Jump to content


Photo
- - - - -

Ostavljam pušenje, pomagajte!


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
113 replies to this topic

#1 bokica71

bokica71
  • Members
  • 45 posts

Posted 04 January 2008 - 02:53

Na pdfu Porodica i deca postavih topic Obecanje detetu. Ta epizoda "Lj(ovisne)" prerasla je u nepusenje od citavih 10 dana. Ako vas ima jos u istoj fazi, ili sa zeljom da prekinete, ovo bi mogao biti topic za medjusobnu podrsku.

Tesko je, imala sam zavidan staz, prva cigareta u 13oj, aktivan pusac od 17te, resila sam sama sa sobom , dete me dodatno motivisalo, drzim se nekako, vec se bolje osecam, zelja pada, a motivacija raste iz dana u dan. Znam da sam daleko od PRESTALA SAM i da sam jos uvek u kategoriji PRESTAJEM, ali trudim se da istrajem dan po dan.

Pa javite se...

#2 MAGRIPA65

MAGRIPA65
  • Members
  • 20,706 posts

Posted 04 January 2008 - 03:32

Evo ja sam prekidao barem 10 puta i onda u 2AM isao da kupim cigarete.Moja je zena prekinula prosle godine i za sada se drzi obecanja.Doduse prvih nedelja je bila daleko agresivnija od bulterijera kojeg imamo ali se sa vremenom smirila.Svaka cast i samo napred.Meni taj korak predstoji pa javi za savet ako ti uspe.

#3 Kastor

Kastor
  • Banned
  • 6,241 posts

Posted 04 January 2008 - 12:29

Što više boravka na otvorenom, u prirodi i što manje džudženja za kompjuterom. Kako izađem u planinsku šumu - zaboravim da sam ikada bio pušač. Kako sednem za ovo đavolje sokoćalo, tako mi ruka krene da traži cigaretu čim se prvi put nad nečim zamislim.

#4 Vesna

Vesna
  • Sleepers
  • 18,721 posts

Posted 04 January 2008 - 13:04

tri godine bez cigareta posle skoro 30 godina uz njih.


jbg, i danas tvrdim da je cigareta zakon. i da sam pušač koji ne puši. ali ipak ne puši.

ne daj se, može da se izdrži. jeste zajebano, ali može. :rolleyes:

#5 Sheridan

Sheridan
  • Members
  • 3,357 posts

Posted 04 January 2008 - 13:26

...
jbg, i danas tvrdim da je cigareta zakon. i da sam pušač koji ne puši. ali ipak ne puši.
...


odlican opis. 20 meseci i 14 dana :rolleyes:
iz druge. i sad ih obozavam i zapalim mozda jednom mesecno, ponekad po nekoliko ako je dobro vece, uvek zbog alkohola.
prvih godinu dana nisam pipao jer mi je bila dosta veca frka. sad je vec mnogo bolje i bude po nekoliko dana da ni ne pomislim
(pre toga 15 godina pakla+ dnevno).

Kad je trebala cerka da se rodi, jednostavno mi se "prelomilo" da je fer prema njoj da sto duze zivim, a i da zbog sebe hocu da sto duze budem tu (prema tome slicno ovom tvom obecanju). Dugo sam smanjivao, pa pusio 5-6 dnevno uz dodatak nikotinskih zvaka. onda samo zvake, pa i to pomalo sve manje i tako. (worked for me, znam ljude koji su posle 40 godina samo ostavili).

#6 Evi

Evi
  • Members
  • 135 posts

Posted 04 January 2008 - 14:06

Pozdrav svim nepusacima u najavi!
Javljam vam se kao bivsi pusac (iz drugog pokusaja) i moram da priznam da mi je to bila jedna od bitnijih odluka u zivotu. Cinjenica je da nije lako, ali moram da priznam da je biti nepusac, barem meni, mnogo vece uzivanje. Zaista je bilo iznenadjenje kada nakon poprilicnog pusackog staza nisam imala ujutro onaj ogavan miris (!) iz usta. Nije dolazio u obzir ni ovlas poljubac za dobro jutro pre pranja zuba!

Medjutim, zivot nepusaca sa sobom nosi neke nepredvidljive stvari, a to je netolerancija pusaca! Meni kao bivsem pusacu izuzetno smeta dim cigareta. Nakon pola sata zapusi mi se nos, ako provedem vece u drustvu gde se pusi - sutradan imam glavobolju. Smeta mi kada mi odeca smrdi na cigarete, bukvalno osetim da mi koza smrdi.
najveci problem nastao je u mojoj firmi kada je direktor odlucio da vise nema pusenja u kancelarijama. Medjuljudski odnosi su se izuzetno pogorsali. Pusaci su bili besni na nas, stalno nas podbadali kako eto "neki bi da zive hiljadu godina", jer zbog nas im je ugrozeno njihovo pravo da puse tamo gde oni zele i kada zele. Isli su toliko daleko da su tvrdili da je u pitanju totalna budalastina i da cigarete uopste nisu stetne (ovo su uvek potkrepljivali pricama o dedama i babama koji su pusili citav zivot i doziveli duboku starost). U nasoj firmi postoji 20 zaposlenih i od tog broja 5 pusaca (i gle cuda od tog broja su 4 zene). Cak i bliski prijatelji pusaci nemaju nimalo razumevanja i desi se da se na tu temu poprilicno odnosi zategnu.
Interesantno je da na koncertima na kojima sam bila i na kojima je bilo zabranjeno pusenje, uvek su bile devojke te koje su zapalile cigaretu.

Bez obzira na sve nikada nisam zazalila sto sam odlucila da ne pusim.

#7 villiem

villiem
  • Members
  • 2,427 posts

Posted 04 January 2008 - 20:17

Ostavio na blef.I posle nisam mnogo mislio o tome do sada

Tri meseca, osam dana, dvadesetak sati

Znaci za Mene je to trik, nikakva cvrstina, filozofija, karakter...Nista od toga.Sumnjao sam da ne valja, pa i osetio i u datom momentu sam prevario sam sebe.
Sada je mnogo bolje, bolje se dise, vise se moze i nije tesko koliko izgleda.Jeste zajebano al nije tesko.Posle nekoliko dana, pocnes neopisivo bolje da se osecas i taj osecaj me jos drzi.Ne pricam o tome, ko me pita nesto, kako ovo-kako ono, opaucim ga.
Mozda nisam dosao do prave krize ili sta god ali znam da je svaki dan mala bitka.Postepeno se ucis da radis stvari koje radis bez cigarete-to je izazov.Pa ko ih voli...

Ne znam kad rat zavrsava, znam da sam ga otpoceo.Trenutna situacija kaze da bi jedna cigareta automatski predstavljala sahmat, mada mi je to neki cilj da kao zapalim u retkim dnevnim situacijama

Pusenje ima neki svoj smek, i jos uvek sve to izgleda kul i moze mi se i mlad sam i ima vremena za ostaviti...al zez je to, pa moras na trik

E i neko vreme na pocetku svi ti se nekako Dive i sve si super
Dobro, tu su ta slavlja, rodjusi, NOVE GODINE, slave, bozici, druzenja a alkohol je cudo
Da, na pocetku ne ulaziti u problematicne situacije na poslu ili u kuci, ne gledati Zvezdu, ne pokusavati da Pobedis Sheridana na forumu, ne svadjati se na forumu Kretanje, gibanje, nagle promene pravca, priroda obavezno

Citati dobre knjige, dobre forumase

U jednoj fazi, blesav kakav sam, trazio sam sam saznanja o negativnim posledicama ostavljanja pusenja i nasao sam ih naravno :rolleyes:

Ko se premislja samo napred. Nije toliko veliki korak a mnogo je dobar

#8 Evi

Evi
  • Members
  • 135 posts

Posted 04 January 2008 - 22:09

Tri meseca, osam dana, dvadesetak sati

...
Pusenje ima neki svoj smek, i jos uvek sve to izgleda kul i moze mi se i mlad sam i ima vremena za ostaviti...al zez je to, pa moras na trik


E, dragi villieme, ja sam znala i u minut koliki mi je nepusacki staz!
Kao sto rekoh, prestala sam iz drugog pokusaja. U prvom pokusaju nisam pusila godinu dana i na jednom putovanju ajde da zapalim cigaru posle vecere. Pa sledece vece - opet jedna cigara. Razmisljala sam "pa nije strasna jedna cigareta. Kupovacu neke jake i skupe i to ce me spreciti da postanem opet pravi pusac." I kupih Captain Black (cigareta ubija od jacine). Naravno, uskoro sam opet dosla do pakle dnevno.

A inace, smatram da uopste nije kul biti pusac. Mislim da je kul biti nepusac. Po meni to pokazuju da si postao dovoljno svestan i da cenis i svoje i zdravlje drugih ljudi. Skoro smo suprug i ja bili u drustvu sa jos pet parova. Od nas dvanaestoro samo su dve zene pusile. Muskarci su uglavnom bili nepusaci ili bivsi pusaci i svima je motiv za ostavljanje cigara bilo sopstveno zdravlje. Mozda je potrebno da ipak dodjemo do izvesnih godina (od 35-te pa na dalje) da bismo postali svesni da mladost i zdravlje nisu vecni. Kada smo mladi mislimo da nam nista ne moze nauditi.

Skoro sam procitala da se neki kanceri pluca stvaraju i do 15 godina kada dodju do stadijuma da se mogu dijagnostifikovati!

Zato, samo napred. Zivot bez cigarete je ipak dobar izbor!

#9 xyz

xyz
  • Members
  • 70 posts

Posted 04 January 2008 - 23:19

Ostavila cigarete na nagovor drugarice, da joj pravim drustvo u odvikavanju.
Ona propusila nakon nedelju dana, ja vec tri godine bez ijedne.
Prosle godine je i ona konacno prestala, kao i par prijatelja ranije.

I, zaista, cool je kad ne pusis.
Meni je bio izazov da prestanem da pusim nakon 15 godina aktivnog pusenja ( pakla dnevno + vikend, kada se broj cigareta zbog izlazaka povecava ).
Prestala sam iznenada, bez ikakvog plana odvikavanja, imala sam 5 cigareta u kutiji, otisla kuci, zapalila i njih, bacila praznu kutiju i resila da probam.

Meni je jedan od gorih momenata bio, kada sam razmisljala o tome da vise nikada necu zapaliti cigaretu i kako ce to biti strasan nedostatak u mom zivotu.

U kriznim situacijama sam tamanila bombone, a kada sedim u kaficu obavezno sam pri ruci imala grisine ili slicne grickalice.
Na svu srecu nemam problema sa gojenjem, tako da sam odvikavanje prezivela bez suvisnih kilograma, sto je vrlo cesto jedan od propratnih " detalja ".

Prvih par dana sam bila sva ponosna na sebe sto izdrzavam bez cigareta, prva veca kriza mi se javila nakon nekih 10-tak dana apstinencije ( znam slucajeve gde su ljudi sanjali da puse ) a kasnije kada se iznerviram ili nakon rucka.

Sada, nakon tri godine jedva da i pomislim da sam nekada pusila, cak mi je to dodatni plus prilikom konkurisanja za posao, jer sam na svim skorasnjim intervjuima obavezno popunjavala upitnike na kojima se postavlja pitanje: da li ste pusac.

S obzirom, da nikada nisam imala zdravstvenih problema zbog pusenja, nisam primetila neke drasticne promene koje se toga ticu.

I da, i meni strasno smeta kada osetim miris duvana po odeci i telu :rolleyes:

#10 Evi

Evi
  • Members
  • 135 posts

Posted 05 January 2008 - 01:03

Zamislite scenu:
Vece, terasa na moru, upaljene svece, ona i on zagrljeni plesu, on pozeli da dodirne uvojke njene predivne kose koja joj pada na ramena. Zeli da oseti njenu kosu, njen miris.....fujjjjj - smrad cigareta!

Toliko sitnica u zivotu nam iznova pokazuje da je ipak bolje biti nepusac!

#11 Sheridan

Sheridan
  • Members
  • 3,357 posts

Posted 05 January 2008 - 01:12

Zamislite scenu:
Vece, terasa na moru, upaljene svece, ona i on zagrljeni plesu, on pozeli da dodirne uvojke njene predivne kose koja joj pada na ramena. Zeli da oseti njenu kosu, njen miris.....fujjjjj - smrad cigareta!

Toliko sitnica u zivotu nam iznova pokazuje da je ipak bolje biti nepusac!



Eh sad, da je on pusac ne bi mu smetalo...ovako ce da ostane bez ribe :rolleyes:

bolje je zato sto je verovatno da ces duze ziveti, odnosno da neces umreti zbog toga sto si pusio. Ni zbog cega drugog.

#12 MAGRIPA65

MAGRIPA65
  • Members
  • 20,706 posts

Posted 05 January 2008 - 01:22

Hoces reci da nepusaci umiru zdravi

#13 Sheridan

Sheridan
  • Members
  • 3,357 posts

Posted 05 January 2008 - 01:35

Hoces reci da nepusaci umiru zdravi


hehe, rekoh "verovatno"

#14 Massive_Attack

Massive_Attack
  • Members
  • 2,103 posts

Posted 05 January 2008 - 01:53

I ja sam pokusavao vise puta da ostavim al' bez uspeha. Uvek ponovo pocnem. Imam zelju da quit, jer je pusenje zaista losa navika. Treba biti karakter, ali kako? Cim izadjes negde narucis pivo ili sta vec prva pomisao je cigareta. Ili kompjuter. Stvarno je zlo kad sednem za njega. Opet prva pomisao cigarete. I jos sto primera. Hmmmm Coffee and Cigarettes.

jbg, i danas tvrdim da je cigareta zakon. i da sam pušač koji ne puši. ali ipak ne puši.

ne daj se, može da se izdrži. jeste zajebano, ali može. :huh:

Sad si me podsetila na to, kako to rade Iggy Pop i Tom Waits u filmu Coffee and Cigarettes
Youtube Video ->Original Video
Lepota prestajanja je ..... tek sad kapiram. Da mogu da zapalim jednu, jer sam prestao; rece Tom Waits :rolleyes:

#15 bokica71

bokica71
  • Members
  • 45 posts

Posted 05 January 2008 - 03:13

Pokusavala sam u nekoliko navrata, nije uspevalo, vec duze vreme sam se osecala lose, ne samo fizicki, nego i psihicki zbog toga sto pusim. Klinac mi je samo pomogao da predjem tu liniju, bila sam pecena.

Dobro sam se naoruzala teorijski, ima gomila dobrih sajtova na netu koji opisuju mehanizam zavisnosti i daju dobre savete za predupredjivanje i prezivljavanje kriza. Sve se svodi na to da treba odrediti datum unapred i izbegavati "okidace" (kod mene je alkohol prvi na listi). Da, uredno obavestiti sve u okolini, to vam je dodatni motiv da ne pokleknete. Imam dobru podrsku na poslu i kod kuce, svi su super podnosili histericne epizode koje su se dogadjale u prvih nekoliko dana. Sa svakim izborenim danom sve je lakse. Ne sekirajte se ako pokleknete i ipak zapalite, vidite zasto se to dogodilo i napravite malu strategiju da to sledeci put izbegnete. Ipak, gledajte da vam se to ne desi, jer to cini sledecu krizu tezom. Pijte vode (nikotin blokira centar za zedj, pa pusaci pale cigaretu kada su u stvari zedni), gricnite nesto, disite duboko, operite zube, skrenite sebi misli... Ne sekirajte se ako i zaradite koji kilogram, toga cete se za koji mesec lakse osloboditi nego cigareta.

Suprugu ne pada na pamet da prestane, i meni je to u redu, svako ima pravo na izbor, mada polako pocinje da mi ide na zivce smardez na garderobi i u sobi. Rekao je da ce proterati sebe u kuhinju kad naredim, ali ga pustam jos malo...