Jump to content


Photo
- - - - -

Humor potice iz testosterona?


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
82 replies to this topic

#1 Hromi Daba

Hromi Daba
  • Members
  • 5,761 posts

Posted 21 December 2007 - 17:52

Professor Sam Shuster sa Norfolk and Norwich University Hospital tvrdi:

Men are naturally more comedic than women because of the male hormone testosterone

Metoda nije bas naucna ... cenjeni profesor je vozio monocikl ulicom i belezio reakcije 400 osoba. Njegov zakljucak je da su zene pokazivale tendeciju za upucivanjem ohrabrujucih komentara, za razliku od muskaraca koji su se podsmevali, pri cemu su najagresivniji bili mladji muskarci. Njegovo objasnjenje je da omladinci reaguju otvoreno agresivno zato sto covek koji vozi monocikl privlaci vecu paznju zena i pretstavlja konkurenciju za njih koji tek ulaze na "trziste". Kod malo starijih muskaraca, inicijalni agresivni poriv biva kanalisan u sofisticiraniju formu podsmesljivog humora, da bi se kod jos starijih reakcija priblizavala onoj kod zena ...

Sta mislite o tezi da je humor samo drugacije kanalisana agresija? Da li su muskarci zaista humoristicniji od zena?

#2 Hill Bill

Hill Bill
  • Banned
  • 7,389 posts

Posted 03 January 2008 - 08:40

Ima tu nečeg; ne kaže se zalud "smešno do jaja"... što je ujedno i maksimum smešnog. Dalje od tog graničnika više nije smešno, ali bez (tih) graničnika nema repera.

Šteta je što si ovo postavio na Nauci; verovatno zato i nema odziva iako je tema vrlo provokativna. Jasno je uočeno da tradicionalno shvatanje inteligencije nije dovoljno da se objasni sposobnost drugačijeg pristupa problemima i njihovog rešavanja neortodoksnim pristupom. Tradicionalna inteligencija favorizuje upravo taj jednosmerni pristup i valorizuje ga sasvim adekvatno tome, brojem (IQ). U praksi, ničim nije potvrđeno da visok koeficijent garantuje adekvatnu uspešnost rešavanja problema, pre svega socijalnih ali i svih drugih. To što nedostaje nazvano je emocionalnom inteligencijom (EI), a ja bih to drsko nazvao smislom za humor. Ustvari, engleski izraz je bolji; to je čulo humora (sense of humor) koje nije ništa manje ravnopravno od ostalih šest.
To čulo je talenat i jasno se može videti na svakoj test grupi (pa i ovom forumu, zašto ne: broj testiranih je veći kao i iskrenost u odgovorima) da su ljudi koji ga poseduju liberalnijih i otvorenijih shvatanja, manje strahuju od promena jer se oslanjaju na taj svoj talenat. Upravo je upadljivo da su ekstremno netolerantni operisani od humora; za njih je humor tumor. Zašto je tako (ako je tako)? Za razliku od drugih emocionalnih stanja, izazivanje smeha ne trpi šablone; duhovit čovek mora da ima sposobnost da se projektuje u svest primaoca/primalaca, na njegovom nivou i viđenju sveta njegovim očima. I to u momentu. Ako je to u stanju, onda je u stanju da razume motive drugih. Tuga se može izazvati uvek; asocijacija na uplakano dete obavi posao na pojedinca, a nacionalna trauma na kolektiv. Šablon.

Stvarno, može li se o humoru raspravljati ozbiljno? Oni koji ga nemaju, ne znaju o čemu pričaju. Oni koji ga imaju, samo se sprdaju. :rolleyes:

#3 yossarian

yossarian
  • Members
  • 3,774 posts

Posted 03 January 2008 - 11:08

.

Edited by yossarian, 03 January 2008 - 12:01.


#4 sukman

sukman
  • Members
  • 87 posts

Posted 03 January 2008 - 16:04

Make a woman laugh and you can make her do anything.

#5 revolucionar

revolucionar
  • Banned
  • 2,408 posts

Posted 03 January 2008 - 17:44

Ima tu nečeg; ne kaže se zalud "smešno do jaja"... što je ujedno i maksimum smešnog. Dalje od tog graničnika više nije smešno, ali bez (tih) graničnika nema repera.

Šteta je što si ovo postavio na Nauci; verovatno zato i nema odziva iako je tema vrlo provokativna. Jasno je uočeno da tradicionalno shvatanje inteligencije nije dovoljno da se objasni sposobnost drugačijeg pristupa problemima i njihovog rešavanja neortodoksnim pristupom. Tradicionalna inteligencija favorizuje upravo taj jednosmerni pristup i valorizuje ga sasvim adekvatno tome, brojem (IQ). U praksi, ničim nije potvrđeno da visok koeficijent garantuje adekvatnu uspešnost rešavanja problema, pre svega socijalnih ali i svih drugih. To što nedostaje nazvano je emocionalnom inteligencijom (EI), a ja bih to drsko nazvao smislom za humor. Ustvari, engleski izraz je bolji; to je čulo humora (sense of humor) koje nije ništa manje ravnopravno od ostalih šest.
To čulo je talenat i jasno se može videti na svakoj test grupi (pa i ovom forumu, zašto ne: broj testiranih je veći kao i iskrenost u odgovorima) da su ljudi koji ga poseduju liberalnijih i otvorenijih shvatanja, manje strahuju od promena jer se oslanjaju na taj svoj talenat. Upravo je upadljivo da su ekstremno netolerantni operisani od humora; za njih je humor tumor. Zašto je tako (ako je tako)? Za razliku od drugih emocionalnih stanja, izazivanje smeha ne trpi šablone; duhovit čovek mora da ima sposobnost da se projektuje u svest primaoca/primalaca, na njegovom nivou i viđenju sveta njegovim očima. I to u momentu. Ako je to u stanju, onda je u stanju da razume motive drugih. Tuga se može izazvati uvek; asocijacija na uplakano dete obavi posao na pojedinca, a nacionalna trauma na kolektiv. Šablon.

Stvarno, može li se o humoru raspravljati ozbiljno? Oni koji ga nemaju, ne znaju o čemu pričaju. Oni koji ga imaju, samo se sprdaju. :rolleyes:

Vec kad si napravio korelaciju izmedju inteligencije i humora objasni kakve to veze ima sa testosteronom. Eksperimentalno je sasvim izvodljivo izucavati relaciju izmedju IQ, hormona i neurotransmitera. Medjutim, koristiti samo tri parametra (zena, covek i testosteron) i izvoditi zakljucke na osnovu toga je zaista neozbiljno. Cini mi se da si malo idealizovao osobe koje imaju smisla za humor...

#6 avramova

avramova
  • Members
  • 8,594 posts

Posted 03 January 2008 - 19:30

Vec kad si napravio korelaciju izmedju inteligencije i humora objasni kakve to veze ima sa testosteronom. Eksperimentalno je sasvim izvodljivo izucavati relaciju izmedju IQ, hormona i neurotransmitera. Medjutim, koristiti samo tri parametra (zena, covek i testosteron) i izvoditi zakljucke na osnovu toga je zaista neozbiljno. Cini mi se da si malo idealizovao osobe koje imaju smisla za humor...


Nema nikakve veze. Eto ja ti kazem. Ai ove zenske humoristicke parametre vishe volim.

To su naucnici koji dokazuju da su zene gluplje od muskaraca, Srbi glupi ,uspit im je i ona stvar
nikakva, mrze ceo svet ,a sa zenama imaju nekih problema koja su u koorelaciji sa nedostatkom
ovih testosterona.

#7 slepa_koka

slepa_koka
  • Members
  • 669 posts

Posted 03 January 2008 - 19:55

...Srbi glupi ,uspit im je i ona stvar nikakva, mrze ceo svet ...

Liebe Teja
Zar i ti ? :rolleyes:

#8 avramova

avramova
  • Members
  • 8,594 posts

Posted 03 January 2008 - 20:00

Liebe Teja
Zar i ti ? :huh:

I ja Sine Brute :rolleyes:

#9 Hill Bill

Hill Bill
  • Banned
  • 7,389 posts

Posted 04 January 2008 - 02:05

Vec kad si napravio korelaciju izmedju inteligencije i humora objasni kakve to veze ima sa testosteronom.

Ako bolje pogledaš, nisam to ni pokušavao. To je hipoteza onog profesora na monociklu. Ja sam pokušao drugačiji pristup jer me zaintrigiralo što na ovakvoj temi nema komentara, moguće baš zbog testosteronske provokacije: muški se uplašili da prikažu manjak, ženske da prikažu višak, a treći su malobrojni. Ispalo je da je humor najveći tabu iako je to jedna od najvažnijih ljudskih potreba; katarzično, eksplozivno pražnjenje emocionalnog naboja. Zapravo, konstantno punjenje i pražnjenje, punjenje i pražnjenje ... gle, možda bi tu mogla da se traži testosteronska veza. :rolleyes:

Cini mi se da si malo idealizovao osobe koje imaju smisla za humor...

Dobro je, učinilo mi se da nije dovoljno. Da zaista, često koristim testiranje na humorni nadražaj kao brzi sken nečijeg karaktera i znaš šta? Osobe sa pozitivnom reakcijom na humor, kojima to čulo nije atrofiralo, pokazuju se kao otvorenije i tolerantnije. To nije ništa nepoznato, zato se maheri političkog marketinga trude da svoje favorite prikažu kao duhovite. Naravno, lako je raspoznati šta je spontanost, a šta reprodukcija. Tojest, čini se lako; to sigurno nije lako onima koji mešaju prostakluk i ismevanje sa humorom.

Zato rekoh da bi možda bio interesantniji socijalni aspekt humora nego naučni, a diskusija dinamičnija na Društvu, recimo.

#10 FranziskaKafka

FranziskaKafka
  • Banned
  • 1,099 posts

Posted 04 January 2008 - 13:17

Ja mislim da bi zakljucak bio da humor potice od drugih hormona da je na monocikl stavio zenu (istog godista kao sto je i sam bio) i belezio reakcije i zena i muskaraca. :rolleyes:
Reakcije bi bile slicne. :huh:

Edited by FranziskaKafka, 04 January 2008 - 13:19.


#11 Div

Div
  • Members
  • 7,752 posts

Posted 04 January 2008 - 14:10

Ja mislim da bi zakljucak bio da humor potice od drugih hormona da je na monocikl stavio zenu (istog godista kao sto je i sam bio) i belezio reakcije i zena i muskaraca. :rolleyes:
Reakcije bi bile slicne. :huh:



Neznam koji su hormoni u pitanju, znam da smeh jako opušta, a kolko se sećam i seks.

#12 Homo unius ideae

Homo unius ideae
  • Members
  • 1,248 posts

Posted 04 January 2008 - 14:31

Neznam koji su hormoni u pitanju, znam da smeh jako opušta, a kolko se sećam i seks.


Sta nas briga koji su, tacno je, samo cemu ovo razdvanje i pogresan redosled. Prvo seks, potom smeh, pa u krug... :rolleyes: nego, sto akcenat na secanje :) malo indiskrecije nije ne odmet, sto da te ne pitam :huh:

#13 Div

Div
  • Members
  • 7,752 posts

Posted 04 January 2008 - 14:42

nego, sto akcenat na secanje :) malo indiskrecije nije ne odmet, sto da te ne pitam :rolleyes:


Sumnjaš u moju memoriju? :huh:

E, da počnem. Tamo negde 1961, u proleće, pre podne... Ili, beše, šeset druge... Proleće, sigurno, ili, možda leto, pre zime, garant...

Ma, šta te briga za akcenat.

#14 Homo unius ideae

Homo unius ideae
  • Members
  • 1,248 posts

Posted 04 January 2008 - 14:52

Sumnjaš u moju memoriju? :rolleyes:

E, da počnem. Tamo negde 1961, u proleće, pre podne... Ili, beše, šeset druge... Proleće, sigurno, ili, možda leto, pre zime, garant...

Ma, šta te briga za akcenat.


Si u pravu, sta me briga :huh: :) (ovoliko smeha je uslovljeno time sto ne sumnjam u tvoju memoriju ;) nego me stra` da ti nije zakrzljao taj hormon za :D

#15 FranziskaKafka

FranziskaKafka
  • Banned
  • 1,099 posts

Posted 04 January 2008 - 15:03

Sta nas briga koji su, tacno je, samo cemu ovo razdvanje i pogresan redosled. Prvo seks, potom smeh,

Uh, to je pogresan redosled. :rolleyes: Odn. narocito ako je u pitanju vise PODsmeh. :huh: