Jump to content


Photo
- - - - -

Fenomen gastarbajtera


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
92 replies to this topic

#1 markoristic

markoristic
  • Members
  • 48 posts

Posted 26 December 2007 - 18:38



Ovaj klip u potpunosti oslikava fenomen tipicnih srpskih gastarbajtera.
Da ne bi ste poceli odmah da bacate drvlje i kamenje na mene i pravdali se kako vi niste uopste takvi evo odmah cu se na pocetku ograditi i reci da nisu bas svi gastarbajteri ovakvi, ali vecina, i to ona manje obrazovana, jeste upravo ovakva.

Iz mojih zapazanja reprezentativnih uzoraka (posto i ja od nedavno zivim u inostranstvu) zakljucio sam sledece:

- rade svakakve poslove za koje bi ih u Srbiji bilo sramota da ih rade
- zbog loseg poznavanja jezika nastaju problemi u komunikaciji i veoma cesto bivaju diskriminisani i nipodastavani
- letovanje, zimovanje, poseta muzejima i kulturnim desavanjima su samo misaone imenice za njih
- s druge strane, gostovanja turbo folk "estradnih zvezda" su crvenim slovom upisani u njihovim kalendarima
- svi su oni veliki Srbi i na izborima bi glasali za Tomu Nikolica jer zaboga za Srbiju nije dobro da bude proevropska drzava
- svi su oni pravoslavci i tvrdokorni vernici iako u crkvu godinama nisu krocili ali je bitno da im je bar jedan ceo zid u stanu prekriven ikonama pravoslavnih svetaca
- zivotna filozofija: nije bitno ko si i sta si u inostranstvu vec ko si i sta si kada dodjes u Srbiju
a to primenjuju u praksi veoma cesto:
- praveci "cardake ni na nebu ni na zemlji" u svojim rodnim selima, po principu sto veca kuca i sto veci kiceraj tim bolje - po mogucstvu sa sto vise lukova i svodova kako bi lako zapale za oko prolaznicima. A tu su naravno i lavovi, labudovi i ostale gipsane zivuljke kao neizostavni ornamenti;
- bahatoscu i rasipnistvom
- nije preporucljivo upustati se u neku dublju raspravu sa njima, jer oni zaboga sve najbolje znaju - ipak oni zive u inostranstvu dok ste vi zarobljeni u mraku i cekate da vam upravo neko kao oni otvori oci

Veoma mi je zao sto sam emisiju "Stranac tamo, stranac ovde" propustio.
Voleo bih da procitam komentare onih koji su je gledali, ali i svih onih koji imaju sta da kazu na datu temu.

Pozdrav

#2 cyberwor/L/d

cyberwor/L/d
  • Members
  • 12,762 posts

Posted 26 December 2007 - 19:05

Evo, imam ja sta da kazem ...

Fenomen gastarbajtera uopste nije vise aktuelan. Zna se, ljudi su pre 30-ak godina napustali svoja sela da bi se obreli u belom svetu da zarade lovu da kupe motornu testeru pa da se vrate.

Ova tura sto je spalila 90-tih je sasvim drugog kova. Uglavnom nemaju nameru da se vracaju. Narod je ili otisao obrazovan ili je bio dovoljno mlad da bi se obrazovao u belom svetu. Zivi se drugacije, prioriteti su drugaciji ...

#3 markoristic

markoristic
  • Members
  • 48 posts

Posted 26 December 2007 - 19:47

B92 postavio i celu emisiju onlajn pa ko voli nek' izvoli.

#4 vilhelmina

vilhelmina
  • Members
  • 11,937 posts

Posted 26 December 2007 - 20:05

Nisam gledala celu emisiju, pa ne mogu da je kometarisem, ali sudeci po klipu, kasni jedno 30 godina. Kao i pocetni post, puna je stereotipa koji odavno vise ne vaze. Likovi koji postavljaju porculanske labudove i "podzemnu struju" :huh: u dvorista kuca koje sigurno nisu zaradili poslednjih 15 godina nego davno pre, cine mozda 1% iseljenicke populacije i ni slucajno nisu tipicni.
I sama rec "gastarbajter" je odavno deplasirana. U Svedskoj se koristi (gästarbetare) za ljude iz novih clanica EU, npr.iz Poljske koji dodju da odrade neki posao bez namere da doseljavaju i porodicu. Svi mi ostali smo "invandrare"(useljenici), bez obzira da li smo samo dosli da na brzaka zaradimo za dvorac u rodnom selu ili da provedemo ovde ostatak zivota.
Zato mi emisija izgleda krajnje nezanimljiva s aspekta istrazivackog novinarstva :rolleyes: , osim sto je stvarno zabavno (i pomalo tuzno) videti te cudne likove.

#5 vilhelmina

vilhelmina
  • Members
  • 11,937 posts

Posted 26 December 2007 - 20:06

B92 postavio i celu emisiju onlajn pa ko voli nek' izvoli.


Hvala na linku :rolleyes: . Bez obzira na ono sto sam gore rekla, bice je zanimljivo pogledati.

#6 Mimix

Mimix
  • Members
  • 572 posts

Posted 26 December 2007 - 20:14

Evo, imam ja sta da kazem ...

Fenomen gastarbajtera uopste nije vise aktuelan. Zna se, ljudi su pre 30-ak godina napustali svoja sela da bi se obreli u belom svetu da zarade lovu da kupe motornu testeru pa da se vrate.

Ova tura sto je spalila 90-tih je sasvim drugog kova. Uglavnom nemaju nameru da se vracaju. Narod je ili otisao obrazovan ili je bio dovoljno mlad da bi se obrazovao u belom svetu. Zivi se drugacije, prioriteti su drugaciji ...


Slozio bi se sa ovim,mozda nije tako 100% ali koliko ja vidim vecina nije ovakva kao na video-klipu...Te bespotrebno velike kuce sa lukovima itd. karakteristicne su za neke generacije koje su otisle 60-ih i 70-ih godina i za njihovu potrebu da nahrane svoj ego kao kompenzaciju za sva ponizenja, torture i ko zna sta sve jos sto dozivese u (pustom) inostranstvu usled seljackog mentaliteta,neobrazovanosti i nemogucnosti komunikacije na stranom im jeziku...Ne zaboravimo da takvi ljudi hrane svoj ego upravo cinjenicom da se o njihovim kucama prica po selima,najcesce sa zaviscu,divljenjem ili zlobom (sto je opet posledica zavisti)...Kada bi reakcija okoline bila ravnodusnost,sigurno bi i njihova patoloska potreba da prave dvorce u kojima niko nece ziveti vrlo brzo splasla i mozda bi shvatili besmislenost takvih investicija...Osim toga,gledajte na citavu pojavu sa pozitivne strane: Domaci proizvodjaci gradjevinskog materijala zadovoljno trljaju ruke. Domaca radna snaga takodje jer je od tog novca neki zidar ili tesar kupio knjige za skolu svom detetu. Drzava je naravno uzela svoj deo kroz razne poreze i svi su srecni osim komsija koji dobise gorusicu gledajuci kako raste devizni cardak (ni na nebu,ni na zemlji) ali to je vec njihov problem... Deca ili unuci takvih ljudi ce pre ili kasnije prodati te gradjevine za koje ih nista ne veze,po visestruko manjoj ceni od kolicine ulozenog novca i zivot ide dalje...

#7 MAGRIPA65

MAGRIPA65
  • Members
  • 20,706 posts

Posted 26 December 2007 - 20:26

Evo, imam ja sta da kazem ...

Fenomen gastarbajtera uopste nije vise aktuelan. Zna se, ljudi su pre 30-ak godina napustali svoja sela da bi se obreli u belom svetu da zarade lovu da kupe motornu testeru pa da se vrate.

Ova tura sto je spalila 90-tih je sasvim drugog kova. Uglavnom nemaju nameru da se vracaju. Narod je ili otisao obrazovan ili je bio dovoljno mlad da bi se obrazovao u belom svetu. Zivi se drugacije, prioriteti su drugaciji ...

To je tacno.Emigracija 90tih se razlikuje od one iz 60tih i 70tih po nivou obrazovanja i poslovima koje radi u inostranstvu.Postoji i ona izbeglicka grupa koja je slicna onima iz 60tih mada je u pitanju manjina.Najveci deo ljudi koji su otisli 90tih ne zalazi u srpske klubove ili se druzi iskljucivo sa Srbima.Naprotiv veliki broj ne zeli da ima nikakve veze sa tim organizacijama i uglavnom se druze sa domacim stanovnistvom.
Pogledaj samo ko vodi glavnu rec u iseljenickim organizacijama i odmah ti je jasno da tu nema onih koji su rodjeni posle 1960te.

#8 markoristic

markoristic
  • Members
  • 48 posts

Posted 26 December 2007 - 21:03

Moja zapazanja su upravo bazirana na slucajevima gastarbajtera koji su emigrirali pre devedesetih mada to nisam u prvom postu napomenuo.

@vilhelmina: Naveo sam situacije u koje sam se licno uverio. To sto se one poklapaju sa stereotipima o gastarbajterima nije nikakva slucajnost vec pokazatelj da se jos uvek jedan deo populacije gastarbajtera, koji i nije bas zanemarljiv, uklapa u te klisee.

Edited by markoristic, 26 December 2007 - 21:11.


#9 slepa_koka

slepa_koka
  • Members
  • 669 posts

Posted 26 December 2007 - 21:26

Moja zapazanja su upravo bazirana na slucajevima gastarbajtera koji su emigrirali pre devedesetih mada to nisam u prvom postu napomenuo.

@vilhelmina: Naveo sam situacije u koje sam se licno uverio. To sto se one poklapaju sa stereotipima o gastarbajterima nije nikakva slucajnost vec pokazatelj da se jos uvek jedan deo populacije gastarbajtera, koji i nije bas zanemarljiv, uklapa u te klisee.

Marko suvise si kratko u nemackoj da bi mogao ovakve zakljucke da donosis.
Poznajem na stotine gastarbajtera ( i jas sam jedan od njih ) svaki ima svoju pricu svoju tugu svoju radost...
Kada sam napustao balkan imao sam vec kucu i to je ono sto mi je veoma pomoglo da me vetrovi ne oduvaju.
Da prosirim malo temu: zar su kuce novih bogatasa ili "kontraverznih bisnismena" po Srbiji sa manje kica?
Da li je intervju sa Karicem intelegentniji nego ovo sto si ti postavio. A Karic ima bre svoj univerzitet bale!!!

#10 vilhelmina

vilhelmina
  • Members
  • 11,937 posts

Posted 26 December 2007 - 22:18

Moja zapazanja su upravo bazirana na slucajevima gastarbajtera koji su emigrirali pre devedesetih mada to nisam u prvom postu napomenuo.

@vilhelmina: Naveo sam situacije u koje sam se licno uverio. To sto se one poklapaju sa stereotipima o gastarbajterima nije nikakva slucajnost vec pokazatelj da se jos uvek jedan deo populacije gastarbajtera, koji i nije bas zanemarljiv, uklapa u te klisee.


Istina je da ja nemam nikakvih kontakata s ovom vrstom ljudi, jer ih ovde gde zivim i nema. Ipak se ne bih slozila s time da se njima (a pogotove ne samo njima) moze pripisati sve ovo sto si gore pobrojao.
Vecina tih ljudi je krenula iz jedne koliko-toliko normalne i sredjene zemlje pa nije cudo sto su tada nameravali da se vrate. Ona cudovista od kuca sto su napravili je tada bio njihov izbor, koji ja svakako ne bih napravila, a verovatno ni oni danas.
Ali meni se cini bitnije to sto su te kucerine ogromnom vecinom izgradjene posteno zaradjenim parama. Cinjenica je da se pre devedesetih bolje zaradjivalo u Evropi, bez obzira na posao, a i da su mnoge cene u Srbiji bile subvencionirane od strane drzave. Na toj razlici se mogla izgraditi kuca, pogotovo ako se tamo zivelo skromno. Licno mi ne smeta ta vrsta razmetanja; pomislim sta su sve ti ljudi propustili da bi dosli - nigde, jer su im deca ostala tamo, a ovde ih ne vole jer im zavide. Odgledala sam emisiju i zakljucila da ovi sto u Srbiji o njima sude, nisu mnogo bolji. Ukljucujuci i devojku iz Kuceva kojoj strasno smetaju betonski lavovi i bucne svadbe. Kao da ih samo gastarbajteri prave i kao da ona nece igrati na stolu na svojoj svadbi? Ili ona opstinska sluzbenica iz istog grada, koja je ko zna koliko "poklona" vec primila od tih istih nesrecnika? I sasvim im verujem da im ljudi traze mito gde god se okrenu :rolleyes: ...
Nadam se da svrha emisije nije bila da ismeje te ljude, mada je tako ispalo, iako oni to nisu zasluzili. Da sam nesto novinar-istrazivac mnogo bih se radije pozabavila ovim novijim generacijama imigranata, vecinom izbeglicama sa jednakim nivoom obrazovanja kao ovi iz emisije, ali s mnogo manje morala. Oni ne rade bilo kakve poslove, najcesce uopste ne rade, nego zive od socijale. Povremeno nesto muvaju na crno, ali samo ako se isplati. U slobodno vreme svercuju cigarete i alkohol (bar ovde kod mene vrlo trazena roba), kraduckaju na sitno i jednako, pa i vise se razmecu kad odu u zavicaj. I nas ovde umeju cesto da pouce kako se pametno koristi sistem, pa i da nam se narugaju ako posteno radimo prljave i bedno placene poslove. Takvi su u prvim redovima na turbo-folk gostovanjima i kad treba glasati za radikale, sto s "predratnim gastarbajterima" nije uvek slucaj. I jos jedna bitna razlika. Oni ne prave kuce u zavicaju jer su vecinom povratili imovinu u Bosni i Hrvatskoj, prodali je i kupuju kuce i stanove po Beogradu, Vojvodini i na crnogorskom primorju. E, takvi mi stvarno idu na zivce. Naravno da ne vazi za sve izbeglice, ali ima ih dovoljno da se i o njima napravi jedna emisija.

#11 markoristic

markoristic
  • Members
  • 48 posts

Posted 26 December 2007 - 22:30

Marko suvise si kratko u nemackoj da bi mogao ovakve zakljucke da donosis.
Poznajem na stotine gastarbajtera ( i jas sam jedan od njih ) svaki ima svoju pricu svoju tugu svoju radost...
Kada sam napustao balkan imao sam vec kucu i to je ono sto mi je veoma pomoglo da me vetrovi ne oduvaju.
Da prosirim malo temu: zar su kuce novih bogatasa ili "kontraverznih bisnismena" po Srbiji sa manje kica?
Da li je intervju sa Karicem intelegentniji nego ovo sto si ti postavio. A Karic ima bre svoj univerzitet bale!!!


To sto navodis je sasvim druga kategorija ljudi.
Jedina paralela su im mozda slicni estetski kriterijumi :rolleyes:
Moj cilj nije bio da izdvajam sudbine pojedinaca vec da sagledam karakteristike vecine, naravno implementirajuci i stereotipe.
Takodje, nikoga ni ne osudjujem jer svako ima pravo da zivi kako hoce i da radi sta hoce.

Interesovalo me je koji su to porivi koji te ljude nagone da se u Srbiji dokazuju na razlicite nacine.
Da li pokusavaju time da izvrse kompenzaciju onoga sto u inostrastvu nemaju?
To je jedan od zakljucaka koji mi je pao na pamet nakon gledanja ove emisije.

Jes da mnogo filozofiram ali ova tema ima veze sa jednim mojim radom na faksu iz predmeta Medjukulturalna komunikacija.

Tacno je da zivim tek od nedavno u Nemackoj, ali sam u zadnjih 7 godina provodio puno vremena ovde tako da sam bio u kontaktu sa razlicitim sortama gastarbajtera.

#12 markoristic

markoristic
  • Members
  • 48 posts

Posted 26 December 2007 - 22:38

Da sam nesto novinar-istrazivac mnogo bih se radije pozabavila ovim novijim generacijama imigranata, vecinom izbeglicama sa jednakim nivoom obrazovanja kao ovi iz emisije, ali s mnogo manje morala. Oni ne rade bilo kakve poslove, najcesce uopste ne rade, nego zive od socijale. Povremeno nesto muvaju na crno, ali samo ako se isplati. U slobodno vreme svercuju cigarete i alkohol (bar ovde kod mene vrlo trazena roba), kraduckaju na sitno i jednako, pa i vise se razmecu kad odu u zavicaj. I nas ovde umeju cesto da pouce kako se pametno koristi sistem, pa i da nam se narugaju ako posteno radimo prljave i bedno placene poslove. Takvi su u prvim redovima na turbo-folk gostovanjima i kad treba glasati za radikale, sto s "predratnim gastarbajterima" nije uvek slucaj. I jos jedna bitna razlika. Oni ne prave kuce u zavicaju jer su vecinom povratili imovinu u Bosni i Hrvatskoj, prodali je i kupuju kuce i stanove po Beogradu, Vojvodini i na crnogorskom primorju. E, takvi mi stvarno idu na zivce. Naravno da ne vazi za sve izbeglice, ali ima ih dovoljno da se i o njima napravi jedna emisija.


Bravo za ovo. Mislim da bi se o ovoj kategoriji mogla napraviti odlicna emisija.

#13 slepa_koka

slepa_koka
  • Members
  • 669 posts

Posted 26 December 2007 - 23:06

To sto navodis je sasvim druga kategorija ljudi.
Jedina paralela su im mozda slicni estetski kriterijumi :rolleyes:

Ima malo vise:
1. Broj razreda zavrsene skole.
2. to su SrBi.
3. Zele da pokazu kako imaju puno para.
4. Nose kilograme zlata.
4. Rade bilo koje poslove (za gastarbajtere pozitivno za ove druge negativno je ne biraju sta ce da pokradu ili koga ce da zavrnu)

Moj cilj nije bio da izdvajam sudbine pojedinaca vec da sagledam karakteristike vecine...

Ljudi nisu krompiri da ih stavljas u jedan dzak. To je kao da kazes Svedjani su glupi, Spanci su ruzni...

Zasto prave kuce?
Pa napisao sam ti da ih vetar ne bi oduvao. To daje jednu sigurnost. Kada ta kuca vise nije potrebna onda vise nisi gastarbajter.

#14 slepa_koka

slepa_koka
  • Members
  • 669 posts

Posted 26 December 2007 - 23:13

Da sam nesto novinar-istrazivac mnogo bih se radije pozabavila ovim novijim generacijama imigranata, vecinom izbeglicama sa jednakim nivoom obrazovanja kao ovi iz emisije, ali s mnogo manje morala. Oni ne rade bilo kakve poslove, najcesce uopste ne rade, nego zive od socijale. Povremeno nesto muvaju na crno, ali samo ako se isplati. U slobodno vreme svercuju cigarete i alkohol (bar ovde kod mene vrlo trazena roba), kraduckaju na sitno i jednako, pa i vise se razmecu kad odu u zavicaj. I nas ovde umeju cesto da pouce kako se pametno koristi sistem, pa i da nam se narugaju ako posteno radimo prljave i bedno placene poslove. Takvi su u prvim redovima na turbo-folk gostovanjima i kad treba glasati za radikale, sto s "predratnim gastarbajterima" nije uvek slucaj. I jos jedna bitna razlika. Oni ne prave kuce u zavicaju jer su vecinom povratili imovinu u Bosni i Hrvatskoj, prodali je i kupuju kuce i stanove po Beogradu, Vojvodini i na crnogorskom primorju. E, takvi mi stvarno idu na zivce. Naravno da ne vazi za sve izbeglice, ali ima ih dovoljno da se i o njima napravi jedna emisija.

Kad im toliko zavidis pozeleo bih ti da samo mesec dana budes u njihovoj izbeglickoj kozi.

Edited by slepa_koka, 26 December 2007 - 23:13.


#15 vilhelmina

vilhelmina
  • Members
  • 11,937 posts

Posted 27 December 2007 - 00:15

Kad im toliko zavidis pozeleo bih ti da samo mesec dana budes u njihovoj izbeglickoj kozi.


Govorila sam o odredjenoj grupi ljudi i veoma jasno naglasila da ne mislim na sve izbeglice. Medjutim, tebi to nije dovoljno, pa odmah kreces djonom. Zato mozda i nema svrhe, ali ipak cu pokusati to i da obrazlozim. Lezilebovica ima svuda i uvek. Medjutim, takvi ce se tesko legalno nastaniti u nekoj evropskoj zemlji, pa zato ostaju gde jesu. Ne mozes jednostavno doci i zaleci na socijalu.
Rat je bio prilika za mnoge da dobiju prvo izbeglicki status, a posle i stalni boravak u nekoj od pozeljnih emigrantskih destinacija. Pri tome su ovde u Svedskoj imali zaista veliku podrsku u smislu ucenja jezika, priznavanja diploma, skolovanja ako je bilo potrebno, nalazenja odgovarajuceg posla, stana..., vecu nego ljudi koji dolaze po drugim osnovama. Neki su to sa zahvalnoscu prihvatili i dali sopstveni doprinos, koliko su bili u mogucnosti. Drugi bas i nisu, pa i sada, 15 godina kasnije cekaju pecene seve s neba i ne pokusavaju da nesto ucine sami za sebe i drustvo u kojem zive.
Pocetkom devedesetih su ti dolazili s Balkana, sad dolaze iz Afrike i Juzne Amerike, ali to je isti tip ljudi.
Kao sto je pogresno napadati sve izbeglice zato sto su neki medju njima lenji i bezobrazni, tako ne ide ni sve ih braniti. Jer to sto je neko izbeglica ne cini ga dobrim covekom. Ali mu cinjenica da je izbeglica omogucava da iz sopstvene siromasne zemlje stigne u neku sa boljim socijalnim sistemom, o kojoj bi inace mogao samo da sanja.

Edit: Moji roditelji su bili izbeglice, ali su bili previse stari i nije im ponudjena mogucnost odlaska u neku drugu zemlju. Do kraja zivota su ziveli u izbeglickom kampu u Srbiji. Toliko o izbeglickoj kozi.

Edited by vilhelmina, 27 December 2007 - 00:19.