Jump to content


Photo
- - - - -

Da li nam predstoji ekoloshki fashizam?


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
27 replies to this topic

#16 Mimix

Mimix
  • Members
  • 572 posts

Posted 29 December 2007 - 23:42

To setanje sa deset kesa u rukama,od jednog kontejnera do drugog u cilju klasifikovanja otpada se desava i u Irskoj mada ne postoji zakon koji nas prisiljava da to radimo. Mislim,ako kesu sa djubretom bacim u kontejner niko ne zna sta je u toj kesi...Jedino sto bi mi bio glup osecaj da se ja sad nesto kao pravim pametan kada svi vec razvrstavaju...Kazem sebi - pa dobro,ako (svem)Ircima nije tesko to da rade onda nije ni meni...Izduvni gasovi na kolima - ista stvar...A sta kazete na ovo: Zabranjeno pusenje u svim javnim zatvorenim prostorima,znaci nema duvanja u pabovima,restoranima,javnim zgradama - nigde osim napolju ili u privatnim stanovima!!! Sto je najbolje,svi se pridrzavaju toga sto nisam mogao da verujem da ce tako biti...Neki restorani i pabovi su se snasli pa su napravili polu-zatvorene baste jer je po zakonu zatvoreni prostor definisan kao prostor koji je zatvoren vise od 50%...Onda u te baste stave nekakve gasne grejalice koje zrace okolo i kraj kojih je sasvim prijatno stajati ili sedeti i po najvecoj hladnoci...Cujem da ce Britanci vrlo brzo uvesti isti zakon...
Bilo je na TV-u o nekom promucurnom Ircu koji je prestao da odlazi u pabove i napravio je pab od svoje kuce...Posto nema ragistrovanu delatnost kao ni dozvolu za tocenje pica - deli pice besplatno...Naravno,na izlazu postoji kutija u koju ljudi ubacuju novac sto se ne tretira kao da on njima prodaje pice... Oni su po zakonu njegovi prijatelji koji su svratili na casicu,novac mu ostavljaju kao dobrovoljni prilog...Sve legalno i po zakonu...
Napomena: Ovaj primer je star dve godine,nisam siguran da li je u medjuvremenu drzava nasla neki modus da zatvori slicne rupe u zakonu...

#17 XXL

XXL
  • Members
  • 18,731 posts

Posted 31 December 2007 - 03:01

VELIKE SMO MI SVINJE, AKO NAS NE OPICHE PO "TAKULJINU".


E pa ja vise u ovo vjerujem, nego u nekakvu "svijest". Nekako mi to previse apstraktno. Evo npr. u Bosni dao Bog ili priroda, kako kome odgovara onakve sume, cistu vodu, cist zrak. Stoka krchi li krchi sume sve onako vrlo svjesno. Ovi sto kradu sume, kupe onda neku harabatiju koja lici na auto i nakon nekoliko godina krntija zavrsi u najblizoj rijeci oliti potoku. Po takuljinu brate jasta, mada za nekima i pendrek place. Mislim, da im se pomogne da dodju do svijesti, makar i iz nesvjesti.

#18 Recycle Bin

Recycle Bin
  • Members
  • 6,759 posts

Posted 31 December 2007 - 06:21

Ne razumem sta je problem sa zastitom zivotne sredine? I sa ovim novim pravilima...
Problem je u 10 kesa i odvojenim kontejnerima? Problem je u visokim porezima? Ma daj...
Koja je alternativa? Pa i nema prave alternative. To se mora uraditi i svako razuman mora to podrzati. Danas ljudi shvataju da su resursi u stvari luksuz i da ih nema neograniceno. Moramo recilirati, i to je cinjenica. Moramo vise placati porez, jer zivimo u takvom svetu, gde je potrebno vise para da se odlozi svo to djubre i reciklira... itd. I svi ti porezi i zakoni koji ove stvari uredjuju su apsolutno neohodni.

Prema tome, jedini zakljucak koji se moze doneti je da je neko lenj ili nece da placa porez za neke neophodne stvari... A to nije nikakav argument. Nema nikakvog ekoloskog fasizma. U pitanju je svest o prezivljavanju svih ljudi na planeti.

#19 slepa_koka

slepa_koka
  • Members
  • 669 posts

Posted 31 December 2007 - 11:13

U sustini ne postoji nikakav ekoloski fasizam.
Neko je pokrenuo, najverovatnije americka duvanska industrija, kampanju kako bi smanjila trend opadanja broja pusaca. Kanpanja se bazira upravo na uporedjuvanju ekologije sa fasizmom, mada se radi o pusenju. Ta kampanja se vodi po svim svetskim medijima sa istim argumentima. Cak i na 92 postoji jedan blog o pusenju i fasizmu.
U sustini anti pusacka kampanja je do sada u svetu donela dosta pozitivnih resultata cije "blagodeti" uzivaju cak i pusaci.
Npr. niko vise ne pusi u spavacoj sobi, sve vise ljudi ne pusi u svom stanu, sto je pre par decenija bilo nezamislivo.
Prema tome dragi pusaci nece vas niko da stavlja uza zid.

Bivshi okoreli pusac

#20 Igor_Swe

Igor_Swe
  • Members
  • 123 posts

Posted 02 January 2008 - 11:51

Ovo sa 10 razlicith kesa je malko dosadno ali i Ja sam to radio u Svedskoj, nesto sto je pozitivno je lako usvojiti ako se ima bar malo neke kulture. Slike ne lazu i neko jednom rece da jedna slika vredi hiljadu reci, a slike smo svi videli. Ima i onih naucnika koji nas verovatno samo plase kako kaze Dunadan, medjutim vise je nego ocigledno da mi ovu planetu unistavamo umesto da je unapredjujemo(koliko se to moze). Jeste da sve to" kosta" medjutim mala je to cena kad usporediom sta dobijamo.
Neko je jednom rekao "Ja sam samo gost na ovoj planeti". Kad bi se jos i ponasali prema njoj tako trajala bi i nama i generacijama mnogim koje tek treba da postanu "gosti".

Edited by Igor_Swe, 02 January 2008 - 11:51.


#21 avramova

avramova
  • Members
  • 8,594 posts

Posted 02 January 2008 - 12:05

Ovo sa 10 razlicith kesa je malko dosadno ali i Ja sam to radio u Svedskoj, nesto sto je pozitivno je lako usvojiti ako se ima bar malo neke kulture. Slike ne lazu i neko jednom rece da jedna slika vredi hiljadu reci, a slike smo svi videli. Ima i onih naucnika koji nas verovatno samo plase kako kaze Dunadan, medjutim vise je nego ocigledno da mi ovu planetu unistavamo umesto da je unapredjujemo(koliko se to moze). Jeste da sve to" kosta" medjutim mala je to cena kad usporediom sta dobijamo.Neko je jednom rekao "Ja sam samo gost na ovoj planeti". Kad bi se jos i ponasali prema njoj tako trajala bi i nama i generacijama mnogim koje tek treba da postanu "gosti".


U medjuvremenu postoji i izraz "djubretarska mafija". To su danas glavni igraci u ovom nashem
civilizovanom,zapadnom svetu koji mora deset kesa da nosi u 10 konetjnera.

U Nemackoj su ovi ( kao sto smo ti i ja ) pali u nesvest, kada je otkriveno da se to "djubre"
umesto na resiklazu, jednostavno tovari na prekookeanske brodove i salje u Afriku, Filipine
i neke druge siromashne zemlje. Resiklaza je jako skupa, pa je ovo najjednostavniji nacin
da se reshish sopstvenog djubreta, usput i kasirash finu lovu. U vishe komuna u Nemackoj
se sada prave eksperimenti tako sto se ukida ovo "sortiranje" i djubre se baca u klasicne
kontejnere. Nema vishe deset, nego samo jedna kesa.

U ovim komunima je potrosnja vode i energije smanjena za 30%. Ljudi se ne zamajavaju
vishe tako sto ce tu svu plastiku prvo toplom vodom prati a onda je cistu stavljati
u zute kese.

U medjuvremenu su inventivni Nemci konstruisali i mashine za odvajanje i razdvajanje
odpadaka. Mashina tacno prepoznaje sta gde ide i tako i sortira djubre.

Za nekoliko godina ce samo te mashine biti u upotrebi.

A Dunadan je u pravu da se lome koplja izmedju naucnika koji nam dokazuju da
smo najebali u dogledno vreme i onih koji tvrde da su sve ove danasnje pojave
(uklucujuci i cunamije) nesto sasvim normalno.

#22 slepa_koka

slepa_koka
  • Members
  • 669 posts

Posted 02 January 2008 - 23:21

...jednostavno tovari na prekookeanske brodove i salje u Afriku, Filipine
i neke druge siromashne zemlje. Resiklaza je jako skupa, pa je ovo najjednostavniji nacin
da se reshish sopstvenog djubreta, usput i kasirash finu lovu. U vishe komuna u Nemackoj
se sada prave eksperimenti...
U ovim komunima je potrosnja vode i energije smanjena za 30%. ...
U medjuvremenu su inventivni Nemci konstruisali i mashine za odvajanje i razdvajanje
odpadaka
. Mashina tacno prepoznaje sta gde ide i tako i sortira djubre.

Liebe Teja,
Zar nema neka bolja rec na srBskom za Gemeinde od komuna? Mozda bi bolje zvucalo општина? :huh:
Ja sam po ovu tematiku dosta zaostao i znam samo da je u Shvabiju bila neka afera pre jedno sedam osam godine sa izvoz na nepreradjeno djubre. Tada sma i video na televiziju kako rade te nove poluautomatske masine za separaciju na djubre.
Djubre se isipuje na pokretnu traku porpuno automatski. Oko traku sedu Turci a moze i po neki nas i svaki uzima za ono sto je skolovan i tura u kantu koja kad je puna automatski se menja s'novu. Spezijalizacija je vrlo uska tako da jedan odvaja smo case od jogurt, drugi pakovanje od mleko treci kurtoni :rolleyes: i td.
Kad sam video ovo smuci mi se sve i onda izbaci televizor iz kucu i do dan danas zivim srecno bez intelektualno djubre.
Nije mi jasno samo kako moze da se ustedi tolka voda i struja. Imash li neki link za blize informacije?

#23 muras

muras
  • Members
  • 11,247 posts

Posted 03 January 2008 - 00:58

...A Dunadan je u pravu da se lome koplja izmedju naucnika koji nam dokazuju da
smo najebali u dogledno vreme i onih koji tvrde da su sve ove danasnje pojave
(uklucujuci i cunamije) nesto sasvim normalno.

da probam...

najebali smo u neko dogledno vrijeme i to je sasvim normalno. :rolleyes:

#24 avramova

avramova
  • Members
  • 8,594 posts

Posted 03 January 2008 - 10:50

Liebe Teja,
Zar nema neka bolja rec na srBskom za Gemeinde od komuna? Mozda bi bolje zvucalo општина? :huh:
Ja sam po ovu tematiku dosta zaostao i znam samo da je u Shvabiju bila neka afera pre jedno sedam osam godine sa izvoz na nepreradjeno djubre. Tada sma i video na televiziju kako rade te nove poluautomatske masine za separaciju na djubre.
Djubre se isipuje na pokretnu traku porpuno automatski. Oko traku sedu Turci a moze i po neki nas i svaki uzima za ono sto je skolovan i tura u kantu koja kad je puna automatski se menja s'novu. Spezijalizacija je vrlo uska tako da jedan odvaja smo case od jogurt, drugi pakovanje od mleko treci kurtoni :rolleyes: i td.
Kad sam video ovo smuci mi se sve i onda izbaci televizor iz kucu i do dan danas zivim srecno bez intelektualno djubre.
Nije mi jasno samo kako moze da se ustedi tolka voda i struja. Imash li neki link za blize informacije?



Kako ih bre prepozna da su Turci? Moji djubretari su Nemci. Uopste nije to losh posao biti djubretar.
Svi se otimaju oko tog posla. Radish do podne pa si posle slobodan.

Nemam link za ovu ustedu, a i radi se o jednoj maloj opstini iz mog kraja. Bilo valjda
u lokalnim novinama. Vecina ljudi pere ova plasticna pakovanja pa ih tek onda tura
u te zute plasticne kese. E sad oprati nesto od majoneza ili neke druge masti, za to je potrebno
puno tople vode. Ja neki dan kupih neki jogurt u staklenoj teglici , kad kod kuce vidim da
teglicu treba da vratim u supermarket, dobro opranu i sa zatvaracem ne bi li mi vratili 20
centi. Meni je zapravo najuzasnije smaranje da konzerve (pivo,koka kola) i plasticne flashe
i flashice moram da drzim negde po kuhinji pa akd se dovoljno nakupi da ih pakujem
i vracam u samoposlugu.Ali ,mislim da je to josh uvek samo u Nemackoj slucaj.

Dobro sto zivish bez to intelektuleno djubre. Zivim i ja, mada ga posedujem, ali smo
se izgleda navadili na neko drugo :)

#25 slepa_koka

slepa_koka
  • Members
  • 669 posts

Posted 05 January 2008 - 01:01

Kako ih bre prepozna da su Turci? Moji djubretari su Nemci. Uopste nije to losh posao biti djubretar.
Svi se otimaju oko tog posla...

Zene koje su bile pored trake imale su karakteristicne marame, a muskarci brkove.
Za one koji se nisu uklapali u ovaj sablon napisao sam " a mozda i neki nas"

Kada bih bio prinudjen i ja bih bio pored neke slicne trake, ali se sigurno ne bih otimao za taj posao.
Ipak smatrem da je software bolje nego smrd-ware, bar za sada.

#26 Perikle

Perikle
  • Members
  • 114 posts

Posted 06 January 2008 - 20:45

Koliko ja znam, mi godishnje proizvedemo 8,5 milijardi TONA CO2, ugljen dioksida, GLOBALNO ZAGRIJEVANJE je chinjenica, dovoljno je pracenje otopljavanja LEDENOG pokrivacha sjevernog i juznog pola, i pracenje KLIMATSKOIH PROMJENA zadnjih par decenija.

Aerodrum u Amsterdamu je dva metra ispod nivoa oceana i dobar dio Holandije, moj Brskut na 800 metara iznad, ali ljetos od pozara, vidljivost je bila stotinak metara, a vode nidje nije bilo, ni na izvore, koji nikad nijesu presushili.


Ledeni pokrov na Juznom polu je zapravo na rekordno visokom nivou ove godine. Temperature na Anartktiku poslednjih 30-40 godina OPADAJU. Na Arktiku je posle rekordnog otapanja leda tokom leta došlo do rekordnog zamrzavanja ove zime. To sledi određene obrasce prirodnih varijacija ledenog pokrova i nije temperatura jedini uzrok tog otapanja, nego i vetar kao i promene u cirkulaciji atmosfere. Temperature na Grenlandu i Arktiku su bile više 1940-ih nego danas. Dakle, ništa od katastrofe.

Nivo mora je porastao oko 18 cm po podacima IPCC, a u 21 veku po prognozama istog tela UN porašće najviše oko14 -40 cm, što je vrlo verovatno prenaduvena prognoza. Dakle, takođe ništa od katastrofe.

Ekološki fašizam je jedna nova vrsta religiozne eshatologije koja propoveda smak sveta. Gresi više nisu moralne i religiozne naravi, već ekološke. Ali, osnovni sadržaj je isti. Svet će propasti zato što smo mi zgrešili ekonomskim razvojem i izlaskom iz kamenog doba. Ekološki frikovi zapravo ne žele čistu planetu, već siromašnu planetu kroz uništenje ekonomskog napretka. Opsednuti su kultom primitivizma i siromaštva i civiliziaciju vide, kao i svi religiozni mračnjaci, kao leglo poroka i destrukcije. Zato se i protive bilo kakvoj energetski efikasnoj zameni za recimo fosilna goriva, poput nuklearne energije, i zagovaraju samo one vrste energije koje su dokazano neefikasne (solarna i energija vetra) jer im cilj nije čistija energija nego MANJE energije, manje privrednog rasta i manje materijalnih udobnosti za čovečanstvo. Oni su najveće moralno zlo savremenog sveta.

Edited by Perikle, 07 January 2008 - 13:41.


#27 Galone

Galone
  • Members
  • 1,498 posts

Posted 08 January 2008 - 01:07

Globalno zagrevanje - u meri u kojoj je uopšte na delu (jer dobar deo tog "zagrevanja" otpada na urbanizaciju oko meteoroloških stanica, poput one prepotopske iznad Slavije, ili one u Koštunjaku) - je najvećim delom prirodni ciklični fenomen na koga čovek ne može mnogo uticati. Povećanje procenta ugljendioksida je posledica, a ne uzrok globalnog zagrevanja. I ono malo ugljendioksida što čovek ispušta u atmosferu pretežno je od poljoprivrede, a mnogo manje od fosilnih goriva.

Cela priča o globalnom zagrevanju me podseća na srednji vek, kada je preovlađivala teorija da epidemije kuge nastaju tako što Jevreji truju vodu.

Ja ne mislim da su oni koji su zabrinuti za sudbinu planete "moralno zlo", ali da su u ozbiljnoj i potencijalno opasnoj zabludi - jesu.

#28 slepa_koka

slepa_koka
  • Members
  • 669 posts

Posted 08 January 2008 - 21:20

Ekološki fašizam je jedna nova vrsta religiozne eshatologije koja propoveda smak sveta. Gresi više nisu moralne i religiozne naravi, već ekološke. Ali, osnovni sadržaj je isti. Svet će propasti zato što smo mi zgrešili ekonomskim razvojem i izlaskom iz kamenog doba. Ekološki frikovi zapravo ne žele čistu planetu, već siromašnu planetu kroz uništenje ekonomskog napretka. Opsednuti su kultom primitivizma i siromaštva i civiliziaciju vide, kao i svi religiozni mračnjaci, kao leglo poroka i destrukcije. Zato se i protive bilo kakvoj energetski efikasnoj zameni za recimo fosilna goriva, poput nuklearne energije, i zagovaraju samo one vrste energije koje su dokazano neefikasne (solarna i energija vetra) jer im cilj nije čistija energija nego MANJE energije, manje privrednog rasta i manje materijalnih udobnosti za čovečanstvo. Oni su najveće moralno zlo savremenog sveta.

Jednom recju govor mrznje. Nema potrebe komentarisati. Novac je bog. :rolleyes: $.

Cela priča o globalnom zagrevanju me podseća na srednji vek, kada je preovlađivala teorija da epidemije kuge nastaju tako što Jevreji truju vodu.
Ja ne mislim da su oni koji su zabrinuti za sudbinu planete "moralno zlo", ali da su u ozbiljnoj i potencijalno opasnoj zabludi - jesu.

Pazi bogati tvoja secanja dosezu do srednjeg veka.

Na zalost ja pripadam tom "moralnom zlu" tj. ja sam taj odpadnik najgore vrste.
Za meine je vrlo vazno kakvo cu planetu ostaviti svojoj deci.
Znam, moja malenkost tu ne moze puno da doprinese ali zelim da moj deo savesno odradim.

Amerika je super, super sila koja kreira politiku u svakom pogledu. Tako je i sa ekologijom.
U Americi postoje razliciti lobiji koji normalno forsiraju svoje interese. Trenutno je na vlasti naftni lobi. Oni preko sadasnje cene nafte zaradjuju ne 20% vise oni zaradjuju 20 puta vise.
Normalno da im ovakvo stanje odgovara. Postoji i drugi lobi npr. atomski lobi koji iz godine u godinu belezi stagnacuju. Njima odgovara kampanja oko smanjvanja CO2. postoji i treci, cetvrti…
Sta nama preostaje?
Mozemo da se palimo i penimo za jednu, drugu, trecu… alternatvu a u stvari samo sipamo vodu na neciji mlin.
Ipak covek je svesno i razumno bice. Treba samo upotrebiti svoju glavu.
Treba ziveti u simbiozi sa prirodom. Covek ne bi trebao da bude rak rana nasem jedinom domu, nasoj planeti Zemlji. Zasto ne bi smo ono sto ne kosta puno savesno odradili?
Pre tridesetak godina vodom iz Themse su razvijali filmove. Danas je to cista reka.
Verovatno da je ekoloski fasizam ocistio Themsu i vratio joj zivot.
Oni drugi fasisti sa kojima pokusavamo da uporedjujemo borce za ocuvanje nase planete su unistavali zivote i to zivote ljudi.
Ako se borba ze ocuvanje nase jedine planete zove fasizmom onda sma ja ekoloski fasista.
Ponosim se time.