Jump to content


Photo

Pravo dijaspore na glasanje


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
54 replies to this topic

#46 condor

condor
  • Banned
  • 4,809 posts

Posted 21 August 2002 - 19:03

Sta kazes Srki, vaskoliki Jevreji diljem planete su liberalniji od domicilnih Izraelaca!? Hmmm... Svasta je moguce. Pretpostavljam da se jedan njujorski Hasid sa zulufima lakse odlucuje na selidbu u Svetu Zemlju - nego njegov prvi brooklinski komsija koji voli travu, hip-hop i grupni seks... Pa se to tako nekako valjda filtrira?

Sta mislis, da se napravi anketa medju tu-zemnim i ino-zemnim Jeshama - treba li Irak preorati nuklearkama? - gde bi ratna opcija imala vise navijaca?

#47 Franz

Franz
  • Members
  • 270 posts

Posted 22 August 2002 - 13:39

Sto se tice ove teme, moje misljenje se skoro poklapa sa misljenjem mog starog virtuelnog poznanika (smem li reci prijatelja) condor-a. A i iskustvo (o dijaspori) nam je slicno. Ja sam na jednoj temi pisao da dijaspora treba da se vise ukljuci u neke tokove, ali u glasanje nikad. Ali to je bilo u proslom (virtuelnom) zivotu.

#48 C

C
  • Members
  • 340 posts

Posted 22 August 2002 - 14:53

Moz'biti da sam ja asocijalan tip pa u zemlji prezasichenoj potencijalnim participantima na predstojecem predsednickom performansu ne uspevam da uoblicim tu takozvanu dia-sporu kao jedinstven fenomen, u smislu sublimacije osobina iste iz ove i paralelne diskusije u onom tamo cosku foruma. Naravno, natrchi tu i tamo primeraka ovakvih i onakvih, kusih i rogatih, bosih i bogatih, vishe nikakvih nego nekakvih, al nishta van neke personal mizanthropic predstave o heterogenom populousu, kako srpskom, tako i inom, (tu negde usput htedoh se zapitati kako cvet nashe emigracije, koji se opravdano gnusha seljachina medju sobom, vrednuje nacionalne mitove i fantazije domorodachke populacije tamo gde vech jeste).
Summa summarum, mislim da fantazija o nebesnosti postoji i sa druge strane duge...

A jel ima neko kod kuce ko ce da ukljuchi u program ukidanje sluzhbe-za-udaranje-po-ushima-vanzemaljaca i njenog lanca odmaralishta za zasluzhne diletante? Mislim, nama seljacima to ionako ne treba. :wink:

#49 sta dalje

sta dalje
  • Members
  • 1,987 posts

Posted 23 August 2002 - 16:07

C:
... (tu negde usput htedoh se zapitati kako cvet nashe emigracije, koji se opravdano gnusha seljachina medju sobom, vrednuje nacionalne mitove i fantazije domorodachke populacije tamo gde vech jeste).

Summa summarum, mislim da fantazija o nebesnosti postoji i sa druge strane duge...


Moguce da postoji, ali ne bih bas tako generalizovala i rekla da mi "cvet nase emigracije" :smile: prihvatamo i vrednujemo sve sto dolazi od kako kazes "domorodaca". Ko ima kriterijume,ima ih ma gde bio i ume da prepozna "seljacine" bez obzira na njihovu nacionalnu pripadnost. Normalno!

#50 C

C
  • Members
  • 340 posts

Posted 23 August 2002 - 21:52

......
sta dalje:
Moguce da postoji, ali ne bih bas tako generalizovala i rekla da mi "cvet nase emigracije" prihvatamo i vrednujemo sve sto dolazi od kako kazes "domorodaca". Ko ima kriterijume,ima ih ma gde bio i ume da prepozna "seljacine" bez obzira na njihovu nacionalnu pripadnost. Normalno!
......

Moja ironija bese usmerena ka potkopavanju jedne generalizacije (dia-spora kao takva), docim je ogradjena digresija sadrzala pre pitanje (kako) nego konstataciju. :smile: Enivau, svaka subverzija vuce za sobom novu ideologiju, pa tako i moja... ja bi mene, i ne samo mene nego i vas :wink: pustio na glasanje, gde god ima ono eksteritorijalno parce domovine, i to na lepe oci, bez potvrde da smo vakcinisani protivu seljastva.
Nda. Mislim da je rasprava vise akademska, imajuci u vidu da administracija zemlje-koja-katastra-nema verovatno nije u stanju da popise koga vec treba, zamisli i ostvari grandiozni poduhvat za vreme nasih kratkijeh zivota...
Ali u pitanju je princip! :wink:

#51 srdjanf.

srdjanf.
  • Members
  • 5,016 posts

Posted 31 August 2002 - 22:53

condor:
Sta kazes Srki, vaskoliki Jevreji diljem planete su liberalniji od domicilnih Izraelaca!? Hmmm... Svasta je moguce. Pretpostavljam da se jedan njujorski Hasid sa zulufima lakse odlucuje na selidbu u Svetu Zemlju - nego njegov prvi brooklinski komsija koji voli travu, hip-hop i grupni seks... Pa se to tako nekako valjda filtrira?

srka: maa,, zasto bi se 'Asid smarao da dolazi u pretoplu Izru, kad je u Bruklande mnogo mocnije? a ovo drugo, ako mislish na Beastie Boys, dechki ulazzu redovno deo dengi za Zion ideale, mada i oplicu dosta isto nas mrachne vladare planeta judeomasoneriju (geffen records), pushe gandzu, zashli su u pedesete, i odlichno 5+ se zajebavaju.


Sta mislis, da se napravi anketa medju tu-zemnim i ino-zemnim Jeshama - treba li Irak preorati nuklearkama? - gde bi ratna opcija imala vise navijaca?

srka: pazi, znash shta sam chuo od nasheg (tojest, sharikinog) defense ministera. 
"mi smo razmotrili sve neophodne planove
sa us da usvojimo i sami preemptive doktrinu, jer, ne moze zaboga, maleni Izra chekati da zli Sodom opali po nama. zato je bolje da preemptivno opalimo mi po njima."
a ako se bushman ipak zajebe pa ozzezze po Sodomu, ode middle east (a mozda i shire) u tri lipe.


Zion, 14th Street.

#52 srdjanf.

srdjanf.
  • Members
  • 5,016 posts

Posted 31 August 2002 - 23:01

zapravo
tachan i potpun odgovor je da smo mi danas drzava-prototip kako se treba organizovati protiv terrora.

"brasiil
samo tebe volim jaa..:wink:"

welcome to the future, man!

#53 Real_Djenka

Real_Djenka
  • Members
  • 11 posts

Posted 19 September 2002 - 09:51

Cinjenica je da se vecina propadnika nase dijaspore ne moze pohvaliti visokim (i sirokim) obrazovanjem. Dobrim delom i zbog sistema obrazovanja koji se ovde primenjuje (samo 10% ljudi moze u gimnaziju i dalje na studije, mora neko i da rmpa) tako da druga generacija nema mnogo sansi da nadmasi svoje roditelje po tom pitanju jer se ovi ovde vesto brane od infiltracije stranaca u visoke skolske ustanove. Ali, ako vam je za utehu, nivo svesti i obrazovanja ovdasnjih starosedelaca je na potpuno istom nivou. Zapad je daleko od 'obrazovanog' drustva, ovde se radi, jede i spava (osim ako niste puni k'o brod, ali prekookeanski:wink:) i to vazi za sve narode i narodnosti SFR-Kapitalizma, bez izuzetaka. Vremena za knjige nesto preterano i nema osim ako ne ugrabite priliku na WC solji:wink: Cak sam registrovao i par primera 'regresivnog' obrazovanja kod visokoobrazovanih ljudi koji su zbog loseg poznavanja jezika bili primorani na losije poslove (Psihijatar koji radi kao prodavac u samoposluzi ili Profesor fizike kulture koji radi kao cistac na aerodromu).

Hteo sam da kazem da ne treba osudjivati dijasporu zbog manjka obrazovanja jer je disjaspora slika matice. Ako vi znate da koristite kompjuter u Beogradu i Novom Sadu to ne znaci da i ostatak Srbije to ume. U Srbiji jos uvek postoje krajevi, naseljeni ljudima, bez asfaltiranih puteva, telefonskih linija i redovnog snabdevanja elektricnom energijom.

A sto se prava glasa tice, ako je po zakonu onda bi trebalo to pravo obezbediti svim drzavljanima Srbije. Ali i sada da mogu (ko sto ne mogu:wink:) da glasam ne bih znao za koga jer mi je muka od recikliranih politicara nastalih u doba Zlobe. Tako da se slazem da odluku treba prepustiti stanovnicima 'izborima pogododnjene oblasti'.

[ Izmena poruke: Real_Djenka na dan 2002-09-26 09:31 ]

#54 teknokrat

teknokrat
  • Members
  • 234 posts

Posted 01 October 2002 - 09:20

Ako su oni van SCG samo gastarbajteri (dijaspora) onda treba da imaju pravo glasa. Ta samo su u gostima (=spori)! Pitanje je ima li se za koga glasati. Recimo, gledajuci ove i-i-izbore (ovde ide mucanje a la Dragan Bjelogrlic u "Kako je propao rokenrol" he he) ne vidim zasto bi se i cerez cega gastosporci imali uzbudjivati ...

#55 Sioran

Sioran
  • Members
  • 1,885 posts

Posted 01 October 2002 - 23:34

"Zapad je daleko od 'obrazovanog' drustva"

mozda, ali ne onoliko daleko koliko smo mi. vise puta sam videla podatke koji pokazuju da u srbiji fakultet ima 5-6% stanovnistva, dok u americi ima 30% (u evropi nesto manje).