Jump to content


Photo
- - - - -

Svedska-Stockholm


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
117 replies to this topic

#16 vilhelmina

vilhelmina
  • Members
  • 11,937 posts

Posted 09 December 2007 - 00:53

Za ovaj kurs u Geteborgu siguran sam da je besplatan a i vjerujem da su ovi kursevi u Stockholmu besplatni (zato sto su studije na fakultetu inace besplatne), jedino knjige moras da nabavis sam.


Ti kursevi su svakako besplatni za studente, ali ne mozes se prijaviti samo na taj kurs, nego moras biti student. Tako je bar ovde u Umeå i ne verujem da je u Göteborgu drugacije.
Ma evo, potrudila sam se i pogledala sta pise na sajtu Umeå Universitet. Postoji taj kurs koji se zove Svenska som fråmmande språk i svako se moze prijaviti, ali ne znaci da ce biti primljen. O tome odlucuje Universitet. Posto se radi o ozbiljnom, dakle skupom kursu (neko ipak mora da plati, a to su u ovom slucaju poreski obveznici), ne verujem da bi bas mene primili zato sto mi se ne svidja kako su me naucili na SFI. Osim toga, prijavljivanje je bilo u oktobru za kurseve koji pocinju u januaru, a u aprilu za one koji pocinju sledeceg septembra. Nasem postavljacu topica se zuri pa mu to verovatno ne bi odgovaralo.

#17 Igor_Swe

Igor_Swe
  • Members
  • 123 posts

Posted 09 December 2007 - 10:54

Cao

zahvaljujem vam oboma sto se trudite da pomognete koliko je to u vasoj moci, lepo je to videti . Da ne bude kao u onoj nasoj izreci "prosao je pored mene(mog posta) kao pored turskog groblja".

@A2Z Hvala ti na linkovima i pogotovo na onim za posao,medjutim to ce mi koristiti tek kad mi svedski bude na dosta boljem nivou nego sto je sad.Poslao si jedan link gde se nalaze samo kursevi u vezi racunara,koliko ja razumem svedski a to je "malo" preduslov za te kurseve je zavidno poznavanje svedskog i 2 godine iskustva u istim ili slicnim poslovima,ja sam naime PC serviser tako da bi mi za te kurseve prvo ipak trebalo neko predznanje ali Boze moj oni su sjajni medjutim ja cu na to morati da secakam bar jos jedno 2god za jezik i praksu sa racunarima u Svedskoj u nekoj njihovoj firmi.Meni je za sad potreban najjednostavniji posao jer mi je i Svedski na tom nivou tek uspevam da kazem sta mi treba sa veoma malim fondom reci.

@vilhelmina Hvala i tebi na veoma iscrpniom postu i podrsci.Medjutim SFI nisam zavrsio isao sam u skolu svega 2.5 meseca i stigao do kursa C.KOji je u mom slucaju na veoma visokom nivou komuna Lidingö ulaze puno i drzi veoma visoke kriterijume.Moj jedini problem je sto sam otisao tamo za vreme raspusta tako da sam za 5 meseci boravka u svedskoj svega pola od toga isao u skolu. I ovaj kurs C je u mom slucaju malko preuranjen svi ostali polaznici su bar 1 godinu vec u svedskoj.Ali su me profesorke namerno gurale zato sto su uvidele da "brzo kontam". A jeste problema cu imati ali kako se kaze "probleme treba voleti" a ne gurati pod tepih. Dobro si rekla "pukla tikva" ali ja mislim da nije sasvim,naime moja supruga je nagla osoba koja ume kasnije da zazali i promeni svoje odluke- ne nadam se ja neznam kakvom braku i pokajanju ali mislim da ce mi bar papiroloski izai u susret kad bi se ja vratio tamo. Ne kod nje doduse ali kad bi smo posle neke pauze popili kafu i tako to mislim da bi moja svedjanka "spustila loptu".

P.S. Zbog svega gore navedenog ja i apelujem na sve vas da koliko je to u vasoj moci ili vasih poznanika.Da nadjemo neki poslic tamo u Stockholmu tek da se prezimi zima od ciscenja,pranja,pomoci u kuhinj,magacionisanja i fizikalisanja bilo sta samo da se nesto radi i zaradi za smestaj i hranu-dok jezik koji mi inace ide dobro ne savladam jos bolje.

#18 cyberwor/L/d

cyberwor/L/d
  • Members
  • 12,762 posts

Posted 09 December 2007 - 15:00

ma sto nisi zakacio i CV kad si vec sve lepo opisao?

a meni samo nije jasno kako to da nemas stalnu boravisnu (ili drzavljanstvo) na osnovu braka... :rolleyes:


nickie, hoces da brises ovo...mislim, sve ja to razumem ali nisu ovo mali oglasi.


Ne, nisu ovo mali oglasi. Ali kad neko napise ovakav post onda ga je verovatno (velika) muka naterala.

Jedna benigna digresija (vise) i nikome nece naskoditi. Iskreno se nadam da forum zbog toga nece pretrpeti velike (kvalitativne) stete. Forum trpi vece prestupe nego sto je to obracanje nekoga kome ZAISTA treba pomoc. U takvoj situaciji je potpuno nerelevantno to sto tebi nije jasno kako stoje stvari po pitanju stalne boravisne dozvole. Boravisna dozvola u svakom slucaju postoji. Privremena ili stalna, so what?

Za onoga ko vlada necim vecim od formalne pismenosti je sasvim jasno da se medju Igorovim redovima krije (poslednja?) nada da pronadje slamku spasa. Da nije njegovog topica neki koji su mu se javili sa savetima ne bi ni znali da Igor postoji. A Igoru to mozda moze da promeni zivot nabolje? Nadam se da TO zaista razumes.

Meni je drago da Nickie nije brisala jer da jeste ja i jos neki ne bismo mogli da dodjemo u kontakt sa Igorom.

Posto (prema sopstvenom iskazu) sve razumes nadam se da ces i ovo razumeti ... i da nisi neke stvari zaboravila ... ko ne zna da bude mali taj ne zna da bude ni veliki ...

#19 cyberwor/L/d

cyberwor/L/d
  • Members
  • 12,762 posts

Posted 09 December 2007 - 15:11

Ti kursevi su svakako besplatni za studente, ali ne mozes se prijaviti samo na taj kurs, nego moras biti student. Tako je bar ovde u Umeå i ne verujem da je u Göteborgu drugacije.
Ma evo, potrudila sam se i pogledala sta pise na sajtu Umeå Universitet. Postoji taj kurs koji se zove Svenska som fråmmande språk i svako se moze prijaviti, ali ne znaci da ce biti primljen. O tome odlucuje Universitet. Posto se radi o ozbiljnom, dakle skupom kursu (neko ipak mora da plati, a to su u ovom slucaju poreski obveznici), ne verujem da bi bas mene primili zato sto mi se ne svidja kako su me naucili na SFI. Osim toga, prijavljivanje je bilo u oktobru za kurseve koji pocinju u januaru, a u aprilu za one koji pocinju sledeceg septembra. Nasem postavljacu topica se zuri pa mu to verovatno ne bi odgovaralo.


U pravu si. Procedura je takve prirode da onaj kome su rokovi kratki ne moze da uleti u tu vrtesku. Sto se kursa koji pominjes tice moze se svako prijaviti, ne moras da vec budes student. Grundläggande behörighet i mozes da apliciras (tako je na Göteborgs universitet). Naravno, da li ces biti primljen je en annan femma.

#20 vilhelmina

vilhelmina
  • Members
  • 11,937 posts

Posted 09 December 2007 - 15:53

OK, sad mi je jasno da nisi zavrsio taj SFI, ali veruj mi da to zaista nema veze. On ti je formalno potreban da bi se prijavio na taj Arbetsförmedlingen, ali to ti treba samo u slucaju da si vec negde radio pa stekao pravo na njihovu podrsku u vreme dok si nezaposlen i trazis novi posao. Inace, na oglase s njihovog sajta se mozes javljati i bez da si tamo prijavljen, naravno. I ja mislim da to treba da radis, bez obzira na skromno znanje svedskog. To sto su ostali polaznici na SFI tamo po godinu i vise dana je veoma varljiva stvar. Naime, vecina njih niti je u stanju da ga ikad polozi, nit to zele, niti im treba. To su ljudi koji ce ceo zivot provesti na socijali, a oni im kao uslov postavljaju da idu na SFI, pa oni to i rade. Kao tako ce jednom doci do sopstvenog posla :rolleyes: . Naravno da nece, ali ne mozes ih pustiti da sede kuci i davati im socijalu do kraja zivota, bez da ista zahtevas od njih. Nastavnici jako dobro znaju razliku izmedju nas sa Balkana i njih, pa zato nas forsiraju. Medjutim, SFI ima svoj program i oni moraju da ga se drze. To znaci da ce te tamo uciti gramatici, pravilnom izgovoru, frazama i kojecemu sto je svakako dobro, ali ti u ovom trenutku nije najprece. Tebi treba obican svakodnevni govor s kojim mozes da se snadjes u svakodnevnom zivotu. Njega neces savladati na SFI, bar ne dovoljno brzo, a jos manje sedeci u Srbiji i cekajuci da ti neko od nasih ljudi ponudi posao. Moras biti ovde i pokusati da nadjes posao sam, kako god znas i umes. Inace ce ti to vreme do isteka privremene boravisne zacas proleteti, a u medjuvremenu ces svakog dana biti sve dalje od cilja. Sasvim je drugo biti ovde, biti okruzen onim sto predstavlja svakodnevni zivot u Svedskoj, slusati ljude kako pricaju na ulici, u autobusu, prolaziti pored bilborda na kojima pise nesto na svedskom....
Znam da se ponavljam, ali moras naci nacin da budes ovde, ides na SFI i usput trazis posao. Uverena sam da nece trajati vise od mesec dana pre nego sto ga nadjes i jos mesec pre nego sto dobijes prvu platu. Znaci, trebalo bi da imas para da se izdrzavas ta dva meseca. Znam da i to moze da predstavlja problem, ali pokusaj da nadjes neki nacin da to uradis jer ti inace garantujem da neces uspeti i da ce prilika otici u nepovrat.
Ako bi bio ovde, uvek mozes nekog od nastavnika ili onih elevassistenata na kursu pitati da ti pomogne oko prijavljivanja na neki oglas, pa i oko pripreme za intervju. Zacudio bi se koliko ti je malo znanja jezika potrebno da dobijes posao kakav trenutno trazis, dakle nekvalifikovan, tek da se prezivi. Kao sto nas vole ne SFI, tako nas vole i poslodavci jer znaju da brzo napredujemo. Uvek ce radije uzeti nekog balkanca nego nekog garavog ili mladjahnog Svedjanina koji je svakog ponedeljka "bolestan" :) .
Za dve godine ces svedski govoriti perfektno, ali sam sigurna da ga vec sad znas dovoljno da dobijes neki od ovih poslova. Ako si u Srbiji, zacas ces zaboraviti i to sto znas. Dakle, ne gubi vreme.
I nemoj misliti da ti govorim iz perspektive nekog ko je sve to lakse prosao nego ti. Naprotiv, kad vec pricamo otvoreno, posle godinu dana boravka i zivota s mojim samboom, saopstio mi je da me vise ne zeli "ni u domu ni u rodu svojemu". Jednostavno sam ga ignorisala, nasla posao i pocela sama da izdrzavam sebe i decu. Ostali smo u njegovoj kuci, jednostavno nisam htela da se pomerim, jer bez stalne boravisne dozvole nisam mogla da racunam na bostadbidrag, a zbog niskih prihoda niti da sama placam stan. Pa je prosla i ta druga godina, dobili smo PUT, castila sam ga jos jednom godinom zajednickog zivota i onda s decom preselila na bolje mesto. Jos uvek nisam zadovoljna svojim svedskim i zato jos ne trazim posao u struci, ali cu uskoro. A kad se setim tog vremena kad sam bila u istoj situaciji kao ti sada, pa jos sa dvoje tinejdzera o vratu, vidim da sam bila ludo hrabra sto nisam odustala i isplatilo se. Dakle, dovlaci dupe ovamo i na posao :huh:
I sa Svedjankom gledaj da odrzis kontakt. Ona ti je vaznija od svih "nasih" ljudi, koji ce te radije saplesti i smejati se kad padnes, nego ti pomoci.

#21 nickie

nickie
  • Members
  • 6,347 posts

Posted 09 December 2007 - 20:40

Ne, nisu ovo mali oglasi. Ali kad neko napise ovakav post onda ga je verovatno (velika) muka naterala.

Meni je drago da Nickie nije brisala jer da jeste ja i jos neki ne bismo mogli da dodjemo u kontakt sa Igorom.

Posto (prema sopstvenom iskazu) sve razumes nadam se da ces i ovo razumeti ... i da nisi neke stvari zaboravila ... ko ne zna da bude mali taj ne zna da bude ni veliki ...



sta dalje i jos poneki su malo reagovali na prvi igorov post jer ih je verovatno iznenadio broj licnih podataka koji je igor na pocetku stavio. kasnije smo, uz saradnju igora, sve nepotrebne podatke izbacili, trol je izbrisan i topik je nastavio dalje svojim tokom. :huh:

imam utisak da preterano branis one koji nisu ni napadnuti.
znam da je sve dobronamerno, al opusti se malo :rolleyes:
ovako se samo stvara nepotrebna tenzija.

ovo odgovaram na ovoj temi posto znam da i ti i sta dalje to pratite. ako bilo ko zeli jos nesto da kaze u vezi ovoga, molim vas da predjemo na forumasi forumasima da ne istrolujemo skroz naskroz ovaj topik.

Edited by nickie, 09 December 2007 - 20:41.


#22 cyberwor/L/d

cyberwor/L/d
  • Members
  • 12,762 posts

Posted 09 December 2007 - 22:13

@ Nickie

Razumela! :rolleyes:

@ Igor

Vilhelmina ima sjajan approach i zdrav stav prema zivotu (ovde). Njena iskrenost je podsetnik da je mnogima bilo beznadezno pa su ipak uspeli da se iscupaju. Od toga se ´leba ne jede ali je dobro imati na umu da je sve moguce.

Mora se biti na licu mesta. Na (teskom) pocetku puno toga izgleda nemoguce jer nemas pojma odakle ce sta da te snadje. Zato je svaki kontakt i savet dragocen. Sve sto se desava vodi necemu. Kad si vec ovde onda imas i sansu da se muvas naokolo pa ce mozda nesto i da iskrsne. Svaki prag treba obiti! Svaku (i najmanju) mogucnost treba isprobati.

Pisemo se ...

#23 Igor_Swe

Igor_Swe
  • Members
  • 123 posts

Posted 10 December 2007 - 00:38

Hej

Divni ste ljudi pisemo se,ko zna sta i uradimo jednog dana mozda ja nakrpim i neki sajt za nase u Stockholmu za pronalazenje posla i stana i osnovne pravne pomoci .

@ (sta dalje) Nisam te ni prvi put pogresno razumeo. Nego dobronamerno a sto si htela da brises moj post ,vise kao stvar ukusa i mesta nego nesto licne prirode.

@ (Cyber) tebi svaka cast ne zato sto sam ja licno u pitanju nego zato, sto pokusavas da onu biblijsku i svi smo mi bliznji pokazes u svakodnevnom zivotu. Najlakse je saosecati samo sa samim sobom, a kad treba i sa nekim koga cak ni ne poznajes- onda se vidi koliko su mi svi ljudi "bliznji". E da i ponizan, ta ti je isto jaka treba znati biti ponizan.Ti si upotrebio drugi termin ali si na ponizan mislio pretpostavljam.I jos nesto "izuzeci" ali tu treba i Nickie da pohvalim sto me nije ukinula.Ponekad bas treba napraviti izuzetak ili prekrsiti pravila i to kvaliteta radi.

@(Vilhelmina) Uspela si opet da me nasmejes,otvorenom pricom i jasnim i zdravim stavovima. Kao da smo rod ili mozda nas je to slicna sudbina i zadesila :-).Ja jednostavno nisam mogao da istanem u toj kuci vise,morao sam da izadjem. Zakonski nije me mogla izbaciti medjutim ja sam morao da odem sebe i svog mentalnog zdravlja radi.Da sam ostao ili bi jos i ja odlepio ili bi je ucutkao necim drugim a ne argumentima. Tako da sam sad uspeo da sve sagledam i iz drugog ugla i ponovo dodjem u neku svoju normalu i vedrinu.Naime ja sam sad u stanju da pricam sa njom ili bilo skim o tome, kao da se desilo nekom drugom a ne meni "sputio sam loptu", ili kakop se to strucno kaze "kontemplirao sam". Ona jos uvek na zalost nije, ostala je u "vatri" i to je jos uvek drzi. Pricali smo pre par nedelja i zamolio sam je da mi izadje u susret po pitanju prenocista a da cu ja u zauzvrat raditi sve kucne poslove i voditi brigu o njenim kerovima,nabavci hrane i da cu sam snositi troskove hrane za sve nas. Ona je odglumila da je "cool". Medjutim odgovor je bio pun nekih prebacivanja krivice i naravno odrican, u isto vreme je rekla da ni razvod ne zeli da stopira.Sve ona to radi u nekom "tihom besu" i nekoj zelji za osvetom koju jos nije uspela da osvesti. Ja je od tad nisam zvao niti pisao-zelim da joj dam jos malko vremena da se "ohladi" ali kada odem nazvacu je da se vidimo. Licna karta, recnik kao i neke knjige su mi jos kod nje.Mislim da postoji realna sansa da stopira razvod, necemu vise se ni ne nadam.
Ja sam smestaj sebi uspeo da obezbedim,to je ono osnovno i imam para za ta 2 meseca, ovim putem samo zelim da pomognem samom sebi da upoznam nase ljude u Stockholmu, i mozda cak i posao preko nekog od njih.Smestaj imam tek od februara meseca sto je i za moj ukus sporo,ali da idem bas na ulicu ili kod nje na prag ne mogu.Jedino ukoliko nadjem posao i pre mogu da imam i smestaj takav neki dogovor imam sa nasim covekom tamo,ali bez posla moram biti ovde.Ni u februaru nemam posao samo smestaj kod njega, i onda zajedno sa njim u potragu za poslom.On je tamo nekih 9 meseci i sam je uvek u potrazi,nije u situaciju da obezbedi ni za sebe nesto sigurno.Neko ce mi reci da zelim sve na sigurno,ali to je vec stvar individualne prirode po meni to nije preterano sigurno,tek da ne zaboravimo da ja imam samo privremenu vizu doduse jos 1,5 godinu ali je privremena. I ukoliko se moja zena razvede,tek onda cu imati problem da produzim tu vizu kad istekne.Tako da i pored smestaja i recimo cak i posla,ja se necu osecati "cool" sve dok ne vidim sta mi supruga reci ili dok ne docekam taj april 2009.

P.S. Hvala vam svima sto odvajate vreme da pisete,ali bi se zahvalio i onima koji samo citaju a jos ne komentarisu.Hvala vam sto se tu, negde tamo ili ovde a opet sa mnom :-).

Edited by Igor_Swe, 10 December 2007 - 01:06.


#24 sta dalje

sta dalje
  • Members
  • 1,987 posts

Posted 10 December 2007 - 09:35

Hej

@ (sta dalje) Nisam te ni prvi put pogresno razumeo. Nego dobronamerno a sto si htela da brises moj post ,vise kao stvar ukusa i mesta nego nesto licne prirode.


ma da, mislim da smo se razumeli jos onda kada si stavio post, i kao sto moderatorka nickie rece, moja (a i ostalih u tom momentu) reakcija nije bila zlonamerna vec se odnosila na savet da malo editujes post. sto si i uradio i nadam se da ces neku pomoc/sugestiju izvuci. kol'ko vidim ovde ima dosta ljudi koji su u svedskoj pa ce se vec nesto naci. srecno :rolleyes: !

#25 vilhelmina

vilhelmina
  • Members
  • 11,937 posts

Posted 10 December 2007 - 19:10

Za Igora:
Evo ti zabava, a ujedno domaci zadatak do februara ;) http://www.kreativpedagogik.se/ . Kad se vratis, da pobacas u nesvest tetkice na sfi :) .
Ima nekih lättläst novina (8 sidor ste verovatno imali na sfi), pa onda recnici i u trecem delu online kursevi i testovi. Posebno ti preporucujem http://safir.cfl.se/safir/index.htm , meni je jako koristio. Negde pri kraju liste imas i Nationella prov, gde mozes da downloadujes sfi-testove, ukljucujuci i one "lysna och förstå". Meni su bili nocna mora :huh:
Ideja sa sajtom ti je :rolleyes:

#26 cyberwor/L/d

cyberwor/L/d
  • Members
  • 12,762 posts

Posted 10 December 2007 - 19:55

Vilhelmina, du är en pärla! :rolleyes:

#27 Prki

Prki
  • Members
  • 2,133 posts

Posted 12 December 2007 - 22:27

Ne znam o chemu mi ovde, ali da ne bih otvarao novu temu zbog sitnog pitanja, daj ovde. kako se pishe adresa na pismu tu kod vas, u Shvedskoj :rolleyes:?
Imam sledece na vizit kartici:

-ime osobe-
Stockholm/Arlanda
Terminal 5 (aerodrom)
SNABB 1880

shta sad ovo gore znachi?
a na desnoj stranici kartice pishe lepo:

11157 Stockholm
Sveavägen 24-26
Sita: ARNKKJU

i na kraju koja se ovde sve ukupno poshtanska (biznis/kancelariska) adresa nalazi u vashoj zemlji?

Edited by Prki, 12 December 2007 - 22:28.


#28 cyberwor/L/d

cyberwor/L/d
  • Members
  • 12,762 posts

Posted 12 December 2007 - 22:38

Pa adresa se pise kao i svugde:

Ime & prezime
Ulica
Postanski broj & ime mesta

Ti imas ime i prezime a ovo sto ti je na desnoj strani je ulica (Sveavägen) i postanski broj (11157) & grad (Stockholm). Verovatno je to office adresa.

Inace Arlanda je ime aerodroma u Stockholmu (to sto ti je na levoj strani). Mozda im je tamo neki magacin, ispostava ili nesto slicno.

Edited by cyberwor/L/d, 12 December 2007 - 22:44.


#29 Mioba

Mioba
  • Sleepers
  • 4,859 posts

Posted 12 December 2007 - 22:44

-ime osobe-
Stockholm/Arlanda
Terminal 5 (aerodrom)
SNABB 1880


snabb znači brzo, swift, al to ti verovatno ne pomaže mnogo... :rolleyes:

#30 Prki

Prki
  • Members
  • 2,133 posts

Posted 12 December 2007 - 22:49

pa posle ove dve poruke, sve je prilichno jasno. samo, kako se kaze aerodrom na shvedskom? da napishem "Aerodrom Arlanda, Terminal 5'?