Jump to content

Photo
- - - - -

Humor potice iz testosterona?

This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
82 replies to this topic

#46 brax

brax
  • Members
  • 543 posts

Posted 08 January 2008 - 20:07

I sad samo zato sto sam obelezena estrogenom nikad necu doziveti da se oko mene okupi grupa zena i da se smeje dok im ja stogod humoristicno pricam? :rolleyes:

#47 Dunadan

Dunadan
  • Members
  • 12,305 posts

Posted 08 January 2008 - 20:55

Ne znam za tvoje i njene slucajnosti neslucajne, ali znam da sam sada definitivno glupa. Malocas sam procitala tvoje pisanje i pisanje Dunadan, jedno dva-tri puta i molim te da mi pojasnis, da li su humor i duhovitost sinonimi ili nisu, jer ih Vas dvoje cas razdvajate, a u sledecem trenu poistovecujete, slucajno ili namerno nebitno, ali cini mi se da koristimo razlicitu terminologiju, verovatno jer je moj IQ nizi od Vaseg.

ne vidim di sam to poistovecivala jedno sa drugim. humor je sve shto se interpretira kao smeshno, duhovitost je ljudska osobina a smisao za humor, sposobnost razumevanja istog.

#48 revolucionar

revolucionar
  • Banned
  • 2,408 posts

Posted 08 January 2008 - 21:59

I sad samo zato sto sam obelezena estrogenom nikad necu doziveti da se oko mene okupi grupa zena i da se smeje dok im ja stogod humoristicno pricam? :rolleyes:

Nemoj da se brines, verovatno imas i malo testosterona ali toga nisi svesna... :huh: :) ;)

#49 Homo unius ideae

Homo unius ideae
  • Members
  • 1,248 posts

Posted 09 January 2008 - 00:07

ne vidim di sam to poistovecivala jedno sa drugim. humor je sve shto se interpretira kao smeshno, duhovitost je ljudska osobina a smisao za humor, sposobnost razumevanja istog.

Nebitno, kako god i sto god, hvala ti na razjasnjenju upotrebljene terminologije u pisanju.

#50 Homo unius ideae

Homo unius ideae
  • Members
  • 1,248 posts

Posted 09 January 2008 - 00:12

Nemoj da se brines, verovatno imas i malo testosterona ali toga nisi svesna... :huh: :) ;)

Hajde ti sada lepo da priznas, mozes javno, mozes ako se stidis i na PM, da je "veni, vidi, vici" tvoje autorstvo.

:rolleyes:

#51 brax

brax
  • Members
  • 543 posts

Posted 09 January 2008 - 08:59

Nemoj da se brines, verovatno imas i malo testosterona ali toga nisi svesna... :rolleyes: :huh: :)

A pitala sam se odakle mi brkovi...

#52 BeatrisDal

BeatrisDal
  • Banned
  • 5,317 posts

Posted 09 January 2008 - 10:52

A pitala sam se odakle mi brkovi...

:rolleyes:

#53 Mashinovodja

Mashinovodja
  • Members
  • 2,454 posts

Posted 09 January 2008 - 13:32

to se najbolje vidi kad se izmestish iz svoje okoline (koja je slichna po obrazovanju, inteligenciji, uzrastu) i pokushash da primenish isti nivo humora za koji znash da generalno pali.
deshavalo mi se nekoliko puta da se nadjem u situaciji okruzena ljudima gde moji komentari ne da ne uspevaju da ih nasmeju vec izazivaju poglede duboke zbunjenosti i nerazumevanja. ta stvar me chak i vishe zabrinjava nego npr. primeri kriminalne neobaveshtenosti tipa "ko je Ivo Andric? je l to onaj modni kreator?".

Sasvim normalna stvar. Humor je stvar pre svega (ne)kulturnog konteksta i ne verujem da postoji univerzalni oblik humora koji bi se "primao" u svakom društvu i u svakom kontekstu.
Recimo, ja se i danas valjam od smeha na neke skečeve Monty Pythona, ali siguran sam da bi oni bili hermetički nerazumljivi za prosečnog gledaoca "Pinka" kome je vrhunac humora nečije debilno kreveljenje, što na "Pinku" zovu "humoristički prilog".
S druge strane, iznenadila me je popularnost serije "Only Fools and Horses" kod nas. Verovatno zato što se ljudi lako identifikuju s likom malog luzera koji se nekako provlači kroz život, dok je Monty Python za njih previše uvrnut i nadrealan oblik humora.

#54 Hromi Daba

Hromi Daba
  • Members
  • 5,761 posts

Posted 09 January 2008 - 18:16

Cini mi se da ovde postoji stanovita doza idealizacije humora kao karakteristike pametnih, obrazovanih, kojom se preispituju ustaljene vrednosti i pomeraju intelektualne i kulturne granice. Medjutim, humor je samo jedno od sredstava komunikacije na raspolaganju ljudima i kojim se prenose najrazlicitije vrste poruke - kako dobre, tako i lose. Bravuroze Hiksa, Monti Pajtona, Nusica jesu humor, ali nije svaki humor Hiks, Monti Pajtoni ili Nusic. Humor se daleko, daleko cesce koristi kao alat opresije. Koliko puta ste kao tinejdzeri prisustvovali celovecernjem podjebavanju (uglavnom od strane tinejdzera, ohrabrivanih kikotanjem tinejdzerki) izabrane zrtve? Mladi muzjaci iskazuju svoju superiornost takmiceci se za naklonost pripadnica suprotnog pola, uglavno surovo unistavajuci samosvest i samopouzdanje manje recitih i drustvenih "drugova". Takodje, koliko puta ste bili svedok one dobro poznate recenice "necu da uradim ..., smejace mi se ljudi"? Humor se ovde koristi za disciplinovanje jedinke i njeno uterivanje u model ponasanja odobren od grupe kojoj pripada. Humor je takodje sredstvo kojim se markiraju ostrahovane manjine - svi mi znamo bar po neki vic o pederima ili Ciganima, na primer. Uz pomoc smeha se predrasude, zablude i generalizacija daleko lakse prenose i betoniranju u generalnoj svesti grupe. Mislim da nije bilo slucajno za buduci razvoj dogadjaja to sto je pocivsa SFRJ bila prava riznica viceva o superiornosti raznih nacionalnih grupacija u odnosu na druge, cak do nivoa "ruzan sam i glup, ali na kraju ipak pobedim". Humor je (uglavnom) agresivne prirode i verovatno je to razlog zasto ima toliko malo stand-up komicarki ili cura oko cijeg humora se drustvo "okrece". Zenska agresija je manje direktna od muske.

Edited by Hromi Daba, 09 January 2008 - 18:19.

#55 BeatrisDal

BeatrisDal
  • Banned
  • 5,317 posts

Posted 09 January 2008 - 19:45

Humor je (uglavnom) agresivne prirode i verovatno je to razlog zasto ima toliko malo stand-up komicarki ili cura oko cijeg humora se drustvo "okrece". Zenska agresija je manje direktna od muske.

ovo mi je bas zanimljivo. jednom naidjoh na kratku definiciju duhovite izjave, koja recimo kaze da je to sve sto je "funny and clever". po njoj humor uopste ne mora biti agresivan.

#56 BeatrisDal

BeatrisDal
  • Banned
  • 5,317 posts

Posted 09 January 2008 - 19:49

Neznam koji su hormoni u pitanju, znam da smeh jako opušta, a kolko se sećam i seks.

jel ga se i ti rado secas?

pozdravlja vas sve Jelena Tinska tom svojom duhovitom izjavom
i gde je sad neravnopravnost, aaa? :rolleyes:

#57 Mioba

Mioba
  • Sleepers
  • 4,859 posts

Posted 09 January 2008 - 19:54

Uz pomoc smeha se predrasude, zablude i generalizacija daleko lakse prenose i betoniranju u generalnoj svesti grupe. Mislim da nije bilo slucajno za buduci razvoj dogadjaja to sto je pocivsa SFRJ bila prava riznica viceva o superiornosti raznih nacionalnih grupacija u odnosu na druge, cak do nivoa "ruzan sam i glup, ali na kraju ipak pobedim". Humor je (uglavnom) agresivne prirode i verovatno je to razlog zasto ima toliko malo stand-up komicarki ili cura oko cijeg humora se drustvo "okrece". Zenska agresija je manje direktna od muske.

eh :rolleyes:

uz pomoć smeha/humora se i prevazilaze ograničenja u komunikaciji, razbijaju se predrasude, veštom šalom se sagovornik može utešiti, ohrabriti, urazumiti...

#58 Hill Bill

Hill Bill
  • Banned
  • 7,389 posts

Posted 09 January 2008 - 19:55

...
Humor se daleko, daleko cesce koristi kao alat opresije.
...

Ali, da li je ismevanje humor? Nije sve što izaziva smeh humor; i golicanje izaziva smeh, ali nije humor. Duhovitost je golicanje uma, golicanje a ne bičevanje. To što i bičevanje, verbalno ili bukvalno, kod nekih izaziva čak i histerični smeh upravo ukazuje na deformitet ili odsustvo osećaja humora. Ja lično ne verujem u antropocentrističku ideju da se čovek od životinje i razlikuje po sposobnosti smejanja (sa mnom je živeo pas koji je bio živo spadalo), ali ismevanje jeste čista zverska agresija i ništa više od toga. Grupno ismevanje je lov čopora zveri.
A to sa humorom i/ili duhovitošću nema veze.

#59 Hromi Daba

Hromi Daba
  • Members
  • 5,761 posts

Posted 09 January 2008 - 19:57

eh :rolleyes:

uz pomoć smeha/humora se i prevazilaze ograničenja u komunikaciji, razbijaju se predrasude, veštom šalom se sagovornik može utešiti, ohrabriti, urazumiti...

To smo vec bili elaborirali pa nisam zeleo na tome da se zadrzavam.

#60 Mioba

Mioba
  • Sleepers
  • 4,859 posts

Posted 09 January 2008 - 20:00

To smo vec bili elaborirali pa nisam zeleo na tome da se zadrzavam.

pardon, nisam pratila