Jump to content

Photo
- - - - -

Frost Fair u Londonu

This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
4 replies to this topic

#1 Sheridan

Sheridan
  • Members
  • 3,357 posts

Posted 16 December 2007 - 21:13

Porodica Sheridan je juce otisla prepodne u veliki grad London na setnju po juznoj obali Temze (poznati "southbank") do tradicionalnog bozicnog "vasara" koji se kazu prvi put tu odrzao pre 400 godina. Vasar se odrzavao na prostoru ispred Tate Modern galerije, Shakespeare's Globe pozorista, delom iza galerija, a delom i u samom Globe-u. South bank, juzna obala Temze kod centra Londona, je poznati kulturni centar, tu je southbank centar koji ukljucuje nacionalno pozoriste, filmski institut i jos ponesto, zatim Tate Modern, Shakespeare's Globe, razne skulpture po setalistu, manje galerije, knjizare, tezge sa polovnim knjigama i sta sve ne. U taj kontekst je uklopljen i ovaj vasar, tako da je roba na tezgama varirala od hrane iz raznih podrucja (Marokanska, kineska, pecena svinjetina, francuska) - u cilju sirenja kulture klopanja, preko raznoraznih ukrasnih predmeta i unikatnih komada namestaja do rucno pravljenih igracaka i totalno modernih obrada klasicnih bozicnih kucnih ukrasa (na primer deda mraz u avionu od recikliranog lima koji je na pola puta izmedju komicnog i strasnog), vaza sa malo modifikovanim Escherovim motivima, cilimima i salovima iz juzne amerike i tako dalje.

Posted Image

Bilo je i ledenih skulptura, parada lanterni, bina sa celodnevnim muzickim programom, sator sa radionicama za razne "narodne radinosti" (crafts), za decu voznje u "saonicama" koje vuku haski - ciji su ih vlasnici prvo setali i upoznavali sa klincima.

Najinteresantniji je verovatno bio doprinos globe-a, koji je napravio prakticno interaktivnu izlozbu ciji je cilj bio priblizavanje Shakespeare-a masama. Na ulici ispred pozorista je stajao glumac koji je sve vreme u duhu ulicnog prodavca reklamirao provod za dzabe i pozivao ljude da udju i licno vide i osete ljubav, sex, ubistva i teske reci. Ispred ulaza u izlozbu su stajali "demonstranti" koji su protestvovali protiv shakespearea u drustvu:

Posted Image

tako da je na ulazu goste sacekivala gospodjica u kostimu iz prikladnog perioda koja se zahvaljivala sto smo ipak rekli "da" sekspiru. Glavni deo izlozbe se nalazio u sali kojoj se prilazilo obilaskom galerije sa koje se vide dogadjanja dole, i sastojala se od modela pijace na kojoj su se prodavale opet razne manja ili veca umetnicka i radinoska dela.

Posted Image

Svuda su leteli srebrni baloni sa pantljikama na kojima vise stranice iz sekspirovih dela. Posetioci su pri tome svemu setali kroz mesavinu pravih eksponata (modela starog londona, kostima iz pozorista i slicno), a susretali se sa junacima iz sekspirovih dela ili zivota ili vremena, koji su bili kostimirani sasvim malo tako da je bilo jako lako propustiti ih kao neke druge posetioce. Na primer Julija je usplahireno isla unaokolo i pitala ljude da li su videli njenog najdrazeg (ciju je sliku imala na mobilnom telefonu):

Posted Image

Neki mladic je nozem ubio devojku, viknuo "ljudi pa ovo je prava shekspirovska smrt!" i pobegao, ostavljajuci njeno bezivotno telo:

Posted Image

Povremeno bi Romeo sa drugog kraja prostorije sa galerije uocio juliju dole pa su se dovikivali, i slali stihove, gledali zaljubljeno a onda pojurili jedno prema drugom kroz hodnike i stepenice i ponovo se izgubili.

#2 Sheridan

Sheridan
  • Members
  • 3,357 posts

Posted 16 December 2007 - 21:18

Bili su tu i "B.Bindings i sin - knjizevni piljari" medju obicnim tezgama sa pravom robom oni su izlagali knjige na kilo i prodavali stihove, na slici Romeo dobija stih za Juliju posto piljar nije mogao da mu kaze gde je:

Posted Image

Pa onda mutni tipovi koji bi sapatom govorili, osvrtali se i otvarali revere za koje su zakaceni ispisani papirici i dilovali stihove sekspirovih savremenika i konkurenata ("waana score some good Marlowe?", otkine ceduljicu da mi i ode brzim hodom - nije mi dao da ga slikam :rolleyes:), zatim ljudi koji iz cista mira pocnu da se macuju:

Posted Image

Sve u svemu, celokupan vasar je bio izuzetno mastovita i duhovita egzibicija sa namerom da priblizi umetnost populusu (i naravno zabavi turiste), uz docaravanje kako je to izgledalo kad se temza redovno smrzavala pa su tezge bile na ledu.

#3 Mioba

Mioba
  • Sleepers
  • 4,859 posts

Posted 16 December 2007 - 21:42

pričaj, pričaj još
we're all ears over here

#4 Sheridan

Sheridan
  • Members
  • 3,357 posts

Posted 16 December 2007 - 23:49

Pa na zalost nemam jos bas sta puno da dodam o samom dogadjaju, jos par slikica iz globe-a, na linkovima gore ima par lepsih od ispred Tate-a, mozda jos par utisaka i vinjeta, recimo da sam precuo svadju (tihu ali zlu) izmedju dva dilera kontraband poezije o reonima, pa onda da su glumci bili raznih rasa boja i oblika, onaj tip sto je ubio devojku i pobegao je bio kinez, japanac, nesto tako, devojka na vratima crnkinja, julija izgleda kao barem delom induskinja ili pakistanka. Pretpostavljam da je to bilo namerno, jer upravo takva je populacija Londona. Mislim da je to deo poruke, da je sekspir pristupacan, da je pisao plebsu, normalnim ljudima, o ljudima kakvi su oni i koje vide svaki dan i da nema potrebe za nekom ozbiljnoscu i dubokoumnom famom da bi se u njemu uzivalo.

U glavnoj izlozbenoj prostoriji globe-a:

Posted Image

Posted Image

Ova cela stvar se odigrava u zgradi pored glavnog pozorisnog objekta, po izlasku odatle oni koji su imali vremena su nastavljali na organizovanu (i koliko znam obicniju) turu samog pozorista.

Od ostatka nisam stigao mnogo vise da vidim za vreme koje smo imali, recimo da bih voleo da sam video i te "workshops" za "crafts" koje su se dogadjale u toku dana, mozda neki bend, i osvetljenje uvece (ovako ujutro je bio pravi bozicni porodicni plehani bend, ali je bina po programu bila puna ceo dan raznim ljudima).

Sta jos...totalno sarenilo publike, sve boje, godine, oblici, jezici, frizure...to je divno. Veliki deo izlozbe napolju je oko nogu ogromne skulpture pauka koja se nadvija nad svima i samo dodaje celoj cudnoj atmosferi.

Inace po tom southbanku se s'vremena na vreme dogadjaju tako interesantne stvari. Letos su bile predstave, koncerti i slicno na jednom podijumu ispred filmskog instituta skoro ceo jun ako se dobro secam. Pa sam jednom slucajno naleteo (vracajuci se sa neke pijanke sa poslom) na opet dzaba dance performanse sa vise od 100 ljudi, koji je bio nesto najfantasticnije sto sam video u zivotu (opet a svim mogucim rasama - nasli su i americke indijance, i sa troje u kolicima toliko disabled da su ih drugi igraci maltene bacali u tim kolicima medju sobom a ovima su udovi leteli na sve strane), sa muzikom iz svih mogucih epoha, neverovatno koreografijom ma uopste do jaja (nisam gledao otpocetka, nemam pojma o modernom plesu, ne znam ni ko je to izvodio tako da nisam o tome pisao nista), pa onda instalacije tipa "nestajuce sobe" sto je u stvari kao fontana koja predstavlja plan kuce gde su zidovi od vodoskoka i pale se i gase, tako da kad jednom udjes zidovi se menjaju i moras da cekas otvor da bi morao da izadjes, pa zatim jedna gomila on nekih 30ak plasticnih kocki velicine samlice, samo tako, bez objasnjenja na betonu, kad sednes na jednu ona se upali i svira melodiju samo iz jednog instrumenta, i svaka svira drugi instrument, tek kad se sva sedista popune slucajnim prolaznicima moze da se cuje kompletna kompozicija u izvedbi orkestra...i tako dalje. Sad nema puno, zima je, a i ja idem drugim putem kuci, ali ubuduce cu javljati kad naletim na tako nesto.

#5 net024.troyman

net024.troyman
  • Members
  • 168 posts

Posted 17 December 2007 - 01:32

Posted Image

not too many words, but.......circle of joy, 2 night, hyde park :rolleyes: