Jump to content


Photo
- - - - -

višeulazna šengen viza i nedoumice


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
17 replies to this topic

#1 Cecily

Cecily
  • Members
  • 175 posts

Posted 28 November 2007 - 10:33

Imam višeulaznu šengen vizu po prvi put. Zanima me da li se dani provedeni u tranzitu ka nekoj od šengen zemalja računaju, tj. odbijaju od ukupnog broja dana na koje viza važi. Napr. putovala sam vozom od Nemačke ka Austriji preko Češke i u Pragu ostala dva puna dana. Da li se i ti dani računaju kao „šengen dani“? Nisam imala češku vizu nego sam koristila pravo da pet dana budem u tranzitu sa šengenskom vizom. Češki carinik mi je pri ulasku uz pečat dopisao „tranzit“. Slični primer, ako bih išla u Austriju preko Slovenije ali tako da u Ljubljani ostanem koji dan da li bi mi „šengen vreme“ otkucavalo već od ulazne slovenačke granice (sad dok još nisu postali šengen zemlja)?

Meni je logično da se ti tranzit dani ne računaju, tj. ne oduzimaju od šengenske vize, ali bih molila nekog ko ima sigurnu informaciju ili lično iskustvo za potvrdu.

Da li vam se desilo da vam na granici detaljno prebrojavaju "šengen dane" pri sledećim ulascima? Htela bih da preostale dane na kraju iskoristim za kraći privatni put u Italiju, pa me plaši da usled nekog nesporazuma u vezi brojanja dana udjem u prekršaj. Da li se nekom desilo da se pogrešno prebroji?

Unapred hvala svima

#2 Glorfindel

Glorfindel
  • Members
  • 921 posts

Posted 28 November 2007 - 10:50

Ne racunaju se dani u tranzitu. Provereno sto posto.
Retko ce ko da proverava koliko si dana stvarno potrosila. Jedino ako imas previse ulazaka, pa bude sumnjivo.

#3 Marko

Marko
  • Members
  • 2,046 posts

Posted 29 November 2007 - 22:41

Tranzit se ne racuna, sve dok Madjarska, Ceska, Slovenija ne postanu sengenske zemlje, a to ce biti uskoro.
Dani se obicno ne prebrojavaju, ali nikako ne preporucujem da se na to racuna, treba postupati po uslovima vize.
Mene interesuje sta je sa Svajcarskom, moze li se tamo uci sa Sengen vizom i provesti par dana u tranzitu?

#4 Cecily

Cecily
  • Members
  • 175 posts

Posted 04 December 2007 - 09:36

Hvala na odgovorima.

Imam drugo pitanje u vezi višeulazne šengen vize. Da li sam u obavezi da mi prvo putovanje bude u zemlju od koje sam dobila vizu. Napr., ako od austrijske ambasade dobijem višeulaznu poslovnu šengen vizu (zbog tesne saradnje sa jednom njihovom firmom) da li smem da pre tog prvog puta u Beč, prethodno odem na kraći turistički put u neku drugu šengen zemlju (napr. Italiju ili Španiju)? Na ovu temu sam čula razne priče, ali se nadam da su one (nepovoljne) out of date. Znam da nije preporučljivo ali da li je zabranjeno, tj. da li bi mi pasoška kontrola na ulasku napravila problem (zabranila ulazak)? Da li se vredi o tome raspitivati u ambasadi, postoje li pravila ili je sve stvar slučaja?

Ako neko ima sveža lična iskustva ili saznanja, značila bi mi za neke odluke.
Tnx,

#5 pcelica

pcelica
  • Members
  • 492 posts

Posted 04 December 2007 - 10:29

nemam lichna iskustva sa tim problemom, ali sam od ljudi iz austrije chula da su lahko besni na nashe kojima daju vize a oni ne stignu do austrije skoro pa nikad (narochito se odnosi na poslovne vize koji ljudi vade na konto zaposlenja u raznim at firmama ovde). elem, savet tih ljudi je da ukoliko si dobio vizu od austrijanaca ipak odes do at, da u sledecoj iteraciji trazenja vize ne bi bilo problema. mislim da niko nemoze da te vrati sa granice ako imas sengen, ali mogu da budu neprijatni, svakako.

#6 Vesna

Vesna
  • Sleepers
  • 18,721 posts

Posted 04 December 2007 - 11:22

Hvala na odgovorima.

Da li sam u obavezi da mi prvo putovanje bude u zemlju od koje sam dobila vizu.



koliko ja poznajem tu problematiku, mislim da JESI u obavezi da, ukoliko dobiješ multi-šengen, tvoj prvi ulazak bude u zemlju koja ti je izdala vizu. tako barem glase obaveštenja iz ambasada dve zemlje koje potpisnice šengenskog sporazuma.

#7 Glorfindel

Glorfindel
  • Members
  • 921 posts

Posted 04 December 2007 - 11:36

Nisi u obavezi da prvo sletis u Austriju. Poenta sengenske vize je da mozes da udjes u bilo koju zemlju potpisnicu sporazuma sa vizom izdatom u ambasadi bilo koje od tih zemalja. Ja sam sa Belgijskom vizom isao svugde, a prvi ulazak mi je bila Slovenija...

#8 Vesna

Vesna
  • Sleepers
  • 18,721 posts

Posted 04 December 2007 - 11:41

eh, aj se ti sad snadji sa ovoliko različitih odgovora. :rolleyes:

#9 Cecily

Cecily
  • Members
  • 175 posts

Posted 04 December 2007 - 13:46

koliko ja poznajem tu problematiku, mislim da JESI u obavezi da, ukoliko dobiješ multi-šengen, tvoj prvi ulazak bude u zemlju koja ti je izdala vizu. tako barem glase obaveštenja iz ambasada dve zemlje koje potpisnice šengenskog sporazuma.


Vesna, molim te da navedeš o kojim se ambasadama radi.

btw, ja zaista moram poslom u Austriju, ali me zanima da li to mora da mi bude prvi ulazak.

Nisi u obavezi da prvo sletis u Austriju. Poenta sengenske vize je da mozes da udjes u bilo koju zemlju potpisnicu sporazuma sa vizom izdatom u ambasadi bilo koje od tih zemalja. Ja sam sa Belgijskom vizom isao svugde, a prvi ulazak mi je bila Slovenija...


Možda, ako ideš kopnom, prvi ulazak u Sloveniju (tj. pretpostavljam posle u Austriju) nije problem jer je u smeru kretanja ka Belgiji. Medjutim, šta u slučaju da prvo sletiš u napr. Rim? Ili čak i u Keln?

#10 Amelija

Amelija
  • Members
  • 6,996 posts

Posted 04 December 2007 - 13:52

Sve je to nažalost "mož da bude al ne mora da znači".

Teorijski, imaš pravo da ideš u bilo koju šengensku zemlju.
Teorijski, svaki nadrndani policajac ili kasnije neki birokrata u ambasadi za sledeću vizu može da te zeza zato što nisi prvo otišla u zemlju koja ti je izdala vizu.

#11 BraveMargot

BraveMargot
  • Members
  • 626 posts

Posted 04 December 2007 - 14:43

preporucljivo je da prvo putovanje (sto nije isto sto i prvi ulazak, zbog tranzita i presedanja) bude u zemlju cija ambasada je izdala vizu (ovde: Austrija), kako bi se izbegli moguci problemi prilikom sledecih apliciranja. Medjutim, ako neko vec ima vizu koja ima vaznost pre putovanja za koje je izdata, ne vidim zasto bi otkazivao planirani put, za koji vec ima 'dozvolu' u vidu izdate vize za EU. Pretpostavljam da se to uvek da razjasniti sa sluzbenicima ambasade prilikom sledece aplikacije, posebno ako je osoba zaista i otputovala u Austriju malo zatim, na zakazani poslovni put za koji je i podnosila prvobitnu dokumentaciju. mozda ne bi bilo lose okrenuti ambasadu i pitati ih, navodeci im ovaj konrektan primer?

#12 Vesna

Vesna
  • Sleepers
  • 18,721 posts

Posted 04 December 2007 - 14:51

Vesna, molim te da navedeš o kojim se ambasadama radi.


radi se o ambasadama italije i grčke. informacija iz ambasade grčke je sa kraja prošle a iz italijanske od leta ove godine.

mozda ne bi bilo lose okrenuti ambasadu i pitati ih, navodeci im ovaj konrektan primer?


mislim da je ovo pravi odgovor na postavljeno pitanje.

#13 alberto.ascari

alberto.ascari
  • Members
  • 28,756 posts

Posted 04 December 2007 - 15:01

nemam lichna iskustva sa tim problemom, ali sam od ljudi iz austrije chula da su lahko besni na nashe kojima daju vize a oni ne stignu do austrije skoro pa nikad (narochito se odnosi na poslovne vize koji ljudi vade na konto zaposlenja u raznim at firmama ovde). elem, savet tih ljudi je da ukoliko si dobio vizu od austrijanaca ipak odes do at, da u sledecoj iteraciji trazenja vize ne bi bilo problema. mislim da niko nemoze da te vrati sa granice ako imas sengen, ali mogu da budu neprijatni, svakako.



Ovo je potpuno tačno za Austriju. Ja sam morao da napišem i izjavu konzulu da ću ući prvo u Austriju sa novom vizom, pa tek posle u ostale zemlje (zato što sam imao nekoliko ulazaka u D, a nijedan u A za vrema važenja Schengenske vize izdate u A ambasadi).

Takodje nije tačno da mora da te pusti granična kontrola u zemlju ako imaš vizu, naprotiv, ima pravo da te vrati sa granice bilo koji granični policajac na spoljašnjoj granici Schengenskog prostora.

#14 pcelica

pcelica
  • Members
  • 492 posts

Posted 21 December 2007 - 10:17

Takodje nije tačno da mora da te pusti granična kontrola u zemlju ako imaš vizu, naprotiv, ima pravo da te vrati sa granice bilo koji granični policajac na spoljašnjoj granici Schengenskog prostora.


bez obzira sto imas urednu schengen vizu?
nisam znala ovo. kapirala sam da ukoliko je viza ok, moraju da te puste unless imaju neki ultra dobar razlog.

mislim, na osnovu chega odluchuju da te ne puste, ako su ti ovi vec dali dozvolu :rolleyes:

#15 MAGRIPA65

MAGRIPA65
  • Members
  • 20,706 posts

Posted 21 December 2007 - 18:35

mislim, na osnovu chega odluchuju da te ne puste, ako su ti ovi vec dali dozvolu :rolleyes:

Ne samo EU vec svaka zemlja ima istu praksu.Ti mozes da dobijes vizu u ambasadi a onda te na granici vrate.Skoro svaka aplikacija za vizu sadrzi i odrednicu da viza ne garantuje ulazak u zemlju.Koja su merila bog ce znati .