Jump to content


Photo
- - - - -

First & Last


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
179 replies to this topic

#46 Mioba

Mioba
  • Sleepers
  • 4,859 posts

Posted 11 January 2008 - 19:30

Poput viska, fenjer okačen o tavanicu kabine merio je svojim njihanjem širinu ležišta koje je zauzimala "Virdžinija" pri sve jačim talasima. Kapetan Piter Van Dajsel previ se preko trbuha da postavi pred Robinsona karte za tarot. - Presecite i okrenite prvu kartu - reče mu. Potom se ponovo opusti u fotelji i povuče dim iz porcelanske lule. - To je božanstveno - prokomentarisao je. - Jedan od tri osnovna znaka. Predstavlja opsenara koji stoji pred zanatlijskim stolom prekrivenim raznovrsnim predmetima. To znači da je u vama organizator. On se bori protiv nereda u univerzumu, trudeći se da ga savlada priručnim sredstvima. Čini se da u tome uspeva, ali ne zaboravimo da je to božanstvo i opsenar: njegovo delo je varka, njegov rad je varljiv



Mišel Turnije, Petko ili limbovi Pacifika (vrhunski roman)

slažem se, al to smo već rešili :rolleyes:

Edited by Mioba, 11 January 2008 - 19:32.
quote brlj


#47 Ulis

Ulis
  • Members
  • 2,254 posts

Posted 11 January 2008 - 19:31

ajde jos nesto

(ne mogu da se odlepim od utiska da bi ovako pocinjalo pismo mire markovic sinu - samo mi reci da nije ona da mogu da se pomerim sa te bolesne tacke)


:rolleyes:

Animula vagula, blandula,
Hospes comesque corporis,
Quoe munc abibis in loca
Palidula, rigida, nudula,
Nec, ut soles, dobis iocas....

#48 SC80

SC80
  • Members
  • 200 posts

Posted 12 January 2008 - 00:57

"Kad se probudio,dinosaurus je i dalje bio tu".

#49 Schrodinger

Schrodinger
  • Members
  • 20,418 posts

Posted 12 January 2008 - 02:24

:rolleyes:

Animula vagula, blandula,
Hospes comesque corporis,
Quoe munc abibis in loca
Palidula, rigida, nudula,
Nec, ut soles, dobis iocas....

E sad, ovde imamo visestruke autore... Ako je verovati nekakvim Skriptorijumima istorija careva, ili kako god se taj pseudonimni Spartijanus prevodi, autor je bio Publije Elije Hadrijan, Caes. Medjutim, neki tvrde da se radi o narodnoj pesmi, uspavanki koju je doticni samo adaptirao. Kasnije su je koristili razni ljudi (posebno prvi stih), a ovako odokativno pretpostavljam da je najlogicniji kontekst Margarit Jursenar i "Hadrijanovi memoari"?

#50 Ulis

Ulis
  • Members
  • 2,254 posts

Posted 12 January 2008 - 08:37

E sad, ovde imamo visestruke autore... Ako je verovati nekakvim Skriptorijumima istorija careva, ili kako god se taj pseudonimni Spartijanus prevodi, autor je bio Publije Elije Hadrijan, Caes.


Tačno

Medjutim, neki tvrde da se radi o narodnoj pesmi, uspavanki koju je doticni samo adaptirao.


Ne znam

a ovako odokativno pretpostavljam da je najlogicniji kontekst Margarit Jursenar i "Hadrijanovi memoari"?


Tačno

#51 Schrodinger

Schrodinger
  • Members
  • 20,418 posts

Posted 12 January 2008 - 13:38

OK, onda evo neceg možda malkice tezeg (bar s obzirom na odsustvo reputacije doticnog autora u nas), pocetak, roman, izdanje Nolita, imho jedan od najboljih naslova i *podnaslova* ikada:

Predgradje Safron Park, rumeno i čudnih oblika kao neki večernji oblak, nalazilo se na zapadnoj strani Londona. Sagradjeno je od crvene cigle; po svojoj silueti činilo se kao mesto iz snova, a urbanistički plan bio mu je potpuno sumanut. Nastalo je kao hir umnog graditelja, neodredjeno umetnički nadahnutog, koji je ovu arhitekturu katkad nazivao elizabetanskom, a katkad stilom kraljice Ane, očito imajući utisak da su te dve vladarke jedna ista osoba.

#52 Mioba

Mioba
  • Sleepers
  • 4,859 posts

Posted 12 January 2008 - 14:33

čovek koji je bio četvrtak
(nightmare)
gilbert kit česterton

Edited by Mioba, 12 January 2008 - 14:35.
brlj


#53 Schrodinger

Schrodinger
  • Members
  • 20,418 posts

Posted 12 January 2008 - 16:53

čovek koji je bio četvrtak
(nightmare)
gilbert kit česterton

Lazo Goluza kaze: tacan odgovor!

#54 Mioba

Mioba
  • Sleepers
  • 4,859 posts

Posted 12 January 2008 - 17:42

početak

Nikada nisam imao sreće sa ženama, rezignirano podnosim svoju bolnu muku, svi moji bliski rođaci su umrli, ja sam jadni usamljenik koji radi u jednoj užasnoj kancelariji. Što se tiče ostalog, srećan sam. Danas više nego ikada, jer započinjem - 8. jula 1999 - ovaj dnevnik koji će u isto vreme biti i sveska sa fusnotama koje će komentarisati jedan nevidljivi tekst, i koje će, nadam se, pokazati moju rešenost da istražujem ....



ako opet zavlada tajac duže od 24 sata, nek postavlja ko prvi naiđe

#55 Sheridan

Sheridan
  • Members
  • 3,357 posts

Posted 12 January 2008 - 23:28

početak




ako opet zavlada tajac duže od 24 sata, nek postavlja ko prvi naiđe


daj hint

#56 Mioba

Mioba
  • Sleepers
  • 4,859 posts

Posted 13 January 2008 - 10:06

umesto tri tačkice na kraju citata stoji deo naziva romana koji se traži, a to je ime, pozajmljeno od glavnog lika jedne priče hermana melvila (mega hint)
a radnju plete oko njegovog filozofskog stava: "radije ne bih"

knjiga je proglašena za roman godine u španiji (mada ga kritičari nazivaju ne-romanom)
koliko znam, kod nas je objavljen još samo jedan njegov roman
a ima ih još, kažu vrlo zanimljivih, kao i novinskih članaka i eseja...

Edited by Mioba, 13 January 2008 - 10:07.
preciziranje


#57 Miss Moneypenny

Miss Moneypenny
  • Members
  • 344 posts

Posted 13 January 2008 - 10:54

Bartleby? Tj. Bartleby & Co. - Enrique Vila-Matas.

#58 Mioba

Mioba
  • Sleepers
  • 4,859 posts

Posted 13 January 2008 - 10:57

:rolleyes:

shoot

#59 Miss Moneypenny

Miss Moneypenny
  • Members
  • 344 posts

Posted 13 January 2008 - 11:16

OK, opet pocetak:

It is the saddest night, for I am leaving and not coming back. Tomorrow morning, when the woman I have lived with for six years has gone to work on her bicycle, and our children have been taken to the park with their ball, I will pack some things into a suitcase, slip out of my house hoping that no one will see me, and take the tube to Victor's place. There, for an unspecified period, I will sleep on the floor in the tiny room he kindly offered me, next to the kitchen. Each morning I will heave the thin single mattress back to the airing cupboard. I will stuff the musty duvet into a box. I will replace the cushions on the sofa.



#60 T. U. Weenie

T. U. Weenie
  • Validating
  • 4,805 posts

Posted 13 January 2008 - 17:02

Kureishi, Intimacy?

(Čitao sam samo odlomak :rolleyes: )

Početak:

To whom it may concern:

It is springtime. It is late afternoon.
Smoke from a cooking fire on the terrazzo floor of the lobby of the Empire State Building on the Island of Death floats out over the ailanthus jungle which Thirty-fourth Street has become.
The pavement on the floor of the jungle is all crinkum- crankum - heaved this way and that by frostheaves and roots.
There is a small clearing in the jungle. A blue-eyed, lantern-jawed old white man, who is two meters tall and one hundred years old, sits in the clearing on what was once the back seat of a taxicab.
I am that man.


Edited by The Ugliest Weenie, 13 January 2008 - 17:56.