Jump to content

Photo
- - - - -

Ples sa DJavolom-Ukidanje demokratskih institucija

This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
6 replies to this topic

#1 igorsr

igorsr
  • Members
  • 138 posts

Posted 03 December 2007 - 09:40

Vest koju sam procitao u subotu na ovom sajtu o predlogu za ukidanje Uprave za javne nabavke i komisije za zastitu prava ponudjaca,je nesto u sta nisam mogao da poverujem.
Kao sto svi znamo data institucija osnovana uredbom Ministarstva finansija je polunezavisno vladino telo koje je imalo ulogu da stiti ponudjace ostecene u procesima javnih nabavki u srbiji i da spreci neefikasno trosenje budzetskih sredstava jednom recju da spreci korupciju.
Secate se svi one cuvene izjave ministra Ilica (kada je uprava ponistila konkurs za nabavku zeleznica jer je nabavkom budzet srbije ostecen za par miliona eura) : " Ma taj Zakon cu ja sutra da ukinem"
U trenutku kada je evropska komisija dala predlog za promenu sadasnjeg zakonao javnim nabavkama u delu da se Upravi za javne nabavke daju sira ovlascenja u cilju sprecavanja namestanja tendera iz redova narodnjacke koalicije nam dolazi genijalan predlog "Ukinuti upravu i komisiju,i pustiti ministrstvima da rade taj posao".

I sta onda sledi.Ministarstvo za infrastrukturu raspise tender za izgradnju puta Kragujevac-Topola koji kosta 5 miliona evra.Onda ministar dodje do Kragujevca sedne za sto sa svijim kolegom iz koalice (inace gradonacelnikom Kragujevca) i oni se dogovre da to ipak vredi 8 miliona evra.Potom pozovu preduzece za koje su se unapred dogovorili i ponude direktoru preduzeca dil.Da od preostalih 3 miliona eura svako uzme po milion,uz uslov da im direktor opere te pare (tj da je mocan da obezbedi kesovinu).Na javnom otvaranju ponuda se pojavi 5 firmi.Od toga 2 firme su pojvoljnije od vec izabranog ponudjaca,al ne lezi vraze dte firme ne ispunjavaju uslove tendere i bivaju elimisane.Onda ona po novom zakonu o javnim nabavkama koji je skroi gospodin Belinovac se zale ministarvu infrastrukture.Sve to dodje na sto kod ministra,i normalno on odradi svoj deo dila.Potom se ministar pojavi na tv prilikom otvaranja puta i izjavi "Eto na nas predlog je i ukinuta uprava za javne nabavke koja je samo ometala nas koje hocemo da radimo.Da je bilo uprave ovaj posao bi se odradio tek za godinu dana.A glasaci slusaju i glasaju.
Ah umalo da zaboravim ,svi oni koji su postavili pitanje {"Pa dobro ministre niko ovde ne spori sta je uradjeno vec za koliko para je uradjeno" su u zatvoru kao deo poljoprivredne mafije jer su u svom dvoristru imali zasadjene vocke.

Uopste ne sumnjam da ce ds i gospoda djelic i tadic prihvatiti taj zakon i jos mnogo drugih zakona koji vode srbiju unazad,jer
ne lezi opet vraze slede predsednicki izbori a mora se traziti pomoc djavola.A djavo opet trazi svoje.

Edited by igorsr, 03 December 2007 - 09:41.

#2 Anduril

Anduril
  • Members
  • 5,593 posts

Posted 03 December 2007 - 10:21

Bilo bi naivno poverovati da i u DS-u ne postoji korupcija, tako da nisam sigurna ko je djavo u celoj prici. Mislim da moramo da prestanemo sa stavom - eto oni su dobri, a bili bi i jos bolji, samo im ovi djavoli ne daju. Ne, to je pogresno. Svi zajedno su u vladi i svi zajedno su odgovorni - ponajvise DS jer moze da blokira svaku odluku vlade.

Tkzv. evropeizam ne stiti od bolesti korupcije - ta bolest je endemska u Srbiji nezavisno od ideoloskog predznaka. Naravno, jedan od razloga zasto je to tako jeste sto je biracima ocigledno vaznija ideologija od nekih elementarnih vrednosti.

Edited by Anduril, 03 December 2007 - 10:23.

#3 Div

Div
  • Members
  • 7,752 posts

Posted 03 December 2007 - 10:42

Bilo bi naivno poverovati da i u DS-u ne postoji korupcija, tako da nisam sigurna ko je djavo u celoj prici. Mislim da moramo da prestanemo sa stavom - eto oni su dobri, a bili bi i jos bolji, samo im ovi djavoli ne daju. Ne, to je pogresno. Svi zajedno su u vladi i svi zajedno su odgovorni - ponajvise DS jer moze da blokira svaku odluku vlade.

Tkzv. evropeizam ne stiti od bolesti korupcije - ta bolest je endemska u Srbiji nezavisno od ideoloskog predznaka. Naravno, jedan od razloga zasto je to tako jeste sto je biracima ocigledno vaznija ideologija od nekih elementarnih vrednosti.

Naravno, zašto bi DS bila nešto posebno. Ali govoriti o ukidanju demokratskih institucijama koje su formirane na osnovu uredbe ministarstva mi pre liči na zgodan povod za opljunuti nego na odbranu tekovina demokratije.

Svi detalji oko javnih nabavki treba da se urede zakonom, pa i način formiranja, delokrug rada i odgovornost institucija koje učestvuju u postupku javnih nabavki.

#4 igorsr

igorsr
  • Members
  • 138 posts

Posted 03 December 2007 - 10:48

Naravno, zašto bi DS bila nešto posebno. Ali govoriti o ukidanju demokratskih institucijama koje su formirane na osnovu uredbe ministarstva mi pre liči na zgodan povod za opljunuti nego na odbranu tekovina demokratije.

Svi detalji oko javnih nabavki treba da se urede zakonom, pa i način formiranja, delokrug rada i odgovornost institucija koje učestvuju u postupku javnih nabavki.

Zakonom o javnim nabavkama su jasno definisane uloge uprave za javne nabavkei Komisije za zastitu prava.Sam zakon je dobar jer je uradjen po modelu Eu zakona.Sti se tice uprave i komisije SE je predlozio izmene zakona u delu davanja vecih ovlascenja komisija.
Gospodin Julovac je predlozio ukidanje komisije

Nikako ne zelim da opravdam ds,oni su vec izneverili moj glas na proslim izborima

#5 Div

Div
  • Members
  • 7,752 posts

Posted 03 December 2007 - 11:21

Zakonom o javnim nabavkama su jasno definisane uloge uprave za javne nabavkei Komisije za zastitu prava.Sam zakon je dobar jer je uradjen po modelu Eu zakona.Sti se tice uprave i komisije SE je predlozio izmene zakona u delu davanja vecih ovlascenja komisija.
Gospodin Julovac je predlozio ukidanje komisije

Nikako ne zelim da opravdam ds,oni su vec izneverili moj glas na proslim izborima

Pročitao sam i ja onu istu informaciju i iz nje ne vidim nikakvo obrazloženje predloga, nije mi jasan ni povod za jedan takav predlog.
U svakom slučaju treba da postoji nezavisno (a ne polunezavisno, kako ti kažeš da jeste) telo, i treba da ga formira parlament na osnovu zakona.
Ne znam šta zapravo Sekretarijat za zakonodavstvo ima sa javnim nabavkama. Da li se samo konsultuje u postupku donošenja ili promena zakona ili se radi o nekoj samostalnoj inicijativi. Bilo bi interesantno da vidimo neke potpunije informacije, ovako skoro da ispada da napadamo Balinovca, a ne znamo šta u stvari predlaže, ima li nastavka, možda formiranje nekog efikasnijeg državnog tela.

#6 banderash

banderash
  • Members
  • 1,571 posts

Posted 03 December 2007 - 11:50

alo bre ljudi, dokle god nema NEZAVISNOG SUDSTVA sve ostalo je pisanje uz vetar!! Nezavisno ovo, nezavisno ono nista ne pomaze dok sudovi i sudije nisu nezavisni

#7 igorsr

igorsr
  • Members
  • 138 posts

Posted 03 December 2007 - 14:07

Balinovac i njegov ekipa su predlozili da ministarstva sama sebe kontrolisu.
KLjuc demokratije su dve stvari nezavisnost i kontrola.
Sda kada govorimo o nezavisnosti institucija,sve su one pola nezavisne jer u svakom slucaju mogu biti izbrisane odlukom vlade.
A kontrola je kljuc demokratije,ali mi smo jos daleko od toga.

Srbija se sada nalazi u tranziciji i periodu kljucnih odluka,ali je problem sto se sve vezalo oko kosova,a u stvari postoje dve opcije

1.nezavisnost kosova,ali srbija nastavlja putem reformi i prilaska eu
2.nezavisnost kosova,i jedna mracna i crna srbija

Ali da se vratim na temu UJN i komisija su neophodni