Jump to content


Photo
- - - - -

Politicki spektar u Srbiji


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
59 replies to this topic

#1 snake

snake
  • Members
  • 679 posts

Posted 09 December 2007 - 20:34

Gledajuci politicki spektar u Srbiji danas smatram da postoji veliko zgusnjavanje slicnih opcija na poziciji centra i desnog centra, da su krajnji polovi takodje zauzeti, ali da postoji veliki slobodan prostor na poziciji levog centra i umerene levice koji, ocekujem, da bi mogla da zauzme jedna moderna socijaldemokratska stranka.

#2 alexnikolic

alexnikolic
  • Members
  • 2,741 posts

Posted 09 December 2007 - 20:38

Gledajuci politicki spektar u Srbiji danas smatram da postoji veliko zgusnjavanje slicnih opcija na poziciji centra i desnog centra, da su krajnji polovi takodje zauzeti, ali da postoji veliki slobodan prostor na poziciji levog centra i umerene levice koji, ocekujem, da bi mogla da zauzme jedna moderna socijaldemokratska stranka.


Nije li DS clan socijalisticke internacionale? Jeste.. Dakle, zauzeto mesto.

Treba nam jacanje gradjansko-liberalne opcije. Bilo bi divno da danas postoje GSS, LDP i SDU odvojeno i da svi prelaze 5%. Ali nismo mi ni blizu tog stepena civilizacijskog razvoja. Jos uvek je Srbija Srbistan.

#3 Kastor

Kastor
  • Banned
  • 6,241 posts

Posted 09 December 2007 - 20:39

Gledajuci politicki spektar u Srbiji, danas smatram da postoji veliko zgusnjavanje slicnih opcija na poziciji centra i desnog centra, da su krajnji polovi takodje zauzeti, ali da postoji veliki slobodan prostor na poziciji levog centra i umerene levice koji, ocekujem, da bi mogla da zauzme jedna moderna socijaldemokratska stranka.


Boktemazo! A ko su polovi? :rolleyes: Juče nisi tako smatrao? A 'oćeš li sutra? :huh:

#4 snake

snake
  • Members
  • 679 posts

Posted 09 December 2007 - 20:40

Na osnovu kojih razlika bi GSS, LDP i SDU mogle pojedinacno da imaju 5%? Koje su to razlicite politicke opcije/ideje izmedju tih stranaka?

#5 KPSrbije

KPSrbije
  • Banned
  • 712 posts

Posted 09 December 2007 - 20:50

Gledajuci politicki spektar u Srbiji danas smatram da postoji veliko zgusnjavanje slicnih opcija na poziciji centra i desnog centra, da su krajnji polovi takodje zauzeti, ali da postoji veliki slobodan prostor na poziciji levog centra i umerene levice koji, ocekujem, da bi mogla da zauzme jedna moderna socijaldemokratska stranka.

Izvini šefe molim te što se mešam. Ko je to u Srbiji levo li jako levo?

#6 Kastor

Kastor
  • Banned
  • 6,241 posts

Posted 09 December 2007 - 20:52

Izvini šefe molim te što se mešam. Ko je to u Srbiji levo li jako levo?


To sam ga i ja pitao, al' neće da kaže. :rolleyes:

#7 alexnikolic

alexnikolic
  • Members
  • 2,741 posts

Posted 09 December 2007 - 21:53

Na osnovu kojih razlika bi GSS, LDP i SDU mogle pojedinacno da imaju 5%? Koje su to razlicite politicke opcije/ideje izmedju tih stranaka?


Nema ih toliko mnogo, ali kazem - bilo bi lepo da tri gradjanske opcije dobiju toliki broj glasova. To bi znacilo da vise nismo papani.

#8 iPhuck10

iPhuck10
  • Members
  • 18,742 posts

Posted 10 December 2007 - 22:06

Nije li DS clan socijalisticke internacionale? Jeste.. Dakle, zauzeto mesto.

Treba nam jacanje gradjansko-liberalne opcije. Bilo bi divno da danas postoje GSS, LDP i SDU odvojeno i da svi prelaze 5%. Ali nismo mi ni blizu tog stepena civilizacijskog razvoja. Jos uvek je Srbija Srbistan.

DS jeste clanica SI, ali je vrednosno tamo isto onoliko koliko shumski divljaci iz SNSD-a :rolleyes: (doduse, u DS-u ima ljudi koji nisu nacionalisti, i koji jesu socdem u pravom smislu te reci).
Mada su SPO i G17+ zajedno od DS-a levlji po odredjenim pitanjima (G17+ po antifasistickim stavovima i suocavanju s prosloscu, a SPO po suocavanju s prosloscu).
LDP i SDU su ono najblize gradjanskoj, socijalno-liberalnoj levici, i LSV zajedno sa njima.
Samo jos, pogotovo LDP, kao najveca u Koaliciji, treba da prelezi odredjene decje bolesti (ono sa Perinim tekstovima vise ne sme da se ponovi, NIKADA, jer se LDP, izmedju ostalog, zalaze i za zenska prava i bori se protiv nasilja nad zenama).

Edited by uros_s78, 10 December 2007 - 22:07.


#9 DJ_Vasa

DJ_Vasa
  • Members
  • 7,769 posts

Posted 10 December 2007 - 22:13

Mada su SPO i G17+ zajedno od DS-a levlji po odredjenim pitanjima (G17+ po antifasistickim stavovima i suocavanju s prosloscu, a SPO po suocavanju s prosloscu).

Izvini, možeš li da objasniš boldovano? SPO se teško može nazvati strankom sa elementima levice kada je suočavanje sa prošlošću u pitanju. Znaš i sam da od četnika i Draže SPO pravi arhetipski idealizovane likove, kao da su u pitanju kralj Artur i vitezovi okruglog stola.

Edited by DJ_Vasa, 10 December 2007 - 22:14.


#10 iPhuck10

iPhuck10
  • Members
  • 18,742 posts

Posted 10 December 2007 - 22:17

Izvini, možeš li da objasniš boldovano? SPO se teško može nazvati strankom sa elementima levice kada je suočavanje sa prošlošću u pitanju. Znaš i sam da od četnika i Draže SPO pravi arhetipski idealizovane likove, kao da su u pitanju kralj Artur i vitezovi okruglog stola.

Rekao sam u odnosu na DS, citaj pazljivo.

#11 vladan

vladan
  • Members
  • 25,392 posts

Posted 10 December 2007 - 22:18

Mislim da je u Srbiji i centar, a i sve levo od centra prazan prostor; nesto malo tog prostora zauzima LDP, ali je to nedovoljno. To je posledica fasizacije Srbije, kada za ideje levice ne postoji prostor na javnoj sceni.
Nazalost, DS je otisao toliko desno da je zauzeo poziciju koju bi u normalnim zemljama trebalo da ima neki pandan DSS-a, a DSS je potonuo u klerofasizam. Radikale i da ne spominjem: To je razobruceno fasisticko drustvo i banda.

#12 MAGRIPA65

MAGRIPA65
  • Members
  • 20,706 posts

Posted 10 December 2007 - 22:19

Srbija nema levicu.U tome i jeste problem.Postoji samo umerena i ekstremna desnica

#13 DJ_Vasa

DJ_Vasa
  • Members
  • 7,769 posts

Posted 10 December 2007 - 22:23

@ Uroš

Pročitao sam, pa zato i pitam. Mislim da je SPO mnogo više plivao vodama nacionalizma u odnosu na DS, naročito kada govorimo o II svetskom ratu, a pošto smo razgovarali o odnosu prema prošlosti, stavio sam ga u taj kontekst. SPO je danas minorna stranka, a koliko sam upućen, nisu izmenili svoj stav prema ovom pitanju. S druge strane, DS je sada na vlasti i uglavnom prećutkuje negativne pojave na ovom polju, čime se praktično može svrstati u pasivnog sledbenika, iako DS nije imao nekih značajnih izleta u reviziju prošlosti.

#14 Hadrian

Hadrian
  • Members
  • 1,011 posts

Posted 10 December 2007 - 22:41

Gledajuci politicki spektar u Srbiji danas smatram da postoji veliko zgusnjavanje slicnih opcija na poziciji centra i desnog centra, da su krajnji polovi takodje zauzeti, ali da postoji veliki slobodan prostor na poziciji levog centra i umerene levice koji, ocekujem, da bi mogla da zauzme jedna moderna socijaldemokratska stranka.


У Србији данас постоје (у грубим цртама) следеће опције (излистане по популарности, са освртом на тренутну скупштину):

1. СРС (националистичка, популистичка екстремна десница)
2. ДС (леви центар: социјалдемократе)
3. ДСС/НС (десни центар: национални конзервативци)
4. Г17+ (центристи)
5. СПС (социјалисти и комунисти)
6. ЛДП+ (социјал-либерали)

По мом мишљењу Србији највише фали странка конзервативног (или барем класичног) либерализма, ту је заправо највећа рупа.

#15 vladan

vladan
  • Members
  • 25,392 posts

Posted 10 December 2007 - 22:49

Ne slazem se sa 2. i 3.; bilo bi normalno da je DS negde izmedju centra i levog centra, ali je, u trci za sinekurama i verovatno i pod uticajem iz mraka kruga oko "tate" i "cika Dobrice" otisao desno od desnog centra, DSS/NS je po svojim pojavnim oblicima klasicna klerofasisticka grupacija, a radikali su onaj aljkavi, raspusteni, srBski fasizam; nemaju ni trunku sanse da ikada lice na uljudjene i efikasne naciste III rajha.