Jump to content

Photo
- - - - -

Stripovi

This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
100 replies to this topic

#46 1jeAhonen

1jeAhonen
  • Banned
  • 2,042 posts

Posted 27 January 2009 - 20:04

Secam se i Johnny Logana varijante Alana forda koji je izlazio u nastavku epizoda istog a bio je nesto grotesknijeg, "ruznijeg" crteza od Alana a sarkastican do bola....

#47 yossarian

yossarian
  • Members
  • 3,774 posts

Posted 27 January 2009 - 21:47

Na pocetku - izvinjavam se ako slican topic postoji, u tom slucaju me prebacite tamo :)

Ranih sedamdesetih je (navodno :ph34r: ) u Zabavniku izlazio strip pod nazivom PITON u kome su glavni junaci vozili ogromnog mehanickog pitona, na mestu pitonovih ociju su bile kabine u kojima su sedeli njih dvojica i upravljali njime. Jel vam to pali neke lampice u glavi?

(Ajde da se neko seti, da ga ne optuzujemo da je sanjao :D )

Nije sanjao, stripa se sećam i ja, obožavao sam ga. Izlazio je u "Politikinom Zabavniku"
U zabavniku je izlazio i Mak Rebojev Fleš Gordon, Fantom, Mandrak, Delta-99 (koga sam takođe obožavao, pogotovo njegovu devojku Lu i cool leteći tanjir).

Delta-99 je španska škola (Carlos Gimenez), a Piton britanski strip (jedan od mnogobrojnih britanskih odgovora Marvelu), izlazio je časopisu "POW!" 60-tih (koji nikada nisam video, ali bi možda mogao da se kupi preko interneta).

malo šturih podataka o stripu (klikni)

Attached Files

Edited by yossarian, 27 January 2009 - 21:55.

#48 yossarian

yossarian
  • Members
  • 3,774 posts

Posted 27 January 2009 - 22:07

"Loganov beg" je izlazio u "Denisu". Nije film napravljen po stripu, već strip po filmu (kao i TV serija).

U Denisu je izlazila i Drakuleta, koju je crtao Julio Ribera (kasnije se proslavio Asterom Blistokom).

I ja imam jedno pitanje.

Seća li se neko "Blanše" i gde je izlazila. Mislim da nije u stripoteci...

Attached Files

#49 altobelli

altobelli
  • Members
  • 2,003 posts

Posted 27 January 2009 - 22:11

"Čelična pandža" koliko pamtim...
A pamtim ko slon.

jeste Pandža, sa P, on postane nevidljiv, samo Pandža pluta kroz vazduh pošto je, jeli, čelična.. :ph34r:

#50 yossarian

yossarian
  • Members
  • 3,774 posts

Posted 27 January 2009 - 22:20

jeste Pandža, sa P, on postane nevidljiv, samo Pandža pluta kroz vazduh pošto je, jeli, čelična.. :ph34r:

link 1

link 2, wikipedia

#51 Uma

Uma
  • Banned
  • 3,320 posts

Posted 27 January 2009 - 23:28

Baš nam je tema narasla od jutros.
@wegga,
moguće da se strip zvao Loganov beg, ali ga ja pamtim po Loganu 5, glavnom junaku. Na kraju dobije sina koji se zove Dacia Logan :ph34r: , šalim se Logan 6, naravno sa devojkom sa kojom je pobegao.
@Cyrano de Bergerac
U pravu si, Logan liči na Majkla Jorka.
@FjodorD
I ti si u pravu, a moguće da je negde provođen kao pandža, a negde kao kandža, zvao se Luis Krendel.
@1jeAhonen
Znači ono što prvo ugledaju je Kaptol Hil, znala sam da je neki simbol Amerike, pa sam stavila Kip slobode, ustvari bila je građevina i to ta koju navodiš.
@yossarian
Devojka Delte 99 zove se Luna Lu, po njoj je novinarka B92 Suzana Zlatanović uzela umetničko ime.
Ako kažeš da je izlazio u Denisu, a weggin muž da ga nisam mogla čitati u Stripoteci, onda se poklalpa, kupovala sam i Denis, sećam se samo trčanja do kioska, listanja stripa uz put, a onda bacanja na krevet u uživancije.
Hvala na linkovima !!!
@altobelli
onda ste me ubedili da je Pandža, ukucam ja "kandža", kad ono izbaci mi gomilu linkova koji vode do Lavlje kanže :) .

#52 altobelli

altobelli
  • Members
  • 2,003 posts

Posted 28 January 2009 - 00:17

Uma, ukucaj na google baš ovako "čelična pandža" i dobićeš

Attached File  celicna_20pandza.jpg   8.2KB   23 downloads

mada ispod slike zaista piše "kandža"...ali ja se sećam, kao klinac sam to čitao (ne sećam se u kojoj ediciji) i bio mi je mnogo smešan izraz "pandža"...tako ga i zapamtih do danas

#53 Uma

Uma
  • Banned
  • 3,320 posts

Posted 28 January 2009 - 03:16

onda ste me ubedili da je Pandža, ukucam ja "kandža", kad ono izbaci mi gomilu linkova koji vode do Lavlje kanže :D .

I ja se secam Panze, dobro sad to nije ni toliko bitno, nego secam se, kad se ukljuci u struju i postane nevidljiv to traje izvesno vreme, i stalno mora da juri neke hidroelektrane, termoelektrane i sl. da bi se dopunio :D .
Sad sam se setila jos necega, ali ne znam da li je to iz ovog stripa ili ne ? Da bi unistili naseg junaka njegovi neprijatelji mu pripremju razne protivnike koji su najbolji u svojim vestinama, npr. jedan je sturcnjak za struju, stalno mu je ukida i Pandza ne moze da se "dopuni", a kao vidljiv je sasvim bespomocan. U svakoj epizodi dobija novog protivnika, a iza svega toga stoji ludi naucnik ili je on najopasniji neprijatelj :) ?
Vise ne mogu da se setim da li su ti protivnici iz ovog stripa ili nisu ? Pa ako neko moze...
Inace, da weggi, muzu i drugima objasnimo sta je lavlja kanzda koju pominjem, jer ljudi ne zive u Srbiji.
To je metalna skalamerija teska 2 - 3 kg koja se stavlja na volan i zakljucava, a sve u cilju zastite automobila od lopova :D .

Edit :
Procitala sam tekst do koga je link dao yossarian

link 2, wikipedia

evo pise Kandza.
Country Name Meaning
France Main d'Acier Steel Hand
Spain Zarpa de Acero Steel Claw
Finland Teräsnyrkki Steel Fist
Netherlands Stalen Vuist Steel Fist
Sweden Stålhanden Steel Hand
Tamil Nadu (India) Irumbukai Maayavi Iron hand invisible man
Kerala (India) Urukkukai Maayavi Steel hand invisible man

Yugoslavia (Former) Čelična Kandža Steel Claw
Slovenia (in former Yugoslavia) Jeklena pest Steel Fist
Pandza ili Kandza, pitanje je sad ? :ph34r:
Edit, jos jedan :
nasla sam koristan link koji moze da nam resi mnoge dileme ( usput i tamo ga vode kao Kandzu )
http://stripovi-comi...main_page=index

Edited by Uma, 28 January 2009 - 03:34.

#54 Trofej

Trofej
  • Members
  • 4,307 posts

Posted 28 January 2009 - 10:15

Uma, ukucaj na google baš ovako "čelična pandža" i dobićeš

Attached File  celicna_20pandza.jpg   8.2KB   23 downloads

mada ispod slike zaista piše "kandža"...ali ja se sećam, kao klinac sam to čitao (ne sećam se u kojoj ediciji) i bio mi je mnogo smešan izraz "pandža"...tako ga i zapamtih do danas

To je bila neka Super strip edicija, ili tako nekako. Znam da su imena junaka bila pisana u originalu, tako da mislim da je bilo hrvatsko izdanje.
U toj ediciji je bio i neki "narednik Ironside" (II Svetski rat), i neki "Pauk" koji se pentrao po zgradama... Ne secam se vise, davno je bilo.

#55 Vesna

Vesna
  • Sleepers
  • 18,721 posts

Posted 28 January 2009 - 10:18

pandža ili kandža - zavisi od izdavača, tj. jezika. jedno je hrvatski a drugo srpski.

#56 pcelica

pcelica
  • Members
  • 492 posts

Posted 28 January 2009 - 11:57

ja taj strip pamtim kao celicna pandza. cini mi se izlazio u stripoteci (?). doduse ne onoj koju sam ja kupovala, vec u ranijim izdanjima koje su moji imali uvezane.

a modesti blejz?
marti misterija, njega sam obozavala.

naravno, jedini koji znaju za alana forda su italijani :ph34r:.
samim pominjanjem tog stripa stekla sam par jako dobrih prijatelja :)

#57 Vesna

Vesna
  • Sleepers
  • 18,721 posts

Posted 28 January 2009 - 12:12

Posted Image

bruno brazil i njegovi kajmani. :ph34r:

whip rafale sam obožavala, gotovo kao modesti blejz.

#58 Uma

Uma
  • Banned
  • 3,320 posts

Posted 28 January 2009 - 15:15

http://sr.wikipedia..../sr-el/Мо...јз
Imate dobar članak o Modesti na Vikipediji.
Mene je uvek intrigirao njen odnos sa Vilijem, nikako da se smuvaju, a ja tinejdžerka, pa sve čekam, čekam... :ph34r:, kupujem nove nastavke, al' ništa.
U jednom broju Zabavnika izašla je epizoda stripa u kojoj Fantom skida masku ! Možete li zamisliti moje uzbuđenje, kad ono ništa naročito, crtež je bio suviše grub, a faca k'o faca. Naravno, posle velikog uzbuđenje usledilo je i veliko razočaranje :) .
Čelična Kanža-Panža je izlazio i u Denisu i u Stripoteci, to sam naša na onom sajtu do koga sam dala link. Sajt je slovenački, ali mislim da u našem slučaju ne mari, jer se podaci odnose na SFRJ, a verujem da su se isti stripovi prevodili i plasirali i na slovenačko tržište.
Wegga, super ti je tema, zato poseban pozdrav za tebe i muža ( bez koga, odn. bez čijeg sećanja na strip Piton je ne bi ni bilo ) : Nikad robom !

#59 1jeAhonen

1jeAhonen
  • Banned
  • 2,042 posts

Posted 28 January 2009 - 18:04

Strip Mister Dzek, za sad bez dobrog scenarija, po ugledu na klasicni americki krimi strip 70tih...pre svega na Fila Korigana...trazi se scenarista...)))

Attached Files

• Attached File  2.jpg   1.3MB   23 downloads
  • Attached File  5.jpg   1.41MB   20 downloads

#60 T. U. Weenie

T. U. Weenie
  • Validating
  • 4,805 posts

Posted 19 February 2009 - 10:23

A čitate li webcomics, i koje? Niste valjda svi papirni puristi?

Ja priznajem da donekle opsesivno pratim update-e nekih petnaestak online stripova... :ph34r: Zabrinjavajuće, surely? Od klasika kao što su Penny Arcade i XKCD, do opskurnijih stvari kao što je Out There ili Lackadaisy.

Poslednji koji mi je pao virtuelnih šaka je Girl Genius, fenomenalna stvar. Neverovatno detaljna alternate history Evropa u steampunk stilu (ili "gaslamp fantasy" kako oni to zovu), komplikovan zaplet kojim se ne gubi nimalo na dinamici (i na kom bi pozavidelo 90% tzv. TV pisaca), masa likova koji su toliko dobri da im uvek nedostaje spotlight... neviđeno sam impresioniran kako Foglio to radi.

Hajde da se zadržim na toj jednoj preporuci za danas, moderation in all things, itd.

Posted Image

Edited by The Ugliest Weenie, 19 February 2009 - 10:27.