Jump to content


Photo
- - - - -

Staviti EU pred izbor: ili Srbija, ili Kosovo?


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
259 replies to this topic

Poll: Da li ovakva postavka stvari ima smisla? (104 member(s) have cast votes)

Da li treba pred EU treba staviti izbor: ili Srbija ili Kosovo?

  1. Da (31 votes [35.23%])

    Percentage of vote: 35.23%

  2. Ne (57 votes [64.77%])

    Percentage of vote: 64.77%

Vote Guests cannot vote

#1 Hadrian

Hadrian
  • Members
  • 1,011 posts

Posted 13 December 2007 - 04:45

Исечак из вести:

---
Kojen: Bez Kosova nema ni EU

Nekadašnji koordinator državnog pregovaračkog tima Leon Kojen ocenjuje da se evropske zemlje, pa i SAD, mogu navesti na preispitivanje svojih namera da podrže nezavisnost Kosova samo ozbiljnim političkim potezima.

Takav potez bio bi parlamentarna rezolucija, kojom bi se Evropskoj uniji reklo da se s njom ne može potpisati Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju sve dok ona ne odustane od podrške nezavisnom Kosovu.

"Ovakav potez pokazao bi evropskim političarima da moraju da biraju između Srbije i Kosova, što oni danas ne misle, rekao je Kojen za "Večernje novosti".

On smatra da bi vlada i parlament trebalo da jasno odbace sadašnju ponudu iz Brisela i kažu da bi Srbija mogla da potpiše sporazum jedino ako joj Evropska Unija garantuje teritorijalni integritet.

---

Да ли овакав корак Београда има смисла, и зашто?

#2 Recycle Bin

Recycle Bin
  • Members
  • 6,759 posts

Posted 13 December 2007 - 06:19

Да ли овакав корак Београда има смисла, и зашто?





Ima smisla. Ako Srbija zeli da jos uvek bude na kolenima.... u magarecoj klupi Evrope.

#3 triki

triki
  • Members
  • 56 posts

Posted 13 December 2007 - 06:56

Ovo je kradja Radikalskih resenja, Radikali su ovo istakli jos pred proslim izborima i bili osudjeni zbog toga.

#4 samonapred

samonapred
  • Members
  • 206 posts

Posted 13 December 2007 - 07:35

Velika glupost, političar koji bi to uradio bio bi toliko neodgovoran i autističan da bi mu i SM zavideo na tome. Evropske integracije nemaju alternativu ako želimo iole normalno da živimo i ne smemo dozvoliti da nas bilo ko skrene s tog puta, makar to bile i samo malo oštrije reči u ovom delikatnom političkom momentu, ne smemo se igrati sa budućnošću nas i budućih generacija. Nikako. :rolleyes:

#5 namcor

namcor
  • Members
  • 4,045 posts

Posted 13 December 2007 - 09:39

Ja predlažem da svi koji misle da odlaskom Kosova ujedno dolazi i kraj sveta izvrše harikiri, ali neka to ne traže od ostalih.
Da zanemarimo sve argumente za "pravednost" ili "nepravednost", Kosovo je faktički nezavisno tj. izgubljeno za Srbiju. Jeste Kosovo 15% nečega, ali postoji i onih 85% o kojima treba voditi računa.

#6 Sheridan

Sheridan
  • Members
  • 3,357 posts

Posted 13 December 2007 - 09:43

ovo kao da pise neki skojevac, toliko je toideoloski slepo

Velika glupost, političar koji bi to uradio bio bi toliko neodgovoran i autističan da bi mu i Staljin zavideo na tome. Socijalizam nema alternativu ako želimo iole normalno da živimo i ne smemo dozvoliti da nas bilo ko skrene s tog puta, makar to bile i samo malo oštrije reči u ovom delikatnom političkom momentu, ne smemo se igrati sa budućnošću nas i budućih generacija. Nikako.


Koja je tvoja poenta ovde? Imas li je uopste? Ili samo nesto imas protiv "samonapred"?

#7 Mioba

Mioba
  • Sleepers
  • 4,859 posts

Posted 13 December 2007 - 09:45

Исечак из вести:

---
Kojen: Bez Kosova nema ni EU

Nekadašnji koordinator državnog pregovaračkog tima Leon Kojen ocenjuje da se evropske zemlje, pa i SAD, mogu navesti na preispitivanje svojih namera da podrže nezavisnost Kosova samo ozbiljnim političkim potezima.

ako su inat i ultimatumi ozbiljan politički potez, onda sve ima smisla

#8 samonapred

samonapred
  • Members
  • 206 posts

Posted 13 December 2007 - 09:56

ovo kao da pise neki skojevac, toliko je toideoloski slepo





Velika glupost, političar koji bi to uradio bio bi toliko neodgovoran i autističan da bi mu i Staljin zavideo na tome. Socijalizam nema alternativu ako želimo iole normalno da živimo i ne smemo dozvoliti da nas bilo ko skrene s tog puta, makar to bile i samo malo oštrije reči u ovom delikatnom političkom momentu, ne smemo se igrati sa budućnošću nas i budućih generacija. Nikako.


Ok, možda sam formulisao svoj post pomalo ćoškasto, naravno da evropske integracije imaju alternativu, iz iskustva znamo da su to mračne devedesete... Dosta mi je više da budem žrtva raznih državnih interesa, neću, ne zanima me. Dosta je više tog Kosova. Hoću da živim i hoću da živim dobro kao i svi normalni ljudi u Evropi, a ne da mi nad glavom uvek vise neke velike teme, izgubljeni ratovi, ratni zločini.

#9 gagast

gagast
  • Members
  • 3,503 posts

Posted 13 December 2007 - 10:00

Moglo bi to i malo oštrije. Recimo da im damo do znanja da će da dobiju sankcije nakon čega će cela evropska unija da se uruši u siromaštvu i bedi. Bolje tako nego da nam u slučaju nekooperativnosti oni uvedu sankcije a da ovi mudraci ovde kukaju kako su to nezaslužene ničim izazvane i nepravedne sankcije. Znači da mi njima uvedemo zaslužene i pravedne sankcije, pa da vide...
Mislim da je sedmodnevna nacionalna žalost u svim zemljama članicama EU, koja bi bila proglašena u slučaju da Srbija samo odbije integracije, premala cena za otimanje teritorije. Treba da osete sav teret sankcija i izolacije.

Edited by gagast, 13 December 2007 - 10:05.


#10 Artur Dent

Artur Dent
  • Members
  • 8,603 posts

Posted 13 December 2007 - 10:10

"Noz izva-di! Patku na panj sta-vi! Patku se-ci!"

#11 Scubius

Scubius
  • Banned
  • 1,555 posts

Posted 13 December 2007 - 10:13

Mislim da je Srbija potrebnija uniji nego obrnuto.

#12 Artur Dent

Artur Dent
  • Members
  • 8,603 posts

Posted 13 December 2007 - 10:14

A da malo elaboriras taj stav?

#13 namcor

namcor
  • Members
  • 4,045 posts

Posted 13 December 2007 - 10:18

Mislim da je Srbija potrebnija uniji nego obrnuto.

E, tu sam te čekao.
Ja sam od onih kojima uopšte nije bitno da li će Srbija ući u EU ili ne. Meni je bitno da Srbija postane moderna demokratska država. Ali, put u EU je najlakši način da se to postigne, a nisu loši ni ti rokovi i zahtevi EU koje treba poštovati, jer je pitanje da ove naše pustiš da rade svojim tempom, da li bi uradili i pola od ovoga što je do sada (a i to je malo)...

#14 Sheridan

Sheridan
  • Members
  • 3,357 posts

Posted 13 December 2007 - 10:22

Mislim da je Srbija potrebnija uniji nego obrnuto.


Stvarno bi bilo dobro da probas da nam objasnis zasto. I u jednom i u drugom pravcu. Da ne ispadne samo kao nacionalisticka parola.

#15 Scubius

Scubius
  • Banned
  • 1,555 posts

Posted 13 December 2007 - 10:27

Pa, unija zeli da zaokuruzi svoju teritoriju, ne treba im rupa na mestu Srbije gde bi mogao da se nasloni ruski interes. Naravno stanovnistvo EU je strahovito protiv prosirivanja, u tome se i sastoji briselska laz jer srbija i kada postane kandidat nece biti nikada primljena jer popularnost EU politicara kod kuce zavisi od njihove sposobnosti da smanje broj stranaca koji bez ogranicenja mogu da ulaze u doticnu zemlju. Ta sargarepa kojom unija navodno mase Srbiji je nista, Srbija nikada nece biti prinljena, ne zato sto EU politicari to ne zele vec zasto sto bi ih to kostalo popularnosti kod kuce.

Sa druge strane, Srbija nece nista dobiti ulaskom u uniju. Ta ideja o medu i mleku koji ce poteci, u najmanju ruku je neozbiljna. Veci nivo integracije je los za jednu slabu privredu kao sto je srpska. U Eu dobijaju samo krupni vlasnici kapitala.

A da malo elaboriras taj stav?