Jump to content


Photo
- - - - -

Caffetin


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
22 replies to this topic

#1 FranziskaKafka

FranziskaKafka
  • Banned
  • 1,099 posts

Posted 09 December 2007 - 23:19

Kad izguglate caffetin/kafetin, zavisnost, kodein ili bilo kakvu kombinaciju te tri reci, dobijete zanimljive podatke. Zanima me sta je od toga tacno (fizicka zavisnost, promena tzv. psihickih sposobnosti...)? :rolleyes:
Covece, a zato neke zene kupuju po dve table. :huh:

Osim toga, trenutno vlada neka nestasica, :) kanda treba da se preregistruje.
A dobar je... samo polovina jednog lekica najcesce resava sve probleme.

Edited by FranziskaKafka, 09 December 2007 - 23:20.


#2 MaRkOMaN

MaRkOMaN
  • Members
  • 2,021 posts

Posted 10 December 2007 - 00:40

1 tableta sadrži: paracetamol 0,250 g
propifenazon 0,210 g
kofein 0,050 g
kodein fosfat 0,010 g

jedina sumnjiva supstanca je kodein-fosfat, opiodini analgetik, ali se ova kolicina smatra kolicinom u tragovima i ne moze da ti izazove nikakve negativne reakcije, osim eventualno da ti na poslu ili skoli odrade urin-test na opioide, pa budes lazno pozitivan na heroin, iako ga u zivotu uzeo nisi.

imas ljude koji pljuju kafetin i sugerisu druge analgetike, poput brufena, ali ako ga pijes po potrebi, nece ti biti ama bas nista. ako se kljukas njim, naravno da mozes imati problema, ali tesko da ce to biti navlacenje na 0,010 g kodeina. rizicna grupa su zene i to u trudnoci, sto ti svakako nisi.

#3 FranziskaKafka

FranziskaKafka
  • Banned
  • 1,099 posts

Posted 10 December 2007 - 00:54

rizicna grupa su zene i to u trudnoci, sto ti svakako nisi.

Otkud znas? ;)
Elem, imas indikativan nick. 0:)
Znam, znam, nisu ni kapi za nos naivne kad bi radili te razne testove. :rolleyes:
Ima i onih sto pljuju brufen, da...

Cekam jos informacija, bas me sad zanima (lekari, javite se). :D
A veza izmedju suzavanja krvnih sudova (kafetin, kapi za nos - njih koriste oni sto imaju problema sa sinusima, a kafetin protiv pratece glavobolje itd.) i leka, pa kombinacije leka i kapi i slicno? :)
Strasno. :huh:

#4 MaRkOMaN

MaRkOMaN
  • Members
  • 2,021 posts

Posted 10 December 2007 - 15:13

otkud znam da nisi pregnant? pretpostavljam.
nisam lekar, ali ti pisem kao neko ko je vrlo detaljno pricao sa specijalistom za lecenje zavisnosti, upravo o leku koji pominjes - poenta je, da kafetin, u najgorem slucaju, moze da dovede do suzenja krvnih sudova i anemije, i to iskljucivo zene. zato se ne preporucuje trudnicama i zato zene koje vec imaju problema sa malokrvnoscu ne bi trebalo da ga piju.

#5 FranziskaKafka

FranziskaKafka
  • Banned
  • 1,099 posts

Posted 10 December 2007 - 16:59

moze da dovede do suzenja krvnih sudova i anemije

A do povisenog krvnog pritiska i oboljenja krvnih sudova? :rolleyes:
Strasno. Tako opasan lek, a slobodno se prodaje...

Edited by FranziskaKafka, 10 December 2007 - 17:00.


#6 vladan

vladan
  • Members
  • 25,392 posts

Posted 10 December 2007 - 17:32

Radi se o leku u obliku tablete, a slicni preparati su pre nekoliko desetina godina prodavani pod zajednickim imenom "kombinovani prasak".
Kafetin ne izaziva zavisnost. Kodein sam po sebi, mada je derivat morfina, ima zanemarljivu mogucnost da i u mnogo visim dozama izazove zavisnost, a u niskim dozama kao u Kafetinu tu mogucnost uopste nema.
Uopste, ideja o zavisnosti od morfinskih derivata, ako postoje stvarne indikacije, potpuno je prevazidjena u savremenom konceptu tretiranja bola.
Takodje, druga toksicna dejstva potpuno su zanemarljiva, osim individualne preosetljivosti na neku od komponenti.
U slucajevima visegodisnje svakodnevne upotrebe u izrazito visokim dozama moze da dovede do ostecenja jetre, bubrega ili kostane srzi, ali je to izrazito retko.

#7 MaRkOMaN

MaRkOMaN
  • Members
  • 2,021 posts

Posted 10 December 2007 - 18:07

eto FK, imas jos jedan glas razuma kontra tezi da je kafetin

Tako opasan lek

ono sto me cudi je da se niko jos uvek nije pojavio da oplete po njemu [povod moje spike s dr-om o kafetinu je bio upravo to - njena ostrascenost u kotekstu pljuvacine po istom, sto prosto ne stoji..]

btw, koliko cesto i u kojoj meri ti uzimas kafetin?
pominjanje polovine tablete se cini kao umerenost u najavi, te ne vidim cemu tolika briga.

Kodein sam po sebi, mada je derivat morfina, ima zanemarljivu mogucnost da i u mnogo visim dozama izazove zavisnost, a u niskim dozama kao u Kafetinu tu mogucnost uopste nema.

s prvim delom ove recenice se ne bih slozio skroz, jer je u pitanju narkotik, opijat, derivat opijuma/morfijuma, kako god zelis - da, on nije direktno addictive, ali je supstanca koja utice na CNS u dovoljnoj meri da kontinuirana upotreba predje u naviku i izazove psihicku zavisnost. ipak, tema je kafetin a obzirom da je ostatak recenice na mestu, nema potrebe da se sporimo oko kodeina -- kafetin, s kodeinom u tragovima, NE MOZE da izazove ama bas nikakvu zavisnost.

Edited by MaRkOMaN, 10 December 2007 - 18:52.


#8 vladan

vladan
  • Members
  • 25,392 posts

Posted 10 December 2007 - 19:59

eto FK, imas jos jedan glas razuma kontra tezi da je kafetin


ono sto me cudi je da se niko jos uvek nije pojavio da oplete po njemu [povod moje spike s dr-om o kafetinu je bio upravo to - njena ostrascenost u kotekstu pljuvacine po istom, sto prosto ne stoji..]

btw, koliko cesto i u kojoj meri ti uzimas kafetin?
pominjanje polovine tablete se cini kao umerenost u najavi, te ne vidim cemu tolika briga.


s prvim delom ove recenice se ne bih slozio skroz, jer je u pitanju narkotik, opijat, derivat opijuma/morfijuma, kako god zelis - da, on nije direktno addictive, ali je supstanca koja utice na CNS u dovoljnoj meri da kontinuirana upotreba predje u naviku i izazove psihicku zavisnost. ipak, tema je kafetin a obzirom da je ostatak recenice na mestu, nema potrebe da se sporimo oko kodeina -- kafetin, s kodeinom u tragovima, NE MOZE da izazove ama bas nikakvu zavisnost.

Iskustva sa primenom kodeina ne ukazuju na razvijanje navike, a to je vrlo star preparat. Medjutim, kodein deprimira centar za disanje, ali i za kasalj, pa se preporucuje vrlo oprezna upotreba kod dece i starih i iznemoglih osoba, a osim toga moze da izazove opstipaciju (zatvor).
Cak morfin u rutinskoj upotrebi u lecenju akutnog bola ne dovodi do zavisnosti. Utoliko lekari koji se bave lecenjem bola u Srbiji i ustezu se da daju morfinske preparate bolesnicima koji trpe bol u terminalnoj fazi maligne bolesti cine ozbiljnu strucnu gresku. BNF (British National Formulary) pominje razvoj zavisnosti kao poslednje u nizu upozorenja kada se koriste soli morfina.

#9 FranziskaKafka

FranziskaKafka
  • Banned
  • 1,099 posts

Posted 10 December 2007 - 21:28

"Istorija" interesovanja za problematiku je duga, a najvise su me, kazem, podstakle izjave na svakojakim forumima... Pa zato. :huh: Nema veze sa mnom, iako imam ceste i uglavnom jake glavobolje.
Osim toga, javila se sad ova nestasica, a i VRLO cesto vidim zene koje u apoteci kupuju po dve table. :rolleyes:
Koliko se ja secam, on se oduvek prodavao bez kutije, samo u tzv. kontaktnoj ambalazi. Pre nekoliko godina je bio kanda neki kontingent koji je imao "kutiju" (vise kao neki presavijeni karton), a na njoj je pisalo sve o indikacijama, nezeljenim efektima i slicno. Zasto toga nema vise?
Ako se dobro secam, problemi sa grlom su bili dovoljno nezeljeno dejstvo zbog kojeg je (prema uputstvu) trebalo otici lekaru.
Pa... ovaj... je l' tacno da se lek istog sastava ne moze dobiti bez lekarskog recepta u nekim "civilizovanim" zemljama? :)

Edited by FranziskaKafka, 10 December 2007 - 21:31.


#10 vladan

vladan
  • Members
  • 25,392 posts

Posted 10 December 2007 - 23:28

Nije tacno.
Analgetici (sredstva protiv bola) koji sadrze paracetamol, kodein i/ili ibuprofen (brufen) same ili u razlicitim kombinacijama u Velikoj Britaniji kupuju se bez recepta.

#11 incognito

incognito
  • Members
  • 7,771 posts

Posted 11 December 2007 - 00:08

Ja sam srecom prosao fazu kad sam morao da se kljukam analgeticima (a i bas sam se kljuk'o - otisle dve kutije za 4 meseca, periodicno uzimanje), no kad su mi isti trebali nisu me 'radili' ni raznorazni brufeni, rapteni, diklofenaci, kafetini... I tu uskocio Nimulid (nimesulide) u pomoc pa zato i bejah ispisao onu odu doticnom.

E sad, ima oprecnih istrazivanja - jedni ga hvale, drugi zale... Ja tek nikakvih problema s istim nisam imao (za razliku od Brufena koji mi je razvaljivao stomak a pritom bio apsolutno neefikasan) i isti je gotovo skroz tupio bol...

Sto se kafetina tiche, cisto sumnjam da isti moze da izazove zavisnost... Onako cisto laicki... Znam ljude kojima je isti preferable pain killer i ne deluju mi k'o dzankiji :rolleyes:

#12 MAGRIPA65

MAGRIPA65
  • Members
  • 20,706 posts

Posted 11 December 2007 - 01:55

Brufen ili kako ga ovde zovu ibuprofen je dobar za upale mada nije efikasan za bolove.Ovo je moje licno iskustvo.

#13 Sleepers

Sleepers
  • Members
  • 8,129 posts

Posted 11 December 2007 - 02:22

Mene rijetko kad nesto boli (u najgorem slucaju jednom mjesecno) i u takvim slucajevima vec godinama koristim iskljucivo Ketonal koji sam i ranije u nekoliko navrata preporucila kod bolnih menstracija, medjutim on je odlican i za sve druge bolove sto sam isprobala na sebi. Zanimljivo je da mi najvise pomaze i kod smanjenja visoke temperature (daleko je ucinkovitiji od andola, aspirina i sl.), ukratko on mi je takoreci lijek za sve,a nemam nikakve negativne nuspojave, i vrlo brzo pocne djelovati. Pronasla sam na netu podatak da spada u grupu nesteroidnih antireumatika, pa molim ako mi netko moze dati laicko pojasnjenje za ovaj dio nesteroidni. Ne znam ima li ga u Srbiji, mozda pod drugim imenom.

Jos o Ketonalu:

Ketoprofen
Ketoprofen je po svojim svojstvima iznimno sličan ibuprofenu. Također, i strukture molekula tih lijekova su iznimno slične. Ima dobro protuupalno i analgetsko djelovanje, pogotovo kod reumatskih bolesti (reumatoidni artritis, ankilozirajući spondilitis, psorijatični artritis, reaktivni artritisi, giht, pseudogiht, osteoartroza, tendinitis, bursitis, kapsulitis ramena i dr.). Također, može se koristiti kod raznih bolnih stanja (postoperativna bol, bolna mjesečnica, bol kod koštanih metastaza, bol poslije ozljeda i dr.).
Za njega važe iste mjere opreza kao i kod ibuprofena. Kao i kod svakog dugotrajnog liječenja nesteroidnim antireumaticima, osobito kod starijih bolesnika, i kod liječenja ketoprofenom treba kontrolirati krvnu sliku te funkciju jetre i bubrega. Doziranje lijeka mora se smanjiti kod bolesnika s poremećajima funkcije bubrega. Ne smiju ga uzimati bolesnici s aktivnim čirom želuca ili dvanaesnika, teškim poremećajima rada jetre i bubrega te bolesnici koji su skloni krvarenjima. Lijek ne smiju uzimati žene u trudnoći i tijekom dojenja, kao ni djeca. Uporaba čepića kontraindicirana je kod bolesnika s proktitisom.
Registrirani u RH za 2006: Knavon (BELUPO), Ketonal (LEK)


#14 Dunadan

Dunadan
  • Members
  • 12,305 posts

Posted 11 December 2007 - 14:36

mislim da taj kombinovani prashak shto je Vladan spomenuo josh uvek ima da se kupi. to uvek svi hvale a ja nikako da se toga setim kad sam u apoteci :rolleyes:. shta taj prashak sadrzi u sebi?

elem, kad su bolovi u pitanju, preshla sa Brufena na Kafetin. deluje brze + ne dovedem sebe u near suffocate stanje kad moram da progutam chetristomiligramsku tabletu pravljenu za dimenzije grla orke.
za menstrualne probleme josh uvek Rapten K. svi ostali ili ne deluju ili im treba minimum sat vremena da prorade.

#15 dexxxter

dexxxter
  • Members
  • 1,185 posts

Posted 11 December 2007 - 14:52

mene kad cepa glava 3-4 kafetina u toku dana moram da stucem da bi bilo neke reakcije, ako je otrov ima da se raspadnem.
tesko da stvara zavisnost, ne pijem ga dok ne osetim bol, ne bi ja ni morao da pijem al ne vredi, cak i ako prespavam celu noc, bez leka ne moze da me prodje glavoboja.

Edited by dexxxter, 11 December 2007 - 14:55.