Jump to content


Photo
- - - - -

Uniformno misljenje


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
31 replies to this topic

#16 avramova

avramova
  • Members
  • 8,594 posts

Posted 10 December 2007 - 18:43

Kao prvo, nije tacno da svi forumasi iz SAD imaju isto misljenje po vecini politickih i drugih tema. Ako nisi upoznat sa dosadasnjim forumskim stazom nekih forumasa, upoznaj se sa njim pre nego sto budes pravio ovakve generalizacije.
Kao drugo, necu dozvoliti da se ovaj topik pretvori u samo jos jedno prepucavanje tipa za i kontra SAD.
Kao trece, zanimljiv deo topika je onaj generalni deo o tome kako mediji uticu na formiranje politickog stava i kakva je razlika izmedju politickih vrednosti i politickih stavova, i samo zato ovaj topik jos nije na deponiji.


Misljenja sam da kod ljudi sa nekom prosecnom inteligencijom ,mediji (narocito TV) mogu
da uticu i da radikalno menjaju moralno- politicke vrednosti predmetne osobe. U Srbiji,koja je totalno
zatvoreno drustvo, mediji diriguju i politicke stavove.

Ne mogu da zaboravim neku anketu ( cini mi se iz NIN-a) od pre 15 godina kada je besneo
rat u Bosni, u kojoj su pitali ljude koji zive na srpskoj strani Drine , da li vishe veruju
svojim ochima ili RTS-u. Vecina je odgovorila da vishe veruje u ono sto vidi na televiziji nego
svojim spostvenim ochima.

Lep pozdrav
Teja

Edited by Teja, 10 December 2007 - 18:44.


#17 Grazia

Grazia
  • Members
  • 2,714 posts

Posted 10 December 2007 - 18:53

Misljenja sam da kod ljudi sa nekom prosecnom inteligencijom ,mediji (narocito TV) mogu
da uticu i da radikalno menjaju moralno- politicke vrednosti predmetne osobe. U Srbiji,koja je totalno
zatvoreno drustvo, mediji diriguju i politicke stavove.

Ne mogu da zaboravim neku anketu ( cini mi se iz NIN-a) od pre 15 godina kada je besneo
rat u Bosni, u kojoj su pitali ljude koji zive na srpskoj strani Drine , da li vishe veruju
svojim ochima ili RTS-u. Vecina je odgovorila da vishe veruje u ono sto vidi na televiziji nego
svojim spostvenim ochima.

Lep pozdrav
Teja

Televizija je veliko zlo - uopšte. I - apsolutno. I ne deluje samo u Srbiji.

(Šta kaže onaj iz filma "TV mreža": "tube" vam diktira sve... )

#18 Kastor

Kastor
  • Banned
  • 6,241 posts

Posted 10 December 2007 - 18:55

Uniformno "mišljenje" se zapravo, na srpskom, pravilnije kaže "postupanje po naređenju/direktivi". :rolleyes:

#19 avramova

avramova
  • Members
  • 8,594 posts

Posted 10 December 2007 - 19:08

Uniformno "mišljenje" se zapravo, na srpskom, pravilnije kaže "postupanje po naređenju/direktivi". :rolleyes:


Moze "jednoumlje" eventualno? :huh:

Lep pozdrav
Teja

#20 Kastor

Kastor
  • Banned
  • 6,241 posts

Posted 10 December 2007 - 19:09

Moze "jednoumlje" eventualno? :huh:


Može kao sinonim za bezumlje. :rolleyes:

#21 avramova

avramova
  • Members
  • 8,594 posts

Posted 10 December 2007 - 19:10

Televizija je veliko zlo - uopšte. I - apsolutno. I ne deluje samo u Srbiji.

(Šta kaže onaj iz filma "TV mreža": "tube" vam diktira sve... )


Jeste veliko zlo u celom svetu , ali u Srbiji joj je dejstvo pogubno.

Garnirano josh sa Kurirom i eto ti "jednoumlja".

Lep pozdrav
Teja

#22 Hadrian

Hadrian
  • Members
  • 1,011 posts

Posted 10 December 2007 - 19:34

nastanjeni u SAD-u dele jedinstvene politicke stavove, sto me zacudjuje.


Мислим да овде грешиш. Иако из твоје поруке остаје нејасно који је то тачно "јединствени став" у питању, напоменућу да знам неколико наших који живе у САД и Канади, а који имају ставове које нећеш наћи много ни у Србији ни у дијаспори. Ради се о људима који би, да живе у Србији, гласали за ДС, Г17+ итд., дакле могли би у домаћим оквирима да их сврстамо у демократски блок; Међутим, њихов лични став (пре свега због целог овог понижења са Косовом) у вези уласка Србије у NATO и EU је заправо негативан ("Србија у ЕУ? Не у моје име..."). Овакав став би у Србији у најмању руку изгледао шизофреничан. Наравно, овде треба напоменути и то да се ради о људима који имају луксуз оваквог става, пошто им приходи, општи стандард, слобода кретања по свету итд. не зависе о тога да ли је Србија у тим организацијама или не ("слободни" су на личном нивоу од целе те приче).

#23 Gavrilo

Gavrilo
  • Banned
  • 617 posts

Posted 11 December 2007 - 10:58

Jeste veliko zlo u celom svetu , ali u Srbiji joj je dejstvo pogubno.

Garnirano josh sa Kurirom i eto ti "jednoumlja".

Lep pozdrav
Teja


Kurir je boza. Pravda i probrano dustvo koje tu pise je vrh. :rolleyes:

#24 Gandalf

Gandalf
  • Members
  • 7,553 posts

Posted 11 December 2007 - 17:07

Noam Chomsky on "Concision" in the US Media

#25 Artur Dent

Artur Dent
  • Members
  • 8,603 posts

Posted 12 December 2007 - 09:06

tacnije nijedna informacija bilo pisana novinska ili medijska ne moze u etar/na papir dok to ne odobri americki "veliki brat"

Pogledaj ponekad The Daily Show na CNN-u (kada se zavrsi ovaj strajk svcenarista), pa se onda javi sa ovakvim nebulozama. Ono sto ti ne kapiras je da ti u stvari pitas zasto u ozbiljnim medija nema neozbiljnih budalastina, a odgovor je sadrzan u pitanju.

#26 Gandalf

Gandalf
  • Members
  • 7,553 posts

Posted 12 December 2007 - 13:52

Pogledaj ponekad The Daily Show na CNN-u (kada se zavrsi ovaj strajk svcenarista), pa se onda javi sa ovakvim nebulozama.

to sto si citirao, sto je napisao kauboj, je obicna budalastina. covek zaista pojma nema.

s druge strane, upravo je Dzon Stjuart primer da su US mediji u prilicno losem stanju. on je to i sam rekao -> ako se kao primer pravog novinarstva navodi jedan komicar (ili dva, ja bih dodao i Kolberta), onda sa medijima nesto nije u redu.

Jon Stewart on Crossfire

Edited by Gandalf, 12 December 2007 - 13:55.


#27 Artur Dent

Artur Dent
  • Members
  • 8,603 posts

Posted 12 December 2007 - 14:31

to sto si citirao, sto je napisao kauboj, je obicna budalastina. covek zaista pojma nema.

s druge strane, upravo je Dzon Stjuart primer da su US mediji u prilicno losem stanju. on je to i sam rekao -> ako se kao primer pravog novinarstva navodi jedan komicar (ili dva, ja bih dodao i Kolberta), onda sa medijima nesto nije u redu.

Jon Stewart on Crossfire

Daily Show nikako nije ozbiljan argument, ali za budalastine kakve sipa Space Cowboy je vise nego dovoljan.

#28 Gandalf

Gandalf
  • Members
  • 7,553 posts

Posted 12 December 2007 - 16:12

Daily Show nikako nije ozbiljan argument...

tu ne mogu nikako da se slozim.

Daily Show je itekako ozbiljan argument za pohvale US medijima, ali i za kritiku. argumenti u oba smera:

s jedne strane, Dzon Stjuart demonstrira postojanje slobode govora.

s druge, Stjuartov uspeh i popularnost su indikator banalizacije mejnstrim medija. sta reci o situaciji u kojoj jedan komicar postaje izvor (pravih i pouzdanih) informacija, dok mejnstrim mediji i vesti prestaju da budu izvor informacija. stavise, banalizacija je dovela do toga vesti vise i ne postoje kao informativni medij, vec vesti postaju iskljucivo zabava - tzv. infotainment?

npr. ja sam tokom studija jako retko gledao bilo koje vesti. Daily Show mi je bio jedan od osnovnih izvora informacija (+ internet + povremeno NPR). nisam jedini:

Posted Image

#29 Recycle Bin

Recycle Bin
  • Members
  • 6,759 posts

Posted 13 December 2007 - 06:17

npr. ja sam tokom studija jako retko gledao bilo koje vesti. Daily Show mi je bio jedan od osnovnih izvora informacija (+ internet + povremeno NPR). nisam jedini:



Daily Show i nije tip emisije u kojoj mozes da se "informises".
A ako si tu emisiju (inace odlicnu!) gledao sa ciljem da se informises, onda samo mogu da konstatujem da nemas bas puno informacija... (sto se i vidi :rolleyes: )

#30 Gandalf

Gandalf
  • Members
  • 7,553 posts

Posted 13 December 2007 - 10:02

tvoj problem je sto emisiju ne gledas da bi se informisao. vidi se.


pogledaj gore datu tabelu. Stjuartova publika je u proseku najobrazovanija i najbolje upucena.

informacije koje se dobijaju od Dzona Stjuarta su one koje nesto znace, i one koje su najbitnije. ako se pogleda gornja tabela, jedina kategorija u kojoj su Daily Show fanovi slabiji od ostalih, je broj poginulih vojnika u Iraku - a to i nije toliko bitno znati da bi se razumelo sta se u Iraku (ili na Bliskom Istoku, ili u SAD...) desava.

According to The Pew Research Center for the People and Press, 21 percent of viewers aged 18-29 learnt most of their 2004 presidential campaign news primarily from The Daily Show and Saturday Night Live. The Daily Show was the top rated news show for 18-34 year olds and only Fox News Channel had more viewers aged 18-49.

Edited by Gandalf, 13 December 2007 - 10:07.