Jump to content


Photo
- - - - -

Spomenik nemačkim vojnicima


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
210 replies to this topic

#1 BlackDog

BlackDog
  • Members
  • 2,951 posts

Posted 07 December 2007 - 22:28

Cacanske novine

Anti-anti fasizam u punom zamahu. Nije im bilo dovoljno izjednacavanje kvislinga i partizana vec sad moraju i ovakve gadosti proturati. Stvarno sramota. Ti ljudi su zrtve ali samo sopstvenih zabluda i rezima kojem su sluzili. Mogu da razumem da se podigne spomenik coveku koji je streljan od strane "svojih" jer nije hteo da puca u civile, ali ovo je bolesno. Pitam se sta je sledece: spomenik nemackom strazaru na Banjici ili onom sto je pucajuci u Kragujevcu samo izvrsavao naredjenja?

#2 Grazia

Grazia
  • Members
  • 2,714 posts

Posted 07 December 2007 - 22:43

Cacanske novine

Anti-anti fasizam u punom zamahu. Nije im bilo dovoljno izjednacavanje kvislinga i partizana vec sad moraju i ovakve gadosti proturati. Stvarno sramota. Ti ljudi su zrtve ali samo sopstvenih zabluda i rezima kojem su sluzili. Mogu da razumem da se podigne spomenik coveku koji je streljan od strane "svojih" jer nije hteo da puca u civile, ali ovo je bolesno. Pitam se sta je sledece: spomenik nemackom strazaru na Banjici ili onom sto je pucajuci u Kragujevcu samo izvrsavao naredjenja?


I još, s greškom u čačanskom tekstu.

(Spomenik poginulim srpskim vojnicima podignut je ne na Dedinju, već na - Avali, u blizini današnjeg Spomenika Neznanom junaku. I pod sasvim drugim okolnostima).

#3 vladan

vladan
  • Members
  • 25,392 posts

Posted 07 December 2007 - 22:51

Ne vidim nista lose da se postavi spomen obelezje poginulim Nemcima; ali nikako i spomenik; mislim da je razlika ocigledna.
Kolikogod se revidirala nasa novija istorija i istorija XX veka, jos uvek se zna ko su u Srbiji bili okupatori, a ko oslobodioci; to sto to ne znaju Kostunica i krug oko nega, samo je njihov problem.
Inace, cacanski navod o spomeniku izginulim Srbima, koje je podigao marsal Makenzen, je tacan: Nalazi se na Topciderskom groblju u Beogradu.

Edited by vladan, 07 December 2007 - 22:52.


#4 Gwydion

Gwydion
  • Members
  • 1,336 posts

Posted 07 December 2007 - 23:05

Ja vidim nešto veoma loše. Spomen ploča je za jednu kategoriju niže obeležje od spomenika. Spomenici i spomen pčpće se dižu i postavljaju u znak sećanja na nešto što ne bi trepali da zaboravimo zbog toga što je vrednosno bilo vrednovano kao pozitivno. Postaviti spomen ploču protivničkim vojnicima je čin viteštva. Ali to se odnosi na viteške ratove gde odate počast protivniku. To nije bio viteški rat i spomen ploča nemačkim vojnicima znači negiranje zločinačke prirode nacističke ideologije. To je duboko anticivilizacijski čin. Spomen ploča je čin počasti i ako to urade to je onda sramota.

#5 muras

muras
  • Members
  • 11,247 posts

Posted 07 December 2007 - 23:09

Ne vidim nista lose da se postavi spomen obelezje poginulim Nemcima; ali nikako i spomenik; mislim da je razlika ocigledna.
Kolikogod se revidirala nasa novija istorija i istorija XX veka, jos uvek se zna ko su u Srbiji bili okupatori, a ko oslobodioci; to sto to ne znaju Kostunica i krug oko nega, samo je njihov problem.
Inace, cacanski navod o spomeniku izginulim Srbima, koje je podigao marsal Makenzen, je tacan: Nalazi se na Topciderskom groblju u Beogradu.

nije mi bas jasno sta je to spomen obiljezje...
nek su pristojno sahranjeni uz odgovarajuce uobicajeno obiljezje - nije li im to sasvim dovoljno s obzirom na "misiju"?
interesantno je da su se za to zalozili oni isti ciji "aktivisti" su oskrnavili mnoge spomenike, a bogme i groblja, onim rodoljubima koji su su imali ikakve veze sa petokrakom...

#6 Grazia

Grazia
  • Members
  • 2,714 posts

Posted 07 December 2007 - 23:13

Inace, cacanski navod o spomeniku izginulim Srbima, koje je podigao marsal Makenzen, je tacan: Nalazi se na Topciderskom groblju u Beogradu.

Ja nisam ni govorila o TOM spomeniku.

Ja sam pomenula obeležje koje je doista postojalo na Avali u ono doba.

Edited by Grazia, 07 December 2007 - 23:13.


#7 Gark12

Gark12
  • Banned
  • 630 posts

Posted 07 December 2007 - 23:13

Ako je taj Ridl bio obican vojnik Wermahta i ako se ustanovi da nije ucestvovao u ubijanju civila (ako je to uopste moguce ustanoviti), pa hajde, neka spomen ploca, ali ako je bio clan SS jedinica onda bih streljao i onoga ko predlozi spomen plocu a i izvodjace radova.

#8 Gwydion

Gwydion
  • Members
  • 1,336 posts

Posted 07 December 2007 - 23:17

Ako je taj Ridl bio obican vojnik Wermahta i ako se ustanovi da nije ucestvovao u ubijanju civila (ako je to uopste moguce ustanoviti), pa hajde, neka spomen ploca, ali ako je bio clan SS jedinica onda bih streljao i onoga ko predlozi spomen plocu a i izvodjace radova.


Ne. Nego najviše što može jeste obeležje lokacije da je to vojno groblje sa nemačkim vojnicima poginulim u drugom svetskom ratu, kao i pojedinačna obeležja sa imenom i prezimenom, datumo rođenja i smrti, (ak ose znaju) i krstom. Opelo je ok, ali ni jedno obeležje koje ima karakter počasnog obeležja. Znači obično groblje bez ikakvih dodatnih spomen obeležja. Sve preko toga je spomen obeležje nacizmu.

#9 MAGRIPA65

MAGRIPA65
  • Members
  • 20,706 posts

Posted 07 December 2007 - 23:18

Pa i u SSu je bilo obicnih vojnika.Jedino je pitanje kada ce podici spomenik i samom Hitleru jer je bio osvedoceni borac protiv novog svetskog poretka.

#10 samonapred

samonapred
  • Members
  • 206 posts

Posted 07 December 2007 - 23:19

Primereno obeležiti grobno mesto poginulog vojnika, koji je možda bio primoran da se bori uprkos svojoj volji je sasvim u redu, po meni bi to trebao da bude neki skroman i primeren nadgrobni spomenik koji nikoga neće vređati i neće slati poruku da se u Srbiji diže spomenik okupatorskoj nacističkoj vojsci. Sve što je više od toga je preterano i ne sme se dozvoliti.

#11 BlackDog

BlackDog
  • Members
  • 2,951 posts

Posted 07 December 2007 - 23:24

Ja vidim nešto veoma loše. Spomen ploča je za jednu kategoriju niže obeležje od spomenika. Spomenici i spomen pčpće se dižu i postavljaju u znak sećanja na nešto što ne bi trepali da zaboravimo zbog toga što je vrednosno bilo vrednovano kao pozitivno. Postaviti spomen ploču protivničkim vojnicima je čin viteštva. Ali to se odnosi na viteške ratove gde odate počast protivniku. To nije bio viteški rat i spomen ploča nemačkim vojnicima znači negiranje zločinačke prirode nacističke ideologije. To je duboko anticivilizacijski čin. Spomen ploča je čin počasti i ako to urade to je onda sramota.

Sta bre ti tripujes? :rolleyes: Kakvi viteski ratovi? Sta ima viteski u tome sto ces nekome razneti glavu, prosuti utrobu, osakatiti ga i tome slicno? Rat je zlo u kome skoro uvek najebe najveca sirotinja i oni koji su u svakom sistemu obespravljeni i to ti je pravilo. Prvi svetski rat je bio apsolutno nepotreban ali kad su se tada ko i 90-ih Kradikali kurcili........nije ni cudo. Bitno je da se rat ne sme mistifikovati niti glorifikovati, vec ga treba predstaviti realno. Nekada nema izbora vec se mora boriti protiv nekog zla - medjutim to je i dalje nesreca i uzas i takvim ga treba predstavljati.

#12 Gwydion

Gwydion
  • Members
  • 1,336 posts

Posted 07 December 2007 - 23:33

Sta bre ti tripujes? :rolleyes: Kakvi viteski ratovi? Sta ima viteski u tome sto ces nekome razneti glavu, prosuti utrobu, osakatiti ga i tome slicno? Rat je zlo u kome skoro uvek najebe najveca sirotinja i oni koji su u svakom sistemu obespravljeni i to ti je pravilo. Prvi svetski rat je bio apsolutno nepotreban ali kad su se tada ko i 90-ih Kradikali kurcili........nije ni cudo. Bitno je da se rat ne sme mistifikovati niti glorifikovati, vec ga treba predstaviti realno. Nekada nema izbora vec se mora boriti protiv nekog zla - medjutim to je i dalje nesreca i uzas i takvim ga treba predstavljati.


To sam rekao samo zbog toga što su postojala vojna groblja posle prvog svetskog rata i stoji činjenica da je i srpskoj vojsci podignut spomenik od strane one druge strane. Svaki rat je nepotreban i glup, u osnovi, ali postoje neki ljudi koji su to u istoriji shvatali kao jedan veliki krvavi sport sa nekim pravilima i onda poštovali "protivničku momčad". Recimo meni je Gabriele d'Annunzio,, ma koliko se ne slagao sa njim, uvek ličio na nekog koga bih mogao da uvrstim u takvu kategoriju uzaludnih romantika. E sad takvi primeri iz nekih ranijih ratova definitivno ne mogu biti argument za dizanje spomen obeležja vojnicima iz iz drugog svetskog rata u kojem nije bilo takvih pravila. To nije bio sukob dve strane već masovni zločin sa debelim predumišljajem i zato se tu ne mogu uplitati priče o "vojničkoj časti", ma šta to bilo, kao opravdanje za nekakvu spomen ploču.

#13 Grazia

Grazia
  • Members
  • 2,714 posts

Posted 07 December 2007 - 23:35

Pa i u SSu je bilo obicnih vojnika.

Bogme, nije.

#14 CTPAX

CTPAX
  • Members
  • 10,503 posts

Posted 07 December 2007 - 23:42

Ako je taj Ridl bio obican vojnik Wermahta i ako se ustanovi da nije ucestvovao u ubijanju civila (ako je to uopste moguce ustanoviti), pa hajde, neka spomen ploca, ali ako je bio clan SS jedinica onda bih streljao i onoga ko predlozi spomen plocu a i izvodjace radova.


I Vermaht je činio zločine. Nedavno je u Berlinu bila izložba posvećena samo zločinima Vermahta. Nemci su bili poprilično iznenađeni, pošto i dalje vole da prave veliku razliku između regularne vojske s jedne i SS-a i sličnih s druge strane.

Kad bi bar ova akcija bila posledica šlihtanja Nemcima, na primer, mogao bi da kažem da, iako odvratna, možda ima nekog smisla.

Ali, ovo kod nas je odraz čistog i nepatvorenog ludila i izgubljenog kompasa.

Edited by CTPAX, 07 December 2007 - 23:42.


#15 avramova

avramova
  • Members
  • 8,594 posts

Posted 07 December 2007 - 23:45

Ja vidim nešto veoma loše. Spomen ploča je za jednu kategoriju niže obeležje od spomenika. Spomenici i spomen pčpće se dižu i postavljaju u znak sećanja na nešto što ne bi trepali da zaboravimo zbog toga što je vrednosno bilo vrednovano kao pozitivno. Postaviti spomen ploču protivničkim vojnicima je čin viteštva. Ali to se odnosi na viteške ratove gde odate počast protivniku. To nije bio viteški rat i spomen ploča nemačkim vojnicima znači negiranje zločinačke prirode nacističke ideologije. To je duboko anticivilizacijski čin. Spomen ploča je čin počasti i ako to urade to je onda sramota.


Po meni je to sve cista groteska. 60 godina nakon zavrsetka rata postavljati spomen ploce
i dizati spomenike nekim poginulim vojnicima.

Ja sam cesto u Normandiji u blizini Utah i Omaha beach (mesta iskrcavanja saveznika).
Tamo su velicanstveno uredjena groblja poginulih vojnika. Odvojena naravno. Americko,
kanadsko,britansko , ali i nemacko .

Lep pozdrav
Teja