Jump to content


Photo
- - - - -

Bojler i potrosnja


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
18 replies to this topic

#16 Don quihote

Don quihote
  • Members
  • 47 posts

Posted 13 December 2007 - 16:53

ja na zalost nemam "jeftinu i skupu struju", meni je stalno isto.
Pitala sam ovo posto nasi prijatelji koji imaju sve iste aparate u kuci po leti trose 700 kw, a mi 200 kw (ili tako nesto slicno:D uglavnom trose 3 puta vise, a oni recimo bojler pale samo predvece dok je nas stalno upaljen)

#17 incognito

incognito
  • Members
  • 7,771 posts

Posted 14 December 2007 - 14:49

Mnogo toga zavisi i od drugih navika, bojler nije najveci potrosac u kuci - tu su i klima, ves masina, frizider/zamrzivac, sporet, razna grejna tela... Uostalom, cak i sijalice mogu da se pokazu k'o ozbiljan potrosac - 10 sijalica od 100W koje non-stop rade ce potrositi za mesec dana 700kW/h.

Nije stvar samo u uredjajima, stvar je i u tome kako se isti koriste... Jedno je sigurno - bojler alone ne bi napravio toliku razliku u vasim racunima. Tipican bojler trosi recimo 1800W i ako ima dobru izolaciju a ne prazni se non-stop, i pritom se pali samo kad treba da ugreje vodu, ne radi vise od 3 sata dnevno. Sto mu dodje max ~160 kW/h mesecno. Onoliku razliku treba traziti u drugim navikama...

#18 Arminius

Arminius
  • Members
  • 100 posts

Posted 28 December 2007 - 02:56

Meni se čini da je najbolje igrati se sa termostatom. Neka vam bojler bude stalno uključen ali da termostat bude podešen na neki niži podelak, recimo 40 stepeni. A kada vam zatreba malo tople vode - već je imate, a kada vam zatreba "ceo bojler" samo pojačajte termostat i imaćete maksimum vrlo brzo. Poenta je u tome što se bojler sporije hladi što je temperatura vode bliža temperaturi vazduha, samim tim za održavanje konstantne temperature treba daleko manje energije. Možete recimo noću pojačati na maksimum ako su vam navike takve da ujutru koristite puno tople vode...

Nije o bojleru, ali mašina za sudove prilikom sušenja troši prilično energije, veš mašina za iskuvavanje i sušenje isto tako, ako ležete kasnije, uključujte mašine posle ponoći...

Štedljive kompakt-fluorescentne sijalice (CFL), istog svetlosnog fluksa kao standardne troše pet puta manje struje u istom vremenskom periodu, a životni vek im je deset puta duži. Prosečan stan ima ostveljenje prosečne jačine od preko pola kilovata, zimi se svetlo koristi skoro preko celog dana.

Vođenjem računa o ovakvim "sitnicama" može da se uštedi trećine energije, a u parama to može da bude čak i više zbog ulaska u crvenu zonu npr. O povoljnom uticaju na životnu sredinu da i ne trošim reči...

#19 Hawk

Hawk
  • Members
  • 4,763 posts

Posted 28 December 2007 - 07:07

glupa je ta preistorijska podela na zone. struje ima ili nema. ovako nama cvrckaju a izvoze za veće pare, jer se više isplati


U principu jeste glupa ta podela na zone ali alternativa bi verovatno bila jedna zona po ceni crvene tako da uzivaj sirotinjo dok si u zelenoj il' malo u plavoj. :rolleyes:

Nego kada smo vec kod bojlera nesto mi se cini da se najvise isplati uzeti protocni. Ima ih vec od 16k, jes' da srcu struju ko nenormalni dok rade ali opet mislim da vredi uzeti.