Jump to content


Photo
- - - - -

Nove Tablice


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
305 replies to this topic

#31 Recycle Bin

Recycle Bin
  • Members
  • 6,759 posts

Posted 13 January 2008 - 01:17

Inace, stvarno ne vidim razlog da se cirilica stavlja posebno pored latinice, kad su ljudi vec nasli resenje za to (Bosna, Bugarska, Grcka). Zasto ne bismo mogli da stavljamo samo slovne oznake koje postoje i u cirilici i u latinici?


Samo da dopunim ovde...
Nema potrebe da se nalazi ikakvo resenje. Tablice treba da budu iskljucivo na latinici, bez cirilice.

Grcka i Bugarska su "nasle resenje" samo zato sto oni koriste JEDNO pismo, pa da se dodvore svojim "patrijotama". Mi, na srecu koristimo DVA pisma, a ne JEDNO. Iz tog razloga Grcka i Bugarska koriste slova latinice koja su identicna sa slovima grckog alfabeta i bugarske cirilice.
Mi za to nemamo potrebe, jer mi KORISTIMO latinicu svakako.


Ako bas bude moralo, onda da cirilicna oznaka bar ne bude crvena. :huh:


Ne mora. :rolleyes:

#32 ulja85

ulja85
  • Members
  • 164 posts

Posted 13 January 2008 - 15:49

Grcka i Bugarska su "nasle resenje" samo zato sto oni koriste JEDNO pismo, pa da se dodvore svojim "patrijotama".
Mi za to nemamo potrebe, jer mi KORISTIMO latinicu svakako.

Ja bih ovde rekao da su Bugarska i Grcka "nasle resenje", ne da bi se "dodvorile svojim patriotima", vec su tako morali. Pa, zamislimo samo kako bi bilo da se ovaj "standard o latinici" ne ispostuje samo u 2, 3 zemlje i da se njihove oznake nadju drasticno razlicite od svih ostalih! :rolleyes:
Dobro, ovde moram da priznam da to zapravo i nije tako tesko zamisliti s obzirom na postovanje razlicitosti i sloboda u Evropi. :)

Medjutim, ja opet pitam zasto mi ne bismo ipak isto uradili da bi svi bili zadovoljni bas zbog toga sto je to moguce?

Necete verovati, ali ja bih ovde kao izuzetan tradicionalista i patriota ( :huh: ) najvise trebalo da se borim za cirilicu, ali naprotiv, meni uopste ne bi smetalo da koristimo samo latinicu kao potpuno ravnopravno pismo cirilici. Jer, po meni, toliko insistiranje na cirilici zapravo pokazuje nasu nesigurnost u sopstveni identitet. Ako smo mi, s druge strane, u njega sigurni, zasto bi nam latinica smetala. Naprotiv, mi smo duplo bogatiji od svih drugih naroda kad je pismo u pitanju. ;)

Pa, da li ima uopste smisla i pomisliti o postavljanju pitanja:"Da li je cirilica ugrozena latinicom?", odnosno:"Hoce li cirilica zbog latinice nestati?"
Mislim da nema smisla ni pomisliti o postavljanju ovih pitanja.

#33 UDBA

UDBA
  • Members
  • 28 posts

Posted 14 January 2008 - 07:51

Pa da li je moguće da ćemo imati ovako ružne tablice!? Gde plovi ovaj brod(Srbija)?


:rolleyes: :huh:

Izgled kriminalan , moglo je mnogo bolje resenje , a mnogo je bolje da je ubacen grb okruga , kao sto to rade " D " .

A gde plovi ovaj brod ? pa sto bi mi mornari rekli kakav NOSTRONOMO i Kapetan ,dobro da jos plovimo .

:) ;) :D

Edited by UDBA, 14 January 2008 - 07:52.


#34 Doorn

Doorn
  • Members
  • 14,739 posts

Posted 14 January 2008 - 15:29

Meni bolje izgledaju nego sadasnji update SFRJ tablica.
Kako ce samo Shuge, Fiche i Tristaci da izgledaju fensi sa ovim tablama.

#35 alberto.ascari

alberto.ascari
  • Members
  • 28,756 posts

Posted 14 January 2008 - 16:04

Tablice su jezive, ne znam da li je gori grb ili ćirilica.

#36 ulja85

ulja85
  • Members
  • 164 posts

Posted 15 January 2008 - 19:51

:rolleyes: :huh:

Izgled kriminalan , moglo je mnogo bolje resenje , a mnogo je bolje da je ubacen grb okruga , kao sto to rade " D " .

A gde plovi ovaj brod ? pa sto bi mi mornari rekli kakav NOSTRONOMO i Kapetan ,dobro da jos plovimo .

:) ;) :D



U Srbiji ne postoje grbovi okruga (regiona). Vec samo opstina i gradova.

Zbog toga bi se, u slucaju da se stave ti grbovi, desilo da npr. tablice u Vrscu imaju grb Panceva ili u Paracinu Jagodine itd...

Zbog toga je ovo resenje dobro.

#37 Tracker

Tracker
  • Members
  • 303 posts

Posted 18 January 2008 - 04:04

Izbaciti grb i cirilicu i mozemo da pricamo ... ovo je skaradno.

#38 Spotter

Spotter
  • Members
  • 180 posts

Posted 20 January 2008 - 11:47

Evo i par mojih predloga.. uradjeni su letos, kada je receno da ce za tablice biti koriscen nemacki font. Ne znam koji su font na kraju odabrali, ali sudeci po onim screenshotovima iz Dnevnika u pitanju je neki narrow iz daljine necitljiv font. Za font na reg. tablicama se rade studije sagledivosti slova iz daljine, ali, sto neko rece, "Milojku" to niko nije objasnio...

Umesto nacionalnog grba (neprihvatljivog u EU) bila bi nalepnica sa mesecom registracije, koju cemo, pak, po upravo usvojenom pravilniku kupovati (i placati) posebno!
Inace, nacionalna trobojka na nalepnici je stavljena da zadovolji "domacine", naravno kada udjemo u EU bi (nuzno) uklanjanje nacionalnog obelezja bilo bezbolno, jer bi se resavalo novom nalepnicom a ne potpuno novom reg. tablicom.
Btw. nalepnica nije originalna, skoro ista postoji na svedskim tablicama.

Posted Image

Posted Image

custom natpis
Posted Image

varijanta sa grbom grada
Posted Image

EU varijanta (bez trobojke)
Posted Image
(boja nalepnice bi bila drugacija svake godine, a mogla bi oznacavati i posebne kategorije vozila)

Edited by Spotter, 20 January 2008 - 13:19.


#39 Spotter

Spotter
  • Members
  • 180 posts

Posted 20 January 2008 - 11:48

Varijanta sa britanskim fontom (meni omiljenim :rolleyes: ):
Posted Image

Edited by Spotter, 20 January 2008 - 11:52.


#40 Recycle Bin

Recycle Bin
  • Members
  • 6,759 posts

Posted 20 January 2008 - 12:42

Ma sta vredi... Milojko, mali od Dragoljube sekretarice iz ministarstva, inace kazu da lepo crta, vec je za dz odradio tablicu. A po preporuci cika Velje, velikog SrBova, ubacio je i malo cirilice, da se zna bRe ko je gazda u kuci.
:rolleyes:

Kakav konkurs, kakvi bakraci.

#41 DJ_Vasa

DJ_Vasa
  • Members
  • 7,769 posts

Posted 20 January 2008 - 12:54

@ Spotter

Respect za rešenja. Šteta što se ovde takvi poslovi daju oblicima života kakve je opisao Recycle Bin.

#42 Tracker

Tracker
  • Members
  • 303 posts

Posted 20 January 2008 - 15:25

Ako nekome nesto znaci - glasam za Spotterova resenja! :rolleyes:

#43 Amsterdamer

Amsterdamer
  • Members
  • 854 posts

Posted 21 January 2008 - 09:27

Vec neko vreme zivim u Holandiji i nikako mi u pocetku nisu bile jasne njihove tablice. Onda sa provalio da su radjene tako da se ne zna iz kog je mesta ili grada auto. Ne postoji nacin da se provali da li je auto iz Amsterdama , Roterdama ili nekog najmanjeg holandskog sela. Slicnu stvar imaju u Bosni da se ne provali iz kog je entiteta auto , da li ga vozi Srbin ili Musliman da ne bude frke na nacionalnoj osnovi. I jos jedna interesantna stvar je da svako taxi vozilo u Holandiji ima tablice plave boje , dok su ove obicne zute sa crnim slovima i brojevima. U pocetku sam se stalno tripovao da murija vozi iza mene :rolleyes:. Postoje i neke zelene tablice , mislim da se stavljaju na kamione i dostavna vozila , nisam siguran kakvo je tu pravilo.
Mozda bi bilo dobro uraditi tablice na tu foru i kod nas. Inace sam iz Beograda i milijardu puta sam cuo mnoge likove kako psuju nekoga sa, recimo Valjevskim tablicama, dok vozi Beogradom. Ono u fazonu... "Ajde ljakse sta sta si dolazio kad ne umes da vozis po Beogradu...itd. "
S druge strane , mislim (a mozda gresim) da policija nekako ima pik da zaustavlja automobile koji imaju tablice nekog drugog grada. Cim vide BG u , na primer, Jagodini ide ona fora..."Da vidimo mi sta ovaj trazi ovde"

Isto tako nemam nista protiv cirilicnog pisma , ali na registarskim tablicama....cista glupost.

#44 Tracker

Tracker
  • Members
  • 303 posts

Posted 21 January 2008 - 16:19

Mozda bi bilo dobro uraditi tablice na tu foru i kod nas. Inace sam iz Beograda i milijardu puta sam cuo mnoge likove kako psuju nekoga sa, recimo Valjevskim tablicama, dok vozi Beogradom. Ono u fazonu... "Ajde ljakse sta sta si dolazio kad ne umes da vozis po Beogradu...itd. "
S druge strane , mislim (a mozda gresim) da policija nekako ima pik da zaustavlja automobile koji imaju tablice nekog drugog grada. Cim vide BG u , na primer, Jagodini ide ona fora..."Da vidimo mi sta ovaj trazi ovde"


Sve bi to bilo divno i krasno da zivimu u Holandiji - raspisao bi se konkurs, izabralo bi se par najboljih, pitali bi se gradjani sta misle, glasalo bi se i izabralo najbolje resenje. Ali ovde toga nema i zato se izabere sta se malom Milojici svidi i to nam je sto nam je.

#45 marko023

marko023
  • Members
  • 355 posts

Posted 26 January 2008 - 12:39

@Spotter
Svidjaju mi se tvoja resenja. Svako je bolje od zvanicnog.
U sustini nisi ti izmislio toplu vodu vec si uradio onako kako bi bilo sasvim normalno da izgledaju nove tablice.

Inace ako nekog interesuje malo o fontu sa nemackih tablica (c/p):
Counterfeiting of plate numbers in 1970s drove eventual switch in typeface. The two primary typefaces of note that have been used for German license plates are DIN 1451 from 1936 till November 2000 (see DIN 1451 writeup above on this page), and FE Schrift which has been mandated since then. The idea for FE Schrift had its origins as a response to the tampering of number plate characters practiced by the Red Army Faction in Germany in the 1970s to disguise the identity of stolen cars. Because DIN 1451 is based on a regularized and symmetrical character grid, it was not too difficult to use strips of tape or paint to add strokes to certain characters and falsify them. Falsifications possible with the original DIN 1451 design are:

* C could be altered into G, capital O, or Q
* E or L transformed into F
* Capital I into numeral 1
* J changed to U
* O made into Q
* P into B or R
* 3 into 8

* Also, capital I could theoretically have been altered into T. However, since Germany used DIN 1451 in its proportionally spaced form (rather than a monospaced derivative), there would not have been room for the crossbar of the T on an altered I next to other characters. If capital I were the rightmost character in a plate number, it might have been possible to modify it into any number of other characters (B, D, E, F, H, K, L, M, N, P, R). In this case, though, the resulting off-center placement of the number as a whole on the plate might have given away the tampering.

Supposedly “unforgeable” typeface has been controversial. FE Schrift — an abbreviation of the German fälschungserschwerend Schrift, meaning “falsification-hindering script” — was designed purposely to make the above kind of ad hoc alteration of characters difficult, though did not see the light of day until years later. (Note: With FE Schrift, white paint would be required in addition to black tape or paint to pull off character falsification. However, white paint is easily detectable against the unique surface sheen of retroreflective plate surfaces, especially when reflecting light at night.) The resulting design with its irregular character construction has caused controversy, some admiring its quirky charm, others decrying it as a breach of good visual design. Also, some have questioned whether the design is really that effective against falsification.


I ja mislim da je cirilica nepotrebna na tablicama. Neko je napisao i slazem se, da to pokazuje samo nasu nesigurnost u nacionalni identitet. Ne brani se cirilica, nacionalno pismo, na registarskim tablicama.