Jump to content

Photo
- - - - -

Spomenik nemačkim vojnicima

This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
210 replies to this topic

#31 vladan

vladan
  • Members
  • 25,392 posts

Posted 08 December 2007 - 14:34

Izgleda da sam ja mojim prethodnim postom napravio brljotinu; krst na mestu (ili ploca sa imenom) gde leze ostaci mrtvog coveka - OK. Spomenik okupatoru - ni slucajno!

#32 avramova

avramova
  • Members
  • 8,594 posts

Posted 08 December 2007 - 15:10

SLAVENE
Ne sećam se da je neko iz Evrope pitao Karlosa iz Španije šta je čekao 70 godina da dozvoli sahranjivanje i obeležavanje rodbini poginulih boraca Republike. Pošto si ti iz Evrope a mi ovde jadni nepismeni i nemamo "kabl" ni Internet, prosvetli me možda nisam pročitao, a osude bile masovne?
Ako se malo pomerimo iz "demokratske" Evrope, dovoljno mi je da se setim SLUČAJA Pinoče, pa da mi se povraća na tu demokratiju.

Meshash KP babe i zabe i to gnusno a i zlonamerno.

U Spaniji je kao sto znamo iz istorije ( i ti i Slaven i ja ) bio gradjanski rat. Gradjanski ratovi su mnogo zajebana stvar
a narocito onog momenta skoro pa nesnosno zajebani kada treba istorija da se pishe, a u istoriji uvek mora da bude
pravih i krivih,lepih i ruznih, pobednika i gubitnika. U Spaniji je i dan danas ( dodushe do pre nekoliko godina da budem
iskrena i poshtena) bila tabu tema to kvalifikovanje zrtava i krvnika iz gradjanskog rata.

Uostalom i WWII je na teritoriji bivshe nam domovine bio takodje vrsta gradjanskog rata. Nemci su tu
vishe bili onako "kolateralna steta". Pobili bi smo se i da Nemaca nije ni bilo.
Ako zbrajash mrtve iz WWII valjda ces se prosvetliti da je verovatno jedva 10% poginulih
zrtva nekakve nemacke okupacije.

Nego gradjanski ratovi nemaju ama bash nikakve veze sa temom i naslovom ovog topika.

Lep pozdrav
Teja

#33 Dollfuss

Dollfuss
  • Members
  • 89 posts

Posted 08 December 2007 - 15:12

Izgleda da sam ja mojim prethodnim postom napravio brljotinu; krst na mestu (ili ploca sa imenom) gde leze ostaci mrtvog coveka - OK. Spomenik okupatoru - ni slucajno!

dozvola za vadjenje njegovih ostataka iz zemlje i prenosenje u Nemacku - OK
krst na mestu (ili ploca sa imenom) gde leze ostaci mrtvog okupatora - ni slucajno

#34 avramova

avramova
  • Members
  • 8,594 posts

Posted 08 December 2007 - 15:24

[color="#8B0000"]
Da bi bio pripadnik SS divizija morao si u osnovi biti Arijevac, nije bitno dali si regrutovan ili dobrovoljac, MORAO SI BITI ARIJEVAC.

Te price kako je bilo normalnih u SS trupama macku o dzak.

Osnova SS- divizija je nastala iz one Hitlerove omladine, koja je pre rata slala svoje roditelje u zatvor ili na razgovor, sa visim osobljem, kako god, sada dal se oni kaju posle rata zato sto su shvatili sta su cinili to nije moj problem, ako si ubio na destine ili stotine ljudi kroz streljanja, ucestvovao u skuplanju i odvodjenju ljudi u logore, i slicno, onda si odgovoran.

Ako nisi imao dokaze da si Arijevac ne samo da nisi mogao da budesh clan NSDP partije, nego te jednostavno ne bi ni bilo.
Svaki Nemac je morao imati crno na belo da je Arijevac. U protivnom je bio Jevrejin.

Lep pozdrav
Teja

#35 vladan

vladan
  • Members
  • 25,392 posts

Posted 08 December 2007 - 15:41

dozvola za vadjenje njegovih ostataka iz zemlje i prenosenje u Nemacku - OK
krst na mestu (ili ploca sa imenom) gde leze ostaci mrtvog okupatora - ni slucajno

Sirom Evrope i sveta, postoje vojna groblja.

#36 Mioba

Mioba
  • Sleepers
  • 4,859 posts

Posted 08 December 2007 - 17:37

Ja rekoh da je jedva 10% stanovnishtva bivshe Jugoslavije poginulo direktno od Nemaca.

šta jedva? :rolleyes:
otprilike ih je toliko i poginulo u drugom svetskom ratu
(procena sa poslednjeg popisa iz 30ineke je oko 13 miliona stanovnika, procena ukupnih žrtava rata je oko milion)

#37 Gwydion

Gwydion
  • Members
  • 1,336 posts

Posted 08 December 2007 - 17:45

Kako da razumemo ovu tvoju recenicu? Da nije bilo nekih vojnika u SS divizijama koji nisu bili i stvarno SSovci?
Jeste,bilo je. A i ne razumem kakve sada to veze ima sa negiranjem holokausta?

Lep pozdrav
Teja

Kako razumeti? U kontekstu izrečenog na šta je išao reply. Revizionističko prekrajanje istorije je postojalo, postoji i danas, a na žalost postojaće i sutra. Još za vreme rata nemačko ministarstvo propagande je snimalo kraće "dokunentarne" filmove, mislim da su prikazivani u bioskopima kao oni filmski žurnali, kosi su prikazivali deportovane Jevreje kako se "odmaraju" u banjama, igraju tenis i sl. I tada je postojao pokušaj da se negira istina. I tada su nemačke trupe prikazivane drugačije nego što su bile.
Danas je najčešća meta revizionista holokaust koji oni negiraju i tvrde da se nije nikad ni dogodio. Već sama spomen ploča jeste korak ka revizionizmu. Jedan dan to, a sutradan može da usledi i priča da su Nemci zapravo branili Srbe od komunizma i da logori i streljanja zapravo nisu ni postojali.

#38 Mioba

Mioba
  • Sleepers
  • 4,859 posts

Posted 08 December 2007 - 17:52

Već sama spomen ploča jeste korak ka revizionizmu. Jedan dan to, a sutradan može da usledi i priča da su Nemci zapravo branili Srbe od komunizma i da logori i streljanja zapravo nisu ni postojali.

grešiš, vojna groblja nisu nikakva istorijska revizija

BUKUREŠT: Nemački kancelar Gerhard Šreder juče je prvi put video grob svog oca u rumunskom transilvanskom selu Čanu Mare, 375 kilometara udaljenom od Bukurešta, gde je sahranjen u oktobru 1944. godine.
Šreder, koji boravi u jednodnevnoj poseti Rumuniji, učestvovao je na skromnoj ceremoniji u prisustvu sveštenika rumunske crkve Danijela Krišana. Kancelar je izričito zatražio da ovaj momenat bude intiman, bez prisustva štampe ili drugih osoba.
Otac kancelara, Fric Šreder poginuo je u 32. godini, početkom oktobra 1944. godine u borbama koje su se vodile u oblasti Čanu Mare, kada se nemačka vojska povlačila tokom Drugog svetskog rata. On je sahranjen sa drugim nemačkim vojnicima u zajedničkom grobu u porti rumunske crkve u Čanu Mare. Porodica 57 godina nije znala gde je sahranjen Fric Šreder, poznata je bila samo oblast u kojoj je poginuo. Tek nakon što je starija sestra nemačkog kancelara, Grunhilda Kamp Šreder, počela da traži podatke o ocu, u arhivama Vermahta je u aprilu 2001. godine pronađeno da Fric Šreder leži u porti rumunske crkve u Čanu Mare.
U selu Čanu Mare još ima ljudi koji se sećaju momenta kada su sahranjeni nemački vojnici.
Poznato je da je u džepu Frica Šredera pronađeno pismo njegove supruge Erike, u kojem mu javlja da mu se rodio sin Gerhard. Žitelji sela Čanu Mare su neprekidno vodili brigu o grobu nemačkih vojnika, a kada se doznalo da među njima leži i otac nemačkog kancelara i da se on sprema da poseti grob, podigli su krst od crnog mermera sa imenima sahranjenih. (Beta)

#39 Gwydion

Gwydion
  • Members
  • 1,336 posts

Posted 08 December 2007 - 17:55

[color="#8B0000"]
Da bi bio pripadnik SS divizija morao si u osnovi biti Arijevac, nije bitno dali si regrutovan ili dobrovoljac, MORAO SI BITI ARIJEVAC.

Postojale su divizije u kojima su bili i Muslimani, konkretno muslimanska 13. oružana brdska SS divizija (takozvana Handžar SS divizija. Albanci su bili u SS diviziji Skenderbeg. Hrvati su takođe bili u SS jedinicama, evo ga i plakat koji ih poziva da se prijave :

Posted Image

#40 Gwydion

Gwydion
  • Members
  • 1,336 posts

Posted 08 December 2007 - 17:57

grešiš, vojna groblja nisu nikakva istorijska revizija

Na vojnom groblju se nalaze grobovi. grobovi su obeleženi imenom, prezimenom, datumom rođenja i smrti. Po pravilu iznad grobova stoje jednoobrazni krstovi. Spomen obeležje je oblik kolektivnog spomenika. Vojno groblje ne mora da ga sadrži, zar ne?

#41 Mioba

Mioba
  • Sleepers
  • 4,859 posts

Posted 08 December 2007 - 18:02

Vojno groblje ne mora da ga sadrži, zar ne?

ne mora, al kakve sad to ima veze s pričom :rolleyes:
štagod da zataknu na to mesto, ploču, spomenik, krst, drvo, svejedno - to je spomen-obeležje, a ne znači da je namera istorijska revizija
naprosto, sa mrtvima minimum dostojanstva, pa makar bili i mrski osvajači

#42 Gwydion

Gwydion
  • Members
  • 1,336 posts

Posted 08 December 2007 - 18:05

ne mora, al kakve sad to ima veze s pričom :rolleyes:
štagod da zataknu na to mesto, ploču, spomenik, krst, drvo, svejedno - to je spomen-obeležje, a ne znači da je namera istorijska revizija
naprosto, sa mrtvima minimum dostojanstva, pa makar bili i mrski osvajači

Kolektivni spomenik se diže pozitivcima. Minimum dostojanstva je ono što na vojnom groblju stoji na svakom grobu. Najčešće krst sa imenom, zar ne?

#43 Mioba

Mioba
  • Sleepers
  • 4,859 posts

Posted 08 December 2007 - 18:07

Kolektivni spomenik se diže pozitivcima.

ne, kolektivni spomenik ne mora da ima vrednosni predznak

#44 Gwydion

Gwydion
  • Members
  • 1,336 posts

Posted 08 December 2007 - 18:12

ne, kolektivni spomenik ne mora da ima vrednosni predznak

Dopusti da se ne složim i da mislim da na vojnom groblju ima.

#45 Kastor

Kastor
  • Banned
  • 6,241 posts

Posted 08 December 2007 - 18:12

Čini mi se: mnogo vike ni oko šta. Ne radi se o "spomeniku nemačkim vojnicima", nego o spomenicima koje podižu porodice na grobovima svojih pripadnika. Svaki vojnik je i nečiji sin, otac, brat... U Neusiedlu, blizu austrijsko-mađarske granice, postoji i danas savršeno održavano groblje srpskih vojnika izginulih tamo u WWI u borbama protiv Austrougarske. Održavanje tog groblja plaća austrijska država.