Jump to content


Photo
- - - - -

Privredna komora Srbije


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
No replies to this topic

#1 Bizinkub

Bizinkub
  • Members
  • 1 posts

Posted 16 December 2007 - 19:34

Citat:

E sad, kako je prošao sam Sajam? Logika kaže da kada vaša firma dobije šansu da izlaže za potencijalno tržište od 200-300 miliona potrošača, vi i vaše kolege se dobro spremite i naoštrite, spremite nekoliko poslovnih varijanti za saradnju sa zainteresovanim uvoznicima i imate nekoliko kečeva iz rukava u vidu popusta, preferencijalnih poslovnih aranžmana i, kako je najpopularnije u našega biznismena, neke vikendice na crnogorskom primorju na raspolaganju budućem partneru u letnjim mesecima.

Al’ ne lezi vraže, izgleda da su naši junaci baš bili nostalgični za majkom Srbijom i jedva čekali da se vrate kući jer kada sam ja otišao da vidim sajam, u rano popodne poslednjeg dana, nikoga od predstavnika na naša 4-5 štanda nije bilo; ni njih ni eksponata. Kako su mi drugi izlagači objasnili, Privredna Komora Srbije nije imala nijedan eksponat, nijednu brošuru spremnu tokom čitavog trajanja sajma, samo dva člana koja su presedela svoje «od 9 do 5»... Pričali su okolo da su došli da se upoznaju sa situacijom. Valjda kod nas nema interneta i knjiga i telefona da se pozove naša ambasada u Pekingu nego moralo da se zapuca 12,000 kilometara i presedi par dana da se upozna sa situacijom... Dalje, neki od naših izlagača nisu sveukupno proveli više od 2-3 sata na svome sajmu tokom tih nekoliko dana, nego otišli da se šetaju i ostavili štandove sa proizvodima da zvrje prazni!!!



Dragan Pavlićević, Peking, Kina
[objavljeno: 14.12.2007.]
http://www.politika....o.php?nid=50698


Citat:
Miroslav Dinic (zoricadinic@yahoo.de), 15.12.2007, 05:58
Vrlo slicnu pricu mogao bih da ispricam i sam , prilikom posete standa nase komore u Minhenu. Za razliku od ovih praznih , nasi standovi su onda bili puni!! Drustvo je tako posedalo, njih 8-10, za jednim stolom, bez mnogo izuzetaka, svi bi zapalili cigaretu i krenuli sa pricom, koja je tolko bila vesela i zanimljiva da niko od njih ( nisam uspeo da otkrijem ko je domacin a ko gost standa privredne komore Srbije)nije ni primecivao retke posetioce standa i potencijalne interesente. Od siline smeha i razdraganosti na nasem veselom minhenskom standu, tesko da bi se iko od posetioca usudio da remeti te vesele predstavnike nase komore i priupita ih sto sta o proizvodima. Osim da su dosli da odrade svoje dnevnice i vide inostranstvo tesko mi je da poverujem da su ti "pivrednici" bilo sta privredili i ostvarili bilo kakve poslovne rezultate. Pozdrav iz Minhena, mozda se opet vidimo, nadam se u poslovnijim odnosima, sobzirom da i sam izlazem u prolece i zimu

Citat:
Srboljub Savic (srba@indo.net.id), 15.12.2007, 09:00
U prici samo izmenite ime zemlje i grada, pa se atko moze dobiti desetine verodostojnih i isstovetnih prica o nasem odnosu prema ekonomiji, izvozu, ugledu zemlje i U Indoneziji, Srbije nema na velikom godisnjem sajmu. Uvazeni Evropejista i bivsi ministar inostranih poslova na celu skrpljene grupe privrednika, pricao je u uvodu zabezeknutim Indonezanskim privrednicima ( doduse ni oni nisu bili reprezenattivni) kako, tadasnja Srbija i Crna Gora, smelo krece novootkrivenim putevima demokratije. Niti je bivsa ni sadasnja drzava - Srbija imala predsatvnika Privredne komore u zemlji koja ima samo 240 miliona stanovnika na prostoru, kao od Lisabona do Urala i ima potrebe i u izvozu i uvozu (ukljucujuci znanje). Vidimo li sopstvenu - "nebeskog" naroda aroganciju? Dok nam je i privredna saradnja preko potrebna, politicka podrska i daleko manjih vise nego dragocena, mi se ponasamo kao da smo najbogatija velesila na ovom svetu. Medjutim, u "demokratskom" razvoju, nemamo ni minimum demokratske kontrole izvrsne vlasti, pa neradnici, neznalice i "bashihbrigovici" mogu da primaju plate, uzivaju svakodnevno bez odgovornosti. Inace, i Indonezija - zemlja jos uvek u razvoju, jos pre dvaddeset godina imalala je u svojoj ambasadi u Beogradu kvalitetnu knjigu o zemlji, strategiji i programima, kao i iscrpne privredne kataloge za svaki privredni sektor ( firme, podaci o proizvodnji, kontakti, ... ) SAD (kritikujem samo njihovu spoljnu politiku) opet redovno izdaju publikacije o poslovanju u Indoneziji- komore, ministarstva, banke, propisi, ... U Indoneziji jos uvek uzivamo stari kredit, iako je nipodastavamo i zanemarujemo i pored brojnih mogucnosti sa drzavnim i privatnim firmama ( od kojih su mnoge daleko vece od nasih najvecih). S postovanjem, S. Savic







Ovako nas zastupa PKS u svetu. A čudimo se što nam je izvoz nikakav pored odličnih proizvoda.


Citat:
Srbo-Kanadjanin u Kini (ae@ae.ae), 15.12.2007, 15:30
U mom lokalnom supermarketu u Juznoj Kini ima bugarskih sokova (mahom sa secerom, samo narandza, ananas i paradajz bez secera) po ceni od 2,7 evra, a ima i spanskih bez secera za 90 evro centi. Lokalni sokovi bez secera kostaju 1,1 evro, sa secerom 55 do 80 centi. Niko ovde i ne zna da se od maline moze praviti sok, pa jos bez secera. O borovnicama i da ne govorim. Cudi me da Srbija nije zainteresovana da izvozi to sto ima i u cemu je stvarno dobra. Inace ovo je za Kinu mali glavni grad, od samo 2,2 miliona, u jednoj od 5 autonomnih provincija koje imaju pored mandarinskog i jedan manjinski jezik kao zvanicni.
http://www.politika....r.php?nid=50698



Očigledno da nam je u PKS potrebna kompletna reforma.


Citat:
Sam koncept privredne komore bi po definiciji trebao da bude uspesao - promocija stvari/mogucnosti koja odredjena zemlja moze da ponudi odredjenoj zemlji kroz institucije sistema,
(a pk je sistem koji recimo u Srbiji okuplja sve firme posto sve moraju da izdvoje odredjeni postotak prihoda [bez obzira poslovali u plusu il ne] za rad iste privredne komore)
cime se stvara sansa za laksi proboj i vecih kao i relativno malih/srednjih firma/kompanija za potencijalno prisustvu na mnogo vecem trzistu.

e sada, to je u praksi lepo i izvodljivo, ali na zalost kod nas nit je tako, nit ce skoro biti tako. Fali nam dobro uradjen marketing/prezentacija onoga sto imamo i onoga sto nudimo, fale nam strucni ljudi koji ce ici od prezentacije do prezentacije kako bi radili nesto za zemlju a ne 'cepali cigare i alkohol' :rolleyes: i lepo objasnili potencijalnom strancu nekim razumnim jezikom prednosti posla sa nama,
fali nam ovo, fali nam ono.......
http://www.elitemadzone.org/p1796233




Možda, ako napravimo dovoljno buke ....