Jump to content

Photo
- - - - -

USA i Srbija, takmaci u zdravstvenoj bezdušnosti

This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
30 replies to this topic

#16 istvan001

istvan001
  • Members
  • 602 posts

Posted 27 November 2007 - 17:13

Porediti Ameriku i Srbiju je besmisleno.SAD su najmoćnija i najbogatija država na svetu i stvarno je čudno da milioni ljudi imaju takve probleme sa lečenjem.
Oni mogu,da je njihova politička elita spremna na to,da sve te probleme reše administrativnim merama i prostom redistribucijom resursa,kojih ima u izobilju.
Srbija ima vrlo oskudne resurse,zdravstveni sistem u krizi, za jednu siromašnu zemlju je razumljivo da ima takve probleme.

#17 UrosDC

UrosDC
  • Members
  • 55 posts

Posted 27 November 2007 - 18:13

Amerika je nacija gde sirotinja ima dovoljno sredstava da bude debela.

Inace kako izgleda poseta lekaru sa osiguranjem (bolnica na college campusu):
Imam temperaturu, jak kasalj, i iskasljavam sekret; prvo se sam pregledam i zapisem u formular simptome, zatim me pogleda triage nurse, koja isto to uradi, i posalje u sobu, tamo mi dodje druga sestra i takodje mi pogleda temperaturu, grlo, zapise simptome. Tek na kraju dolazi doktor, koji daje masu lekova, svi over-the counter, po sistemu ovo ti je kao tylenol, ovo kao dayquil, ovo za soar throat, mislim se sta mi je uopste trebalo da se setam do vas, mogao sam do najblizeg 7-11-a.

Jedina prednost Srbije je u tome sto su privatne klinike i laboratorije jos uvek relativno jeftine.

#18 vowel

vowel
  • Members
  • 1,320 posts

Posted 28 November 2007 - 09:21

Obican grip, a nije bilo zapaljenje pluca ili slicno?
U Srbiji mozes u svakoj apoteci da kupis antibiotike, a u USA ako ih doneses i provale te da ih pijes, mozes da dobijes otkaz - cik, pa se leci sam.

Sa cerkicom kod pedijatra da primi redovne vakcine. Pregled. Dijagnostikuje blazu upalu uveta, prepisuje sirup/antibiotik. Pored vakcina hoce da je testira na TBC, zna da smo vakcinisani, cak je i sam boravio na Kosovu, odnosno, verovatno odatle vuce animozitet, ubedjujuci nas da ce on licno nekom savrsenijom metodom da analizira, prvobitno ubrizgan mehuric... Ja polako kipim, moju opasku da smo iz Bgd, da je tuberkoloza ratna bolest, bolest siromastva itd., poklapa pricom kako je tuberkuloza tinjajuca bolest, a mi dolazimo sa Balkana! On odlazi, a dolaze sestre sa spricevima. Trazim da mi razjasne sta je sta, pa autoritativno kazem: ovo moze, a ovo ne moze. Ostavljam uput za lab i odlazimo, odmah iza sestara koje su navodno otisle da pronadju docu.
Da li je to diskriminacija, da na moj cerkici od 1,5 godina eksperimentise, a vrlo dobro znamo da mi vakcinisani u velikom procentu dajemo pozitivan rezultat na tuberkoluzu upravo jer smo vakcinisani, sto i doca zna? verovatno zna i da smo mi odrasli morali da prodjemo rentgen pluca pre useljenja u USA!

p.s. nije nam jos stigao racun, tako da ne znam u kom % smo pokriveni osiguranjem (ranije, bez osiguranja smo platili samo pregled $80, a vakcine ne - kao ucinio nam je, ne znam kako ako su vakcine obavezne), a nije zgoreg da pomenem da smo dobili i jdno upozoravajuce pismo, da ako opet propustimo zakazani pregled ima da ga platimo kao da smo bili na istom, jer, eto, oduzimamo termin nekom drugom - posteno; a mislim se u sebi, @#$% li vammater, jer da je ono govno od pedijatra zaista mislilo da im donosimo tuberkulozu u sjed. drzave, pa ne bi me pismo sacekalo, nego ...

Edited by vowel, 28 November 2007 - 09:41.

#19 Mashinovodja

Mashinovodja
  • Members
  • 2,454 posts

Posted 28 November 2007 - 12:11

Porediti Ameriku i Srbiju je besmisleno.SAD su najmoćnija i najbogatija država na svetu i stvarno je čudno da milioni ljudi imaju takve probleme sa lečenjem.
Oni mogu,da je njihova politička elita spremna na to,da sve te probleme reše administrativnim merama i prostom redistribucijom resursa,kojih ima u izobilju.

Boldovano u potpunosti važi i za Srbiju. Blago nama, još jedna sličnost sa Amerikom!

Srbija ima vrlo oskudne resurse,zdravstveni sistem u krizi, za jednu siromašnu zemlju je razumljivo da ima takve probleme.

Siromaštvo i oskudni resursi nisu izvinjenje za nebrigu, neodgovornost, nesposobnost, sebičluk i odsustvo svake želje da se nešto poboljša. Oskudni resursi nisu izgovor da Onkološki institut nema grejanje dok direktori nekih državnih klinika imaju kabinete od 50-60.000 evra. Napravljene državnim novcem, naravno.
Najveći problem srpskog zdravstva nisu oskudni resursi, već nesposobni i neodgovorni čelnici, a posledica je, kao što si i sam rekao, (katastrofalno) loša raspodela postojećih resursa. Ali to nema nikakve veze sa srpskim siromaštvom, niti će se nešto poboljšati dok se zdravstvo kao i sve ostalo u državi smatra partijskom prćijom i za direktore klinika i domova zdravlja se postavljaju isključivo ljudi iz partije kojoj je zdravstvo zapalo u poslednjoj podeli plena, pri čemu su stručnost, znanje i prethodne reference na poslednjem mestu.
Niko ne spori da u Srbiji imamo ozbiljan problem siromaštva i oskudnih resursa. Ali to samo znači da treba štedeti tamo gde se može uštedeti, ali ne i obavezno loš kvalitet usluge. Ali u Srbiji je svaki izgovor dobar za loše ili nikakve rezultate.

#20 yossarian

yossarian
  • Members
  • 3,774 posts

Posted 28 November 2007 - 12:41

Nije u pitanju politička elita već široke mase. Amerikanci se zgražavaju svake ideje da ih država na nešto obavezuje. Obavezno zdravstveno osiguranje? Obavezno osiguranje automobila? Takve ideje nemaju prođu, ne uklapaju se u način razmišljanja. Za nas evropljane je to neshvatljivo, ali je tako.

Radije to rešavaju dobrotvornim akcijama, zadužbinama, sponzorskim organizacijama --- sve sve, samo da slučajno nije državno ili obavezno.

S vremena na vreme se i pojave političari koji počnu da pričaju o uvođenju takve zdravstvene zaštite... i budu za to žestoko kažnjeni na izborima.

Edited by yossarian, 28 November 2007 - 12:43.

#21 Kontras

Kontras
  • Banned
  • 833 posts

Posted 28 November 2007 - 15:46

Nije u pitanju politička elita već široke mase. Amerikanci se zgražavaju svake ideje da ih država na nešto obavezuje. Obavezno zdravstveno osiguranje? Obavezno osiguranje automobila? Takve ideje nemaju prođu, ne uklapaju se u način razmišljanja. Za nas evropljane je to neshvatljivo, ali je tako.

Radije to rešavaju dobrotvornim akcijama, zadužbinama, sponzorskim organizacijama --- sve sve, samo da slučajno nije državno ili obavezno.

S vremena na vreme se i pojave političari koji počnu da pričaju o uvođenju takve zdravstvene zaštite... i budu za to žestoko kažnjeni na izborima.

Ovo je tacno. Problem je zapravo sto je to fobija zaostala iz vremena kad je vlast u Americi cinila engleska kruna. Amerikanci podsvjesno drzavu dozivljavaju kao nekog ko "udara" namete kao sto su to cinili englezi, a ne kao nekog ko je tu da na neki nacin vodi brigu o svom narodu. Eliti u USA takvo fobicno stanje odgovara, te se realno i ne trude da ga mjenjaju. Sve sto je prosjecan amerikanac sposoban da uporedi jeste da on u prosjeku placa 7% taxe dok recimo Kanadjanin placa 40%. 7% je manje od 40% pa je jelte u USA bolje jer si manje oglobljen.Naravno da to nema veze s mozgom jer Amerikanci placaju procentualno daleko vecu taksu nego sto se to na prvi pogled vidi. Kada se saberu godisnje takse placene za nekretnine, taxe na dodatnu zaradu, na bonuse, na kapitalnu dobit itd, u prosjeku amerikanacu ce na drzavne namete otici izmedju 15-20% godisnje zarade. Problem je sto i pored tolike placene takse od drzave nemaju nikakve benificije.

"Our national healthcare program, don't get a sick" to je bio bio sticker na autu koji je staja ispred mene na semaforu.

Nije problem sa USA healthcare sistemom samo u tome sto ima 40mil. neosiguranih. Problem je i velika vecina onih koji su osigurani a ne mogu bas racunati na kvalitetnu uslugu ali mogu racunati na visoke cijene.

#22 Cleric

Cleric
  • Members
  • 56 posts

Posted 28 November 2007 - 17:50

Pitao bih upucenije, buduci sam procitao u nekoj FAS studiji o posledicama nuklearnog rata po USA, da u istima postoji samo 80.000 bolnickih kreveta, a od toga samo 2.000 za slucajeve teskih opekotina, da li je to istina?Studija datira iz ranih devedestih.

#23 Henry Chinaski

Henry Chinaski
  • Members
  • 19,241 posts

Posted 28 November 2007 - 19:12

Amerikanci se zgražavaju svake ideje da ih država na nešto obavezuje. Obavezno zdravstveno osiguranje? Obavezno osiguranje automobila? Takve ideje nemaju prođu, ne uklapaju se u način razmišljanja.

Pametni ljudi. Osnovno zdravstveno osiguranje za sve placeno iz budzeta, to da, ali da ja imam neke obaveze da mu tamo nosim neka artije, ma bezi bre.

#24 Good Morning Srdjan

Good Morning Srdjan
  • Banned
  • 688 posts

Posted 28 November 2007 - 19:34

Zdravstveno osiguranje nije obavezno, ali je osiguranje auta obavezno, tako da ne pricate bez veze stvari...

Edited by rosethorn, 28 November 2007 - 19:35.

#25 Henry Chinaski

Henry Chinaski
  • Members
  • 19,241 posts

Posted 28 November 2007 - 20:43

Jest obavezno. Probaj da radis a da ne placas osiguranje.

#26 Gandalf

Gandalf
  • Members
  • 7,553 posts

Posted 28 November 2007 - 20:59

Jest obavezno. Probaj da radis a da ne placas osiguranje.

u SAD?

#27 Henry Chinaski

Henry Chinaski
  • Members
  • 19,241 posts

Posted 28 November 2007 - 22:24

Ne bre u SAD nego ovde. On valjda pise za ovde. Tako sam ga ja razumeo.

#28 Gandalf

Gandalf
  • Members
  • 7,553 posts

Posted 28 November 2007 - 22:38

Ne bre u SAD nego ovde. On valjda pise za ovde. Tako sam ga ja razumeo.

ne bih rekao - citirao je josariana koji je pisao o SAD.

#29 MAGRIPA65

MAGRIPA65
  • Members
  • 20,706 posts

Posted 29 November 2007 - 15:05

, ali je osiguranje auta obavezno, tako da ne pricate bez veze stvari...

Pricas ti.U Wisconsinu nije obavezno osim ako nemas kredit pa to od tebe trazi banka

Sve sto je prosjecan amerikanac sposoban da uporedi jeste da on u prosjeku placa 7% taxe dok recimo Kanadjanin placa 40%.

Ako govoris o sales tax onda je 7% ali sumnjam da je u Kanadi 40%.Ako govoris o income tax onda 7% placas samo ako imas sedmoro dece ,zena ti nije zaposlena i zaradjujes minimum.

verovatno zna i da smo mi odrasli morali da prodjemo rentgen pluca pre useljenja u USA!

Kako da ne.Prosecan lekar zna sve detalje oko useljenja u SAD pa i to da su tebi uzimali snimak pluca.

Edited by MAGRIPA65, 29 November 2007 - 15:29.

#30 Good Morning Srdjan

Good Morning Srdjan
  • Banned
  • 688 posts

Posted 08 December 2007 - 01:17

Obavezno pogledati film Sicko...

http://www.imdb.com/title/tt0386032/