Jump to content

Photo
- - - - -

Autizam ( ne za početnike )

This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
63 replies to this topic

#46 muras

muras
  • Members
  • 11,247 posts

Posted 06 April 2010 - 15:39

Ovaj, jel vi to ozbiljno? :ph34r:

nije autizam samo rain man, honey...

#47 honey

honey
  • Members
  • 1,277 posts

Posted 06 April 2010 - 16:01

nije autizam samo rain man, honey...

Znajuci Rotterdamca i Golubicu sa drugih diskusija, ne verujem da su mislili ista ruzno i kapiram da je prica o borderline autizmu, a ne o full blown slucajevima (iz licnog iskustva znam dva deteta iz ove druge grupe, a nikog iz prve).

Medjutim, isto tako ne verujem da je ikada:
1) bolje biti bolestan nego zdrav
2) postoji roditelj na ovom svetu koji bi pozeleo da se njemu ili nekom drugom rodi rain man dete.

#48 Golubica

Golubica
  • Members
  • 3,253 posts

Posted 06 April 2010 - 16:21

Znajuci Rotterdamca i Golubicu sa drugih diskusija, ne verujem da su mislili ista ruzno i kapiram da je prica o borderline autizmu, a ne o full blown slucajevima (iz licnog iskustva znam dva deteta iz ove druge grupe, a nikog iz prve).

2) postoji roditelj na ovom svetu koji bi pozeleo da se njemu ili nekom drugom rodi rain man dete.

Uh, izgleda da je moja greska sto sam bila prvo previse nedorecena, drugo previse poeticna na jednoj ovako ozbiljnoj temi. Pojasnicu na sta sam tacno mislila. Prvo, zna Golubica dobro sta je autizam, i naravno da nije mislila nista lose :ph34r: Prosto, ne znam da li si primetila, ali ljudi sa autizmom, koliko god lak ili tezak oblik bio, su savrseno srecni i zadovoljni u SVOM svetu. Ovaj "nas" je taj koji im pravi probleme. Ono sto bih ja volela da znam je sta oni vide kad zatvore oci, jer ponekad bi se zaklela da je "tamo" daleko lepse nego "ovde". Daleko bilo da smatram da je bolje ziveti sa autizmom nego bez.

#49 muras

muras
  • Members
  • 11,247 posts

Posted 06 April 2010 - 19:40

...

1. ne mislim da je autizam bolest...
2. roditelj moze da zeli dijete kakvo god hoce, ali kada se ono rodi voli se upravo to dijete, a neko "iz zelje".

Edited by muras, 06 April 2010 - 19:40.

#50 XXL

XXL
  • Members
  • 18,731 posts

Posted 06 April 2010 - 23:24

Otkud ti da smo ista ruzno i pomislili? Rekla je Golubica bas dobro, mozda smo se previse poetski izjasnili, pa ispalo sta to ovo dvoje lupaju? Ne postoje roditelji koji bi voljeli da im se dijete rodi sa autizmom ili downovim sindromom npr, pa se opet radjaju i opet se ta djeca vole. Naravno, podrazumijeva se.

Zanimljivosti - Prvi Svjetski dan autizma (2.4.2008.)

2. travnja - Iz godine u godinu broj autističnih osoba raste. Je li riječ o ranijem dijagnosticiranju poremećaja ili se doista u svim regijama rađa sve više djece s autizmom, još se istražuje.

Kako bi se produbila svijest građana o postojanju autizma, Ujedinjeni narodi Deklaracijom su današnji dan proglasili Svjetskim danom autizma.

Autizam je kompleksan razvojni poremećaj čiji je uzrok još uvijek nepoznat. Prema epidemiološkim istraživanjima, na 10.000 djece rađa se četvero do petero s autizmom. Dijete koje boluje od autizma prepoznaje se po teškoćama u socijalnim odnosima, komunikaciji, igri i imaginaciji te opiranju promjenama u rutini.

Po autističnom ponašanju bili su poznati i neki velikani iz povijesti, kao što su Ludwig van Beethoven, Isaac Newton, Albert Einstein i Thomas Jefferson.

Negdje sam procitao da je i Andy Warhol imao elemente autizma. Dakle postoji vishe oblika, a cerka jednog mog prijatelja je bas specijalizirala rad sa tom djecom. I kad se s njima radi na pravi nacin napredak je vidljiv. Uostalom vidi se i na onom klipu sto ga je Golubica postavila. Nekad se vjerovalo da je autiste gotovo nemoguce uciti stranom jeziku. Pa i to nije tacno. Itd itd.

#51 Golubica

Golubica
  • Members
  • 3,253 posts

Posted 08 April 2010 - 23:05

Mozda? A mozda ipak ne...

Povezanost autizma i vakcina?

Već decenijama neki roditelji, istraživači i lekari raspravljaju o mogućoj vezi autizma i vakcina koje sadrže konzervans pod nazivom timerosal.

Hiljade roditelja sa autističnom decom podnelo je tužbe sudu kada se kod njihove dece razvio autizam posle vakcinacije, ali je američki Federalni sud presudio da nema dovoljno dokaza o toj vezi, prenosi Glas Amerike.

Odluka suda predstavlja udarac za više od 5.000 porodica koje tvrde da je živa u timerosalu izazvala autizam kod njihove dece.

Autizam je složeni neurološki poremećaj koji pogađa sposobnost osobe da komuniciraju sa drugima, a tretmani su često veoma skupi.

Da bi dobile novčanu nadoknadu od vlade, porodice su morale da dokažu da je timerosal u vakcinama izazvao autizam kod njihove dece.

Rebeka Estep iz San Dijega ima autističnog sina od 12 godina i jedan je od roditelja koji su pomogli da njihov slučaj stigne do federalnog suda.

"Bila sam razočarana ali ne iznenađena", kaže Estepova i dodaje da je sud pred kojim se sudi o vakcinama deo sistema u kojem vladini advokati brane vladin program koristeći nauku koju finansira vlada, o čemu odlučuju vladine sudije.

"Mislim da ta deca nisu imala mnogo šansi", kaže Estepova.

Sud je objavio 600 strana nalaza i saopštio da nema jasnih dokaza koji povezuju timerosal sa autizmom.

Međutim, grupe koje se bore protiv vakcine odbacuju nedavnu odluku suda, a ispitivanje javnog mnjenja na nacionalnom nivou navodi da svaki četvrti roditelj u Americi veruje da vakcine koje sadrže timerosal uzrokuju autizam kod zdrave dece, kao i da je svaki osmi roditelj odbio najmanje jednu preporučenu dozu vakcine.

"Svaki četvrti roditelj u Americi veruje da pojedine vakcine izazivaju autizam", kaže Artur Alen, autor knjige "Vakcina", koja se bavi pitanjem vakcina i kontroverzi oko njih.

"Na neki način, rasprave kao što je ova nikada ne prestaju, kao što i dalje postoje ljudi koji veruju da je fluor u vodi za piće vladina zavera", kaže Alen.

Doktor Pol Ofit iz Dečje bolnice u Filadelfiji kaže da je vreme da se krene dalje kako bi se ustanovio pravi uzrok autizma.

On smatra da bi odluka suda trebalo da donese olakšanje roditeljima koji su konačno ostavili po strani mišljenje da je vakcina bila problem i da bi pažnju trebalo usmeriti na stvarni uzrok ili uzroke autizma.

Centri za kontrolu i prevenciju bolesti navode da autizam pogađa oko jedan odsto dece u Americi.

Neki povezuju autizam sa godinama majke, drugi sa genom autizma, dok neka istraživanja "okrivljuju" zagađivače prirodne sredine.

Uprkos pojedinim značajnim studijama o autizmu, ne postoji utvrđeni lek ili tretman, mada stručnjaci navode da određene terapije i obrazovni pristupi mogu da umanje teškoće povezane sa tim poremećajem.

#52 Golubica

Golubica
  • Members
  • 3,253 posts

Posted 24 November 2011 - 10:05

Drakulić: Šoškić je autističan

O divno, pridev autistican sve vise ulazi u modu...

Da me neko ne shvati pogresno, zaista nisam opsednuta politickom korektnoscu, ono sto iritira je sto svaka susa misli da neverovatno obrazovano i opako zvuci ako protivnika bilo koje vrste nazove autisticnim :rolleyes:

#53 mrd

mrd
  • Members
  • 18,143 posts

Posted 24 November 2011 - 17:58

Drakulić: Šoškić je autističan
O divno, pridev autistican sve vise ulazi u modu...
Da me neko ne shvati pogresno, zaista nisam opsednuta politickom korektnoscu, ono sto iritira je sto svaka susa misli da neverovatno obrazovano i opako zvuci ako protivnika bilo koje vrste nazove autisticnim

Cini mi se da u nedostatku argumenata, a i zelji da govornik ispadne mudar, cesto pribegavaju upotrebi reci koje su neuobicajene i onda dobijemo ovakvu dobos tortu.
P. S.Nisam ranije ukacio ovaj topik. Mnogo je dobar. ;)

#54 kanader

kanader
  • Members
  • 1,138 posts

Posted 24 November 2011 - 18:25

Sto uopste praviti pricu oko toga?
Moja cerka ima prcast nos.
Moj sin ima beleg na glavi.
Ja imam previse kila.
(Zeni nemam nijednu zamerku).
Neko autistican (mrzim taj izraz) recimo malo teze kapira viceve.
Svi smo isti uz manje nedostatke (ili viskove).
Svi smo mi isti.
Najveca im je satisfakcija smatrati ih za ravnopravne. Nema sazaljenja.

#55 mrd

mrd
  • Members
  • 18,143 posts

Posted 24 November 2011 - 18:34

Sto uopste praviti pricu oko toga?Moja cerka ima prcast nos.Moj sin ima beleg na glavi.Ja imam previse kila.(Zeni nemam nijednu zamerku).Neko autistican (mrzim taj izraz) recimo malo teze kapira viceve.Svi smo isti uz manje nedostatke (ili viskove). Svi smo mi isti.Najveca im je satisfakcija smatrati ih za ravnopravne. Nema sazaljenja.

Osnovni problem, nas prosecnih ljudi, je to sto ne shvatamo da svako moze da ima svoj pristup, problemu, zivotu i da zivi na svoj nacin. Specifican je trenutak, kad shvatimo da neko, ko je cudan, (nije po nasem kalupu) odradjuje stvari bolje i drugacije nego sto vecina misli da treba.

mala digresija:"Dobro, zene su uvek superb, ne rece nam o tasti?"

#56 kanader

kanader
  • Members
  • 1,138 posts

Posted 25 November 2011 - 09:12

mala digresija:"Dobro, zene su uvek superb, ne rece nam o tasti?"

Kriza je prosla al' sa tastom je jos fluidno.

#57 XXL

XXL
  • Members
  • 18,731 posts

Posted 20 December 2011 - 15:49

vodio sam prije nekoliko dana klinca na ronjenje. dakle ono pravo, sa bocama i ostalim handrmoljama. ostali su klinci nekih pola sata pod vodom, svaki je imao po jednog instruktora uz sebe, ispred sebe. jedan je ronio okolo i fotografisao. bila je i jedna autisticna djevojcica. jedinu posebnu paznju je imala utoliko sto je prvih nekoliko minuta instruktor ''vukao'' za ruke, cisto da malecka dobije samopouzdanje. i sve je na kraju odradila ko i ostali klinci. ima jedna star koja bi se mogla, a bogami i trebala nauciti od holandjana/zapadnjaka. a to je da niko od prisutnih (bilo nas je ukupno 20-ak) nije tu djevojcicu posmatrao drukcije nego svu ostalu djecu.

#58 Upekkha

Upekkha
  • Members
  • 3,058 posts

Posted 21 December 2011 - 23:55

vodio sam prije nekoliko dana klinca na ronjenje. dakle ono pravo, sa bocama i ostalim handrmoljama. ostali su klinci nekih pola sata pod vodom, svaki je imao po jednog instruktora uz sebe, ispred sebe. jedan je ronio okolo i fotografisao. bila je i jedna autisticna djevojcica. jedinu posebnu paznju je imala utoliko sto je prvih nekoliko minuta instruktor ''vukao'' za ruke, cisto da malecka dobije samopouzdanje. i sve je na kraju odradila ko i ostali klinci. ima jedna star koja bi se mogla, a bogami i trebala nauciti od holandjana/zapadnjaka. a to je da niko od prisutnih (bilo nas je ukupno 20-ak) nije tu djevojcicu posmatrao drukcije nego svu ostalu djecu.

Ama zapad je bre mala maca za nas: kod nas ni potpuno nepokretnu decu u kolicima ne posmatraju drugacije od sve ostale dece.

Zato i nema rampi. <_<

#59 Golubica

Golubica
  • Members
  • 3,253 posts

Posted 02 February 2012 - 13:53

Otkrivanje autizma već kod šestomesečnih beba

Znake autizma moguće je otkriti kod beba uzrasta od šest do devet meseci merenjem moždane aktivnosti, otkrio je britanski tim stručnjaka.

U studiji objavljenoj u reviji "Savremena biologija" ističe se da otkrivanje autizma u najranijem periodu kod dece, može da pomogne u lečenju ove bolesti koja pogađa jedan odsto populacije i koja se ispoljava u otežanoj komunikaciji sa spoljnim svetom.

Istraživanje britanskih stručnjaka sa profesorom Markom Džonsonom na čelu sprovedeno je na 104 bebe uzrasta od šest do devet meseci među kojima je polovina spadala u rizicnu grupu zbog prisutnosti ovag sindroma kod jednog ili više njihovih braća ili sestara.

Polazeći od saznanja da autistična deca često izbegavaju da gledaju ljude u oči, naučnici su pomoću elektroencefalograma merili moždanu aktivnost beba dok su bile izložene pogledu drugih i zapazili su značajnu razliku u moždanim talasama koje su emitovale beba kod kojih je kasnije dijagnosticiran autizom od moždanih talasa zdravih beba.

Odgovor beba kod kojih je kasnije konstatovan ovaj sindrom bio je daleko neutralniji nego kod zdrave dece.

Profesor Džonson, naglašava da se metoda nije, ipak, pokazala kao stoprocentno pouzdana, jer je jedan broj dece pokazivao znake autizma iako se taj sindrom nije kod njih kasnije ispoljio.

"Potrebna su dodatna istraživanja kako bi se procenila pouzdanost naše metode u ranom otkrivanju autizma", zaključio je Džonson.

(Tanjug)

Malo senzacionalisticki, posto je u pitanju samo preliminarni izvestaj od 5 strana, but the findings seem legit.

I malo o cuvenom problemu sa klasifikacijom Aspergera:

http://www.nytimes.c...ines&emc=tha212

http://www.nytimes.c...lines&emc=thab1

#60 Golubica

Golubica
  • Members
  • 3,253 posts

Posted 19 February 2012 - 14:24

Referendum su trazili autisticni

Nemam komentar. Sta uopste i reci... :furious: