Jump to content

Photo
- - - - -

Humor potice iz testosterona?

This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
82 replies to this topic

#31 Dunadan

Dunadan
  • Members
  • 12,305 posts

Posted 07 January 2008 - 01:29

chitam ovo i pojma nemam shta u ovoj prichi znachi "humoristichna osoba". je l to osoba koja je duhovita ili osoba koja ima smisao za humor?

Zanimljivo je da se humor uglavnom pripisuje muskarcima i ne retka je slika grupe zena i jednog humoriste, svi smo to videli ili doziveli u nekim prilikama. Postoji tu i poseban odnos zena prema humoristi, koji ide od pristupa da je zabavljac bezopasno sprdalo i da mu se moze sve poveravati, pa sve do zelje da se udaju za nekog ko ce im celog zivota zadrzati osmeh na licu.

ja, u zivotu nikad nisam videla zensko drushtvo okupljeno oko "humoriste".
:rolleyes:
oklen ti to?

#32 Zoran021

Zoran021
  • Banned
  • 1,079 posts

Posted 07 January 2008 - 02:02

Možda misli na nekog političara koji je nešto glupo izvalio pa se smeju ?

#33 Homo unius ideae

Homo unius ideae
  • Members
  • 1,248 posts

Posted 07 January 2008 - 02:13

chitam ovo i pojma nemam shta u ovoj prichi znachi "humoristichna osoba". je l to osoba koja je duhovita ili osoba koja ima smisao za humor?

ja, u zivotu nikad nisam videla zensko drushtvo okupljeno oko "humoriste".
oklen ti to?

Mozda nesrecno receno, ne znam ni da li sam ja to napisala, ali se misli na osobu ciji je humor razumljiv vecini i uglavnom se svodi na pricaonicu viceva.
Nisi nikad videla grupu zenskih stvorenja okupljenu oko jednog muskarca kako se smejulje i vriste...ako jos nisi, zaposli se, eto ti odmah te slike.
Ups, cini mi se da je moj advokat vec odgovorio...povlacim izjavu.

#34 Dunadan

Dunadan
  • Members
  • 12,305 posts

Posted 07 January 2008 - 12:00

ma daj bre, ispade da "humorista" ispaljuje viceve 24/7, shto je zapravo uzasno zamorno jer su vicevi samo mali deo fonda smeshnog, chak se vishe ne mogu nazvati ni zachinom (ne znam je l ko primetio ali vicevi su sve redja pojava). ni stand-up komichari svoje nastupe ne baziraju na vicevima, a kamoli neko tamo drushtvo koje se okuplja oko kafice.

takodje, shta znachi da se "humor pripisuje mushkarcima"? je l to znachi da su mushkarci duhovitiji ili da imaju vishe smisla za humor.

ako je u pitanju duhovitost, rekla bih da zaista ne moze da se ispali nijedno pravilo glede polova, ali jeste uvek skopchana sa visokim IQ-om.
shto se tiche smisla za humor, iskreno, retko kad sam sretala osobe koje su zaista operisane od njega. svako je sposoban da pojmi humor. svako razume makar onu najprizemniju formu humora, s tom razlikom shto ljudi koji prepoznaju i finese u humoru (pogotovo ironije i cinizam) obichno ne reaguju na tu prizemnu formu jer su je, kako b' rekla, prerasli. ovi drugi, poput dece koja reaguju smehom na crtani lik koji se oklizne o ljusku od banane, ostaju na tom stadijumu.
to se najbolje vidi kad se izmestish iz svoje okoline (koja je slichna po obrazovanju, inteligenciji, uzrastu) i pokushash da primenish isti nivo humora za koji znash da generalno pali.
deshavalo mi se nekoliko puta da se nadjem u situaciji okruzena ljudima gde moji komentari ne da ne uspevaju da ih nasmeju vec izazivaju poglede duboke zbunjenosti i nerazumevanja. ta stvar me chak i vishe zabrinjava nego npr. primeri kriminalne neobaveshtenosti tipa "ko je Ivo Andric? je l to onaj modni kreator?".

#35 Zoran021

Zoran021
  • Banned
  • 1,079 posts

Posted 07 January 2008 - 12:19

Možda je mislio na ovu "muškarčinu" :

Youtube Video ->Original Video

#36 Dunadan

Dunadan
  • Members
  • 12,305 posts

Posted 07 January 2008 - 12:20

E, a ja kao da sam prisustvovao nastavku istog vica: izvinjava se prijatelj prijatelju što nije mogao da stigne na sahranu njegovog oca, ali ga uverava "Da je tvoja sahrana sigurno bih našao vremena". Nekada je taj drugačiji pogled morbidan. Ali, upravo zato nam i nekad teške stvari izgledaju smešne onda kada zaborav profiltrira i omogući drugačiji pogled; odbrambeni mehanizmi deluju u momentu traume, humor kada se steknu uslovi.

da. crni humor je valjda jedna od najpipavijih formi jer je tanana granica izmedju humora i vredjanja. treba znati s kim ga praktikovati, pa chak i onda je to vishe ko hodanje po tankom ledu; nikad ne znash kako ce neko odreagovati. zato je najbolje kad crni humor usmerish na sebe. ofkors, to je moguce tek nakon izvesne vremenske distance od tragichnog dogadjaja koji rabish u cilju humora.
npr. neko ti je umro; treba proci bash bash dosta vremena pre nego shto to mozesh da iskoristish u shali pa chak i onda su reakcije ljudi prvo smeh a zatim popreki pogled as in "kako mozesh".

U pravu si za "pričanje viceva". Nisam se dobro odrazio; pričanje vica je reproduktivna sposobnost, a humor je kreativna. Iako i pričanje zahteva određeni talenat, to nije isti. Ljudi često očekuju od komičara da budu bunar duhovitosti, pa se razočaraju. Nisu to uvek ni humoristi, pa ni izuzetno duhoviti ljudi (kakvih stvarno ima).

u pravu si za to da je prichanje viceva reproduktivna sposobnost. ono shto mi je interesantno je to shto chak i jako duhoviti ljudi chesto nemaju sposobnost da na duhovit nachin reprodukuju vic. ja znam mozda jednu-dve osobe koje viceve plasiraju na jebozovan nachin. nachin prichanja je osnovna caka. vic sam po sebi nije nishta posebno.

a sam primetio interesantan fenomen da sam veoma duhovit kada sam jako umoran!? Vrca. Ali kvaka: kada sam jako umoran, loše pamtim i mrzi me da pišem ... pa mi to moraš verovati na reč. :)

:huh:
duhovitost je zapravo vishe forma raspolozenja nego bilo shta drugo, te je normalno da zavisi od okoline (unutrashnje i spoljashnje). takodje, svi koji su istinski duhoviti obichno imaju u u izvesnoj meri izrazenu i depresivnu crtu. kao antipodi koji se klackaju, pri chemu je depresija retko kad primetna jer je solitarna aktivnost.

#37 Homo unius ideae

Homo unius ideae
  • Members
  • 1,248 posts

Posted 07 January 2008 - 12:49

takodje, svi koji su istinski duhoviti obichno imaju u u izvesnoj meri izrazenu i depresivnu crtu. kao antipodi koji se klackaju, pri chemu je depresija retko kad primetna jer je solitarna aktivnost.

:rolleyes: Gde si ovu mudrost pokupila?
I daj ti, pricanje viceva ili dosetki ili sala, nije samo o Muji i Hasi, ali kako si u pisanju revolucionara otkrila, od svega sto je mislio, samo nerazumljiv pojam, a u mom nepostojecu sliku koju sam izmislila, mislim da je moje pisanje tvoj problem, citaj ga, ne citaj, smej se, ironisi, radi sto god hoces, meni je svejedno, ali mi se ne trosi vreme da odgovaram na tvoje duhovitosti.

#38 Homo unius ideae

Homo unius ideae
  • Members
  • 1,248 posts

Posted 07 January 2008 - 12:51

Možda misli na nekog političara koji je nešto glupo izvalio pa se smeju ?

Jel gledas u staklenu kuglu ili u dlan, o veliki pogadjacu tudjih misli?

#39 Hill Bill

Hill Bill
  • Banned
  • 7,389 posts

Posted 08 January 2008 - 09:44

Mozda nesrecno receno, ne znam ni da li sam ja to napisala, ali se misli na osobu ciji je humor razumljiv vecini i uglavnom se svodi na pricaonicu viceva.
Nisi nikad videla grupu zenskih stvorenja okupljenu oko jednog muskarca kako se smejulje i vriste...ako jos nisi, zaposli se, eto ti odmah te slike.

To što opisuješ bih nazvao komičarskim talentom koji ipak nije humor, tj. smisao za isti. Čak bih rekao da je komika mimikrija humora, lažno predstavljanje da se smisao za humor poseduje, advertajzing (ne)postojećeg testosteronskog izobilja. Tačno je, kokoške se pecaju na to šepurenje pevca iako je taj ritual star i neoriginalan otkad je prvi petao zaqqrikao.
Ali, to nije duhovitost. Duhovitost ne trpi ponavljanje, bar ne unedogled. Nije duhovitost tvrditi da je 2+2=5. Nije duhovitost ni ponoviti to 10 puta. Duhovitost je jedanaesti put skrušeno priznati da može biti da je 2+2=4.9 ali nikako manje. Duhovito je ili nelogično, ili naprotiv brutalno logično, ali pre svega neočekivano, a neočekivanost pak zavisi od sposobnosti recepcije & percepcije publike. Očekivano je uvreženo; humor je dakle pesticid za vrežu, vreža je entimem (ne uvek očigledan).
Spoiler! --Click here to view--
Humor definitivno ne vidim kao zabavu za masu već kao aditiv ili čak izvor ideje. A kao i sve drugo, i humor je industrijalizovan; konfekcija humora je infekcija humora. Sve ideje u svom početku imaju element humora, ali etabliranjem prestaju da budu duhovite, a neretko postanu i nimalo smešne (vidi pod: religije). Čak i one koje su u početku bile urnebesne, pa plenile.

Možda je terminološku zabunu uneo onaj šašavi profa iz inicijalnog primera; rekao bih da je on prvi pomešao smisao za humor (čulo humora ili duhovitost, dakle sinonimi) sa talentom za komiku & potrebom za njom? S te strane, zaista je upadljivo da je ih je najviše i da su najbolji komičari muškarci*, ali za posedovanje smisla za humor to već ne bih mogao da tvrdim, previše je izuzetaka. Čak i u našoj testgrupi, tj. forumu. :)

*neke profesionalne komičarke koje mi padaju na pamet još i potvrđuju testosteronsku teoriju. :huh:

ArleKino, ajd’ da ne licitiramo i trolujemo sa "6. čulom", objašnjavanje vica je vicovo opelo. Inače, stvarno ne verujem da to "6. čulo" postoji … mada me rašljarenje nervira u tom neverovanju; ne mogu da negiram da tu nečeg (čudnog) ima. :rolleyes:
Tako daaa … što bi rekla braća Cigani: “Evo vidim das’ozbiljan kupac, ću ti spustim na 5,1 bez šalu, al’ ispod toga nemogu brate … pa moram i ja nešto dazaradim! Žena, deca, švalerka … svi tražu! …… Pa gde ćeš, brate, ovo je pijac … ajd, kolko ti daješ?”

ps. badnet, offline nabacano tako da se ponešto podudara sa onim što je Dunadan već napisala, ali kako obično biva ni slučajnosti nisu potpuno slučajne. ;)

#40 Hill Bill

Hill Bill
  • Banned
  • 7,389 posts

Posted 08 January 2008 - 10:18

...
npr. neko ti je umro; treba proci bash bash dosta vremena pre nego shto to mozesh da iskoristish u shali pa chak i onda su reakcije ljudi prvo smeh a zatim popreki pogled as in "kako mozesh".
...

Ali pravilo! Baš kao i kad neko slučajno opali iz puške, pa ispali apsurd: "Bila je prazna!". Kako bre prazna??? Refleks. Zato humor i nazivam čulom, jer reaguje pre svih naknadno instalisanih skrupula, čak i pre logike.

U početku beše humor, ur-nebesni. :rolleyes:

Edited by Hill Bill, 08 January 2008 - 10:26.

#41 Posmatrac

Posmatrac
  • Members
  • 890 posts

Posted 08 January 2008 - 10:28

O humoru kao i o seksu, ne treba pricati, treba ga upraznjavati.

#42 Hill Bill

Hill Bill
  • Banned
  • 7,389 posts

Posted 08 January 2008 - 10:40

O humoru kao i o seksu, ne treba pricati, treba ga upraznjavati.

Humor, kao i seks, treba upražnjavati sa drugima, a ne sam.

#43 Homo unius ideae

Homo unius ideae
  • Members
  • 1,248 posts

Posted 08 January 2008 - 11:38

To što opisuješ bih nazvao komičarskim talentom koji ipak nije humor, tj. smisao za isti. Čak bih rekao da je komika mimikrija humora, lažno predstavljanje da se smisao za humor poseduje, advertajzing (ne)postojećeg testosteronskog izobilja. Tačno je, kokoške se pecaju na to šepurenje pevca iako je taj ritual star i neoriginalan otkad je prvi petao zaqqrikao.
Ali, to nije duhovitost. Duhovitost ne trpi ponavljanje, bar ne unedogled. Nije duhovitost tvrditi da je 2+2=5. Nije duhovitost ni ponoviti to 10 puta. Duhovitost je jedanaesti put skrušeno priznati da može biti da je 2+2=4.9 ali nikako manje. Duhovito je ili nelogično, ili naprotiv brutalno logično, ali pre svega neočekivano, a neočekivanost pak zavisi od sposobnosti recepcije & percepcije publike. Očekivano je uvreženo; humor je dakle pesticid za vrežu, vreža je entimem (ne uvek očigledan).

Spoiler! --Click here to view--
Humor definitivno ne vidim kao zabavu za masu već kao aditiv ili čak izvor ideje. A kao i sve drugo, i humor je industrijalizovan; konfekcija humora je infekcija humora. Sve ideje u svom početku imaju element humora, ali etabliranjem prestaju da budu duhovite, a neretko postanu i nimalo smešne (vidi pod: religije). Čak i one koje su u početku bile urnebesne, pa plenile.

Možda je terminološku zabunu uneo onaj šašavi profa iz inicijalnog primera; rekao bih da je on prvi pomešao smisao za humor (čulo humora ili duhovitost, dakle sinonimi) sa talentom za komiku & potrebom za njom? S te strane, zaista je upadljivo da je ih je najviše i da su najbolji komičari muškarci*, ali za posedovanje smisla za humor to već ne bih mogao da tvrdim, previše je izuzetaka. Čak i u našoj testgrupi, tj. forumu. :)

*neke profesionalne komičarke koje mi padaju na pamet još i potvrđuju testosteronsku teoriju. :huh:

ArleKino, ajd’ da ne licitiramo i trolujemo sa "6. čulom", objašnjavanje vica je vicovo opelo. Inače, stvarno ne verujem da to "6. čulo" postoji … mada me rašljarenje nervira u tom neverovanju; ne mogu da negiram da tu nečeg (čudnog) ima. :rolleyes:
Tako daaa … što bi rekla braća Cigani: “Evo vidim das’ozbiljan kupac, ću ti spustim na 5,1 bez šalu, al’ ispod toga nemogu brate … pa moram i ja nešto dazaradim! Žena, deca, švalerka … svi tražu! …… Pa gde ćeš, brate, ovo je pijac … ajd, kolko ti daješ?”

ps. badnet, offline nabacano tako da se ponešto podudara sa onim što je Dunadan već napisala, ali kako obično biva ni slučajnosti nisu potpuno slučajne. ;)

Ne znam za tvoje i njene slucajnosti neslucajne, ali znam da sam sada definitivno glupa. Malocas sam procitala tvoje pisanje i pisanje Dunadan, jedno dva-tri puta i molim te da mi pojasnis, da li su humor i duhovitost sinonimi ili nisu, jer ih Vas dvoje cas razdvajate, a u sledecem trenu poistovecujete, slucajno ili namerno nebitno, ali cini mi se da koristimo razlicitu terminologiju, verovatno jer je moj IQ nizi od Vaseg. Dakle, da li rec humor po Vasoj definiciji, ukljucuje sve verbalne i neverbalne forme, ukljucujuci i duhovite opaske iz rukava.
Sifra: Cepamo dlake bukvinih listova.

#44 ArleKino

ArleKino
  • Members
  • 2,390 posts

Posted 08 January 2008 - 18:08

ArleKino, ajd’ da ne licitiramo i trolujemo sa "6. čulom", objašnjavanje vica je vicovo opelo.

Ma razumijem ja tebe, majstore, don't worry. :huh:

Nego, da dam još koji cent na ovu temu - duhovitost se ispoljava kroz druge, kao što si rekao. Pravi gušt je vidjeti drugog kako se (iskreno) smije, kad osjetiš da si sugovorniku pogodio kod. (Svaka sličnost sa seksom - gdje, opet, nasmijavanje drugog može biti vrlo nepoželjno - je sasvim slučajna.) Danas sam, recimo, imao nezgodnu situaciju - užasna magla na putu, a vozač nam objašnjava kako je neki njegov prijatelj zamalo udario neku ženu, "toliko je slaba vidljivost". "Eto, da je bila bolja vidljivost, možda bi je i pogodio", dobacio sam pa se pokajao. :rolleyes: U nekom drugom društvu bi ta duhovitost u pokušaju prošla. Sjetih se i onog kad sam Engleza pitao "What did Marie Antoinette's lovers say after her execution?", a on mi je anticipirao štos i rekao: "She gave a good head." Da li sam naletio na previše inteligentnog čovjeka ili je punchline bio predvidljiv od početka?

Neko spomenu ovaj segment sa depresivnošću i duhovitosti. Čovjek je opterećeniji, napetiji, svaki detalj uviđa (sigurno mari za više detalja nego neopterećen čovjek), osmišljava i obesmišljava svijet oko sebe na najraznovrsnije načine. Još ako mu se posreći manjak religioznosti, ni strah od blasfemije, svojevrsne granice humora u pojedinim društvima, više nije prepreka.

(Ako niste zadovoljni napisanim - obećao sam samo cente, ništa vrijednije od toga.)

#45 Div

Div
  • Members
  • 7,752 posts

Posted 08 January 2008 - 19:37

Humor, kao i seks, treba upražnjavati sa drugima, a ne sam.

I za to služi forum? Za humor?