Jump to content


Photo
- - - - -

Pozorište


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
76 replies to this topic

#16 shivaja

shivaja
  • Members
  • 1,828 posts

Posted 01 June 2008 - 23:06

Ma da. Treba izaci, da se covek ne muci. :rolleyes:

#17 andjelija

andjelija
  • Banned
  • 757 posts

Posted 02 June 2008 - 23:43

Ma da. Treba izaci, da se covek ne muci. :rolleyes:



lose stolice sta da ti kazem :huh:

#18 oblak

oblak
  • Members
  • 1,328 posts

Posted 11 June 2008 - 10:18

Ne vidim uopste nikakav problem sa pozoristem kod nas, izuzev mozda par stvari - nema dovoljno kvalitetnih glumaca, pisaca, reditelja i komada, a publika je neobrazovana i nezainteresovana ... sve ostalo je u potpunom redu.


Naprotiv, ima mnogo kvalitetnih glumaca,pisaca, reditelja i komada, i to mladih ljudi ali nema mesta. Mozda najveca sramota srpskog pozorista jesu ,,pobednici" Sterijine nagrade. Ekipa> Srbljanovic,Mijac,Savin.
Alavost nema kraja.

#19 Conchita Martinez

Conchita Martinez
  • Members
  • 3,290 posts

Posted 12 June 2008 - 18:58

Bila na Sterijinom pozorju, gledala "Barbelo, o psima i deci", predstava mi se nije dopala, samo se meni nakožila ježa kad sam je gledala zbog činjenice da je režirao Dejan Mijač, čija se ćerka pre nekoliko godina obesila, i svaka mu čast kako je mogao sve ponovo da preživljava. Pošto ujedno govori o samoubistvu, mrtvima i to sve se stavlja u likove žena kao i njihovim sudbinama.
Nemušta i nekomunikativna predstava.
Mislim da bi trebalo što pre da se skine sa repertoara, iz razloga što dugo traje, i što su glumci ubili, svu suštinu i pouku koju tekst nosi.

#20 andjelija

andjelija
  • Banned
  • 757 posts

Posted 13 June 2008 - 14:19

samo da podsetim da veceras u sedam, u pozoristu na slaviji, svetog save 6, u beogradu, bice monodrama zijaha sokolovica....cabarei...600 dinara je, ali vredi videti i podsetiti se samih sebe.

#21 majama

majama
  • Members
  • 396 posts

Posted 15 June 2008 - 18:32

U pozorištu vladaju klanovi kao i na filmu, znači, ako si deo tog klana glumićeš ili režirati ili će ti se predstava igrati.
A ako nisi, onda....
To daje prilično otužnu sliku,ali generalno, ja volim da idem u pozorište i to činim relativno često.

#22 oliva

oliva
  • Members
  • 284 posts

Posted 28 June 2008 - 22:14

sve nesto mislim da sam na pravom mestu... tj. ako je o pozoristu, moze i o kostimima ?
Neka dobra dusa da li bi mogla da mi odgovori kako se naski kaze "doublet" iliti "wams" -deo muske odece u srednjem veku, nesto kao prsluk... Evo, ovo:

Posted Image



Da li imamo poseban izraz?
Sto se ono kaze - unapred zahvalna

Edited by oliva, 28 June 2008 - 22:15.


#23 Centar za kulturu NB

Centar za kulturu NB
  • Members
  • 18 posts

Posted 03 July 2008 - 18:08

Večeras u „Pinokiju“ počinje Festival monodrame i pantomime
Iskrene emocije i požari strasti
U konkurenciji za tri zlatne kolajne tokom četiri festivalska dana učestvovaće 13 predstava - deset monodrama i tri pantomime

Nastupom turske umetnice Taline Bujukurdžijani sa predstavom „Ako otvoriš četrdesetu sobu...“, večeras u 20,15 časova na sceni zemunskog pozorišta „Pinokio“, počeće 33. festival monodrame i pantomime koji će otvoriti poznata srpska glumica Rada Đuričin.
Do nedelje 6. juna, u selekciji Ivana Bekjareva biće izvedene i monodrame „Krvopija“ (Jelena Kordić, BiH), „Peta Seli“ (Gabrijela Mezei, Rumunija), „Kao ja“ (Lara Janković, Slovenija), „Antigona“ (Ilina Čorevska, Makedonija), „Renkontres“ (Dragoš Hulba, Rumunija), „Vratite mi moje koze“ (LJiljana Stjepanović, Srbija), „Besane noći“ Dragiše Cvetkovića (Aleksandar Mihailović, Srbija), „La linea“ (Tarik Marković, BiH) i „Pati difuza“ (Sonja Mladenov, Srbija), a ljubitelji pantomime, po izboru selektora Ivice Klemenca moći će da pogledaju predstave „Svet“ (Akira Šimicu, Japan), „U najgorem slučaju“ (Ovidija Mihaica, Kristin Čizmaš..., Rumunija) i „Opstanak“ (Gavrilo Jovanović, Sandra Rešić..., Republika Srpska).
PRATEĆI PROGRAM
Ovogodišnji festival imaće i prateći program u okviru kojeg će biti održano nekoliko veoma interesantanih događaja. Među njima su izložba slika Jelene Blećić, proslava pola veka umetničkog rada glumice Rade Đuričin, pozorišna predstava za decu „Maks Metalik“, promocija knjige „Monodrama i pantomima“ koju je priredio Radomir Putnik, simultanka velemajstora Alise Marić sa učesnicima festivala, predstava „Cirkus“ studenata glume Akademije umetnosti „Braća Karić“ u klasi profesora Ivana Bekjareva...
Potpis za sliku: Detalj iz monodrame „Ako otvoriš četrdesetu sobu...“ koja će otvoriti 33. festival monodrame i pantomime

Stručni žiri, čiji je predsednik Vladimir Jevtović (profesor FDU) i članovi Cisana Murusidze (dramaturg) i Konstantin Kostjukov (baletski prvak), dodeliće Zlatnu kolajnu „Maja Dimitrijević“ za monodramu i Zlatnu kolajnu za pantomimu, dok će žiri gledalaca odlučiti kome će pripasti Zlatna kolajna publike. Dugogodišnji selektor i aktuelni direktor festivala, Ivan Bekjarev, ocenio je da je ovaj festival postao jedna od najznačajnijih manifestacije te vrste, ne samo kod nas, nego i u svetu.
- Kada je reč o ovogodišnjoj ponudi predstava, može se reći da je bila na uobičajeno visokom nivou sa konstatacijom da se i dalje povećava broj prijava iz inostranstva, što najrečitije ukazuje na sve veći ugled festivala u svetu-kaže gospodin Bekjarev. U festivalskom programu našli su se predstavnici iz sedam zemalja, što nedvosmisleno potvrđuje međunarodni karakter Festivala monodrame i pantomime. Većinu učesnika čine mladi glumci i jasno je da ni o budućnosti festivala ne bi trebalo previše brinuti, tim pre što već godinama sve funkcioniše besprekorno i bez ikakvih potresa, ističe Ivan Bekjarev.
Prema njegovom mišljenju, sve predstave u zvaničnoj konkurenciji povezuje neverovatna energija i fantastična vera sa kojima su skoro svi učesnici uradili svoje uloge.
- Ta dva elementa su i inače na samom vrhu neophodnih sposobnosti koje svaki pravi umetnik mora da poseduje. Siguran sam da će, upravo zbog toga, bez obzira na ukuse, ovogodišnji festival ostaviti snažan utisak na publiku... Ako je tačno, a tačno je, da se pravi umetnici prepoznaju po iskrenoj emociji i „požaru“ strasti, onda se opravdano može pretpostaviti da će i ovaj festival biti pun pogodak, smatra Bekjarev.


#24 Ptteski

Ptteski
  • Members
  • 906 posts

Posted 13 July 2008 - 16:53

sve nesto mislim da sam na pravom mestu... tj. ako je o pozoristu, moze i o kostimima ?
Neka dobra dusa da li bi mogla da mi odgovori kako se naski kaze "doublet" iliti "wams" -deo muske odece u srednjem veku, nesto kao prsluk... Evo, ovo:

Posted Image



Da li imamo poseban izraz?
Sto se ono kaze - unapred zahvalna


http://www.krstarica...x.php?u=doublet

doublet dublet
doublet gunj

Mislim da vam ovo treba.

#25 oliva

oliva
  • Members
  • 284 posts

Posted 01 August 2008 - 21:13

http://www.krstarica...x.php?u=doublet

doublet dublet
doublet gunj

Mislim da vam ovo treba.


Koliko mi je vremena trebalo da odgovorim :ph34r:
Hvala na trudu, videla sam to. Cak i citala (na engleskom) o srednjevekovnoj modi , i posebnom shiku "spanskog " dubletu, sa spicevima... Ali, gunj me nekako asocira na krzneni prsluk -sve nesto vidim vlaskog cobanina u gunju i sa subarom umesto ritera u ukrojenom....? hm, koznom prsluku sa spicevima:)

#26 Ptteski

Ptteski
  • Members
  • 906 posts

Posted 15 August 2008 - 22:27

sve nesto mislim da sam na pravom mestu... tj. ako je o pozoristu, moze i o kostimima ?
Neka dobra dusa da li bi mogla da mi odgovori kako se naski kaze "doublet" iliti "wams" -deo muske odece u srednjem veku, nesto kao prsluk... Evo, ovo:

Posted Image



Da li imamo poseban izraz?
Sto se ono kaze - unapred zahvalna



Koliko mi je vremena trebalo da odgovorim :ph34r:
Hvala na trudu, videla sam to. Cak i citala (na engleskom) o srednjevekovnoj modi , i posebnom shiku "spanskog " dubletu, sa spicevima... Ali, gunj me nekako asocira na krzneni prsluk -sve nesto vidim vlaskog cobanina u gunju i sa subarom umesto ritera u ukrojenom....? hm, koznom prsluku sa spicevima:)


Da vam uzvratim mojim izvinjenjem za cekanje na odgovor :) .

Da, gunj zvuci vise "narodski".

Da li ste mozda mislili na ovo?
http://en.wikipedia....erkin_(garment)
http://www.krstarica...ex.php?u=Jerkin
jerkin grudnjak
jerkin kratak kožni kaput
jerkin koporan
jerkin prsluk
jerkin kožuh
jerkin prsnik
jerkin potkošulja

#27 oliva

oliva
  • Members
  • 284 posts

Posted 17 August 2008 - 20:09

Hvala :ph34r:

#28 ohbabyw

ohbabyw
  • Members
  • 2,208 posts

Posted 03 November 2008 - 12:55

početkom oktobra počela nova sezona u Niškom pozorištu
"Ne očajavajte nikad" dobro, mislim odlično
kakve sve gluposti verovatno emituju na tvu
sve pohvale za nepresušni entuzijazam pojedinih glumaca niškog pozorišta

#29 PointTaken

PointTaken
  • Banned
  • 317 posts

Posted 03 November 2008 - 13:09

Lično mislim da je narod u Srbiji izgubio osnovnu svest o pozorištu u vreme velikih besparica na ovom prostoru..
Ulaznice su bile preskupe a nije se imalo za hranu a kamo li za pozorište ... Ono je tada bilo luksuz.

koliko se ja secam tada je pozoriste bilo puno (illi sam ja birala sve neke popularne predstave)...

ne volim preterano pozoriste (vise volim film)... ali je cinjenica da odlicne predstave pamtim zivo i 20 godina... verovatno bi tacnije bilo reci da teze podnosim losu predstavui nego los film :ph34r:

u poslednje vreme jako cesto idem u pozoriste (1 nedeljno)... doslo mi tako...

#30 Conchita Martinez

Conchita Martinez
  • Members
  • 3,290 posts

Posted 12 December 2008 - 20:49

U Valjevu se pravi jedan ozbiljan projekat. Put koji je vrlo težak kako bi Valjevo s obzirom na kadrove koje imaju ovde može vrlo lako da dobije svoje profi pozorište.
KLIK