Predstavljajuci rezultate sedmomesecnog rada, od kada je na celu Ministarstva kulture, Brajovic je na konferenciji za novinare izrazio zadovoljstvo saradnicima, navodeci da su ucinili ogroman napor u izradi krovnog zakona o kulturi, a istakao je i aktivnosti u vezi sa zakonima o medijima i u medjunarodnoj saradnji, kao i istorijski korak u obezbedjivanju prvih nacionalnih penzija umetnicima.
“Pretvorili smo utopiju u stvarnost”, rekao je Brajovic povodom dodele posebnih priznanja za 258 umetnika koji su, na osnovu misljenja nadlezne komisije, ostvarili vrhunski doprinos nacionalnoj kulturi.
Brajovic je cestitao svim dobitnicima tih dozivotnih priznanja u mesecnom iznosu od 50.000 dinara, a povodom reakcija u javnosti, rekao je da uvek treba imati u vidu da ima i onih koji su ovoga puta preskoceni, ali da je “ovo prvi put u istoriji drzave uradjeno”.
“To je bio javni poziv, vec sledece godne bice nova uredba do donosenja zakona o tome… Uradili smo da ostavimo 20 - 30 mesta da bi se neke nepravde ispravile i dopunile”, rekao je Brajovic.
Brajovic je posebno pomenuo saradnju sa Savetom Evrope (SE), koji je prepoznao politiku Ministarstva kulture i stav da kultura Srbije jeste deo sveta i Evrope.
Pominjuci i “Dani evropske kulturne bastine”, cija je centralna proslava bila ove godine u Beogradu, Brajovic je podsetio i da su u Beogradu bili generalni sekretar SE Teri Dejvis i evropski komesar za kulturu Jan Figel, dodajuci da je “u Evropi data podrska i Ministarstvu kulture i vladi u celini, koja je opredeljena za evropske integracije”.
Jedan od prioriteta Ministarstva bice i ucesce u interkulturnom dijalogu, buduci da mu je posvecena 2008. godina, a istaknuto je da ce se najenergicnije raditi i na sporazumima o kulturnoj saradnji u regionu, uz nastavak potpisivanja bilaterlanih sporazuma u oblasti kulture.
U kontekstu prioriteta i strategije Ministarstva kulture, Brajovic je naglasio i da kulturna politika nema veze sa stranackim opredeljenjem i da je zasnovana pre svega na demokratizaciji, decentralizaciji i zastiti kulturne bastine.
Prema njegovim recima, medju prioritetima je i sredjivanje institucija kulture, sto se uglavnom odnosi na kadrovske promene, a istakao je i da ce, zaposleni u ustanovama kulture dobiti budzetske nagrade u iznosu od po jednog licnog dohotka - za one sa deset godina staza, odnosno 1,5 dohotka za 20 i dva dohotka za zaposlene sa 30 godina staza.
Izmedju ostalog, istakao je i otkup knjiga, za koji je izdvojeno 90 miliona dinara, najavljujuci da ce novi konkurs biti raspisan vec do kraja ove godine, jer je knjiga, kako je istakao, “investicija kojom stimulisemo citalastvo i opismenjavanje”.
Prema recima drzavnog sekretara Ministarstva kulture Ivane Stefanovic, prioriteti rada bice upotpunjavani i prosirivani, a posebno je navela i posao na digitalizaciji medija, za koju je rok 2012. godina. Dodala je da uvodjenje novih tehnologija predstavlja jedan od postulata, jer predstavlja opsti interes.
Povodom odredjivanja konacnog statusa Kosova, Brajovic je rekao da Ministarstvo kulture smatra Kosovo delom zemlje i njene kulture.
“Ministarstvo kulture na spomenike kulture na Kosovu i Metohiji gleda kao na spomenike drzave Srbije”, rekao je Brajovic.
Istakao je aktivnosti Zavoda za zastitu spomenika na Kosovu, cije je sediste u Leposavicu i koji Ministarstvo kulture i finansira, a naglasio je i dobru saradnju sa Srpskom pravoslavnom crkvom.
Povodom rekonstrukcije Narodnog muzeja u Beogradu, sekretar Ministarstva Novica Antic rekao da se nastavlja smestanje dela i da je depo ostao na istom mestu, pod nekim malo izmenjenim uslovima koje je Ministarstvo nametnulo.
Živo me interesuje sastav nadležne komisije...
Edited by Bebler, 22 December 2007 - 21:33.