Jump to content


Photo

10 Decembar - sta sledi, i kako dalje


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
863 replies to this topic

#1 Unbeliever

Unbeliever
  • Members
  • 8,920 posts

Posted 19 November 2007 - 16:58

izgleda da EU hoce da bude vise pregovora do 10. decembra. posle toga, oni ne misle da vise treba pregovarati. dok u u drugoj strani imamo Thaçi-ja koji kaze da ce se nezavisnost proglasiti "brzo" nakon 10. decembra. pa onda imamo srbiju i rusiju koje traze vise vremena, poput palestine i izraela (nadam se da ne traze da i rezultat tih pregovora bude toliko poguban za narod) a finalno imamo Ameriku koja kaze da nece biti vise pregovora posle 10. decembra. danas se EU ministri sastali i govorili i o kosovu. B92 objavila vest koja je podugacka pa da postiram samo najinteresantniji deo:

Išinger: Razmotrene sve opcije

Predstavnik Evropske unije u "trojki" Kontakt grupe Volfgang Išinger rekao je danas da je "trojka" istražila sve postojeće opcije za postizanje kompromisnog rešenja u pregovorima Beograda i Prištine o budućem statusu Kosova.

"Istražili smo gotovo sve moguće opcije, poznate ljudima, u cilju rešavanja 'kvadrature kruga' pitanja kosovskog statusa", rekao je Išinger novinarima pre početka sastanka ministara spoljnih poslova EU u Briselu.

On je dodao da je "trojka" omogućila Beogradu, koji je smatrao da mu nije pružena prava prilika, "temeljne direktne pregovore" sa Prištinom.

"Bez obzira kako se ovaj proces bude završio... niko neće moći da kaže da pregovori nisu bili značajni i intenzivni", rekao je predstavnik EU u "trojki".

Kako ocenjuje AFP, Išinger je tom izjavom želeo da pripremi teren kako bi Evropljani mogli da odbace mogućnost za nastavak pregovora i posle 10. decembra, kada "trojka" treba da dostavi izveštaj generalnom sekretaru UN.

"Ovo kažem pošto bi neki mogli da padnu iskušenje da kažu: nastavimo pregovore", rekao je on.


dakle ni EU nece pregovore posle 10. decembra. tako da - ostaju dve mogucnosti:

1. UN preuzima ponovo pregovore i krejira jos poneku "trojku" i pregovori se nastavljaju iako se zna da ce propasti jer nijedna strana nije ni blizu druge strane a kamoli da su blizu nekog modela
2. kosovo proglasi nezavisnost, usvoji ustav i sve zakone prema ahtisarijevom predlogu, i posle 4 meseci, posalje pisma po prestonicama trazeci formalno priznanje. dakle, dolazimo negde do proleca 2008-e, sto je i datum koji se vrti i po nekim medijima (guardian, IHT, itd.)


pitanje je: kako resiti ovaj cvor sto civilnije moguce i sto bolje moguce za narod na kosovu? kosovski lideri su jasno rekli da ce proglasiti nezavinost, nesto sto, izgleda, SAD i vecina EU ce priznati (a i druge drzave). srbija u drugoj strani preti embargom i kaze da ce oteziti ekonomski zivot kosovu. da li moze embargo da preraste ne nesto losije? uopste, koji su potezi koji akteri treba da povucu, prema vama, koji bi omogucili nekakav "normalan" rasplet situacije, imaju pri umu da akteri imaju svoje pozicije iz kojih nece izaci, izgleda (kosovo nezavisnost, a srbija embargo i nepriznanje)?

#2 moshe

moshe
  • Banned
  • 432 posts

Posted 19 November 2007 - 17:00

izgleda da EU hoce da bude vise pregovora do 10. decembra. posle toga, oni ne misle da vise treba pregovarati. dok u u drugoj strani imamo Thaçi-ja koji kaze da ce se nezavisnost proglasiti "brzo" nakon 10. decembra. pa onda imamo srbiju i rusiju koje traze vise vremena, poput palestine i izraela (nadam se da ne traze da i rezultat tih pregovora bude toliko poguban za narod) a finalno imamo Ameriku koja kaze da nece biti vise pregovora posle 10. decembra. danas se EU ministri sastali i govorili i o kosovu. B92 objavila vest koja je podugacka pa da postiram samo najinteresantniji deo:



dakle ni EU nece pregovore posle 10. decembra. tako da - ostaju dve mogucnosti:

1. UN preuzima ponovo pregovore i krejira jos poneku "trojku" i pregovori se nastavljaju iako se zna da ce propasti jer nijedna strana nije ni blizu druge strane a kamoli da su blizu nekog modela
2. kosovo proglasi nezavisnost, usvoji ustav i sve zakone prema ahtisarijevom predlogu, i posle 4 meseci, posalje pisma po prestonicama trazeci formalno priznanje. dakle, dolazimo negde do proleca 2008-e, sto je i datum koji se vrti i po nekim medijima (guardian, IHT, itd.)


pitanje je: kako resiti ovaj cvor sto civilnije moguce i sto bolje moguce za narod na kosovu? kosovski lideri su jasno rekli da ce proglasiti nezavinost, nesto sto, izgleda, SAD i vecina EU ce priznati (a i druge drzave). srbija u drugoj strani preti embargom i kaze da ce oteziti ekonomski zivot kosovu. da li moze embargo da preraste ne nesto losije? uopste, koji su potezi koji akteri treba da povuku, prema vama, koji bi omogucili nekakav "normalan" rasplet situacije, imaju pri umu da akteri imaju svoje pozicije iz kojih nece izaci, izgleda (kosovo nezavisnost, a srbija embargo i nepriznanje)?

ispravih te kod bolda...nista zlonamerno...sve treba resavati po pravilima

#3 Kido from Junkovac

Kido from Junkovac
  • Members
  • 6,635 posts

Posted 19 November 2007 - 17:14

Medjunarodna zajednica je Alfa i Omega u ovom trenutku. Ona bi trebala da presece, ponudi i Sprovede neko resenje. Zainteresovane strane pate od kratkovidosti.
Iskreno, ne znam zasto je albanskim politicarima najbitnije pitanje: nezavisnost sada
Jednostavno, ne vidim sustinu urgentnosti. Sa druge strane, Srbi moraju poceti da posmatraju problem drugacije, kao pitanje bezbednosti a ne pitanje prava, stabilnosti drzavne teritorije itd.

#4 Cvetko

Cvetko
  • Members
  • 269 posts

Posted 19 November 2007 - 17:48

Ukoliko je taj Dan D zaista 10-og,onda je meni najveci strah sta ce biti the day after-tj.11-ti

12-og ce se vec moci malo smirenije razmisljati,pod uslovom da 11-og ne pocne opsti picvajz

#5 MAGRIPA65

MAGRIPA65
  • Members
  • 20,706 posts

Posted 19 November 2007 - 21:14

Ukoliko je taj Dan D zaista 10-og,onda je meni najveci strah sta ce biti the day after-tj.11-ti

12-og ce se vec moci malo smirenije razmisljati,pod uslovom da 11-og ne pocne opsti picvajz

11-ti je utorak a 12-ti sreda i po svoj prilici to ce biti najveca novost osim ako ne okine neki asteroid.

#6 Pristevac

Pristevac
  • Members
  • 11,229 posts

Posted 19 November 2007 - 22:02

Ukoliko je taj Dan D zaista 10-og,onda je meni najveci strah sta ce biti the day after-tj.11-ti

12-og ce se vec moci malo smirenije razmisljati,pod uslovom da 11-og ne pocne opsti picvajz


A gde bi po tvojoj zelji trebalo da pocne picvajz?Na Kosovu(nikad Kosmetu ili Metohiji) sigurno ga nece biti.A za preko plota,hmm... zviruckacemo pomalo. :rolleyes:

#7 Steamroller

Steamroller
  • Members
  • 3,177 posts

Posted 19 November 2007 - 22:06

Likewise, Swedish Foreign Minister Carl Bildt said he believes Thaci understands "that there is a difference between [being] a politician in opposition and being a responsible prime minister" and will act accordingly.

"Kosovo is already de facto independent from Serbia," Bildt said today. "I don't think Kosovo wants to be independent from the international community -- they want to be defended, protected by NATO, they want to be supported in every other way by the European Union."


Hmmm....

#8 MAGRIPA65

MAGRIPA65
  • Members
  • 20,706 posts

Posted 19 November 2007 - 22:09

Hmmm....

jel' to znaci da Jeremic jos uvek nije komentarisao Biltovu izjavu pa i ti nemas sta da kazes?

#9 Steamroller

Steamroller
  • Members
  • 3,177 posts

Posted 19 November 2007 - 22:17

jel' to znaci da Jeremic jos uvek nije komentarisao Biltovu izjavu pa i ti nemas sta da kazes?


Prelistaj slobodno kroz arhivu i naces da sam davao komentare prije nego sto je Jeremic ista izjavio u javnosti.

Sto se tice mog komentara povodom ove vijesti, vec sam ga nekoliko puta ponovio, i namjera mi je samo bila da prenesem izjavu koja podrzava moje stavove.

#10 Steamroller

Steamroller
  • Members
  • 3,177 posts

Posted 19 November 2007 - 22:21

Iskreno, ne znam zasto je albanskim politicarima najbitnije pitanje: nezavisnost sada


U pitanju je nacionalizam. Ne postoji racionalno objasnjenje. Zasljepljeni su nacionalistickim idealima (kao Kostunica u Srbiji), i spremni su da te ideale sprovedu u djelo cak i ako bi to bilo pogubno za Albance.

#11 MAGRIPA65

MAGRIPA65
  • Members
  • 20,706 posts

Posted 19 November 2007 - 22:23

Sto se tice mog komentara povodom ove vijesti, vec sam ga nekoliko puta ponovio, i namjera mi je samo bila da prenesem izjavu koja podrzava moje stavove.

A sta to podrzava tvoje stavove?To da je Kosovo nezavisno ali da ne treba da se izoluje i od medjunarodne zajednice?Dobro nisi naveo da podrzava i tvoje stavove o "Hong Kong " planu.
Da li si mozda cuo za izraz "diplomatski recnik" ili bi Bilt morao da predje na Komsicev "diplomatski recnik" da bi ga ti shvatio.

Edited by MAGRIPA65, 19 November 2007 - 22:23.


#12 Steamroller

Steamroller
  • Members
  • 3,177 posts

Posted 19 November 2007 - 22:40

A sta to podrzava tvoje stavove?To da je Kosovo nezavisno


Do ovog dijela si dobro shvatio... ali dalje: I don't think Kosovo wants to be independent from the international community -- they want to be defended, protected by NATO, they want to be supported in every other way by the European Union?

Diplomatski ublazenim tonom upozorava Albance da ne pomisljaju na jednostrano proglasenje, jer time ne bi mogli dobiti podrsku EU (svih 27 clanica).

Takodje na samom pocetku upozorava Tacija: that there is a difference between [being] a politician in opposition and being a responsible prime minister.

Dakle, jedno je obecavati narodu nezavisnost kao opozicioni politicar radi skupljanja glasova, a drugo je voditi realnu politiku dok si na vlasti.

#13 MAGRIPA65

MAGRIPA65
  • Members
  • 20,706 posts

Posted 19 November 2007 - 22:44

Diplomatski ublazenim tonom upozorava Albance da ne pomisljaju na jednostrano proglasenje, jer time ne bi mogli dobiti podrsku EU (svih 27 clanica).

Dakle, jedno je obecavati narodu nezavisnost kao opozicioni politicar radi skupljanja glasova, a drugo je voditi realnu politiku dok si na vlasti.

Nesto se ne secam da su to tvoji stavovi ali prizanajem da sam mozda propustio te postove posto ima samo 400 strana o ovoj temi

#14 Steamroller

Steamroller
  • Members
  • 3,177 posts

Posted 19 November 2007 - 22:56

Nesto se ne secam da su to tvoji stavovi ali prizanajem da sam mozda propustio te postove posto ima samo 400 strana o ovoj temi


Ne samo to, nego i kada imas predrasude o osobi sa kojom razgovaras tezeces shvatiti njihove stavove, cak i ako su ti stavovi jednostavni. A ja sam uvijek iznosio taj stav da je za Albance pogubno da jednostrano proglase nezavisnost bez EU, jer bi time jedno vrijeme bili noseni na grbaci od onih drzava koje ih priznaju bez mogucnosti da se samostalno razvijaju. Takav ishod za Kosovo nema perspektivu, i samim time jednostrano proglasenje nezavisnosti je osudjeno na propast.

#15 MAGRIPA65

MAGRIPA65
  • Members
  • 20,706 posts

Posted 19 November 2007 - 22:59

Ne samo to, nego i kada imas predrasude o osobi sa kojom razgovaras tezeces shvatiti njihove stavove, cak i ako su ti stavovi jednostavni. A ja sam uvijek iznosio taj stav da je za Albance pogubno da jednostrano proglase nezavisnost bez EU, jer bi time jedno vrijeme bili noseni na grbaci od onih drzava koje ih priznaju bez mogucnosti da se samostalno razvijaju. Takav ishod za Kosovo nema perspektivu, i samim time jednostrano proglasenje nezavisnosti je osudjeno na propast.

A sta he sa nezavisnoscu uz podrsku SAD i vodecih clanica EU?I to je osudjeno na propast?