Jump to content


Photo
- - - - -

London


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
6 replies to this topic

#1 wlade

wlade
  • Members
  • 16 posts

Posted 03 January 2008 - 20:32

Da li neko mozda zna neke korisne informacije vezane za London.
Putujem 27.januara, jeftinim avio prevozom, sve sam sredio, a sad mi predstoji najsladji deo :huh: -priprema za obilaske!
Sta preporucuju ljudi koji imaju iskustva, sve mi je od koristi-sta da koristim kao prevoz po gradu, sta obavezno obici/ne obici,
gde je povoljnije hraniti se( i piti :rolleyes: )...Izmedju ostalog obozavam engleski fudbal pa i neke info o kartama za tekme ili bar pabovima gde se prate iste itd.

Pozdrav i hvala!

#2 SC80

SC80
  • Members
  • 200 posts

Posted 06 January 2008 - 01:27

Upravo se vratili(pre par sati)...odusevljeni gradom i svemu sta ima da ponudi...ima toliko stvari da zavisi iskljucivo od tvojih interesa i preferencija...mene su odusevili British Museum,St.Paul (popeti se skroz gore za bolji-i besplatni-pogled od London Eye). Westminster Abbey...

Obillazili smo sve tipicne atrakcije,neograniceni prevoz metroom i busem sa daily travel pass.(postoje jednodnevni,trodnevni i nedeljni,samo za bus i za bus i metro). Imas detaljne informacije na netu,a ako te zbunjuju (kao sto su i mene) ima telefon gde ti vrlo ljubazno objasne koja vrsta prevoza ti najvise odgovara-znali smo pre polaska kolio ce nas sve kostati.

Inace smo nailazili na predusretljive ljude svaki put kad bi pitali za pravac i sl.,vidi se da su navikli na turiste..

prevoz od aerodroma zavisi na koji ides,nama su prijatelji koji zive tamo preporucili obicni voz sa Gatwicka koji je sporiji ali i jeftiniji od Gatwick express.Mislim da ima nesto slicno i sa Lutona,a sa Heathrow ide metro.

National Gallery,Victoria i Albert..koje bogatstvo ima u tom gradu..treba nekoliko poseta da se sve vidi.Jos jedan lep pogled je iz Tate Modern galerije savremene umetnosti,sa juzne strane Temze,popnes se u bar i za cenu kafe imas divan pogled,a posle mozes da se setas po South Bank.

Ice i pice je uglavnom skupo u restoranima,alternativa su packed lunches etc,a za pivo i futbol na zalost ne mogu da ti pomognem.

Nosi kaput,sal i kisobran,bilo je prilicno hladno!!

Edited by SC80, 06 January 2008 - 01:31.


#3 wlade

wlade
  • Members
  • 16 posts

Posted 06 January 2008 - 15:25

Hvala!

#4 morana054

morana054
  • Members
  • 6 posts

Posted 15 January 2008 - 08:17

U principu si dobio glavna mjesta za obići.
Nemoj propustiti:
http://www.greenwich...k/greenwich.htm
Bila sam u i Museum of Childhood, što baš ne odgovara mom uzrastu ali je bilo simpa, zatim Braman Museum of Tea & Coffe (http://www.teaandcoffeemuseum.co.uk/), Bank of England Museum (ne znam koje si struke, ali meni taj muzej super, možeš se igrati dioničarstva).
Ima puno malih zanimljivih muzeja.
Ne znam koliko dugo ostaješ, ali za tjednu kartu su ti potrebne fotke kao za dokumente i u principu je dovoljno da kupiš kartu za prve dvije zone (zavisi gdje ćeš biti smješten).
Busom se povoljno može otići npr. do Oxforda.
Ova stranica je zanimljiva pa si možeš i sam izabrati http://www.globalhot...ty.asp?cityid=1
Marketi su super za pogledati i prošetati.
Za svakoga se nađe nešto......
Sretan put!

#5 Sheridan

Sheridan
  • Members
  • 3,357 posts

Posted 15 January 2008 - 09:42

Evo ti jedna lepa celodnevna setnja:

krenes od


borough market-a , jedan od najlepsih i najstarijih marketa (pijaca) u londonu. Ne radi svaki dan, ali recimo petkom je sigurno otvoren, a u vreme rucka vrvi od ljudi iz okoline i iz citija preko puta i da se sasvim lepo klopati. Tu se promuvas, malo nesto klpnes, pa se spustis do reke i nastavis zapadno uz temzu,

proci ces pored shakespeare's globe-a, tate moderna (oba vredi posetiti, tate modern je velikim delom dzabe mada uvek imaju dodatne postavke koje se dosta placaju - to vredi videti ako te izlozba koje je tada tu bas zanima, inace je i stalna postavka vise nego dovoljno bogata za jednu posetu ).
Ako je lep dan, ispred tate modern-a imas "Founder's arms" sa bastom koja gleda na reku, nije ni unutra lose. Ako si sve ovo posetio vec je vreme da se malo prezalogaji, a ako je hladno chips (przen krompir) u tom pabu je savrseno resenje, lep, topao, jeftin.

nastavis u istom pravcu, procic ces pored velikog kompleksa ogromnih zgrada. To je south bank center u sklopu kojeg su muzicki hol, galerija i slicno - tu vredi pogledati program na internetu pre puta, jako cesto ima egzibicija, izlozbi, predstava za dz, deo kojih ces videti i na plocniku skoro uvek (mada je januar nezgodan, ali uglavnom ima barem poneka instalacija). Vredi malo i prosetati unutra i napolju po ovim zgrdama, moze se popiti pice, videti poneka izlozba, pokupiti program za uvece itd. Tu su takodje nacionalni filmski institut i nacionalno pozoriste.

Dok tako ides, proci ces par mostova, u jednom trenutku ces naici na Waterloo Bridge (pored reke ispred njega je nekoliko kafica i restorancica, tako ces ga prepoznati, a mislim i da na samom mostu pise "waterlo obridge").
Predji ga i nastavi pravo, pa malo sa strane do covent gardena, to je nekada ranije bila takodje velika pijaca, sada je uglavnom mali shoping centar za turiste, ali je lepo i jedna od vecih atrakcija.
Zatim se vrati malo nazad, pa prekoo Aldwych-a nazad na istok(na Aldwych-u se nalazi cuvena zgrada BBC World Servic-a koju je Orwel koristio u 1984 kao opis Department of Truth, zbog svog zaista impozantnog izgleda i pravog lavirinta mracnih hodnika i sobica unutra - neces moci da udjes, ali zanimljivo videti), proci ces i pored "Old Baily's" jednog od najstarijih, svakako najvaznijih sudova u britaniji. Ceo ovaj potez izmedju Covent Gardena, Aldwycha i mosta, sa okolinom, je prepun pozorista, i to je deo grada na koji se misli kada se pricva o pozoristima u lndonskom West End-u. Dalje ces nastaviti na Fleet Street, koji nije nista specijalno, ali je poznat po tome sto su mnoge novinarske kuce ranije imale ovde ofise, tako da se i dalje u govoru fleet street koristi kao eufamizam za novinarski esnaf.

Ako nastavis u tom pravcu, polako ulazis u City, najstariji deo Londona i finansijski centar sveta (sa njujorkom). Prvo ces naici na ogromnu katedralu St Pauls, sa strane ces mozda cak i videti Millenium bridge koji vodi nazad to Tate Modern, ali tamo si vec bio :rolleyes:

To onda vredi nastaviti uglavnom u istom pravcu ali se muvati i skretati po malim ulicama, corsokacima i mracnim precicama, nalazis se u centru starog grada, sve velike finansijske kuce, osiguravajuci zavodi i consultancies se nalaze ovde. Ako zalutas, naici ces na tablu na kuci u kojoj je neko vreme ziveo dositej obradovic neko vreme, a cesto ces nailaziti na diskretne ulaze u stare zgrade u kojima se nalazi sediste "worshipful company of ..." umesto tri tacke stari zanati. To su originalni esnafi zanatlija u starom londonu, sada su uglavnom klubovi koji se bave dobrotvornim radom, ali interesantno je da i dalje postoje (tako je recimo "worhsipfull company of saddlers" prikupio lovu i poklonio biblioteku na 5 spratova City Universitiju). Takodje ces videti, kako ides prema istoku sve vise, nove visoke moderne zgrade - moderan City.

Tim putem ces stici do Bank of England, odnosno muzej koji je u istoj zgradi, malo iza visoku zgradu Londonske berze. Ako produzis dalje, pa prema severu ulicom Gracechurch (ili josh bolje ako nisi pao na nos do sada, opet malim ulicicama sa strane), stici ces do Liverpool Street stanice, tu negde pocinje istocni london, zivopisni siromasni, tradicionalno imigrantsko deo grada, tu je jos jedna lepa pijaca (Spitafileds) cuveni Brick lane, a malo dalje, trendi za vecernje izlaske hoxton square - u cijoj ces okolini naci brdo kafica i nocnih klubova koje posecuju londonci svih boja i oblika, jos uvek mnogo vise nego turisti. Ako tu zaglavis do kasno, onako pijan se oteturaj do brick lane-a obavezno. Ima malo da se seta, ali prijace ti vazduh a i videces london u kojem zive ljudi, ne samo turisti (to jest poneki mracan parking i zapisan cosak, ponekog dealera i strip club), a na brick lane-u (koji je inace cuven po indijskim restoranima i taznim drugim azijatskim radnjicama), nadji malu jevrejsku prodavnicu bagela. uvek je guzva, rade koliko ja znam 24 sata dnevno. Prodaju jevrejske bagel-e (vrsta djevreka) sa krem sirom, lososom, usoljenom govedinom itd, za jako male pare, sve sveze ispeceno. Obavezno uzmi barem jedan ili dva sa usoljenom govedinom.

Kad se otreznis od gomile mesa i svezeg testa, polako kreni da trazis neki nocni autobus, taksi ili ako si se bas dobro provodio kafu, pa hvataj prvi voz ujutro.

#6 wlade

wlade
  • Members
  • 16 posts

Posted 15 January 2008 - 12:18

HVALA! Pokusacu da iskoristim savete!
Kad se vratim, javljam se...! :rolleyes:

#7 morana054

morana054
  • Members
  • 6 posts

Posted 15 January 2008 - 14:55

Ne znam skupljaš li suvenire, ali ja sam u svakom muzeju kupila običnu grafitnu olovku s utisnutim imenom muzeja ili historijskog spomenika. Nije skupo a dovoljno da ih staviš u ukrasnu šalicu i kad se želiš prisjetiti gdje si sve bio, pregledaš olovke.
Uf, sad bi i ja išla..... :rolleyes: