Jump to content


Photo
- - - - -

Rešavanje pitanja počinitelja ratnih zločina


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
26 replies to this topic

#16 Radisa

Radisa
  • Members
  • 652 posts

Posted 19 December 2007 - 10:56

Tacno, ali kriticne mase nije bilo, mogao si da racunas u najboljem slucaju na ispod 10000 ljudi pod oruzjem koji bi znali sta da rade. A nasuprot njima bi stajala policija ( bar najveci deo ), JSO, ostale paravojne i kriminalne organizacije pod Legijom, najverovatnije vojska, pa onda KOS i DB.
Dilovi koji su postojali sa ljudima koji su u to vreme imali, nosili i koristili oruzje u Srbiji su bili mnogo labavi i zasnivali se na onome " gledajte vi svoja posla, mi cemo svoja"..e sad, pitanje je koliko bi se oni odrzali ( a ja mislim da ne bi ) da se krenulo sa "dolivanjem ulja na vatru".


U Beogradu je u tom trenutku bilo približno 1M ljudi...Čak i da je samo 10000 njih vično oružiju to je velika cifra... Računaj da se sve što je važno dešava u Beogradu... Znači bilo šta izvan Beograda u tom trenutku nije važno... Vojsku čine uglavnom deca, koja baš i nisu vična pucanju, a i većina njih je na strani demostranata... Policija se usrala od 1M ljudi, i ne bi nešto reagovala, samo da sačuva živu glavu, kao što i nije reagovala, uostalom... Kao što Vasić kaže, u DB-u i KOS-u rade uglavnom provesionalci, koji se neće mešati... Ostaju legija i paravojne formacije... A njih nema više od 1000... E to je ono što ja kažem... Moglo se... (Vasić čak daje i neke opise kako se Legija ponašao, gde se vidi da se i on usrao kao grlica...) Nego nije bilo hrabrosti, a verovatno ni neke taktike... I dobili smo da je Sloba otišao, a vrh policije, vojske i DB-a ostao, a to je dotičnima jedino i bilo važno...

Aspolutno, samo sto i ona mnogo brate lose bira....npr. sadasnjom politikom nas vraca na 90te, zarad isterivanja glupih resenja, po principu "odma i sad". Cini mi se da su i oni spremni da zakolju vola za kilo mesa.


To da , često su toliko kratkovidi, da je to strašno...

#17 steins

steins
  • Members
  • 7,357 posts

Posted 19 December 2007 - 11:10

U Beogradu je u tom trenutku bilo približno 1M ljudi...Čak i da je samo 10000 njih vično oružiju to je velika cifra... Računaj da se sve što je važno dešava u Beogradu... Znači bilo šta izvan Beograda u tom trenutku nije važno... Vojsku čine uglavnom deca, koja baš i nisu vična pucanju, a i većina njih je na strani demostranata... Policija se usrala od 1M ljudi, i ne bi nešto reagovala, samo da sačuva živu glavu, kao što i nije reagovala, uostalom... Kao što Vasić kaže, u DB-u i KOS-u rade uglavnom provesionalci, koji se neće mešati... Ostaju legija i paravojne formacije... A njih nema više od 1000... E to je ono što ja kažem... Moglo se... (Vasić čak daje i neke opise kako se Legija ponašao, gde se vidi da se i on usrao kao grlica...) Nego nije bilo hrabrosti, a verovatno ni neke taktike... I dobili smo da je Sloba otišao, a vrh policije, vojske i DB-a ostao, a to je dotičnima jedino i bilo važno...


Vidi, dobili smo sto smo mogli, samo pod tim uslovom su ga "pustili niz vodu", da su videli da je krenulo da se rastura sve, veruj mi da ne bi sedeli i gledali na drugu stranu. Ako ni zbog cega drugog onda zbog toga sto su znali da ce i njihova m**** u procep.

#18 Gavrilo

Gavrilo
  • Banned
  • 617 posts

Posted 19 December 2007 - 11:19

U Beogradu je u tom trenutku bilo približno 1M ljudi...Čak i da je samo 10000 njih vično oružiju to je velika cifra... Računaj da se sve što je važno dešava u Beogradu... Znači bilo šta izvan Beograda u tom trenutku nije važno... Vojsku čine uglavnom deca, koja baš i nisu vična pucanju, a i većina njih je na strani demostranata... Policija se usrala od 1M ljudi, i ne bi nešto reagovala, samo da sačuva živu glavu, kao što i nije reagovala, uostalom... Kao što Vasić kaže, u DB-u i KOS-u rade uglavnom provesionalci, koji se neće mešati... Ostaju legija i paravojne formacije... A njih nema više od 1000... E to je ono što ja kažem... Moglo se... (Vasić čak daje i neke opise kako se Legija ponašao, gde se vidi da se i on usrao kao grlica...) Nego nije bilo hrabrosti, a verovatno ni neke taktike... I dobili smo da je Sloba otišao, a vrh policije, vojske i DB-a ostao, a to je dotičnima jedino i bilo važno...

To da , često su toliko kratkovidi, da je to strašno...


E ajde da nisam bio tog dana na ulici u Beogradu, pa da ti poverujem. Policija se usrala, malo sutra. Policija je bila malobrojna i sastavljena od kursista. Tako da imas iracionalnu sliku, da se u stanici blizu Makednoske divlja kao u Mogadisu, a u stanici u ispod Sarajevske pandur stoji ispred, stanje redovno, nikom nista. Ne budi smesan. Da je vojska odlucila da brani Slobu, ne bi slala regrute na odsluzenju vojnog roka. A za rezbijanje tog miliona (ne znam samo kako ga izbroja) bi joj ne bi trebalo ne znam sta. Inace, i sam JSO da nije onako "preleteo" na stranu naroda je mogao bez cima da napuni ulice sa par stotina leseva za par sati. ( eto, sad ce ispasti da se lozim na jso :rolleyes: ) Mnogo ti to idealisticki posmatras stvari. Ako i dalje imas problem sa prihvatanjem da organi prisile nisu "mogli" da izadju na kraj sa nama 5.X, samo se seti Pristine 81-e. Tamo su bili dosta zajebaniji demostranti. Vojska, panduracija i JSO su jednostavno pustili Slobu niz vodu. Zauzvrat su dobili povlastice. Kraj price.

Edited by Gavrilo, 19 December 2007 - 11:23.


#19 banderash

banderash
  • Members
  • 1,571 posts

Posted 19 December 2007 - 11:28

koji crni Rumunski scenario, sta je vama ljudi!? Pa jel i sad posle sedam godina mislite da bi ubijajuci se po ulicama BGDa posle bilo drugacije!?
Sta i da je bilo tako, druge od ovih sadasnjih politicara nismo imali, znaci opet bi oni bili vlast i zaseli na istu samo sto bi pored zasedanja imali jos xy mrtvih!
Nemojte ni pomisliti da je pametno razradjivati tu temu u tom smeru.
Ajd da vas vidim ko je od svih koji misle da bi bilo bolje da se ubijalo po ulicama bio tamo tog 5.X
pa onda da znam s kim i kako mogu da divanim

#20 Radisa

Radisa
  • Members
  • 652 posts

Posted 19 December 2007 - 12:55

koji crni Rumunski scenario, sta je vama ljudi!? Pa jel i sad posle sedam godina mislite da bi ubijajuci se po ulicama BGDa posle bilo drugacije!?
Sta i da je bilo tako, druge od ovih sadasnjih politicara nismo imali, znaci opet bi oni bili vlast i zaseli na istu samo sto bi pored zasedanja imali jos xy mrtvih!
Nemojte ni pomisliti da je pametno razradjivati tu temu u tom smeru.
Ajd da vas vidim ko je od svih koji misle da bi bilo bolje da se ubijalo po ulicama bio tamo tog 5.X
pa onda da znam s kim i kako mogu da divanim


Nije rumunski scenario samo ubijanje po ulicama, rumunski scenario je i više od toga... Ajde, još jednom, jel u Rumuniji prekinut kontinuitet sva tri vida vlasti ? Jeste... Jel kod nas prekinut ? Nije... Jel su glavni simboli predhodne vlasti sklonjeni (ovako ili onako) ? Jesu... Kod nas ? Nisu... Jel bilo lustracije kod komšija ? Jeste... Kod nas ? Ništa...

Problem je vaša percepcija rumunskog scenarija samo kroz ubijanje Čaušeskua i pucnjavu po ulicama... Rumunski scenario je daleko širi... On, jeste, obuhvata i poneku egzekuciju, ali, ponavljam, to je nešto daleko šire, a za to nije bilo ni volje, ni m..a kod naše elite...

#21 banderash

banderash
  • Members
  • 1,571 posts

Posted 19 December 2007 - 13:55

kad spominjete Rumunski scenario, a onda u daljoj diskusiji i egzekuciju Chauseskuovih sta covek moze da pomisli nego bas upravo to, ubijanje po ulici!
Druga je stvar kada se krene ko sto si sad krenuo sa lustracijom, kontinuitetom....

#22 Radisa

Radisa
  • Members
  • 652 posts

Posted 19 December 2007 - 13:58

kad spominjete Rumunski scenario, a onda u daljoj diskusiji i egzekuciju Chauseskuovih sta covek moze da pomisli nego bas upravo to, ubijanje po ulici!
Druga je stvar kada se krene ko sto si sad krenuo sa lustracijom, kontinuitetom....


Možeš pogledati unatrag, trebalo bi da sam to već jednom napisao, na to, iz gornjeg posta, od samog početka ove diskusije i mislim... Ubijanje je sporedna stvar u celoj ovoj priči (bar iz mog ugla)...

#23 istvan001

istvan001
  • Members
  • 602 posts

Posted 19 December 2007 - 14:12

Zašto misliš da je bolje da nije došlo do rumunskog scenarija ? Jednostavno, to nije tačno, jer bi posle sve bilo jednostavnije, prekid sa 90-im bi bio brutalan, a radikali i ini ne bi smeli više nos da pomole...

Napomena: Pod sceneriom iz Rumunije ne smatram samo ubustvo Čaušeskuovih, nego i uništavanje Sekuritatee i lustraciju nad političarima...

Edit: A i nevidim da je neko bio u zatvoru, niti da je omastio konopac...

"Rumunski scenario" je mit.Deo komunista je video da će njihov režim ubrzo pasti,pa su oborili svog vođu i iscenirali neku revoluciju,a državu su preuzeli bivši komunisti.

#24 Paladin

Paladin
  • Members
  • 809 posts

Posted 20 December 2007 - 10:40

Rumuni su bili došli do tačke kada su mogli da biraju: ili oni ili Čaušesku. Napravljen je jedini logičan izbor. Sve je rešeno onako kako je rešeno. Rezultat toga je vidljiv danas.

Petog oktobra smo i mi mogli da biramo: ili mi ili on. Napravljen je jedini logičan izbor. Sve je rešeno onako kako je rešeno. Rezultat toga je vidljiv danas.

#25 Scubius

Scubius
  • Banned
  • 1,555 posts

Posted 20 December 2007 - 10:45

Srebrenicu su mozda organizovali Mladic i Karadzic, ali zaboravljate koliko je izvrslilaca bilo. Gde su svi oni vojnici, soferi, bageristi i drugi...

Izvrsilaca je mnogo vise.

#26 Paladin

Paladin
  • Members
  • 809 posts

Posted 20 December 2007 - 10:49

"Rumunski scenario" je mit.Deo komunista je video da će njihov režim ubrzo pasti,pa su oborili svog vođu i iscenirali neku revoluciju,a državu su preuzeli bivši komunisti.


Možda je i bilo tako. Ali nepobitna činjenica je da se nisu smeli ponašati kao bivši vođa, jer bi završili kao i on.

#27 steins

steins
  • Members
  • 7,357 posts

Posted 20 December 2007 - 10:57

Srebrenicu su mozda organizovali Mladic i Karadzic, ali zaboravljate koliko je izvrslilaca bilo. Gde su svi oni vojnici, soferi, bageristi i drugi...

Izvrsilaca je mnogo vise.


Tacno, al i ovde posotoji sudar izmedju teorije i prakse,...jer bi onda moralo da se cinjenicno utvrdi, po imence, ko je pucao, vozio, zatrpavao itd itd osim ako ne mislis da bi trebalo pohapsiti citavu brigadu ljudi sto bas i nije moguce.Za Srebrenicu se gone samo oni "najistaknutiji" :rolleyes: jer se za njih najlakse moze dokazati odgovornost.


Možda je i bilo tako. Ali nepobitna činjenica je da se nisu smeli ponašati kao bivši vođa, jer bi završili kao i on.



Pa dobro, tesko da se iko moze ponasati kao "bivsi Rumunski vodja".