Jump to content


Photo
- - - - -

Kolači


  • Please log in to reply
168 replies to this topic

#151 Denis Jasharevic

Denis Jasharevic
  • Members
  • 10,018 posts

Posted 22 February 2017 - 11:51

Half and half je 50% double cream, pola mlijeko.

 

Ovo ostalo je vrhnje za kuhanje sa razlicitim postotkom masti. Nailazio sam kod nas po samoposlugama i par puta sam i probao ali nisam bio odusevljen. To su bili UHT tetrapak pakovanja.

 

edit: pod 'kod nas' mislim na BiH.

 

Zapravo imena su sledeca;

 

5 procenata masti - LIGHT CREAM

10 procenata        - HALF AND HALF

18 procenata        - TABLE CREAM

35 procenata        - WHIPPING CREAM

 

 

cream.png?raw=1


  • 0

#152 Denis Jasharevic

Denis Jasharevic
  • Members
  • 10,018 posts

Posted 22 February 2017 - 11:59

Za bele pasta soseve je nezamenjiv, da se ne bi 'snalazilo' tipa - dodavanje brashna zbog dobijanja gushce konzistencije i slichno. Sour cream je neshto drugo i to praktichno jeste nasha pavlaka, vrhnje, mileram kako bilo ...... a jogurt techni kao nash je Butter Milk, to ne piju, sluzi im samo za kolache i uvek je obran 1 posto.

Neilson-Buttermilk-1L.jpg?raw=1en.png?raw=1


Edited by Denis Jasharevic, 22 February 2017 - 15:10.

  • 0

#153 Vollmeise

Vollmeise
  • Members
  • 1,043 posts

Posted 23 February 2017 - 11:21

 a jogurt techni kao nash je Butter Milk, to ne piju, sluzi im samo za kolache i uvek je obran 1 posto.

 

 

Butter Milk je mlacenica, ona nastaje pri pravljenju putera, dakle tekucina koja ostane. Ja je vrlo rado pijem, a i koristim je za kolace i mafine.


  • 2

#154 Denis Jasharevic

Denis Jasharevic
  • Members
  • 10,018 posts

Posted 23 February 2017 - 11:26

Butter Milk je mlacenica, ona nastaje pri pravljenju putera, dakle tekucina koja ostane. Ja je vrlo rado pijem, a i koristim je za kolace i mafine.

 

Moguce je, iskreno nemam pojma shta je mlacenica, nisam nikada ni chuo ....... i ja pijem butter milk rado, meni je to isto shto i nash jogurt, samo shto se oseca da nema 2.8 posto mlechne masti vec samo 1 posto, shto mi ne smeta.

 

Za razliku od 1 posto mleka koje ne mogu da pijem jer je totalno promashen ukus, 2 posto mi je sasvim ok, 3.25 posto, shto je otprilike nashe standardno mleko je za mene vec prejako.


  • 1

#155 Kinik

Kinik
  • Members
  • 43,426 posts

Posted 23 February 2017 - 11:33

...

 

 

Za mene je sve ispod 3,2% djubre koje ne unosim u kucu.

Mleko od 1%?

 

To ne bih dao ni kucetu.

:puke:

 

...


  • 2

#156 Honey Badger

Honey Badger
  • Members
  • 7,643 posts

Posted 23 February 2017 - 11:35

Ja trosim samo full fat milk kad uopste trosim mlijeko. Jogurt kupujem kod turcina od 10% mm, u kanticama od po kilo. Kod njega je taj najjaci.

 

Buttermilk/mlacenicu ne kupujem.


Edited by Honey Badger, 23 February 2017 - 11:36.

  • 1

#157 Vollmeise

Vollmeise
  • Members
  • 1,043 posts

Posted 23 February 2017 - 11:43

Kinik, to nije mlijeko nego mlacenica. Ja volim i sirutku!

 

Mlijeko i mi kupujemo samo punomasno. Za sladolede i uljevake uzmem i ja grcki jogurt od 10%, inace normalni od 3,6%.


  • 1

#158 Denis Jasharevic

Denis Jasharevic
  • Members
  • 10,018 posts

Posted 23 February 2017 - 11:50

...

 

 

Za mene je sve ispod 3,2% djubre koje ne unosim u kucu.

Mleko od 1%?

 

To ne bih dao ni kucetu.

:puke:

 

...

 

Nije djubre, pishe na pakovanju da je mleko, prodaje se u prodavnicama, ljudi kupuju ......  :lol+: .  Stvar ukusa, navike ...... Shto bi rekao jedan predratni kriminalac /pre WW2/ kog sam poznavao kada ga pitaju shta misli o mladim generacijama lopova ....... 'Nekad su majke hranile decu svojim mlekom, danas kravljim .... shta moze da ispadne nego vo'  :lol+:

 

Oduvek sam pio mleko i volim ga, znam dobro shta je, pio sam i 'ispod krave'  :D i neko smrdljivo lajkovachko mleko devedesetih koje je smrdelo i kad ga prokuvash, nisi mu nishta mogao ......... Po nekoj mojoj proceni je 2 posto sasvim dovoljno za ljubitelje, vishak masti samo shkodi.


  • 0

#159 Honey Badger

Honey Badger
  • Members
  • 7,643 posts

Posted 23 February 2017 - 12:07

vishak masti samo shkodi.

 

I beg to differ. 

 

To uopste nije visak, nego je onakvo kakvo je izaslo iz vimena, ovisno od ishrane doticne gospodje krave. :)

 

Ne pamtim kada sam zadnji put pio mlijeko. Nekada stavim malo u kafu kada pijem onu instant i to je sve. Ponekad mi treba za bechamel ili da razrijedim fil za pitu. Otprilike kupim pola litra ili litar svake dvije sedmice, osim ono kad sam kupio 16 pints za Jake i Elwooda. :)


  • 1

#160 Denis Jasharevic

Denis Jasharevic
  • Members
  • 10,018 posts

Posted 23 February 2017 - 12:33

I beg to differ. 

 

To uopste nije visak, nego je onakvo kakvo je izaslo iz vimena, ovisno od ishrane doticne gospodje krave. :)

 

Ne pamtim kada sam zadnji put pio mlijeko. Nekada stavim malo u kafu kada pijem onu instant i to je sve. Ponekad mi treba za bechamel ili da razrijedim fil za pitu. Otprilike kupim pola litra ili litar svake dvije sedmice, osim ono kad sam kupio 16 pints za Jake i Elwooda. :)

 

Koliko sam chitao odrasli ljudi i ne bi trebalo da konzumiraju neshto shto je priroda predvidela za mladunchad ....... zar ne .... ali eto yebiga, ja ga volim ....... stvarno je stvar lichnih preferenci ta mlechna mast, kad smo kod sireva tu se slazem, shto vishe to bolje  :D


  • 0

#161 Honey Badger

Honey Badger
  • Members
  • 7,643 posts

Posted 23 February 2017 - 12:43

Koliko sam chitao odrasli ljudi i ne bi trebalo da konzumiraju neshto shto je priroda predvidela za mladunchad ....... zar ne .... ali eto yebiga, ja ga volim ....... stvarno je stvar lichnih preferenci ta mlechna mast, kad smo kod sireva tu se slazem, shto vishe to bolje  :D

 

Evolutivno smo tu gdje jesmo dijelom sto mozemo da provarimo mlijeko i kao odrasli. Samo pij ako volis, ja ne volem.

 

Stvar ukusa i navike, slazem se. 


  • 1

#162 ironside

ironside
  • Members
  • 3,781 posts

Posted 23 February 2017 - 12:49

I beg to differ. 

 

To uopste nije visak, nego je onakvo kakvo je izaslo iz vimena, ovisno od ishrane doticne gospodje krave. :)

 

Ne pamtim kada sam zadnji put pio mlijeko. Nekada stavim malo u kafu kada pijem onu instant i to je sve. Ponekad mi treba za bechamel ili da razrijedim fil za pitu. Otprilike kupim pola litra ili litar svake dvije sedmice, osim ono kad sam kupio 16 pints za Jake i Elwooda. :)

 

 

Koliko sam chitao odrasli ljudi i ne bi trebalo da konzumiraju neshto shto je priroda predvidela za mladunchad ....... zar ne .... ali eto yebiga, ja ga volim ....... stvarno je stvar lichnih preferenci ta mlechna mast, kad smo kod sireva tu se slazem, shto vishe to bolje  :D

 

Ovdje sam došao samo radi rasprave o dairy, inače kolače, kao i sve slatkiše ne mogu smisliti.

Ni ja, niti prva dama, niti studentica ne pijemo mlijeko, tj kupimo litru, pa ta propadne prije nego što ju uspijemo potrošiti. Ja stavim par kapi u macchiato, ali i to sve rjeđe, jer mi ni kava više ne paše, tako da nedavno nabavljeni espresso aparat skuplja prašinu. Sve više se okrećem čaju.

 

Uzgred, mlaćenica (ili lait battu kako to zovu u BEL) je izvrsna za pravljenje tijesta za neke kruhove, prvenstveno kukuruzni.


  • 1

#163 Kinik

Kinik
  • Members
  • 43,426 posts

Posted 23 February 2017 - 13:59

...

 

Zaista mleko nije za matore ljude - tesko ga vare, no u zabludi su da 'im koristi'.

 

Kod mene se koristi samo - pavlaka.

 

Kolace ne trosim, pravim ruski 'blinji' sa surutkom, a trosim sa kis. pavlakom.

 

A ako mi bas treba mleko za neki recept - beshamel ili sl. - onda cu pre uzeti 'mleko od soje / pirinca', ili suvu surutku za neko testo, a i osvezavajuci je letnji napitak - cuveno uzivanje!

 

Uvek sam pricao o nekoj rodbini kako preko zime potrose dzak od 25 kg brasna i 20 kg secera.

Slatkisi u raznim oblicima - svaki dan! Doduse, umeo sam da se najavim na 'strudlu sa jabukama' - to je neki starinski recept, sa korama debelim kao palacinke i jako malo secera - skoro samo suvo grozdje / smokve / orasi. Dobro i puno putera.

 

Ti su torte pravili prema 'abecedi'. Aaa - sutra je na redu 'Vasina'!

Sve dok neko nije doterao secer do nivoa da se doktoru slosilo. E, onda su morali da bremzaju.

(bilo to u doba 'sankcija').

:lol+:

 

...


  • 1

#164 alberto.ascari

alberto.ascari
  • Members
  • 28,756 posts

Posted 23 February 2017 - 14:07

Ja trosim samo full fat milk kad uopste trosim mlijeko. Jogurt kupujem kod turcina od 10% mm, u kanticama od po kilo. Kod njega je taj najjaci.

 

Buttermilk/mlacenicu ne kupujem.

 

:thumbs:

 

To rodjače!

 

A ovo redovno vozim iz Dojčlanda, pored bavarskog piva naravno... :D

 

 

153-large_default.jpg


  • 3

#165 ironside

ironside
  • Members
  • 3,781 posts

Posted 23 February 2017 - 14:30

...

 

Meni na 2 metra od ulaza, bivši vlasnik Turčin je dao dućan u koncesiju Pakistancu, a ovaj mudro zadržao asortiman na koji su mušterije navikle (samo ga je dodatno obogatio poljskim, češkim i baltičkim pivskim proizvodima).

Svi jogurti, sirevi, kajmaci i sl. su 'Gazi'. Osim ayrana (koji mi je ipak bilo najdraže piti na turskim kioscima, po vrućini, sav prašnjav), znam uzeti i tursku fetu ili Kars peyniri (bijeli polutvrdi ovčji sir u surutki) u konzervi. Dobro.


  • 1