Notice: Undefined index: HTTP_REFERER in /srv/b92/sajtovi/forum/forum/index.php(1) : runtime-created function(1) : eval()'d code(1) : eval()'d code(1) : eval()'d code(1) : eval()'d code(53) : eval()'d code on line 3 Kako početi pisanje knjige - Page 2 - Literatura - Forum B92

Jump to content

Photo
- - - - -

Kako početi pisanje knjige

This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
93 replies to this topic

#16 steins

steins
  • Members
  • 7,357 posts

Posted 10 December 2007 - 19:28

heh, hvala vam svima na savetima i na podrsci, bez zezanja moram da kazem da su mi neki postovi zaista pomogli.
nisam nasao nista pri googlanju, jedino slicna misljenja ljudi sa pdfova sa slicnom tematikom.
@Nesh

ovo tvoje lirika/postmoderna mi bas nije najjasnije...ako bi mogao da preciziras na sta mislis

pa ne mogu jer ni sam nisam kompletno siuguran kojim bi putem krenuo, negde se klackam izmedju ta dva. :huh:

@ cyberworld tebi special thanks na pomoci...:rolleyes:

Edited by steinsfild, 10 December 2007 - 19:30.

#17 cyberwor/L/d

cyberwor/L/d
  • Members
  • 12,762 posts

Posted 10 December 2007 - 19:34

pa ne znam, definitivno mi je opredeljenje beletristika i to neka lirika/postmoderna...ne znam,.....oni koji su videli parcice kazu da imam potencijal ali nikako ne umem da napravim celinu pa mi se cini da samo lutam i lutam okolo .....i onda se smorim pa pobrisem pola od onoga sto sam napisao :rolleyes:

Remember, ja govorim iz licnog iskustva i dozivljaja "procesa" ... to je jedna od nus-pojava vrteti se u krug i lutati okolo ... Moj prijatelj koji je inace novinar ali pise i knjige za decu je isao i nedeljama "vario" jedan jedini red koji je napisao a instiktivno osecao da treba da adaptira u nesto drugo ... Sta god da uradimo i kako god da prekrojimo tekst uvek ostaje nesto autenticno, neki trag nas samih ... tako i treba da bude ...

Najvaznija stvar - imas nesto da kazes? Sledeca stavka je KAKO (e, to je slatka muka). Nemas pojma KAKO dok ne pocnes da pises pa menjas i prepravljas ... sreca te danas postoje kompjuteri te je lako imati nekoliko aktuelnih verzija. Pises sve dok ne osetis da si se pronasao.

Ja imam jednu novelu koja je pretrpela mirijadu promena a sve na izazov jednog poznanika pisca koji mi je dao u zadatak da izostavim trecinu teksta i nastavim da eksperimentisem sa izostavljanjem razlicitih trecina. Samim izostavljanjem sam bila prinudjena da "pojacam" druge delove novele. Na kraju sam imala nekoliko stilski razlicitih varijacija na istu temu. Kao sto ti rece i ja sam bila smorena. Na intervenciju drugih je stvar objavljena u jednoj od verzija no ja i dan danas cuvam ljubomorno izvornu verziju koju kad god prilika iskrsne uvaljujem na citanje. Verbalna sujeta? Killing my darlings je ono sto mi emotivni najteze pada. Iako razum govori u prilog stilisickoj cistoci.

Oni koje ja poznajem a bave se pisanjem su se pisanjem bavili godinama onako za kucnu upotrebu. Jednostavno pises. Nista bez treninga. Vremenom se puno toga kaze samo. Upoznas sam sebe. Pronadjes svoj recept. Ritual.

Udri brigu na (verbalno) veselje ... kad proizvedes kriticnu masu onda se bavis stilistikom i formom ... imas text?

#18 cyberwor/L/d

cyberwor/L/d
  • Members
  • 12,762 posts

Posted 10 December 2007 - 19:38

pa ne mogu jer ni sam nisam kompletno siuguran kojim bi putem krenuo, negde se klackam izmedju ta dva. :rolleyes:

Drz´ se "fabule radnje", onog sto zelis da saopstis - to je jedini put ... ne gubi nit ... ne verujem ja u te projekte tipa "e sad cu da pisem modernistiscki" ... pisanje je pronalazenje sebe samog ... dakleM, prati sam sebe, ne znas sta ti jutro nosi ...

edit: pisanje je (licno) iskustvo, nema tu sta da se googla ...

Edited by cyberwor/L/d, 10 December 2007 - 19:45.

#19 FranziskaKafka

FranziskaKafka
  • Banned
  • 1,099 posts

Posted 10 December 2007 - 21:10

I izguglati za pocetak npr. how to become a writer. :rolleyes:

#20 avramova

avramova
  • Members
  • 8,594 posts

Posted 10 December 2007 - 21:39

A ovom pisati, pisati, pisati, sto rece cyberwor/L/d, ja bih dodao i čitati, čitati, čitati...

Ja bih jos dodala i prepisivati,prepisivati,prepisivati :rolleyes:

Ovo je mala shala , ali si ti u pravu sa citanjem. Onda i sopstvene
misli dobiju neku formu.

#21 steins

steins
  • Members
  • 7,357 posts

Posted 11 December 2007 - 00:37

@cyber ma imam gomilu tekstova, poluseseja, crtica i inih stvari od kojih sam resio da konacno napravim makar jednu zbirku pripovedaka koju obecavam sebi skoro 10 godina unazad....ja sam ti jedan od skribomana :rolleyes:

#22 MAGRIPA65

MAGRIPA65
  • Members
  • 20,706 posts

Posted 11 December 2007 - 03:57

Ja bih jos dodala i prepisivati,prepisivati,prepisivati :rolleyes:

Ovo je mala shala , ali si ti u pravu sa citanjem. Onda i sopstvene
misli dobiju neku formu.

Sve zavisi od osobe.Eto za Marquis de Sada zatvor je bio inspiracija.

#23 steins

steins
  • Members
  • 7,357 posts

Posted 11 December 2007 - 10:47

Eh Magripa, nisam znao da si zainteresovan i za pisanje knjiga. :rolleyes:

#24 Mioba

Mioba
  • Sleepers
  • 4,859 posts

Posted 11 December 2007 - 10:56

**** preventivni moderatorski apel****
molim poštovane diskutante da svoje antagonizme sa ostalih pdfova ne prenose ovamo
ovde samo nežno :rolleyes:

#25 steins

steins
  • Members
  • 7,357 posts

Posted 11 December 2007 - 11:48

ok je, samo se malko ja i Magi bockamo, ...srpska posla... :rolleyes:

#26 DaVinchi

DaVinchi
  • Members
  • 134 posts

Posted 11 December 2007 - 12:37

Ja sam oduvek zelela da napisem knjigu ali nisam uspela da svoju zelju sprovedem u delo.
Zapocinjala sam pisanje vise puta ali bezuspesno.
Svakodnevni zivot mi ne ostavlja dovoljno vremena.
Imam i par ideja koje mi se motaju po glavi i za koje mislim da su prilicno dobre.
Mozda ipak uspem jednog dana.

#27 cyberwor/L/d

cyberwor/L/d
  • Members
  • 12,762 posts

Posted 11 December 2007 - 14:56

@cyber ma imam gomilu tekstova, poluseseja, crtica i inih stvari od kojih sam resio da konacno napravim makar jednu zbirku pripovedaka koju obecavam sebi skoro 10 godina unazad....ja sam ti jedan od skribomana :rolleyes:

Ah, ne reci dvaput, ne staj mi na muku (stvaralacku)! Imam ja takvih restlova i crtica za dva zivota. No sve to ide u rok sluzbe … treniralo se, davalo se oduska verbalnom trenutku. Meni pisanje nikada nije bilo pretenciozna ambicija vec vise sense of extended self. Dok me nisu inficirali ovi moji profesionalni skribomani. No, zahvaljujuci njima sam ukapirala da nije dovoljan samo talenat. Puno toga je sticaj (ne)srecnih okolnosti. I sposobnost da se ziv provuces kroz citav projekat. Pisanje moze da bude zanat ili literarno umece. Zavisi sta pises. Zavisi ko si i gde si na verbalnoj skali.

Feedback je sjajna stvar no on ima svoje nalicje. Uglavnom dobijes respons za ono ”na parce” uradjeno. Istina, na parce je dovoljno da se vidi da li potencijal postoji. Pohvale te! Mislis da su ti ucinili uslugu a onda otkrijes da si se neopozivo ”navukao”. Ne pada mi na pamet suptilniji nacin da si stavis omcu oko vrata nego tudja hvala koja te snadje.. Zamka lezi u tome da kad dobijes empirijski dokaz da talenat postoji onda ostajes prepusten sam sebi, trazis u sebi ono sto DRUGI kazu da ne zvrji prazno, gubis se medju sopstvenim redovima, izlazis na kraj sa ambivalencijom glede sopstvene sposobnosti, osporavas neosporivo …Pritom se uopste ne radi o mucenju kako bi se to mozda dalo naslutiti iz mojih redova. Radi se o izazovu. Kreativnoj traumi. Imas alatku, treba je samo iskoristiti. Pisanje knjige je previse posla sa sobom samim i cesto gubljenje traga. Ne preostaje ti nista drugo nego da naucis da se gubis i pronalazis. As easy as that!

Knjiga je veliki projekat sa pocetkom i krajem. Sve ono izmedju je bolni proces unutrasnjeg sazrevanja. Svaka rec kao emotivna tatuaza. Trazis nacin da sparis rec i misao, u celinu uklopis svako parce. Tehnika nije nista drugo nego osecaj. Ima ga, nema ga, sazreva?

Nastavi da milis preko verbalnog brega i ne misli na kraj. Odradi trenutak ali ne tako da u njega uletis kao u zamku iz koje ne mozes da se iscupas. Kreni, nastavi da ides, stani, daj sebi vremena. PISI!

#28 Predrag Pesic

Predrag Pesic
  • Members
  • 643 posts

Posted 11 December 2007 - 20:01

Kod pisanja (ali i svega ostalog) ja to delim na ideju i na sam zanat.

-Ideja ti je sama srzh neke priche, tipa osmisliti prichu kakva je recimo ona u "Knjizi Novog Sunca" (The Book of New Sun) od Dzin Volfa (Gene Wolfe) ili ona u filmu "Bladerunner".

-Zanat ti je nachin na koji cesh prichu prikazati publici, dakle dijalozi, likovi, emocije itd. Treba znati napisati jednu takvu knjigu na nachin na koji ju je on napisao, tipa ne razvlachiti previshe, a opet ne trpati previshe akcije da se ne bi razvodnila. Film Matrix2 je primer previshe akcije koja je uchinila da i oni dobri akcioni momenti postanu bezvredni i dosadni. Matrix1 je uradjen savrsheno, terajuci gledaoca da izgradi sopstvenu veru u sve to, bash kao shto i Neo treba da uradi da bi pobedio Smitha.

Sistem koji ja koristim je da za svaki scenario imam 2 osnovna Word dokumenta: Concept i Final.

Concept.doc ti je cela pricha, sazheta u jedan ili dva pasusa. Nakon toga, u taj isti dokument pishi (na isti nachin) koncept svakog vazhnog dogadjaja, i to onim redom kako se redjaju u prichi. Tako dobijash chitavu liniju priche, od pochetka do kraja.

Final.doc ti je krajnja pricha (scenario, knjiga), tj. ono shto ce publika jedino i videti. Ona sadrzhi sve dogadjaje iz Concept.doca, ali napisane do detalja.

Dodatni doc-ovi koji pomazhu pri radu su Characters, History i Lines.

Characters.doc su detalji o svakom liku. Prvo izaberi glumca koji bi trebalo da igra tog lika, tipa: Rasel Krou iz "Gladiatora", Sharliz Teron iz "Astronaut's Wife", itd. To ti definishe lik, i onda mu samo valja dodati njegovu istoriju, navike, ubedjenja i sve ono shto sam pisac treba da zna dok pravi prichu.

History.doc ima istoriju sveta u koji je pricha smeshtena, kao i posledice takvog razvoja, tipa: 2000 godine nivo mora pochinje da raste zbog globalnog zagrevanja, 2200 polovi vishe ne postoje, a Zemlja je pretvorena u mochvarni svet, 3000 more je pokrilo Zemlju, a 'oni koji su prezhiveli su se navikli na novi svet'. Primer je naravno "Waterworld" sa Kevin Costnerom.

Lines.doc prikazuje piscu razvoj likova, situacija, odnosa likova prema situaciji i drugim likovima itd. Primer za Star Wars, linija razvoja odnosa Luk Skajvoker - Dart Vejder: 1) Luk drzhi Vejdera za glavnoga zlotvora; 2) Luk saznaje da mu je ovaj zapravo otac. Linija odnosa Tim Robbins i Morgan Freeman is "Shawshank Redemption" bi bila mnogo duzha i svaka stavka bi otkrila podosta o samoj prichi i toku filma, shto i jeste cilj.

Primer Concept.doca koji bih ja sebi napravio kada bi trebalo da radim "Spasavanje redova Rajana" je:

Odmah po iskrcavanju US trupa u Normandiji 1945-te, Tom Henks i njegova jedinica dobijaju zadatak (i to od predsednika lichno) da pronadju redova Shona Rajana, poslednjeg prezivelog od chetvorice brace Rajan koji su od detinjstva bili vezani ko creva. Nakon dugog puta i mnogih teshkoca stizhu do njega, da bi im on spasio zhivote. Posle upoznavanja zajedno sprechavaju neprijatelja da osvoji strateshki vazhan most. Svi osim Rajana ginu, da bi smo na kraju videli ostarelog Rajana kako, okruzhen svojom decom i unucima, odaje pochast braci po oruzhiju koji su ishli da ga spasu.

Onda bih ispod toga redjao dogadjaje, tipa koja im je prva bitka, koja druga, ko kad gine itd.

Takodje valja imati i Ideas.doc u koji treba pisati bash SVE ideje koje ti padnu napamet i to onako kako ti padaju na pamet: dijalozi, radnja, detalji, bilo shta. To su zabeleshke, znachi gutaj slova, pishi kratko, koristi fraze tipa "vezani ko creva" itd. Glavno je samo da ti bude jasno shta si hteo da kazhesh, kada se posle 2-3 nedelje vratish na ovaj doc.

Gomila legendarnih knjiga, filmova, stripova i igara su najpre bili bazirani na jednom jedinom detalju na koji se njihov tvorac primio tj. nalozhio. Strip Judge Dredd je za prvobitnu ideju imao zagonetnog monstruma tipa Frankenshtajn koji nosi kozhni mantil, vozi se na besnom motoru i deli pravdu. Onda je to prebacheno 120 godina u mrachnu buducnost, Dredd je dobio znachku i oklop umesto kozhnog mantila, ali mu je motor ostao, kao i 'kamena faca' opasnoga baje koji deli pravdu.

To je to.

#29 cyberwor/L/d

cyberwor/L/d
  • Members
  • 12,762 posts

Posted 11 December 2007 - 22:31

To je to.

Eh kad bi bilo! Onda (se) ja ne bih zaglavila u jednom dijalogu vec danima. A imam i Concept i Final + tematske zvrljke + karaktere vec bolje poznajem no sebe samu ... Sve je promisljeno i pripremljeno a meni se cini da se gubim u plodovima sopstvene marljivosti. No, zbilju na stranu (proci ce me ovaj mrak) ...

Znas sta je interesantno sa pisanjem? To sto mozes slatko da se ispricas sa bracom po oruzju i svi imaju neki svoj nacin da prakticno izvedu projekat do kraja a ti iako oplemenjen tudjim iskustvima shvatis da moras da pronadjes sopstveni nacin. Tant pis!

Meni bi se u nacin zivota mnogo bolje uklopilo da mogu da pisem kao Wirginia Woolf izmedju 8:00 i 12:00. I zarad dusevnog mira bi mi vise odgovaralo da usred pisanja ne dolazim u dilemu da li da karaktere vise prilagodim konceptu ili da koncept popusti pod snagom karaktera (koji pocinju da zive sopstvenim zivotom). A tek kada mi jedna jedina recenica ne bi predstavljala kamen spoticanja zbog svih mogucih varijacija i eventualnih buducih implikacija! Da ne govorim o verbalnom nijansiranju koje za cilj ima odredjeni (unapred smisljen) efekat. Priznajem, kada je jezik u pitanju kod mene je to izgleda previse á passionato. Tek nedavno sam se (poucena iskustvom) naucila da kad me strefi blackout u pisanju dignem ruke i bavim se domacickim poslovima. Otuda sjajne vecerinke ...

Sta sam htela da kazem? Proces pisanja nije pravolinijska rabota. Ali, moze da bude. Recimo oni ljubici koji se prodaju u samoposlugama blizu kase. Za to ti treba upravo ono sto si ti pomenuo, ideja i zanat pa da te bog vidi. Stancas tri komaTa nedeljno. Za pisanje te vrste literature mozes ladno da napises manual. No surprises! Tja, i jedan novinar ima ideju i zna zanat ali to ne znaci da je u stanju da napise knjigu.

Kad sam vec kod ideje i zanata (a gde ti se dede talenat?)... ja bih to iznijansirala malo ... ideja - razrada (talenat) - obrada (zanat).

Finally, sjajno si opisao pripremu i proces! Izgleda da ti to sve mozes ´ladne glave. Veoma pragmaticno. Kod mene je to nemoguce jer me uvek povuce jezik koji zivi sopstvenim zivotom ... Kako baratas sa impulsima (jezickim, idejnim ...)?

Edited by cyberwor/L/d, 11 December 2007 - 22:35.

#30 steins

steins
  • Members
  • 7,357 posts

Posted 11 December 2007 - 22:45

ma lol cyber u potpunosti se razumemo, meni negde cami jedna extra plava sveska za posebne prilike,...a da ti ne pricam da sam na kompu izgubio preko 100 strana teksta koji je vec bio sredjen :rolleyes: strava
meni je tesko da ostanem u samoj prici, za cas odletim negde na sasvim stotu stranu, ili sto mi je gore, ostanem ko prazna baterija....ne mogu niti jednu smislenu recenicu da sastavim...i onda batalim, pa cekam sto godina da nastavim, pa u medjuvremenu pocnem nesto drugo sve u svemu haos