Jump to content


Photo
- - - - -

Stripovi


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
100 replies to this topic

#31 Djole 313

Djole 313
  • Members
  • 115 posts

Posted 12 January 2009 - 02:27

Mislim da je Miloš imao malo više kvalifikacija od toga da je samo čitao strip u originalu... a koliko mogu da shvatim, i koliko znam iz nekih drugih izdavačkih kuća, prevod prođe kroz cirka deset ruku pre no što dođe do štampe. Poslednju reč uvek ima gazda, jer ko pare daje...

Lično me baš briga, ponosan sam na 4 toma Absolute Sandmana koja mi krase policu. :ph34r:

#32 Kido from Junkovac

Kido from Junkovac
  • Members
  • 6,635 posts

Posted 12 January 2009 - 02:43

- Indijansko leto

Konacno. Da li je samo jednom izasao kod nas (?), nemam pojma.
Kakogod, mozda, mozda...najjaci strip ikada.
Kaki Tripovi brte mili.
edit (najbolji posle Manarinog Svilenog Coveka tj)

Edited by Kido from Junkovac, 12 January 2009 - 02:45.


#33 T. U. Weenie

T. U. Weenie
  • Validating
  • 4,805 posts

Posted 12 January 2009 - 10:12

Mislim da je Miloš imao malo više kvalifikacija od toga da je samo čitao strip u originalu... a koliko mogu da shvatim, i koliko znam iz nekih drugih izdavačkih kuća, prevod prođe kroz cirka deset ruku pre no što dođe do štampe. Poslednju reč uvek ima gazda, jer ko pare daje...


Ma verujem ja da je kvalifikovan, ne znam čoveka, ali sam stekao utisak da su bili tanki sa vremenom i da je njegova "revizija" Skrobonjinog prevoda uletela u minut do dvanaest. Sećam se samo jedne od tragičnih grešaka:

"What will you do now, Calliope?"
"I don't know. Return to the minds of humanity, I suspect."
"Ne znam. Sumnjam da ću se vraćati u kolektivnu svest čovečanstva."

Ovo je izuzetno tvrdoglavo branio na forumu, iako su se i prevodilac i "gazda" i još gomila lokalaca složili da je ordinarna glupost u pitanju. Kao, zna on tačno šta je Gaiman hteo da kaže. :ph34r:

Ali neću da previše kritikujem, tih par kasnijih izdanja koje sam video su bila sasvim korektno prevedena. Samo me ovo "Lutkina Kuća" plaši da je opet neko hteo da udari svoj kreativni žig na prevod.

#34 wegga

wegga
  • Members
  • 1,845 posts

Posted 26 January 2009 - 18:59

Na pocetku - izvinjavam se ako slican topic postoji, u tom slucaju me prebacite tamo :)
Ako ne postoji, evo ovaj moze da bude univerzalan, da pricamo o raznim stripovima nase i vase mladosti.

Moje pitanje je konkretno, posto mog muza vec danima opseda secanje na jedan strip koga se niko drugi osim njega ne seca.

Ranih sedamdesetih je (navodno :ph34r:) u Zabavniku izlazio strip pod nazivom PITON u kome su glavni junaci vozili ogromnog mehanickog pitona, na mestu pitonovih ociju su bile kabine u kojima su sedeli njih dvojica i upravljali njime. Jel vam to pali neke lampice u glavi?

(Ajde da se neko seti, da ga ne optuzujemo da je sanjao :D)

Edited by wegga, 26 January 2009 - 19:00.


#35 Cyrano de Bergerac

Cyrano de Bergerac
  • Members
  • 103 posts

Posted 26 January 2009 - 23:31

Sjećam se da je postojao strip sa mehaničkom zmijom, otprilike u to vrijeme, ali se ne sjećam naslova niti u kom časopisu je izlazio. Opis zmije se slaže. Po stilu crtanja, mislim da je bio francuski ili italijanski.

Žao mi je, ali stvarno se ničeg više ne sjećam. Ipak je mnogo vremena prošlo. Ako je za utjehu, bar će znati da nije sanjao.

#36 wegga

wegga
  • Members
  • 1,845 posts

Posted 27 January 2009 - 00:41

Sjećam se da je postojao strip sa mehaničkom zmijom, otprilike u to vrijeme, ali se ne sjećam naslova niti u kom časopisu je izlazio. Opis zmije se slaže. Po stilu crtanja, mislim da je bio francuski ili italijanski.

Žao mi je, ali stvarno se ničeg više ne sjećam. Ipak je mnogo vremena prošlo. Ako je za utjehu, bar će znati da nije sanjao.


Hvala puno! Eto, bar da vise ne gnjavi, cak je danas i nacrtao po secanju :ph34r:

Najcudnije je sto nije nasao nikakve tragove o tome dok je trazio po internetu, a obicno covek iskopa sve zivo kad se zainati.
Ali ko bi ga znao, mnogi stripovi koji su kod nas bili kultni su napolju ljudima nepoznati. Na primer Alan Ford, jos nikad nisam srela stranca koji bi znao za Alana Forda.

#37 Uma

Uma
  • Banned
  • 3,320 posts

Posted 27 January 2009 - 10:50

Ako smem da nastavim :) .
Da li se neko seća stripa Logan 5, daleka budućnost, ljudi žive pod kupolom i to samo 30 godina. Na dlanu imaju ugrađenu lampicu koji ih opominje kada treba da se presele u večna lovišta.
Neki to hoće da izbegnu, ali zato je tu policija koja ih hvata i uništava.
Logan 5 je policjac, ali frka počinje kad shvati da mu se lampica pali 4 godine ( ranije, mislim da je tako, jer sam ovaj strip apsolvirala :D ).
Sad on prelazi na drugu stranu, jer ne može da dokaže grešku, pa njega ganjaju.
Tu su, naravno, mnogi klišei, najbolji prijatelj iz pandurskih dana zadužen je za njegovo ganjanje ( na znam na koju stranu on pređe na kraju ?), Logan
nađe devojku, kojoj se baš i ne umire i zajedno izađu iz kupole, sećam se da je prvo što vide neki američki simbol, npr. Kip slobode, zarastao u šumu ili nešto slično.
Po ovom stripu snimljen je film.
Ukucam ja logan u pretraživac, izbaci mi Dacia Logan :ph34r: , ali našla sam i strip.
Zaboravila sam da kažem da svi koji navrše 30 godina idu na "vrtešku života", koja je neka vrsta lutrije, navodn neko od njih preživi, ali u pitanju je prevara, vrteška ih uvek vodi u smrt.
Drugi koji mi pada na pamet je Čelična kanža, čovek ima ćeličnu protezu umesto šake, to mu omogućava da se ušteka u struju i postane nevidljiv, sve osim te čelične šake. Naravno on je na strani dobra, ima svog protivnika koji hoće da ga uništi.
Našla sam i trag o postojanju ovog stripa, ali ga samo pominju u jednom blogu.
Oba stripa su izlazila u Stripoteci 20 - tih i bili su mi omiljenji, a Logana nisam mogla da dočekam. Logan je bio u boji, a Čelična kandža crno - beli.
Da li se neko seća, Wegga, muž :D, neko treći ?

#38 jelisaveta

jelisaveta
  • Members
  • 702 posts

Posted 27 January 2009 - 12:06

Rip Kirbi?
Marti Misterija?

#39 Vesna

Vesna
  • Sleepers
  • 18,721 posts

Posted 27 January 2009 - 12:19

Drugi koji mi pada na pamet je Čelična kanža, čovek ima ćeličnu protezu umesto šake, to mu omogućava da se ušteka u struju i postane nevidljiv, sve osim te čelične šake. Naravno on je na strani dobra, ima svog protivnika koji hoće da ga uništi.
Našla sam i trag o postojanju ovog stripa, ali ga samo pominju u jednom blogu.
Oba stripa su izlazila u Stripoteci 20 - tih i bili su mi omiljenji, a Logana nisam mogla da dočekam. Logan je bio u boji, a Čelična kandža crno - beli.
Da li se neko seća, Wegga, muž :ph34r:, neko treći ?


ja se sećam "čelične kandže".

lik je imao i neki napitak, ili šta već, za nevidljivost tako da se u mnogo "akcija" videla samo šaka...

#40 wegga

wegga
  • Members
  • 1,845 posts

Posted 27 January 2009 - 13:11

Ako smem da nastavim :) .
Da li se neko seća stripa Logan 5, daleka budućnost, ljudi žive pod kupolom i to samo 30 godina. Na dlanu imaju ugrađenu lampicu koji ih opominje kada treba da se presele u večna lovišta.
Neki to hoće da izbegnu, ali zato je tu policija koja ih hvata i uništava.
Logan 5 je policjac, ali frka počinje kad shvati da mu se lampica pali 4 godine ( ranije, mislim da je tako, jer sam ovaj strip apsolvirala :D ).
Sad on prelazi na drugu stranu, jer ne može da dokaže grešku, pa njega ganjaju.
Tu su, naravno, mnogi klišei, najbolji prijatelj iz pandurskih dana zadužen je za njegovo ganjanje ( na znam na koju stranu on pređe na kraju ?), Logan
nađe devojku, kojoj se baš i ne umire i zajedno izađu iz kupole, sećam se da je prvo što vide neki američki simbol, npr. Kip slobode, zarastao u šumu ili nešto slično.
Po ovom stripu snimljen je film.
Ukucam ja logan u pretraživac, izbaci mi Dacia Logan :ph34r: , ali našla sam i strip.
Zaboravila sam da kažem da svi koji navrše 30 godina idu na "vrtešku života", koja je neka vrsta lutrije, navodn neko od njih preživi, ali u pitanju je prevara, vrteška ih uvek vodi u smrt.
Drugi koji mi pada na pamet je Čelična kanža, čovek ima ćeličnu protezu umesto šake, to mu omogućava da se ušteka u struju i postane nevidljiv, sve osim te čelične šake. Naravno on je na strani dobra, ima svog protivnika koji hoće da ga uništi.
Našla sam i trag o postojanju ovog stripa, ali ga samo pominju u jednom blogu.
Oba stripa su izlazila u Stripoteci 20 - tih i bili su mi omiljenji, a Logana nisam mogla da dočekam. Logan je bio u boji, a Čelična kandža crno - beli.
Da li se neko seća, Wegga, muž :D, neko treći ?

Kaze moj muz - verovatno je Uma mladja, ja sam vec bio mator kad je to izlazilo u stripoteci :D
Ali seca se i Celicne kandze i Logana ali misli da se to zvalo Loganov beg.

#41 Cro-boy

Cro-boy
  • Members
  • 4,466 posts

Posted 27 January 2009 - 13:26

Kaze moj muz - verovatno je Uma mladja, ja sam vec bio mator kad je to izlazilo u stripoteci :ph34r:
Ali seca se i Celicne kandze i Logana ali misli da se to zvalo Loganov beg.


ako se dobro sjecam, film je preveden kao "Loganovo bekstvo"

#42 Cyrano de Bergerac

Cyrano de Bergerac
  • Members
  • 103 posts

Posted 27 January 2009 - 16:11

Da li se neko seća stripa Logan 5, daleka budućnost, ljudi žive pod kupolom i to samo 30 godina. Na dlanu imaju ugrađenu lampicu koji ih opominje kada treba da se presele u večna lovišta.
...
Po ovom stripu snimljen je film.


ako se dobro sjecam, film je preveden kao "Loganovo bekstvo"

Logan's run. Michael York i Jenny Agutter.
Mislim da je prvo bila knjiga, zatim film, pa tek na kraju strip.

ja se sećam "čelične kandže".

lik je imao i neki napitak, ili šta već, za nevidljivost tako da se u mnogo "akcija" videla samo šaka...

Ja se sjećam da je gurao prste te kandže u utičnicu da bi postao nevidljiv. Ne garantujem.

#43 Vesna

Vesna
  • Sleepers
  • 18,721 posts

Posted 27 January 2009 - 19:15

Ja se sjećam da je gurao prste te kandže u utičnicu da bi postao nevidljiv.



joj da, u pravu si! :ph34r:

#44 Trofej

Trofej
  • Members
  • 4,307 posts

Posted 27 January 2009 - 20:01

"Nevidljivi" se zvao Luis Krandel, ili slicno. Strip, "Čelična pandža" koliko pamtim...
A pamtim ko slon.

#45 1jeAhonen

1jeAhonen
  • Banned
  • 2,042 posts

Posted 27 January 2009 - 20:02

Loganov beg klasik naucne fantastike za one koji zele da osveze secanje cesto se moze videti u reprizi na TCM naravno bez titla...zanimljivi kadrovi Kapitol hila u puzavicama i rastinju onako kako je zamisljeno da izgleda ostatak sveta nakon nuklearne katastrofe...scene prirode podsecaju na otkrovenja iz filma 1984 a begunci tamo otkrivaju starca ......Loganov beg i vrteska sa eutanazijom stanovnistva da ne dozivi starost jer je to bilo "pretece stanje" za idealan zivot u izolovanom strogo kontrolisanom drustvu i populaciji...

Inace za ljubitelje stripa klasicno remek delo naucne fantastike predstavljalo je izdanje Bruno Brazila u Gigantu...kada on otkriva svemirski brod u dzungli a kada udje u njega dimenzije prostor vremena potpuno menjaju stvarnost....da li se neko seca te epizode...