Jump to content


Photo
- - - - -

USA i Srbija, takmaci u zdravstvenoj bezdušnosti


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
30 replies to this topic

#1 rory

rory
  • Members
  • 2,989 posts

Posted 23 November 2007 - 03:50

USA, drzava u kojoj 30 miliona ljudi ,da trideset miliona, nemaju osnovnu zdravstvenu zastitu.Ako obole od neke teze bolesti,ostaju im srednjevekovni metodi lecenja sa travama i pijavicama i da crknu

Svima je jasno da americki sistem a narocito zdravstvo i socijala nije savršen ali šta predlažeš. Kubanski sistem? Mi ovde imamo zdravstvo besplatno koliko i američko a vlast i privredu kao na kubi. Treba li da budemo zadovoljni?

#2 Vitljus

Vitljus
  • Members
  • 155 posts

Posted 23 November 2007 - 16:21

Svima je jasno da americki sistem a narocito zdravstvo i socijala nije savršen ali šta predlažeš. Kubanski sistem? Mi ovde imamo zdravstvo besplatno koliko i američko a vlast i privredu kao na kubi. Treba li da budemo zadovoljni?


Kada kazes za nesto da "nije savrseno", to znaci da je vrlo dobro ali da moze i bolje.Situacija u americkom zdravstvenom sistemu je ,nasuprot toga, uzasna i tesko da moze biti gore.
Ja nisam licno cuo nikad da kod nas odbiju da prime u bolnicu nekog ko umire od raku pluca ili da ga iz bolnickog kreveta stave na nosila i istovare ispred zgrade.Jesi li ti cuo?Gde se to desilo?
Prijatelj mi zivi i radi u Njujorku(planira da se preseli u Evropu) i pre nekog vremana mu je cerka od 6 godina bila bolesna,imala je veliku temparaturu,kasljala i povracala.Otisao je sa njom do bolnice i na recepciji je situacija izgledala ovako: Izvolite,kako vam mozemo pomoci? Cerka mi je jako lose, molim vas pregledajte je.(mala za to vreme polulezi na klupi i uzasno kaslje).
Bolnicarka: Gospodine moramo srediti sve formalnosti u vezi zdravstvenog osiguranja.Prijatelj: Sredicemo,naravno, ali molim vas dajte je neki lek,jako joj je lose. Bolnicarka: Zao mi je, ovde nesto nije u redu,moramo nazvati vas osiguravajuce drustvo.Prijatelj(ocajan) molim vas, dajte joj nesto,molim vas. (mala lezi na klupi i trese se od kaslja) Bolnicarka ne slusa, okrece osiguravajuce drustvo.Drugo osoblje prolazi pored njih i samo baca pogled na malu koja lezhi. I tako dvadeset minuta.Napokon osiguravajuce drustvo pristaje i bolnicarka odvodi malu u cekaonicu gde joj nakon 2 sata lekar prepisuje lekove i vraca kuci.
Pre dve tri sedmice je jedna zena pala na pod bolnice i umrla.niko joj nije pomogao jer je bila samo jedna od onih neosiguranih 30 miliona jadnika.Samo su je podigli sa poda, da ne smeta, i pozvali rodbinu da je pokupi.
I jos nesto, americki vatrogasci koji su rizikovali svoje zivote u spasavanju ljudi iz kula u plamenu danas umiru jer im osiguravajuca drustva odbijaju platiti lecenje i oporavak.Majk Mur ih je pokupio i odveo u Havanu gde su besplatno dobili svu negu.Naravno da je to propaganda sa kubanske strane i naravno da to ne bi uradili bilo kome ali je svejedni indikativno za americki zdravstveni sistam koji je ustvari antisistem-ako imas pare leci se a ako nemas crkni.

#3 Mashinovodja

Mashinovodja
  • Members
  • 2,454 posts

Posted 23 November 2007 - 17:12

Kada kazes za nesto da "nije savrseno", to znaci da je vrlo dobro ali da moze i bolje.Situacija u americkom zdravstvenom sistemu je ,nasuprot toga, uzasna i tesko da moze biti gore.
Ja nisam licno cuo nikad da kod nas odbiju da prime u bolnicu nekog ko umire od raku pluca ili da ga iz bolnickog kreveta stave na nosila i istovare ispred zgrade.Jesi li ti cuo?Gde se to desilo?

U Zemunu, u stanu preko puta mog. Ja i komšija ispod mene nosili smo baku od preko puta u kombi hitne pomoći jer Nj.V. Šofer Hitne Pomoći je samo to - šofer koji totalno nezainteresovano čeka ispred zgrade i ne pada mu napamet da nekome pomogne. Svejedno mu je da li u kombi unose bolesnika ili mrtvaca. Baka je se saplela i pala u kupatilu i celu noć je preležala na podu kupatila. Lekarka koja je ujutro došla na poziv komšinice, samo je sa ulaznih vrata stana gadljivo pogledala i rekla da to nije ništa.
Drugi, teži slučaj: ovde je pre dva dana bila priča na B92 kako je čovek zvao hitnu pomoć. Došli su, odneli su ženu i vratili je posle dva sata. Ženi je ponovo pozlilo, a kad je muž ponovo pozvao hitnu pomoć, oterali su ga u p.m. uz priču "šta ti bre misliš, idiote jedan, da mi imamo vremena da je ceo dan vozikamo gore-dole?" Žena je u međuvremenu umrla.
Tako da nemoj da mnogo pričaš o srpskoj humanosti i američkoj bezdušnosti. I jednog i drugog ima na obe strane.

...ali je svejedni indikativno za americki zdravstveni sistam koji je ustvari antisistem-ako imas pare leci se a ako nemas crkni.

Ako misliš da je u Srbiji nešto bitno drugačije, debelo se varaš i najverovatnije ili dugo nisi bio u Srbiji, ili ti u Srbiji dugo nije trebala lekarska pomoć, ali definitivno ne znaš o čemu pričaš.

#4 Kastor

Kastor
  • Banned
  • 6,241 posts

Posted 23 November 2007 - 17:19

U Zemunu, u stanu preko puta mog. Ja i komšija ispod mene nosili smo baku od preko puta u kombi hitne pomoći jer Nj.V. Šofer Hitne Pomoći je samo to - šofer koji totalno nezainteresovano čeka ispred zgrade i ne pada mu napamet da nekome pomogne. Svejedno mu je da li u kombi unose bolesnika ili mrtvaca. Baka je se saplela i pala u kupatilu i celu noć je preležala na podu kupatila. Lekarka koja je ujutro došla na poziv komšinice, samo je sa ulaznih vrata stana gadljivo pogledala i rekla da to nije ništa.
Drugi, teži slučaj: ovde je pre dva dana bila priča na B92 kako je čovek zvao hitnu pomoć. Došli su, odneli su ženu i vratili je posle dva sata. Ženi je ponovo pozlilo, a kad je muž ponovo pozvao hitnu pomoć, oterali su ga u p.m. uz priču "šta ti bre misliš, idiote jedan, da mi imamo vremena da je ceo dan vozikamo gore-dole?" Žena je u međuvremenu umrla.
Tako da nemoj da mnogo pričaš o srpskoj humanosti i američkoj bezdušnosti. I jednog i drugog ima na obe strane.
Ako misliš da je u Srbiji nešto bitno drugačije, debelo se varaš i najverovatnije ili dugo nisi bio u Srbiji, ili ti u Srbiji dugo nije trebala lekarska pomoć, ali definitivno ne znaš o čemu pričaš.


U Americi je to legalno ponašanje, a u Srbiji još uvek nije i ta razlika uopšte nije mala i beznačajna. U Srbiji je nepružanje pomoći bolesniku ili povređenom još uvek krivično delo i to je jedna od tekovina socijalizma koje treba braniti, isto kao i pravo na rad, na školovanje, na lečenje. Ono što ne treba braniti je kontinuitet lopovluka, političke policije i tajnost njenih arhiva.

#5 Vitljus

Vitljus
  • Members
  • 155 posts

Posted 23 November 2007 - 17:36

U Zemunu, u stanu preko puta mog. Ja i komšija ispod mene nosili smo baku od preko puta u kombi hitne pomoći jer Nj.V. Šofer Hitne Pomoći je samo to - šofer koji totalno nezainteresovano čeka ispred zgrade i ne pada mu napamet da nekome pomogne. Svejedno mu je da li u kombi unose bolesnika ili mrtvaca. Baka je se saplela i pala u kupatilu i celu noć je preležala na podu kupatila. Lekarka koja je ujutro došla na poziv komšinice, samo je sa ulaznih vrata stana gadljivo pogledala i rekla da to nije ništa.
Drugi, teži slučaj: ovde je pre dva dana bila priča na B92 kako je čovek zvao hitnu pomoć. Došli su, odneli su ženu i vratili je posle dva sata. Ženi je ponovo pozlilo, a kad je muž ponovo pozvao hitnu pomoć, oterali su ga u p.m. uz priču "šta ti bre misliš, idiote jedan, da mi imamo vremena da je ceo dan vozikamo gore-dole?" Žena je u međuvremenu umrla.
Tako da nemoj da mnogo pričaš o srpskoj humanosti i američkoj bezdušnosti. I jednog i drugog ima na obe strane.

Ako misliš da je u Srbiji nešto bitno drugačije, debelo se varaš i najverovatnije ili dugo nisi bio u Srbiji, ili ti u Srbiji dugo nije trebala lekarska pomoć, ali definitivno ne znaš o čemu pričaš.



Gresis dvostruko.Kao prvo Kastor ti je to lepo objasnio, u Americi se radi o sistemu, o zakonu koji kaze ako nemas osiguranje crkni kao pas a kod nas se radi o ljudskom faktoru,o mrzovoljnim i nesavesnim pojedincima koji ne rade posao kako bi moralo.Razlika je kao Mont everest. Shvatas? Da je rec o bakici koja zivi u USA kola hitne pomoci ne bi ni dosla po nju ukoliko nije osigurana i ukoliko nije obezbedjeno placanje. Kao drugo cak i da je kod nas isto a nije, kako mozemo za primer humane, civilizovane i demokratske zemlje uzimati nekog ko je na istom bednom nivou kao mi sami?

Edited by Vitljus, 23 November 2007 - 17:43.


#6 Kido from Junkovac

Kido from Junkovac
  • Members
  • 6,635 posts

Posted 23 November 2007 - 17:43

U Americi je to legalno ponašanje, a u Srbiji još uvek nije i ta razlika uopšte nije mala i beznačajna. U Srbiji je nepružanje pomoći bolesniku ili povređenom još uvek krivično delo i to je jedna od tekovina socijalizma koje treba braniti, isto kao i pravo na rad, na školovanje, na lečenje. Ono što ne treba braniti je kontinuitet lopovluka, političke policije i tajnost njenih arhiva.


Pa i u Americi je krivicno delo a cak se i odgovara :rolleyes: . Samo sto se pruzanje pomoci posmatra kao poziv hitne pomoci, koja ce se pojaviti na licu mesta pre nego sto bi ja zavrnuo rukave da trapavo dam vestacko disanje.

Mnogo je smernije i logicnije jednostavno bez pompe obaviti gradjansku duznost, nego glumiti superheroja bez letacke obuke.

#7 MAGRIPA65

MAGRIPA65
  • Members
  • 20,706 posts

Posted 23 November 2007 - 19:21

U Americi je to legalno ponašanje, a u Srbiji još uvek nije i ta razlika uopšte nije mala i beznačajna. U Srbiji je nepružanje pomoći bolesniku ili povređenom još uvek krivično delo i to je jedna od tekovina socijalizma koje treba braniti, isto kao i pravo na rad, na školovanje, na lečenje. Ono što ne treba braniti je kontinuitet lopovluka, političke policije i tajnost njenih arhiva.

U Americi to nije legalno ponasanje bez obzira sto ti je to neko rekao.Bolnice i hitna pomoc su obavezne da pruze pomoc cak i osobama koje u Americi borave ilegalno

#8 Mashinovodja

Mashinovodja
  • Members
  • 2,454 posts

Posted 23 November 2007 - 19:54

Gresis dvostruko.Kao prvo Kastor ti je to lepo objasnio, u Americi se radi o sistemu, o zakonu koji kaze ako nemas osiguranje crkni kao pas a kod nas se radi o ljudskom faktoru,o mrzovoljnim i nesavesnim pojedincima koji ne rade posao kako bi moralo.Razlika je kao Mont everest. Shvatas?

Ne, ne shvatam. Za mene je rezultat potpuno isti: nemaš para, nema lečenja. I kod nas je to itekako sistem, nikako pojedinačni slučajevi. (Ne znam da li treba da budem srećan što smo barem po nečemu slični Americi, makar to bilo i po bezdušnosti i nebrizi.)
Džaba meni sva osiguranja koja plaćam svakog meseca (tačnije koja mi drpaju od plate protiv moje volje), kad ja nemam ništa od toga. Ako nećeš da podmažeš, ne možeš ničemu da se nadaš. Između ostalog, javna je tajna da onaj ko prevali šezdesetu može da bude primljen u bolnicu samo preko debele koverte.

Da je rec o bakici koja zivi u USA kola hitne pomoci ne bi ni dosla po nju ukoliko nije osigurana i ukoliko nije obezbedjeno placanje. Kao drugo cak i da je kod nas isto a nije, kako mozemo za primer humane, civilizovane i demokratske zemlje uzimati nekog ko je na istom bednom nivou kao mi sami?

Ja imam vikendicu u selu na 30-ak kilometara od Beograda. Jesenas je pozlilo jednom dedi u komšiluku i odvezli smo ga do ambulante. Tamo su nam samo rekli "lepo, a sad vozite ga za Beograd". I nimalo ih nije potreslo što su u dvorištu bila prazna kola hitne pomoći. Tek posle teške svađe, umilostivili su se da odvezu čoveka.

U tom američkom sistemu barem nema licemerja. Onaj ko nema osiguranja zna da ne može da očekuje ništa od sistema. A ovde, mi koji kaobajagi svi imamo zdravstveno osiguranje, u stvari takođe nemamo baš ništa. Ko ima para, još može nečemu i da se nada, a ko nema, e jbga, game over... I bukvalno.
Drugo, ta priča o 30 miliona Amerikanaca koji nemaju nikakvo zdravstveno osiguranje, koliko je o procenata od ukupne puplacije? 15%? 20%? Ali to bi značilo da ostalih 80 ili 80% ipak nešto ima. Kod nas je proporcija upravo obrnuta. Ovde jedva 15% u može da se nada kvalitetnoj usluzi i nezi u slučaju potrebe jer to može da plati. Ostalima preostaje bajanje, gašenje uglevlja i drugi tradicionalni lekovi baba Živane.

Ali, ljudi, dosta smo trolovali, ovo beše topik o Čedi i Mišku.

#9 bureX

bureX
  • Members
  • 75 posts

Posted 23 November 2007 - 19:58

U USA-u, ukoliko je pacijentu hitno potrebna pomoć, nema nikakvih provera osiguranja i sl. Te priče da te prvo pitaju za zdravstveno osiguranje dok puziš u sopstvenoj krvi su čiste budalaštine. To što ljudi bivaju maltretirani sa osiguranjem je druga priča, jer neki ljudi shvataju da ako imaju izbor oko zdravstvenog osiguranja, to znači da ga i ne moraju imati, pa kada zagusti, onda bude velikih problema... Uostalom, i ovde te neće ni pogledati krajičkom oka ukoliko nemaš zdravstvenu knjižicu, a i da imaš, kao što vidiš, ni to ne poboljšava slučaj...

Edit: I to što kažeš, dosta off topic-ovanja :rolleyes:

Edited by bureX, 23 November 2007 - 20:02.


#10 Kastor

Kastor
  • Banned
  • 6,241 posts

Posted 23 November 2007 - 20:08

U Americi to nije legalno ponasanje bez obzira sto ti je to neko rekao.Bolnice i hitna pomoc su obavezne da pruze pomoc cak i osobama koje u Americi borave ilegalno


Da, ali nisu obavezni da te leče od hronične bolesti, npr. pd raka.

#11 MAGRIPA65

MAGRIPA65
  • Members
  • 20,706 posts

Posted 23 November 2007 - 20:14

Da, ali nisu obavezni da te leče od hronične bolesti, npr. pd raka.

U takvim slucajevima postoji medicaid a svaki county ima bolnicu koja pruza besplatnu pomoc licima bez osiguranja.Sistem zdravstvene zastite u SAD je los ali to ne znaci da ljudi bez osiguranja umiru na ulicama.

#12 odmor

odmor
  • Members
  • 543 posts

Posted 23 November 2007 - 20:30

U Americi je to legalno ponašanje, a u Srbiji još uvek nije i ta razlika uopšte nije mala i beznačajna. U Srbiji je nepružanje pomoći bolesniku ili povređenom još uvek krivično delo i to je jedna od tekovina socijalizma koje treba braniti, isto kao i pravo na rad, na školovanje, na lečenje. Ono što ne treba braniti je kontinuitet lopovluka, političke policije i tajnost njenih arhiva.


Zar je moguce da medju ljudima ovakve price, nalik pricama o tome kako je u Americi obrazovni sistem uzasno los a kod nas
veoma dobar, jos uvek opstaju? Dajte ljudi, nemojmo vise sa tim glupostima.

#13 Nikola21

Nikola21
  • Members
  • 7,472 posts

Posted 26 November 2007 - 22:00

Drugo, ta priča o 30 miliona Amerikanaca koji nemaju nikakvo zdravstveno osiguranje, koliko je o procenata od ukupne puplacije? 15%? 20%?

Manje od 10%

#14 Gandalf

Gandalf
  • Members
  • 7,553 posts

Posted 27 November 2007 - 09:21

broj gradjana SAD bez zdravstvenog osiguranja je oko 45 miliona, sto je nekih 15% populacije.

(u brojku nisu ukljuceni ilegalci)

#15 likota39

likota39
  • Members
  • 456 posts

Posted 27 November 2007 - 16:33

Jeste da USA ima nekih 40+ miliona zdravstveno neosiguranih. Isto tako, bolnice pruzaju svakom pomoc u slucaju zahtijeva za hitnu pomoc. Postoji i veliki broj bolnica koje su finansijski poduprte od zaostavstina ili crkve i gdje svako moze da se besplatno lijeci.

Tacno je da ima i uzasa: gledao sam gdje su beskucnika otpustili pred kapiju da ide gdje hoce i to u bijeloj bolnickoj pidzami!

Americko medicinsko osoblje je dobro placeno i pokusace da ucini sve moguce za bolesnika. Ne bih rekao da je slicno kod nas a i sto bi kada doktori zaradjuju manje od bankovnih ili telekom sluzbenika.

Jedno treba dodati—i ako ovo nije 'napad' niti direktno vezano za diskusiju oko sistema zdravstva—da su ameri prva nacija u svijetu po potrosnji lijekova. Jedan od razloga je i taj da su po pretjeranoj debljini (obesity) isto tako prva nacija na svijetu sto prouzrokuje masu zdravstvenih tegoba. Koliko ljudi vi znate u vasem komsiluku koji su imali operaciju oba koljena ili kuka jer od debljine su im isti otkazali poslusnost? Treba samo vidjeti red pred elektricnim kolicima u "Walmartu" kako bi kupci mogli da kupuju vozajuci se jer nisu u stanju da hodaju po radnji. Kada se to dvoje stavi zajedno, cinjenica je da je gutanje pilula najsira zabava a da je umjeren zivot i aktivnost sekundarna. Rezultat: nezdrava nacija koja malo sta cini da popravi svoje zdravstveno stanje izmjenom zivotnog stila.