Jump to content

Photo
- - - - -

Eksperimenti u bolnicama u srbiji

This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
33 replies to this topic

#16 Mioba

Mioba
  • Sleepers
  • 4,859 posts

Posted 14 December 2007 - 09:49

uzas!

strasno!

sram vas bilo, ometate istraživačko novinarstvo :rolleyes:

#17 novinarka011

novinarka011
  • Members
  • 10 posts

Posted 14 December 2007 - 09:51

Hahahaha, taman posla. Ohrabruju ga samo ti to ne vidis :rolleyes:

#18 Sheridan

Sheridan
  • Members
  • 3,357 posts

Posted 14 December 2007 - 10:06

ne znam sad dal' si ozbiljna, ali da je topik malko tendenciozno postavljen slozices se pretpostavljam?

#19 Mioba

Mioba
  • Sleepers
  • 4,859 posts

Posted 14 December 2007 - 10:16

ne znam sad dal' si ozbiljna, ali da je topik malko tendenciozno postavljen slozices se pretpostavljam?

:rolleyes:
priznaj da ti je centar za ironiju malo pospan

#20 Sheridan

Sheridan
  • Members
  • 3,357 posts

Posted 14 December 2007 - 10:17

priznaj da ti je centar za ironiju malo pospan

joj, mamuran more like:)
sto je usledilo opasnim trovanjem DHMOom jutros:)

#21 novinarka011

novinarka011
  • Members
  • 10 posts

Posted 14 December 2007 - 10:24

Ovo je moj prvi forum, pa nemojte biti ostri dok se ne uhodam. Jednostvano pokusavam da iscrpim sve opcije kako bih zavrsila pricu, tendeciozno ili ne...

#22 Sheridan

Sheridan
  • Members
  • 3,357 posts

Posted 14 December 2007 - 10:26

:huh:

Ovo je moj prvi forum, pa nemojte biti ostri dok se ne uhodam. Jednostvano pokusavam da iscrpim sve opcije kako bih zavrsila pricu, tendeciozno ili ne...

pu jeeee....
gde bas iz prve na nas da naletis? eh, kad te tako nece...

#23 novinarka011

novinarka011
  • Members
  • 10 posts

Posted 14 December 2007 - 10:37

Ahahahah Ne moze biti toliko lose kao sto izgleda. Zar ne... :rolleyes:

#24 Homo unius ideae

Homo unius ideae
  • Members
  • 1,248 posts

Posted 14 December 2007 - 11:40

Ahahahah Ne moze biti toliko lose kao sto izgleda. Zar ne... :rolleyes:

Sama si usla u kafanu, zar ne? Bice kako gosca izvoljeva. Sada ce predjelo, opusti se uz kafu i novine... Muzika, moze?

#25 novinarka011

novinarka011
  • Members
  • 10 posts

Posted 14 December 2007 - 12:09

I krilca na zaru. Dobro, dobro, ne znate nikoga, shvatila sam...

A.

#26 avramova

avramova
  • Members
  • 8,594 posts

Posted 14 December 2007 - 14:07

I krilca na zaru. Dobro, dobro, ne znate nikoga, shvatila sam...

A.

Ja tek dibiduz ne znam nikoga iz Srbije ko je nekakav "pokusni kunic" u ovakvim istrazivanjima.

Ali sestro draga, i ta Galenika ( valjda je se o njoj ili Hemofarmu radi) je ozbiljna farmaceutska
kuca pa radi tako kao i ovi "nashi" giganti tipa Pfizer, Bayer itd.

Ljudi se dobrovoljno javljaju (dobiju neku lovu) za takva ispitivanja i nema tu nikavih tajni.

Mozda ce se Sheridan setiti da je u UK prosle godine ( a mozda cak i i ove) bila neka
velika frka oko nekog leka jer je valjda neko i umro. Ali , ponavljam , to je sve
zvanicno. Kako bi inace ministarstvo za zdravlje i odobrilo neki lek?

Izuzev ako se ne radi o ilegalnom vadjenju organa :rolleyes:

#27 Mr.Smith

Mr.Smith
  • Members
  • 3,104 posts

Posted 14 December 2007 - 17:06

nikako, zelja mi je samo da napravim spin :huh:

Hahahaha, taman posla. Ohrabruju ga samo ti to ne vidis ;)

pravilan pristup, a evo zasto ...

znam ja, ali ne mogu da kazem... stotine pacijenata podvrgnuto toksicnoj supstanci ... niko ne objavljuje rezultate, cuvaju je kao najvecu drzavnu tajnu, boje se da neko ne sazna...i znam da je u to ukjluceno mnogo ljudi, na razlicitim polozajima, neki i iz vladinih struktura ... mislim da je ovo vrlo ozbiljna situacija, a cini mi se da ce na kraju neki koji imaju akcije ove farmaceutske kuce imati pozamasnu finansijsku korist...za to vreme se pacijenti vode kao brojevi - to sto ih je snaslo je uzas!

znam ja, ali ne mogu da kazem (posto sam obavezan ugovorom, kako se to radi u civilizovanom svetu)... stotine pacijenata podvrgnuto toksicnoj supstanci (koja ubija maligne celije) ... niko ne objavljuje rezultate, cuvaju je kao najvecu drzavnu tajnu, boje se da neko ne sazna (konkurencija medju farmaceutskim kucama je velika, i svaki pozitivni rezutat se itekako cuva)...i znam da je u to ukjluceno mnogo ljudi, na razlicitim polozajima, neki i iz vladinih struktura (jer u takvim projektima ucestvuje na stotine ljudi, a nadgledaju ih vladine agencije kojima farmaceutske kuce polazu racune)... mislim da je ovo vrlo ozbiljna situacija, a cini mi se da ce na kraju neki koji imaju akcije ove farmaceutske kuce imati pozamasnu finansijsku korist (jer niko to ne radi za lepe oci, vec za profit, sto je sasvim normalno, zar ne?)...za to vreme se pacijenti vode kao brojevi (posto je u pitanju double-blind studija) - to sto ih je snaslo je uzas (jer jadni boluju od malignih oboljenja, ali, eksperimentalni lek obecava, i mozda nije sve tako crno)!

dakle, svemu moze da se da spin ako neko ima losu nameru, dajte mi temu, ja cu je spinovati tako da vam krenu suze ... :)

edit...typo + PS: ozbiljan savet - nadjite nekoga ko se u ovo sve dobro razume, i ko moze da vam pomogne da prepoznate bitne elemente i potencijalna odstupanja od prihvatljivog

Edited by Mr.Smith, 14 December 2007 - 17:09.

#28 avramova

avramova
  • Members
  • 8,594 posts

Posted 14 December 2007 - 17:15

za to vreme se pacijenti vode kao brojevi (posto je u pitanju double-blind studija) - to sto ih je snaslo je uzas (jer jadni boluju od malignih oboljenja, ali, eksperimentalni lek obecava, i mozda nije sve tako crno)!

Jedino je u ovoj celoj prici vazan odgovor na pitanje da li pacijenti (probanti,pokusni kunici)
znaju sta se sa njima radi. Da li su dali svoju saglasnost?

Ako im to rade "izveceri u tajnosti",onda je to kriminal, a ako su potpisali da zele
takvu terapiju, onda je to za mene u redu. Ljudi .bolesni od karcinoma, podvrgavaju
se i crnoj madjiji. Zasto ne bi imali poverenja i nadu u neki lek koji valjda nesto obecava?

Edited by Teja, 14 December 2007 - 17:16.

#29 Mr.Smith

Mr.Smith
  • Members
  • 3,104 posts

Posted 14 December 2007 - 17:34

Jedino je u ovoj celoj prici vazan odgovor na pitanje da li pacijenti (probanti,pokusni kunici)
znaju sta se sa njima radi. Da li su dali svoju saglasnost?

Ako im to rade "izveceri u tajnosti",onda je to kriminal, a ako su potpisali da zele
takvu terapiju, onda je to za mene u redu. Ljudi .bolesni od karcinoma, podvrgavaju
se i crnoj madjiji. Zasto ne bi imali poverenja i nadu u neki lek koji valjda nesto obecava?

ovo tvoje je konkretno pitanje za imaginarni primer...mislim da je ovo vec sve raspravljano na drugim topicima o lekovima i istrazivanjima kod nas. Naravno da je svako odstupanje od protokola (koji se pravi prema opsteprihvacenim pravilima u struci) za osudu, i da tako nesto treba sankcionisati. Ovde je pitanje drugacije - dolazi neko ko kaze 'ja cu da dokazem da vi (oni) varate, kradete, lazete, ubijate...(nastavi niz)'. Sa pravim spinom mozes da dokazes sta hoces (zato primer), ali to nije istrazivacko novinarstvo. U istrazivackom novinarstvu nema predrasude, a postoji i opcija da nista interesantno ne pronadjes. U 'tabloidnom' novinarstvu je pitanje samo koja ce biti mera 'prilagodjavanja' cinjenica tvojoj prici, jer se ne postavlja pitanje da price uopste nema (sto opet ne znaci da price nema, ali to ne znamo...posto je sve spinovano, gubis referentnu tacku)

#30 FranziskaKafka

FranziskaKafka
  • Banned
  • 1,099 posts

Posted 14 December 2007 - 21:00

znam ja, ali ne mogu da kazem... niko ne objavljuje rezultate, cuvaju je kao najvecu drzavnu tajnu, boje se da neko ne sazna...i znam da je u to ukjluceno mnogo ljudi, na razlicitim polozajima, neki i iz vladinih struktura ...

Znam i ja svasta, ali postoje principi u svakom poslu... A sta bi ti, da objave na vestima TVB91 ili u dnevnim novinama? :) Ne boje se, nego zna onaj ko treba da zna. Pa tako i ja procitah mnostvo rezultata. Ne cuvaju to kao najvecu drzavnu tajnu, cim neko ko nije lekar (ja) moze da dodje do njih, niti me je neko terao da potpisem da necu odavati "tajnu" (ali se poverljivost podataka u mom poslu podrazumeva). A nisam i iz tzv. vladinih struktura. :rolleyes:

Da je drugacije, sipak bih ja mogla da izadjem iz kuce bez nekog man in black, a jos manje da pisem na forumu da sam upoznata sa rezultatima. :huh: