Jump to content


Photo
- - - - -

Profesor podoban za čišćenje stepenica


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
113 replies to this topic

#1 Vermonter

Vermonter
  • Members
  • 53 posts

Posted 19 November 2007 - 16:21

Profesor filozofije podoban samo za čišćenje stepenica

U Okružnom sudu u Beogradu počeo je postupak za rehabilitaciju
bivšeg profesora filozofije u Četvrtoj beogradskoj gimnaziji,
Božidara Todorovića.

Profesor Todorović je 1977. godine po presudi Ustavnog
suda Jugoslavije proglašen moralno politički nepodobnim. Iako je u
to vreme i magistrirao, tek pred kraj radnog veka uspeo je da se
zaposli kao noćni čuvar u Narodnom muzeju.

-Osuđen sam po članu koji ne postoji ni u jednom zakonu, a na
osnovu odluke Četvrte beogradske gimnazije. Biti moralno
politički nepodoban je obična nalepnica i fraza. Bio sam u bednom
položaju, izgubio sam službu, godinama nisam mogao da se
zaposlim. Čistio sam stepenice u zgradi u kojoj sam stanovao u
Hađi Ruvimovoj i u susednoj.

---------------

-- Samo da podsetimo na vreme o kome se danas pisu bajke -- Ipak je ovo i tada bio tamni vilajet.. A sad ako mi neko odgovori da smo tada imali pune korpe u radnjama, da smo mogli da uzmemo kredit za vikendicu, i slicno, to smatram razgovorom na nivou piljarica a ne ljudi koji pretenduju da govore o ljudskim pravima..

#2 Henry Chinaski

Henry Chinaski
  • Members
  • 19,241 posts

Posted 19 November 2007 - 17:28

Pa da, jescete i korijenje, samo da imate ljudska prava.

#3 Martin Idn

Martin Idn
  • Members
  • 303 posts

Posted 19 November 2007 - 17:30

Profesor filozofije podoban samo za čišćenje stepenica

U Okružnom sudu u Beogradu počeo je postupak za rehabilitaciju
bivšeg profesora filozofije u Četvrtoj beogradskoj gimnaziji,
Božidara Todorovića.

Profesor Todorović je 1977. godine po presudi Ustavnog
suda Jugoslavije proglašen moralno politički nepodobnim. Iako je u
to vreme i magistrirao, tek pred kraj radnog veka uspeo je da se
zaposli kao noćni čuvar u Narodnom muzeju.

-Osuđen sam po članu koji ne postoji ni u jednom zakonu, a na
osnovu odluke Četvrte beogradske gimnazije. Biti moralno
politički nepodoban je obična nalepnica i fraza. Bio sam u bednom
položaju, izgubio sam službu, godinama nisam mogao da se
zaposlim. Čistio sam stepenice u zgradi u kojoj sam stanovao u
Hađi Ruvimovoj i u susednoj.

---------------

-- Samo da podsetimo na vreme o kome se danas pisu bajke -- Ipak je ovo i tada bio tamni vilajet.. A sad ako mi neko odgovori da smo tada imali pune korpe u radnjama, da smo mogli da uzmemo kredit za vikendicu, i slicno, to smatram razgovorom na nivou piljarica a ne ljudi koji pretenduju da govore o ljudskim pravima..

Strašno!

#4 Henry Chinaski

Henry Chinaski
  • Members
  • 19,241 posts

Posted 19 November 2007 - 17:46

Pa jel' ukusno korijenje?

#5 vladan

vladan
  • Members
  • 25,392 posts

Posted 19 November 2007 - 19:22

Ne iskljucujem da je vest tacna, mada nisam bas ni sasvim siguran da se radi o istini. Nazalost, ne jednom smo se uverili da je svakome ko je na bilo koji nacin bio neuspesan, za to kriv "mrski komunisticki rezim". Tacno je da je profesor filozofije bio vise u opasnosti da "sklizne" nego knjigovodja u zadruzi, ali bih, ipak, voleo da znam izvor informacije i da dobijem neku nezavisnu potvrdu istinitosti napisanog.
Inace, daleko od toga da je "ono" bilo vreme velikih politickih sloboda; jedino, iz srpske perspektive, Titovo vreme je za Srbiju bilo Periklovo doba - u odnosu na sve pre i posle. Pritom, ne mislim na napunjenu korpu u prodavnici.
Ono sto me dopunski podrzava u sumnjicavosti je nepismenost (Hađi Ruvimovoj), koja ipak odlikuje najprizemniji nivo novinarstva.

#6 Henry Chinaski

Henry Chinaski
  • Members
  • 19,241 posts

Posted 19 November 2007 - 20:34

Ja mislim da je tu u pitanju bilo samo prilagodjavanje trzistu, ono, promenis posao kad ti jedan propadne.

#7 Henry Chinaski

Henry Chinaski
  • Members
  • 19,241 posts

Posted 20 November 2007 - 10:29

More nije za vas ni bio komunizam, da ti ja kazem. Za vas je od pocetka bilo ovo blagostanje kao sad, pa da vas jasu Kostunice i Miskovici do veka, ali po sumama gde ste i bili do tog "komunizma" . Nisu vama Turci dzabe branili da zivite u gradovima. Znali su oni sa kime imaju posla.

#8 Posmatrac

Posmatrac
  • Members
  • 890 posts

Posted 20 November 2007 - 10:51

Neki su bili i ostali komunisti. Nemam nista protiv, ali jednostavno nisu ljudski komentari Vladana i Henrija.

#9 Henry Chinaski

Henry Chinaski
  • Members
  • 19,241 posts

Posted 20 November 2007 - 12:31

Komunisti, kapitalisti, isti... q. Neko je tad cistio ulice zato sto nije bio podoban za taj sistem, drugi sad rade to isto iz istih razloga. Ne vidim zbog cega bi se jedan sistem glorifikovao a drugi prdstavljao kao zlo kad je sve to isto.

#10 Div

Div
  • Members
  • 7,752 posts

Posted 20 November 2007 - 12:46

Profesor filozofije podoban samo za čišćenje stepenica

U Okružnom sudu u Beogradu počeo je postupak za rehabilitaciju
bivšeg profesora filozofije u Četvrtoj beogradskoj gimnaziji,
Božidara Todorovića.

Profesor Todorović je 1977. godine po presudi Ustavnog
suda Jugoslavije proglašen moralno politički nepodobnim. Iako je u
to vreme i magistrirao, tek pred kraj radnog veka uspeo je da se
zaposli kao noćni čuvar u Narodnom muzeju.

-Osuđen sam po članu koji ne postoji ni u jednom zakonu, a na
osnovu odluke Četvrte beogradske gimnazije. Biti moralno
politički nepodoban je obična nalepnica i fraza. Bio sam u bednom
položaju, izgubio sam službu, godinama nisam mogao da se
zaposlim. Čistio sam stepenice u zgradi u kojoj sam stanovao u
Hađi Ruvimovoj i u susednoj.

---------------

-- Samo da podsetimo na vreme o kome se danas pisu bajke -- Ipak je ovo i tada bio tamni vilajet.. A sad ako mi neko odgovori da smo tada imali pune korpe u radnjama, da smo mogli da uzmemo kredit za vikendicu, i slicno, to smatram razgovorom na nivou piljarica a ne ljudi koji pretenduju da govore o ljudskim pravima..



Neznam odakle je ovaj citat, ali znam da Ustavni sud nije donosio presude o m.p.p.
Mislim da je profesor na Ustavnom sudu osporavao neki akt, pravilnik, statut ili tako nešto, na osnovu kog je proglašen za nepodobnog.
Sećam se tog slučaja, pisalo se po novinama (ipak je moglo da se piše), ali se ne sećam detalja, naravno.

#11 vladan

vladan
  • Members
  • 25,392 posts

Posted 20 November 2007 - 13:05

Neki su bili i ostali komunisti. Nemam nista protiv, ali jednostavno nisu ljudski komentari Vladana i Henrija.

Zasto moj komentar ne bi bio ljudski?
Treba li ja da verujem svakoj neproverenoj vesti? Niti znam izvor informacije, niti njenu tacnost. A pritom, ne jednom sam se uverio kako se danas mnoga protuva predstavlja "protivnikom mrske nam komunisticke diktature i terora".

#12 KPSrbije

KPSrbije
  • Banned
  • 712 posts

Posted 21 November 2007 - 12:32

Odličan primer za mnoge stvari koje sam pokušavao da vam saopštim. Slučajno sam upućen, pa ću iskoristiti priliku. Posle, PASIVA kao i do sada.

Nesretni Boža je bio lud ko struja. Predavao je mom bratancu, a jas sam odlazio u IV gimnaziju da se uverim da li je to što se priča moguće. Ispostavilo se da jeste. Neću prenositi mišljenja koja sam čuo o stilu predavanja, samo ono što sam video sopstvenim očima.

Dolazio je na nastavu bos, u kratkim pantalonama uz opšte ovacije učenika. Deca ko deca, bilo im je interesantno. To mu nije bilo dovoljno, pustio je kosu, skoro do pola ledja i bradu do grudi. Imao je običaj da se, po mom mišljenju nedolično, približava učenicama skoro do dodirivanja. Mislim da je pre zvanične suspenzije našao posao baštovana u nekoj ambasadi.

Kao što će Boža biti rehabilitovan, rehabilitovaće naši sudovi i Milana Nedića i Mitu Ljotića. Zašto ne i Božu, pogotovo što nije bio loš čovek. Učenici su ga voleli, ali, dozovlićete, ipak nije bio za nastavu.

Uostalom, ako je otac Svetlane Velmar Janković /desna ruka Ljotićevog ministra u Nedićevoj vladi/ mogao da dobije svoju ulicu u Beogradu, zašto ne rehabilitovati jednog, u suštini dobrog čoveka, koji je malo "odlepio" u jednoj fazi svog života. Zar nismo svi?

Pozdrav, Pavlović

#13 Posmatrac

Posmatrac
  • Members
  • 890 posts

Posted 21 November 2007 - 12:43

Odličan primer za mnoge stvari koje sam pokušavao da vam saopštim. Slučajno sam upućen, pa ću iskoristiti priliku. Posle, PASIVA kao i do sada.

Nesretni Boža je bio lud ko struja. Predavao je mom bratancu, a jas sam odlazio u IV gimnaziju da se uverim da li je to što se priča moguće. Ispostavilo se da jeste. Neću prenositi mišljenja koja sam čuo o stilu predavanja, samo ono što sam video sopstvenim očima.

Dolazio je na nastavu bos, u kratkim pantalonama uz opšte ovacije učenika. Deca ko deca, bilo im je interesantno. To mu nije bilo dovoljno, pustio je kosu, skoro do pola ledja i bradu do grudi. Imao je običaj da se, po mom mišljenju nedolično, približava učenicama skoro do dodirivanja. Mislim da je pre zvanične suspenzije našao posao baštovana u nekoj ambasadi.

Kao što će Boža biti rehabilitovan, rehabilitovaće naši sudovi i Milana Nedića i Mitu Ljotića. Zašto ne i Božu, pogotovo što nije bio loš čovek. Učenici su ga voleli, ali, dozovlićete, ipak nije bio za nastavu.

Uostalom, ako je otac Svetlane Velmar Janković /desna ruka Ljotićevog ministra u Nedićevoj vladi/ mogao da dobije svoju ulicu u Beogradu, zašto ne rehabilitovati jednog, u suštini dobrog čoveka, koji je malo "odlepio" u jednoj fazi svog života. Zar nismo svi?

Pozdrav, Pavlović


Znaci izbacili su ga zbog brade i kose?
Da se razumemo ja jesam antifasista, ali ne vidim da je taj covek fasista kao sto ti uporedjujes.
A i koji ste vi KPSrbije, neki sa 0,2% glasova, ili sam vas precenio?

#14 vladan

vladan
  • Members
  • 25,392 posts

Posted 21 November 2007 - 12:54

Ako je verovati opisu, doticni je definitivno bio nepodoban za ucesce u nastavi - ne zbog brade i kose.
Svako ponasanje, odevanje, izgled i sl. koji jako odskacu od opsteprihvacenih normi moze ukazivati na dusevnu bolest, a ovaj opis najvise na tu stranu vuce.
Jedan mracnjak, Kostunica, najuren sa fakulteta, dobio je uhleblje u instituciji izmisljenoj za takve, da ne budu na ulici, a ceo se sistem svetio nekakvom gimnazijskom profesoru - priznacete, pomalo cudno...

#15 KPSrbije

KPSrbije
  • Banned
  • 712 posts

Posted 21 November 2007 - 12:55

Znaci izbacili su ga zbog brade i kose?
Da se razumemo ja jesam antifasista, ali ne vidim da je taj covek fasista kao sto ti uporedjujes.
A i koji ste vi KPSrbije, neki sa 0,2% glasova, ili sam vas precenio?


Da prostiš, zabole me baš i ko si i šta si. Ako odgovaraš na nečiji post, budjavko, onda ga bar pročitaj.