Jump to content


Photo
- - - - -

Nove Tablice


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
305 replies to this topic

#16 Contrails

Contrails
  • Members
  • 7 posts

Posted 05 January 2008 - 18:10

Laknulo mi je što neće biti velikog grba. Meni se sviđa ovakav predlog. Možda bi bile još bolje sa za nijansu manjim "grbom" ali to bi već bilo zakeranje. Zanima me kako izgleda verzija sa četiri cifre i dva slova. Koliko se sećam, sadašnje tablice su predviđene da budu najlakše čitljive u formatu sa pet cifara. Šestocifrene varijante gube na čitljivosti. Sa nestrpljenjem očekujem neku sliku prvih primeraka da vidimo kako će sve to zapravo da izgleda.

Rečeno je "Umesto kombinacije 4 do 6 brojeva, kao do sad, registarska oznaka sastojaće se od tri ili četiri cifre i kombinacije slova na dve pozicije. U kombinaciju ulaze sva latinična slova, kao i slova W, X i Y"
- Da li "sva latinična slova" znači i kombinacije sa Š, Đ, Č, Ć, Ž? Na prvu a i na devetu loptu deluje suludo da neko dobije ŠA123WĐ ali...
- Da li te dve slovne pozicije uvek dolaze na kraju sa desne strane ili će moći da budu kombinacije kao kod Slovenaca? (BG A263F)

Edited by Contrails, 05 January 2008 - 19:46.


#17 DJ_Vasa

DJ_Vasa
  • Members
  • 7,769 posts

Posted 05 January 2008 - 19:44

...
- Da li "sva latinična slova" znači i kombinacije sa Š, Đ, Č, Ć, Ž? Na prvu a i na devetu loptu deluje suludo da neko dobije ŠA123WĐ ali...
- Da li te dve slovne pozicije uvek dolaze na kraju sa desne strane ili će moći da budu i ranije kao kod Slovenaca? (BG A263F)


Pretpostavljam da neće biti u upotrebi kombinacije WĐ ili ŠX, ako ni zbog čeg drugog, onda zbog čitljivosti. Koliko sam primetio na stranim tablicama, obično se slova sa dijakritičkim znacima ("kuke i tarabe", dakle ćčđšžéěôú i slična) koriste jedino ako postoje u imenu mesta, npr. ŠI za Šibenik, ŠT za Štip i slično. Znam da se obično izbegavaju dvosmislenosti i da se po inostranstvu uglavnom izdaju tablice koje ne sadrže ovakva slova, mada ima izuzetaka, kao npr. nemačke, hrvatske, makedonske i još neke tablice.

Što se tiče drugog pitanja, ranije su pisali da će kombinacija slova i brojeva biti npr. BG 123AB, odnosno tri broja i dva slova, kojima prethodi oznaka registracionog područja.

#18 Recycle Bin

Recycle Bin
  • Members
  • 6,759 posts

Posted 06 January 2008 - 23:26

Nakazna tablica. :rolleyes:
Znao sam da ce neki Milojko da ih "dizajnira"...

Zasto drzava nije ogranizovala konkurs pa da se jave profesionalni dizajneri?

A ovo sa cirilicom prolazi zato sto imamo domacine u vladi... I DS na to pristaje...

#19 Razzy

Razzy
  • Members
  • 44 posts

Posted 08 January 2008 - 08:21

slične imaju i makedonci samo bez ono di ide srb mislim.

HR tablice ista stvar grad/amblem/3-4 brojke/1-2 slova.

iako bi bilo ljepše vidit umjesto tog 4C da se stavi amblem države sa zatave (ne gubi se 4C) a ljepše izgleda.

Edited by Razzy, 08 January 2008 - 08:23.


#20 DJ_Vasa

DJ_Vasa
  • Members
  • 7,769 posts

Posted 08 January 2008 - 14:47

slične imaju i makedonci samo bez ono di ide srb mislim.

HR tablice ista stvar grad/amblem/3-4 brojke/1-2 slova.

iako bi bilo ljepše vidit umjesto tog 4C da se stavi amblem države sa zatave (ne gubi se 4C) a ljepše izgleda.

Da, Makedonci imaju tablice tog formata, npr. SK-123AB, s tim što je na nalepnici, umesto nekadašnjeg državnog grba, samo ponovljena kombinacija slova, ali ćirilicom. Hrvatske tablice imaju državni grb posle dvoslovne oznake grada, odnosno registracionog područja.

#21 Recycle Bin

Recycle Bin
  • Members
  • 6,759 posts

Posted 08 January 2008 - 23:30

Mene samo zanima koji je genije smislio da stavi cirilicu na tablice... Jel nema neko iz DS-a u vladi da spreci tu glupost?

#22 Dalibor Markovic

Dalibor Markovic
  • Members
  • 121 posts

Posted 09 January 2008 - 15:25

Зашто је ћирилица глупа??? Па и бугари имају ћирилицу на таблицама па су у ЕУ.

А слова која ће с користити нису латинична него слова из алфабта значи 26 слова неће бити латиничних Ш,Ч,Ђ...

Ћирилицом ће само ситно испод 4С бити исписано.......

Edited by Dalibor Markovic, 09 January 2008 - 15:25.


#23 Recycle Bin

Recycle Bin
  • Members
  • 6,759 posts

Posted 09 January 2008 - 17:47

Зашто је ћирилица глупа???



Nije cirilica glupa nego je glupost stavljanje cirilice na tablice.

Tablice ne sluze samo u lokalnom selu, nego i kad izadjes iz zemlje, i prema tome vaze neki drugaciji standardi. Medjunarodni.
Kao sto znak zemlje (ranije je to bila ovalna nalepnica) ne moze da bude na lokalnom pismu, nego mora da bude na latinici. Ili ime broda, ili slicno...


Па и бугари имају ћирилицу на таблицама па су у ЕУ.


Nemaju. Imaju zajednicka slova cirilice i latinice. Ali, to su latinicna slova.
To sto su ta slova zajednicka u latinici i cirilici je nevazno... to je za lokal-patriJote.
http://en.wikipedia....r_number_plates


А слова која ће с користити нису латинична него слова из алфабта значи 26 слова неће бити латиничних Ш,Ч,Ђ...


Nisu latinicna slova nego slova iz alfabeta? :rolleyes:
U pitanju jesu latinicna slova.


Ћирилицом ће само ситно испод 4С бити исписано.......


Ne treba nista da bude ispisano cirilicom na tablicama.

#24 ulja85

ulja85
  • Members
  • 164 posts

Posted 12 January 2008 - 13:06

iako bi bilo ljepše vidit umjesto tog 4C da se stavi amblem države sa zatave (ne gubi se 4C) a ljepše izgleda.


Molim vas, to nije "amblem drzave sa zastave" vec Mali grb Republike Srbije (koji se nalazi na Drzavnoj zastavi Republike Srbije).
Ipak ne ide da drzavni grb bude na tablicama. Sva sreca, pa je nas grb slozen i savrseno je resenje da se izdvoji centralni deo grba i samo on upotrebi na tablicama - krst sa ocilima(4S).
Inace, stvarno ne vidim razlog da se cirilica stavlja posebno pored latinice, kad su ljudi vec nasli resenje za to (Bosna, Bugarska, Grcka). Zasto ne bismo mogli da stavljamo samo slovne oznake koje postoje i u cirilici i u latinici?
Ako bas bude moralo, onda da cirilicna oznaka bar ne bude crvena. :huh:
Ipak, sto se tice grba, u EU je najcesce grb najveceg grada u oblasti ili grb regiona. Ali, ne nikako! Jer, jadni npr. Paracinci nece dopustiti ni da imaju JA na svojim tablicama (iako su dugo nosili tu oznaku), a kamoli da pristanu da im se sa njihovih tablica smesi Mali grb Jagodine!
Mislim, to su stvarno smesne stvari. Ako stanovnici odredjenih gradova koji vise nece imati svoje oznake stvarno misle da ce time njihov identitet biti poljuljan, sa njima nesto nije u redu. Pa, sasvim je prirodna stvar da u nekom regionu postoji najveci grad koji je centar u mnogim oblastima i kojim se cela oblast dici i sa ponosom nosi njegove oznake. :rolleyes: Dobro, mozda malo preterah, ali zar nije tako! Pozdrav svima i Paracinci su bili samo primer.

#25 individue

individue
  • Members
  • 510 posts

Posted 12 January 2008 - 17:20

i zvanično


Posted Image

Posted Image

#26 vlaja80

vlaja80
  • Members
  • 39 posts

Posted 12 January 2008 - 17:23

Pa da li je moguće da ćemo imati ovako ružne tablice!? Gde plovi ovaj brod(Srbija)?

#27 DJ_Vasa

DJ_Vasa
  • Members
  • 7,769 posts

Posted 12 January 2008 - 17:40

Ove tablice su još ružnije od onih koje su prikazane u drugim medijima. Bolje da su ih napravili od kartona, oslikali jeftinim temperama i stavili pride bocu šljivke, tek da se zna kome pripadaju :rolleyes:

A ne vidim ni svrhu upotrebe ćirilice na tablicama, kao ni grba. Ako ih ne koriste mnoge druge zemlje, vlasti ne moraju da svoju nacionalnu zaslepljenost i lične frustracije ispoljavaju kroz ružno parče pleha koje će stajati na svačijem automobilu.

Edited by DJ_Vasa, 13 January 2008 - 00:31.


#28 alpiner

alpiner
  • Members
  • 11,330 posts

Posted 12 January 2008 - 18:34

Grozno!!

Gubernija.

#29 bul

bul
  • Members
  • 670 posts

Posted 12 January 2008 - 19:24

Ne kenjajte previse tablice su ok, vi se izgleda vezali za trobojku...

#30 Barnet

Barnet
  • Members
  • 344 posts

Posted 12 January 2008 - 20:08

Molim vas, to nije "amblem drzave sa zastave" vec Mali grb Republike Srbije (koji se nalazi na Drzavnoj zastavi Republike Srbije).
Ipak ne ide da drzavni grb bude na tablicama. Sva sreca, pa je nas grb slozen i savrseno je resenje da se izdvoji centralni deo grba i samo on upotrebi na tablicama - krst sa ocilima(4S).
Inace, stvarno ne vidim razlog da se cirilica stavlja posebno pored latinice, kad su ljudi vec nasli resenje za to (Bosna, Bugarska, Grcka). Zasto ne bismo mogli da stavljamo samo slovne oznake koje postoje i u cirilici i u latinici?
Ako bas bude moralo, onda da cirilicna oznaka bar ne bude crvena. ;)
Ipak, sto se tice grba, u EU je najcesce grb najveceg grada u oblasti ili grb regiona. Ali, ne nikako! Jer, jadni npr. Paracinci nece dopustiti ni da imaju JA na svojim tablicama (iako su dugo nosili tu oznaku), a kamoli da pristanu da im se sa njihovih tablica smesi Mali grb Jagodine!
Mislim, to su stvarno smesne stvari. Ako stanovnici odredjenih gradova koji vise nece imati svoje oznake stvarno misle da ce time njihov identitet biti poljuljan, sa njima nesto nije u redu. Pa, sasvim je prirodna stvar da u nekom regionu postoji najveci grad koji je centar u mnogim oblastima i kojim se cela oblast dici i sa ponosom nosi njegove oznake. :rolleyes: Dobro, mozda malo preterah, ali zar nije tako! Pozdrav svima i Paracinci su bili samo primer.

Pa nije baš sve tako jednostavno.
Uzmimo za primer VŠ koji gubi svoje tablice i dobija PA registraciju. Dobro je poznato da je PA praktično Beogradsko predgrađe i kakve veze ono ima sa Vršcem koji je udaljen 70 km?
Vrščanima se ova ideja ne dopada jer pamte sličnu inicijativu da se očno odeljenje izmesti iz gradske bolnice u isto to omraženo Pančevo :) , ovo srećom nije prošlo, lako je shvatiti povećanje troškova lečenja u ovom slučaju ljudi koji bi morali da leže u tamošnjoj bolnici.
Svaka centralizacija donosi veći trošak za ljude koji ne žive u tim centrima, a ova svinjarija sa tablicama je izazvala teorije zavere da će se to preneti i na zdravstvo i druge ljudima važne institucije. :huh: