Jump to content


Photo
- - - - -

Odelo cini coveka?


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
196 replies to this topic

#1 forumname

forumname
  • Members
  • 164 posts

Posted 07 December 2007 - 15:35

Elem, nedavno sam promenila posao i presla iz jedne manje, pa samim tim i "opustenije" firme u vecu i manje "opustenu". Nema potrebe da se imenuje nova firma ali mogu reci da radi u sektoru privrede koji se smatra konzervativnim, da je medjunarodna i jedna od poznatijih. Prilikom zaposljavanja mi je u vise navrata skrenuta paznja na "dress code" i obavezu pridrzavanja istog.

Medjutim, posle prvih par radnih dana bilo je potpuno evidentno da je prica o dress code-u cista "zvaka za ludaka" i da iako se NEKA forma postuje da bi bilo suvise optimisticno reci da zaposleni stvarno vode racuna o svom izgledu. Ne samo da se ljudi selektivno pridrzavaju pravila o duzini, recimo, suknji ili bojama koje se smatraju "poslovnim", vec se cini kao da nemaju osnovne "grooming" navike koje ukljucuju, recimo, uklanjanje suvisnih dlaka, povremena poseta frizeru, sminkanje i sl.

Iako je firma "mlada" sto po duzini postojanja (u Srbiji), tako i po zaposlenima, prosek godina je sigurno preko 35. Bez toga da impliciram da je bilo ko u tim godinama "mator" - ipak ne smatram da zene od 35+ godina imaju takav ten i strukturu koze da izgledaju kao "ruzice" kada se probude posle par sati sna (od kojih se sigurno ne odmore), niti da je dovoljno samo ispostovati formu crnih pantalona tako sto ce one biti iz, recimo 1980te ili kupljene na haubi nekih kola na bulevaru za 300 dinara (i izgledati tako).

Pa mene na kraju interesuje:

Da li vi podrzavate ideju "dress code"-a na poslu?
Da li vodite racuna o tome kako se oblacite za posao i da li pravite razliku izmedju business i private attire?
Koliko fizicki izgled sagovornika utice na vas odnos/misljenje prema njemu/njoj?
Da li bi vam smetalo da radite na mestu gde su ljudi "zarozani"?
Koliko primecujete sta ljudi oko vas oblace (po kvalitetu, estetskoj vrednosti)?
Da li se druzite sa ljudima koji deluju "zapusteno" onima koji ih ne poznaju a vi znate da su dobrostojeci i uredni inace?

I bilo sta drugo na temu oblacenja i negovanja generalno...

#2 Amelija

Amelija
  • Members
  • 6,996 posts

Posted 07 December 2007 - 16:26

Iako je firma "mlada" sto po duzini postojanja (u Srbiji), tako i po zaposlenima, prosek godina je sigurno preko 35. Bez toga da impliciram da je bilo ko u tim godinama "mator" - ipak ne smatram da zene od 35+ godina imaju takav ten i strukturu koze da izgledaju kao "ruzice" kada se probude posle par sati sna (od kojih se sigurno ne odmore),

Kolika količina čudnih predrasuda na tako malo prostora...

-fiirma ne može biti zaista uspešna ako je u njoj prosek godina veći od X
-žene (!) starije od X godina ne mogu izgledati lepo
-firma u kojoj žene ne izgledaju lepo ne može biti uspešna


A što se pitanja tiče, meni je lično "dress code" smor, i nadam se iskreno da se s njim nikada neću susresti.

A odsustvo nekakvog propisanog oblačenja nikako ne znači zarozanost i zapuštenost.

#3 Sheridan

Sheridan
  • Members
  • 3,357 posts

Posted 07 December 2007 - 16:33

Kolika količina čudnih predrasuda na tako malo prostora...

-fiirma ne može biti zaista uspešna ako je u njoj prosek godina veći od X
-žene (!) starije od X godina ne mogu izgledati lepo
-firma u kojoj žene ne izgledaju lepo ne može biti uspešna


A što se pitanja tiče, meni je lično "dress code" smor, i nadam se iskreno da se s njim nikada neću susresti.

A odsustvo nekakvog propisanog oblačenja nikako ne znači zarozanost i zapuštenost.


A to je tek pocetak. Sto ti ne posaljes ovo lepo na deponiju?

#4 avramova

avramova
  • Members
  • 8,594 posts

Posted 07 December 2007 - 16:55

A to je tek pocetak. Sto ti ne posaljes ovo lepo na deponiju?


Cekaj bre! Ja bih malo o liposukciji (jerbo odavno preterah onu 35-tu) :huh:
Steta sto vishe ne radim seriJozno pa da mogu te troskove da unesem
u poresku prijavu.

Inace mene (oni tvoji bankari :rolleyes: u tamnim odelima i obaveznim kravatama
uvek podsecaju na neke sektashe koji hoce nesto da ti uvale.

Vishe verujem hippie likovima :)


Lep pozdrav
Teja

#5 Sheridan

Sheridan
  • Members
  • 3,357 posts

Posted 07 December 2007 - 17:03

Cekaj bre! Ja bih malo o liposukciji (jerbo odavno preterah onu 35-tu) ;)
Steta sto vishe ne radim seriJozno pa da mogu te troskove da unesem
u poresku prijavu.
...


:huh: I nije te sramota da priznas!
Ajde priznaj da imas nesto mlado tu da ti ovo ukucava, ko u tvojim godinama jos ume da koristi kompjutere.

Inace mene (oni tvoji bankari :) u tamnim odelima i obaveznim kravatama
uvek podsecaju na neke sektashe koji hoce nesto da ti uvale.


I mene:)
U Londonu u City-ju ja znam za samo jednu banku gde jos uvek mora da se nosi odelo. Ja radim u izvucenoj teksas kosulji, obicnim pantalonama i prilicno sportskim cipelama. I nisam najgori, ima i mnogo vecih baraba koji ponekad dodju u farmerkama :rolleyes: , ali samo nas je 300 u open plan ofisu i nismo nesto uspesni, verovatno je zbog takvih ruznih i neodgovornih kao ja. (sramota me da priznam ali evo: radi sa nama jedna devojka, veliki strucnjak u finansijskoj matematici ali...ne sminka se, skoro uopste...)

Sve u svemu, topik je jedno dvadeset godina zakasnio te ga treba deponirati.

#6 avramova

avramova
  • Members
  • 8,594 posts

Posted 07 December 2007 - 17:12

:huh: I nije te sramota da priznas!
Ajde priznaj da imas nesto mlado tu da ti ovo ukucava, ko u tvojim godinama jos ume da koristi kompjutere.



I mene:)
U Londonu u City-ju ja znam za samo jednu banku gde jos uvek mora da se nosi odelo. Ja radim u izvucenoj teksas kosulji, obicnim pantalonama i prilicno sportskim cipelama. I nisam najgori, ima i mnogo vecih baraba koji ponekad dodju u farmerkama :rolleyes: , ali samo nas je 300 u open plan ofisu i nismo nesto uspesni, verovatno je zbog takvih ruznih i neodgovornih kao ja. (sramota me da priznam ali evo: radi sa nama jedna devojka, veliki strucnjak u finansijskoj matematici ali...ne sminka se, skoro uopste...)

Sve u svemu, topik je jedno dvadeset godina zakasnio te ga treba deponirati.


Ja sam radila (jedno dve godine) u centrali Deutsche Bank u Frankfurtu. Uvek sam lepo odevena ( ostala mi navika iz Zajecara :) ).
Tamo su shalterski cinovnici onako "uredno" odeveni, a ovi sto rade mnogo vaznije stvari dolaze na posao kako se kome nadigne.
Mislim da taj dress code postoji jos samo u pogrebnim ustanovama ;)

Lep pozdrav
Teja

#7 Kastor

Kastor
  • Banned
  • 6,241 posts

Posted 07 December 2007 - 17:13

Kad letim vanka, spakujem farmerke, jaknu i patike u kofer, a nabacim odelo i kravatu - za neverovati je koliko uštede vreme sa carinskim i svim drugim formalnostima. :rolleyes:

#8 Sleepers

Sleepers
  • Members
  • 8,129 posts

Posted 07 December 2007 - 17:16

@forumname

Da li vi podrzavate ideju "dress code"-a na poslu?


Ovisi o kojem poslu je rijec. U mojoj profesiji je dress -code nepotreban, ali nisam sigurna da bih zabranila dress -code npr. u banci.


Da li vodite racuna o tome kako se oblacite za posao i da li pravite razliku izmedju business i private attire?


Opet ovisno o profesiji i radnom mjestu. Tesko da medicinske sestre po kuci setaju u uniformi, a i tesko da ce netko ici na posao u trenirci, osim ako nije nogometas.

Koliko fizicki izgled sagovornika utice na vas odnos/misljenje prema njemu/njoj?


Fizicki izgled (pa i odjeca) utjecu na svakoga, osobito na prvi pogled, dok osobu ne upoznamo bolje. Svi vise volimo lijepo nego ruzno.

Da li bi vam smetalo da radite na mestu gde su ljudi "zarozani"?


Ne znam sto znaci rijec "zarozani". Smetalo bi mi da me u trgovini usluzuje freak sa masnom kosom i prljavom odjecom.

Koliko primecujete sta ljudi oko vas oblace (po kvalitetu, estetskoj vrednosti)?


Primjecujem ukusno odjevene ljude (muskarce i zene), neovisno o tome da li je odjeca na njima kupljena na buvljaku ili je skupocjeni brand.


Da li se druzite sa ljudima koji deluju "zapusteno" onima koji ih ne poznaju a vi znate da su dobrostojeci i uredni inace?


Da, poznajem ljude koji su prilicno casual, ali su daleko pametniji od nekih tupoglavih hard -usminkanih barbika. Pojasni mi pojam "zapusten".


Iako je firma "mlada" sto po duzini postojanja (u Srbiji), tako i po zaposlenima, prosek godina je sigurno preko 35. Bez toga da impliciram da je bilo ko u tim godinama "mator" - ipak ne smatram da zene od 35+ godina imaju takav ten i strukturu koze da izgledaju kao "ruzice" kada se probude posle par sati sna (od kojih se sigurno ne odmore),


Sudeci po tvom rezoniranju rekla bih da radis u nekoj modnoj kuci ili redakciji zenskog casopisa, ako ne u manekenskoj agenciji. Zaista ne znam koja druga profesija bi vodila racuna o strukturi kože uposlenica sa 30+.


@ sheridan


A to je tek pocetak. Sto ti ne posaljes ovo lepo na deponiju?


Ma ne, sta ti je, bas je super tema. :rolleyes:

#9 avramova

avramova
  • Members
  • 8,594 posts

Posted 07 December 2007 - 17:19

Kad letim vanka, spakujem farmerke, jaknu i patike u kofer, a nabacim odelo i kravatu - za neverovati je koliko uštede vreme sa carinskim i svim drugim formalnostima. :rolleyes:


Ono jedino (sto ti zaostalo sa proslave mature) izvadish iz naftalina? :huh:
Mosh josh uvek da zakopcash sako? :)

Lep pozdrav
Teja

#10 Sheridan

Sheridan
  • Members
  • 3,357 posts

Posted 07 December 2007 - 17:19

Tesko da medicinske sestre po kuci setaju u uniformi....


:rolleyes: neeeeeeeeeeeeeeee!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :rusenjesnovasmajli:

#11 Sleepers

Sleepers
  • Members
  • 8,129 posts

Posted 07 December 2007 - 17:22

@Sheridan

U Londonu u City-ju ja znam za samo jednu banku gde jos uvek mora da se nosi odelo.


U Hrvatskoj su u svim bankama uposlenici koji rade na salterima tj. izravno sa klijentima vise ili manje uniformirani - nose neki detalj, ili oznaku tj. brand banke. A sve hr.banke su odavno prodane strancima.

#12 Sheridan

Sheridan
  • Members
  • 3,357 posts

Posted 07 December 2007 - 17:26

@Sheridan



U Hrvatskoj su u svim bankama uposlenici koji rade na salterima tj. izravno sa klijentima vise ili manje uniformirani - nose neki detalj, ili oznaku tj. brand banke. A sve hr.banke su odavno prodane strancima.


Zabuna. Ja pricam o investicionim branshama, znaci skoro nikakav client facing, samo investicije, financial marketi itd. Iskorisceno kao primer izuzetno ozbiljne profesionalne sredine sa izuzetno visokim procentom specijalizovanih kadrova.

Na salterima u bankama jesu uglavnom u uniformama.

#13 Mioba

Mioba
  • Sleepers
  • 4,859 posts

Posted 07 December 2007 - 17:29

kad neko iz moje firme dodje na posao formatiran bas deluje neobicno

#14 Sheridan

Sheridan
  • Members
  • 3,357 posts

Posted 07 December 2007 - 17:30

kad neko iz moje firme dodje na posao formatiran bas deluje neobicno


Kod mene odma znas da ide na intervju za drugi posao:)

#15 Sleepers

Sleepers
  • Members
  • 8,129 posts

Posted 07 December 2007 - 17:31

Na salterima u bankama jesu uglavnom u uniformama.


Dakle, ocito postoje mjesta gdje je kakav takav dress -code ipak pozeljan. A tu su npr. i stjuardi/ese. :rolleyes: