Jump to content


Photo
- - - - -

Ne kupujte mleko!


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
47 replies to this topic

#16 pacey defender

pacey defender
  • Members
  • 1,308 posts

Posted 08 December 2007 - 19:31

I recimo da bojkot uspe. Sta onda? Prodavnice nece da narucuju mleko, jer se ni ono staro nije prodalo, Imlek i ostali ce da obustave otkup mleka od malih proizvodjaca na par dana i neki jadni zemljoradnik nece moci da plati struju ili kupi lekove, na primer.

Monopoliste ce da boli uvo jer ako ih bojkotujes u potpunosti mozes da se pozdravis sa svim uvoznim sredstvima za higijenu, sa fiksnim telefonom, Internetom, strujom, naftnim derivatima i da se lepo vratis u srednji vek.

Jos jednom kazem, ideja je glupa i vidi se da je stigla iz LDP kuhinje.


Uspeh ove kampanje verovatno drugačije percipiramo. Nije ambicija :rolleyes: ovog bojkota da salford propadne zbog par dana bojkota jednog od proizvoda. Poenta je da se skrene kakva takva pažnja na problem koji je, nadam se da se oko toga slažemo, evidentan.

Čak i da uspe, u smislu u kojem ti ovu akciju shvataš, to bi svakako bio neverovatan uspeh jer bi, u tom slučaju, potrošači i njihova sinhronizovana akcija pokazali da su jači od monopola, što bi imalo ogromne posledice na ponašanje svakog drugog monopoliste, u drugim privrednim granama.

A zemljoradnik će se dva dana grčiti da proda mleko i dva dana biti na gubitku, ali će nakon toga neuporedivo lakše svoje mleko prodati drugim mlekarama, obzirom da ga gigant-monopolista neće moći ucenjivati otkupnom cenom,, kao što je danas slučaj jer objektivno - seljak nema kome do salfordu da proda mleko.

To se, naravno, neće desiti, ali je ovo odgovor na pitanje iz prvog pasusa.

Monopolisti naravno koriste svoj dominantan položaj, dokle god imamo ovako nejasno antimonopolsko zakonodavstvo koje, btw pišu sami monopolisti po svojoj meri, potrošači će biti na gubitku. Potrošači nemaju drugog načina da se tome suprodstave, ili, ako misliš da imaju i da je potrebno, bilo bi lepo da napišeš konkretno šta misliš da treba da se uradi, umesto da ideju nazivaš glupom.

#17 pacey defender

pacey defender
  • Members
  • 1,308 posts

Posted 08 December 2007 - 19:32

Zna li neko kada je salford pokupovao sve ove mlekare? Okvirno. I koje sve mlekare salford ima u svom vlasništvu?

#18 Eraserhead

Eraserhead
  • Members
  • 9,436 posts

Posted 08 December 2007 - 19:35

Duboko... Mobilizacija javnosti i teranje gradjana da se pokrenu i razmisljaju o temi... Jesi li to cuo od trenera na NVO kursu?


Ne, do toga dodješ kada pokreneš ono što ti je do sada u životu služilo samo da ne pobrkaš glavno jelo i dezert.


Gradjani ove zemlje su svesni da ih monopolisti pljackaju, cak i oni gradjani koji ne koriste Internet i ne znaju znacenje reci monopol. Svesni su i ko im omogucava da pljackaju. Razocarani su sto su lopovi od pre 5. 10. 2000. postali bogatiji nego sto su bili pre toga. Znaju ko im je omogucio i sta se onda desava? Radikali dobijaju glasace.


Građani ove zemlje bi pasli travu da im nije nosa a ne da znaju "čemu služe" monopoli.

Edited by Eraserhead, 08 December 2007 - 19:37.


#19 Dollfuss

Dollfuss
  • Members
  • 89 posts

Posted 08 December 2007 - 19:44

Monopolisti naravno koriste svoj dominantan položaj, dokle god imamo ovako nejasno antimonopolsko zakonodavstvo koje, btw pišu sami monopolisti po svojoj meri, potrošači će biti na gubitku. Potrošači nemaju drugog načina da se tome suprodstave, ili, ako misliš da imaju i da je potrebno, bilo bi lepo da napišeš konkretno šta misliš da treba da se uradi, umesto da ideju nazivaš glupom.

Na ulice sa motkama, verujem da je dovoljno par stotina hiljada ljudi da udju u skupstinu, ne dozvole nijednom od poslanika da izadje ziv, nakon toga setnja do Nemanjine, jos jedna cistka tamo, ostavimo Tadica u zivotu da bi imao ko da raspise izbore, a nakon toga, jasno stavimo do znanja novoj vlasti da ce proci kao stara ako ne uvedu zakon i red u Srbiju.

Svaki svoga ubijte subasu :rolleyes:

#20 pacey defender

pacey defender
  • Members
  • 1,308 posts

Posted 08 December 2007 - 19:49

Hvala na glupoj ideji. Razmisliću o njoj.

#21 Dollfuss

Dollfuss
  • Members
  • 89 posts

Posted 08 December 2007 - 19:51

Hvala na glupoj ideji. Razmisliću o njoj.

Jednako glupa kao i ona o bojkotu mleka i podizanju svesti gradjanstva :rolleyes:

#22 pacey defender

pacey defender
  • Members
  • 1,308 posts

Posted 08 December 2007 - 20:29

Jednako glupa kao i ona o bojkotu mleka i podizanju svesti gradjanstva :rolleyes:

Drugim rečima, svesno predlažeš glupe ideje?

#23 dekica80

dekica80
  • Members
  • 81 posts

Posted 08 December 2007 - 21:34

Podaci za 2005g

Kolicina mleka koja je otkupljena u Srbiji za koju su placene premije 814miliona litara
Salford otkupio 387miliona litara 47%

Znaci da je svaki drugi proizvodjac sirovog mleka morao da ga proda Salfordu.

Prema nekim procenama cena sirovog mleka koju su placale nase mlekare bilo je nekih 5 evrocenti manja nego u okruzenju, pa je prema tome nasa poljoprivreda pretrpela stetu
814.000.000 x 0,05 = 40.700.000evra

U Beogradu je isporuceno 31.343 tone sterilizovanog mleka
Mlekare u okviru Salforda su isporučile 30.486tone ili 97,26%

Sterilizovano mleko mozete da kupite u Maxiju ili jeftinije u pekari na cosku, ali to mleko u 97,26% slucaja mora biti Salfordovo sterilizovano mleko.

Salford znaci godisnje proda oko 80.000.000 litara sterilizovanog mleka i na svakom dinaru za koliko povecaju cenu mleka po osnovu monopolskog polozaja, zaradjuju 1.000.000 evra monopolskog profita, koji treba dodati na 20.000.000 evra koji su uzeli od poljoprivrede.

Salford je po osnovu monopolskog polozaja u 2005g zaradio minimum 21 milion evra

#24 John Constantine

John Constantine
  • Members
  • 16 posts

Posted 08 December 2007 - 22:14

I recimo da bojkot uspe. Sta onda? Prodavnice nece da narucuju mleko, jer se ni ono staro nije prodalo, Imlek i ostali ce da obustave otkup mleka od malih proizvodjaca na par dana i neki jadni zemljoradnik nece moci da plati struju ili kupi lekove, na primer.

Monopoliste ce da boli uvo jer ako ih bojkotujes u potpunosti mozes da se pozdravis sa svim uvoznim sredstvima za higijenu, sa fiksnim telefonom, Internetom, strujom, naftnim derivatima i da se lepo vratis u srednji vek.

Jos jednom kazem, ideja je glupa i vidi se da je stigla iz LDP kuhinje.

Daj da razjasnimo,sta je za tebe ovde glupo i neprihvatljivo, bojkot ili LDP,zar ti nije jasno da sto nas vise mrzite to smo jaci i brojniji. :rolleyes:

#25 pobednik

pobednik
  • Banned
  • 1,403 posts

Posted 08 December 2007 - 22:28

Podaci za 2005g

Kolicina mleka koja je otkupljena u Srbiji za koju su placene premije 814miliona litara
Salford otkupio 387miliona litara 47%

Znaci da je svaki drugi proizvodjac sirovog mleka morao da ga proda Salfordu.

Prema nekim procenama cena sirovog mleka koju su placale nase mlekare bilo je nekih 5 evrocenti manja nego u okruzenju, pa je prema tome nasa poljoprivreda pretrpela stetu
814.000.000 x 0,05 = 40.700.000evra

U Beogradu je isporuceno 31.343 tone sterilizovanog mleka
Mlekare u okviru Salforda su isporučile 30.486tone ili 97,26%

Sterilizovano mleko mozete da kupite u Maxiju ili jeftinije u pekari na cosku, ali to mleko u 97,26% slucaja mora biti Salfordovo sterilizovano mleko.

Salford znaci godisnje proda oko 80.000.000 litara sterilizovanog mleka i na svakom dinaru za koliko povecaju cenu mleka po osnovu monopolskog polozaja, zaradjuju 1.000.000 evra monopolskog profita, koji treba dodati na 20.000.000 evra koji su uzeli od poljoprivrede.

Salford je po osnovu monopolskog polozaja u 2005g zaradio minimum 21 milion evra

I to im pise u bilansima za tu godinu?
Toliki rezultat su napravili?

Mnogo ti je glupa racunica. Treaba na te cene koje su placali mlekari dodati subvencije(iliti premije).
Treba porediti cene mleka u okruzenju i u Srbiji u 2005.godini.

Definitivno ako si sa ovolikom kolicinom znanja napadao novinare iz Ekonomista, verovatno im ni burek ne bi nosio (i to iaz te pekare u kojoj si pronasao jeftinije mleko nego u Maxiju, sto je takodje ortodoksna glupost)...


Da ne pricam o tome da e od 1 litra otkupljenog mleka ne dobije jedan litar prodatog (proizvedenog) mleka.

Velka kolicina gluposti iz relativno kratkog posta...

#26 pobednik

pobednik
  • Banned
  • 1,403 posts

Posted 08 December 2007 - 22:30

Daj da razjasnimo,sta je za tebe ovde glupo i neprihvatljivo, bojkot ili LDP,zar ti nije jasno da sto nas vise mrzite to smo jaci i brojniji. :rolleyes:

Pa zato tri puta od pocetka kampanje za prikupljaneje 30.000 potpisa objavljujete pocetak kampanje :huh:

#27 dekica80

dekica80
  • Members
  • 81 posts

Posted 08 December 2007 - 23:54

Izvinjavam se, zaboravio sam da stavim izvor podataka na osnovu kojih sam napisao komentar. http://www.nspm.org...._monopoli11.htm

Ministar poljoprivrede Goran Živkov kaže da je cena koja se kod nas plaća prozvođaču najmanja, a cena mleka najviša u regionu. Otkupna cena u zemljama u okruženju je 25–30 evrocenta, kod nas mlekare plaćaju 18–22 evrocenta. U Ministarstvu kažu da kao pomoć proizvođačima na ime premija za mleko država daje preko tri milijarde dinara godišnje, što je najveća pomoć u bilo kom segmentu poljoprivrede. To čini 15–25 odsto cene, ali za onoliko koliko država premira mleko, za toliko mlekare smanjuju otkupnu cenu i praktično zadržavaju za sebe novac namenjen proizvođačima.

Kao nesumnjiv dokaz monopola Salforda Petar Bogosavljević iz Pokreta potrošača Beograda navodi podatke za isporučene količine mleka i mlečnih proizvoda na teritoriji Beograda. U Sekretarijatu za privredu grada kažu da je 2005. godine isporučeno 42.000 tona pasterizovanog mleka, od toga su mlekare u okviru Salforda isporučile 30.782 (73,29 odsto), a od 31.343 tone sterilizovanog mleka Salfordovih je bilo 30.486 (97,26 odsto). Slična situacija važi i za kiselomlečne proizvode, od 51.164 tone Salfordu je pripalo 42.648 (83,36 odsto).

Međutim, predstavnici Salforda i mlekara koje ulaze u sastav ovog investicionog fonda u javnim reagovanjima na optužbe tvrde da o njihovom monopolu na tržištu mleka ne može biti ni govora. Jedan od osnovnih podataka na koji se pozivaju potiče baš iz Ministarstva poljoprivrede, a to je količina otkupljenog mleka u Srbiji za koju su plaćene premije. U 2005. je ta količina bila oko 814 miliona litara, a Salfordove mlekare su otkupile 387 miliona, što je 47 odsto ukupno otkupljene količine, dok je ostatak pripao drugim mlekarama.




Sto se tice ovoga za pekaru to sam napisao zbog one reportaze na vestima B92 kada su uporedjivali cenu Imlekovog jogurta u Delti i pekari na cosku koja je imala mnogo jeftiniji jogurt.

Definitivno ako si sa ovolikom kolicinom znanja napadao novinare iz Ekonomista, verovatno im ni burek ne bi nosio (i to iaz te pekare u kojoj si pronasao jeftinije mleko nego u Maxiju, sto je takodje ortodoksna glupost)...


Da ti nisi jedan od zaposlenih u Ekonomistu?

Da ne pricam o tome da e od 1 litra otkupljenog mleka ne dobije jedan litar prodatog (proizvedenog) mleka.


A gde ja to tvrdim?

a ovaj podatak od 80miliona litara je neka moja pretpostavka, Beograd 1/3 trzista Srbije, pa 30miliona x 3 = skoro 100miliona, a ja malo smanjio.
Velikoprodajnu cenu mleka iz ovog perioda nemam, pa zato i kazem da na svaki dinar imaju 1 mil profita

Stvarno ne volim da se prepucavam ni sa kim i ne bih ni odgovorio na tvoje napade da sam prvi put stavio izvore podataka. Moja racunica na osnovu ovog izvora je tacna!

#28 pacey defender

pacey defender
  • Members
  • 1,308 posts

Posted 08 December 2007 - 23:56

Izvinjavam se, zaboravio sam da stavim izvor podataka na osnovu kojih sam napisao komentar. http://www.nspm.org...._monopoli11.htm

Sto se tice ovoga za pekaru to sam napisao zbog one reportaze na vestima B92 kada su uporedjivali cenu Imlekovog jogurta u Delti i pekari na cosku koja je imala mnogo jeftiniji jogurt.

Da remiziramo, tvoji relevantni izvori su nspm i jedna tendenciozna reportaža b92....

#29 pobednik

pobednik
  • Banned
  • 1,403 posts

Posted 09 December 2007 - 00:07

Izvinjavam se, zaboravio sam da stavim izvor podataka na osnovu kojih sam napisao komentar. <a href="http://www.nspm.org.yu/ekonomskapolitika/2006_monopoli11.htm" target="_blank">http://www.nspm.org.yu/ekonomskapolitika/2006_monopoli11.htm</a>





Sto se tice ovoga za pekaru to sam napisao zbog one reportaze na vestima B92 kada su uporedjivali cenu Imlekovog jogurta u Delti i pekari na cosku koja je imala mnogo jeftiniji jogurt.



Da ti nisi jedan od zaposlenih u Ekonomistu?



A gde ja to tvrdim?

a ovaj podatak od 80miliona litara je neka moja pretpostavka, Beograd 1/3 trzista Srbije, pa 30miliona x 3 = skoro 100miliona, a ja malo smanjio.
Velikoprodajnu cenu mleka iz ovog perioda nemam, pa zato i kazem da na svaki dinar imaju 1 mil profita

Stvarno ne volim da se prepucavam ni sa kim i ne bih ni odgovorio na tvoje napade da sam prvi put stavio izvore podataka. Moja racunica na osnovu ovog izvora je tacna!

Samo ti je izvor katastrofalan. G-din Zivkov zajedno sa svojom prethodnicom,( a neki kazu i ljubavnicom :huh: ) Ivanom Dulic Markovic, je jedan od glavnih krivaca za ovoliki rast cena osnovnih prehrambenih proizvoda. Covek (i zena) su jednostavno ukinuli subvencije za poljoprivredu, odnosno za najveci broj poljoprivrednih kultura.
Ovo sto si citirao bilo je u jeku kampanje za ukidanje i smanjenje premije za mleko, tako da njegove podatke treba uzimati vise nego oprezno.
Takodje, cinjenica je da je tada cena mleka bila najniza u Srbiji(mislim ni na otkupnu i na prodajnu), samo sto tada kratkovidi par nije video posledice po gradjane.

Nisam zaposlen u Ekonomistu, ali znam ljude i imam prijatelje tamo, koji za njih rade mnoge analize i itekako su vrhunski strucnjaci.

I za kraj, znam da si bio povucen reportazom b92 i cenom jogurta, ali nije bio Imlekov, vec Suboticki, uzet je dan kada jos uvek taj privatnik nije primenio novi cenovnik, jer nije ni dobio jogurt od proizvodjaca. Zasto lepo sad b92 ne ode u istu tu prodavnicu i u recimo Maxi i videce ko je jeftiniji.
Problem je ovde sto se ljudi kace na gluposti i od panja u svom oku ne vide sumu...


Ne zelim ni ja da se prepucavam, ali onako kako si izneo analizu, licilo je na to da u najmanju ruku predstavljas ministarstvo ili neko "nezavisnog strucnjaka" koji su se ovih dana namnozili u Srbiji. Ovako kad si dao i izvor informacija, jasno je da nisi bolji zakljucak mogao ni da izneses. (garbage in, garbage out) :rolleyes:

Edited by pobednik, 09 December 2007 - 00:10.


#30 headhunter

headhunter
  • Members
  • 6,691 posts

Posted 09 December 2007 - 00:23

prvo što običnom čoveku zapadne u oči jeste da je internet/www/globalna mreža/sredstvo da se fizička/pravna lica reklamiraju
u cilju pospešivanju prodaje,upoznavanja potrošača sa proizvodima koja se nude i tako to...

vlasnik određenog broja preduzeća u segmentu mlekarske industrije već mesecima drži sajt as in in vivo


Iz svojih investicija Salford obično izlazi nakon pet godina

.in vivo 1

pitanje je zašto investicioni fond izlazi iz investicija posle određenog vremenskog perioda ili još bolje,zašto investicioni fond koji ostvaruje enormne profite ,sa dominantnim položajem hoće javnost da ubedi da je to baš tako?

još jedna od nedoumica je ko je osnivač tog investicionog fonda koji je uložio određena sredstva u par domaćih preduzeća

u mlekarskoj industriji navodno drži dominantan položaj a cifre variraju do 85 %,pored toga su u vlasništvu bambi-banat holdinga i knjaza miloša

fond je salford

podaci o akcionarima većine društava se ne mogu naći u pretrazi apr/agencije za privredne registre

pretraga

voleo bih da demistifikujemo ovu oblast ,verovatno je moguće složiti mozaik

Edited by headhunter, 09 December 2007 - 01:35.