, bilo je sjajnih nocnih klubova sa vrlo razlicitim cijenama. Ukratko, za vrlo razumne novce mogao si imati sjajan nocni provod. Meni se tada posebno svidjao Money-Honey, ako ne grijesim, to je na ulici Lomonosova. Ne znam kako je sad tamo.

Vozovi su dobri, relativno brzi i uvijek na vrijeme. Doduse, nisu ni jeftini. Jedino je malo ruzno putovati onom najgorom klasom, koja se zove "plac-kard".

#8 Gooky

Gooky
  • Members
  • 955 posts

Posted 22 February 2008 - 16:18

to bre, :rolleyes: hvala na informacijama, zato sam i poceo da prikupljam informacije 4 meseca unapred kako mi ne bi nesto promaklo kada budem otisao..

#9 Rux

Rux
  • Members
  • 19 posts

Posted 23 February 2008 - 15:21

Gooky.

Jel mozes da mi kazes koliko te kosta ta tura preko Kontikija? Ja se sada nesto dvoumim da li da idem i u Sankt Petergburg tj. kombinacija Moskva i Sankt Petergburg.

#10 Gooky

Gooky
  • Members
  • 955 posts

Posted 23 February 2008 - 19:54

Gooky.

Jel mozes da mi kazes koliko te kosta ta tura preko Kontikija? Ja se sada nesto dvoumim da li da idem i u Sankt Petergburg tj. kombinacija Moskva i Sankt Petergburg.



Kon-tiki jos uvek nije izbacio zvanicno tu ponudu, to ce uraditi krajem marta. Ne zna se jos tacno ni cena, ali kada sam ja isao da uplatim tu kao rezervaciju (nekih 7-8.000 din.) receno mi je da ce cena aranzmana iznositi negde izmedju 600 i 700 evra.

Koliko sam ja shvatio ide se avionom do Moskve i tamo se ostaje valjda tri dana, da bi potom usledilo `nocno` (bele noci) putovanje vozom do St. Petersburga u kojem se ostaje jos nekih 5 dana, nakon cega sledi povratak avionom u Beograd.

#11 Rux

Rux
  • Members
  • 19 posts

Posted 23 February 2008 - 20:17

Ovo je ta druga ponuda sa Sankt Petersburgom. Meni se cini da je malo dana za ova dva grada. Bojim se da necu videti lepo ni jedam ni drugi. Ako je neko bio neka mi kaze da li je dobro ili da ipak uplatim samo Moskvu.

1.dan Sastanak putnika dva sata pre poletanja na aerodromu Beograd. Let za Moskvu. Po sletanju aviona u Moskvi odlazak na panoramsko razgledanje grada: Novodevički manastir, Vorobjeva brda, Univerzitet Lomonosov, Poklonaja gora ( Brdo pobede), Novi Arbat, crkva Hrista Spasitelja, Manježni trg, Boljšoj teatar, Crveni trg...Transfer do hotela i smeštaj. Noćenje.
2.dan Doručak. Slobodno vreme za individualne aktivnosti, ili odlazak u Sergejev Posad (fakultativno). Jedan od najstarijih i najvećih ruskih manastira, udaljen 70 km od Moskve. Dugi niz godina bio je rezidencija ruskog patrijarha. Obilazak lavre, (na ikonostasu Crkve Sv. Trojstva su ikone delo Andreja Rubljova). Povratak u hotel. Noćenje.
3.dan Doručak. Obilazak nekih od najlepših metro stanica, koje su ukrašene mozaicima, skulpturama... Šetnja Starim Arbatom, jednom od najstarijih gradskih ulica. Fakultativni obilazak teritorije Kremlja sa crkvama: bivša rezidencija ruskih careva, a danas predsednika Ruske federacije. Crkve Sv. Uspenja, Sv. Blagoveštenja i Sv. Arhangela, Palata patrijarha. Povratak u hotel. Noćenje.
4.dan Doručak. Napuštanje soba. Transfer do železničke stanice i ukrcavanje na voz za Sankt Petersburg. Dolazak u St. Petersburg u večernjim satima.Transfer do hotela. Smeštaj. Noćenje.
5.dan Doručak. Panoramsko razgledanje grada: Nevski prospekt, Kazanjski sabor, Dvorski trg, Admiralitet, Vasiljevsko ostrvo, Univerzitetska obala, Bronzani konjanik, Isakijevska crkva, kuća Petra i Petropavlovska tvrđava, krstarica “Aurora”, Crkva Spasa na krvi... Fakultativni obilazak Ermitaža, obilazak najvećeg muzeja na svetu, sa 3,5 miliona eksponata , sa remek delima Leonarda Da Vinčija,Ticijana, Van Goga, Sezana,Pikasa... Slobodno vreme za individualne aktivnosti.Povratak u hotel. Noćenje.
6.dan Doručak. Izlet za Puškino (fakultativno).Obilazak letnjeg dvorca Katarine Velike, teritorije čuvenog parka Puškino, obilazak dvorca i parka. Povratak u hotel. Noćenje.
7.dan Doručak. Napuštanje soba. Slobodno vreme za individualne aktivnosti. Transfer do železničke stanice i ukrcavanje na večernji voz za Moskvu (kušet kola, kabine sa 4 ležaja). Noćna vožnja.
8.dan Transfer sa železničke stanice do aerodroma u Moskvi. Let za Beograd. Dolazak u Beograd.

CENA ARANŽMANA po osobi: 679€

Hvala unapred

#12 Marko

Marko
  • Members
  • 2,046 posts

Posted 24 February 2008 - 18:00

Najgluplje u ovoj drugoj turi je ovaj 4. dan sa dnevnim putovanjem do St. Peterburga.
Inace, istina je, tura je pretrpana, ispada samo 3 dana za Moskvu i jos 3 za St.P.
U varijanti da se neko odluci za ovu turu, treba izbaciti Sergijev Posad (njega mozda svakako treba izbaciti) i iskoristiti 2. dan za setnju i plovidbu brodicem po rijeci Moskvi.
Takodje, u St.P. treba izbaciti Ermitaz (za njega ionako treba najmanje 2-3 cijela dana) i Carsko selo (Puskino). Posvetiti se samo gradu i zaboraviti na muzeje i dvorce po okolini.
Pa opet, tura je malo pretrpana. S druge strane ne vidjeti St.P. jeste prava steta.
Meni se cini da je u Moskvi stos da se nekako uzivis u grad i osjetis ga. Da odes sam od tacke A do tacke B, pa zatim produzis do tacke C, koristeci pri tome metro. Ulijes se u saroliku rijeku koja valja i osjecas se kao stanovnik Moskve. A da bi to postigao treba da budes tamo 5-6 dana.
Ja govorim sa svoje tacke gledista, jer nisam posebno naklonjen dvorcima, muzejima, spomenicima, vise sam za to da se osjeti grad, duh mjesta, da malo pohvatas lifestyle i da vidis i neke minuse zivota tamo. Vi imate svoje prioritete pa cete odluciti.

#13 Marko

Marko
  • Members
  • 2,046 posts

Posted 24 February 2008 - 18:06

Dodacu da ne znam u kojim hotelima cete biti smjesteni, ali vjerovatno necete biti odusevljeni. Moskva i St. P. imaju defeicit hotela, narocito u to doba godine, pa su zato prilicno skupi. Sto se tice Evrope, apsolutno se ne isplati uzimati organizovane ture - ako hoces u Prag ili Rim, prosto bukiras sobe, imas sve moguce varijante tipa low-cost avio-kompanija, rent-a-carova itd, pa se spakujes i putujes ko covjek bez agencije. Za Rusiju se ovo ne bi moglo reci, dk je cijena relativno razumna (kao sto je ovdje slucaj) isplati se uzeti organizovanu turu.

#14 Rux

Rux
  • Members
  • 19 posts

Posted 24 February 2008 - 22:33

Hvala Marko, na savetima. Mnogo mi znaci. Ma ja bih uplatila samo Moskvu nego moj muz me tera da idemo i u St.P. Kaze ko zna kada cemo opet u Rusuju. Sve je to tacno ali slazem se sa tobom da grad teba osetiti a ovako mi se cini da necu imati vremena za to. Bas sam u dilemi.

Jos uvek se dvoumim ali moracu do sutra da odlucim jer ujutru idem da uplatim.

#15 DraganStan

DraganStan
  • Members
  • 14 posts

Posted 05 July 2010 - 15:11

U Moskvi sam bio 2 puta i jedva cekam da se pruzi nova prilika. Vidim da se neko zalio na policiju. Nisam imao takvih problema. Legitimisali su me 2 puta i uvek bili ljubazni kada vide da srpski pasos. Policije dosta ima u metrou i legitimisu uglavnom sumnjive face zbog straha od terorizma.