Jump to content

Photo

Polozaj Srba na Kosovu i njihova budućnost

This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
1120 replies to this topic

#16 Cvetko

Cvetko
  • Members
  • 269 posts

Posted 19 November 2007 - 18:16

ne znam za "kosmet", nikad cuo, ali znam da kosovo ide ka nezavisnosti. danas je EU rekla da ne treba da se zuri, sto je priznanje toga da ce se nezavisnost dogoditi, samo ne odmah posle 10-og. ja sam oduvek rekao da je ahtisarijev plan najbolji, ako ce se nezavisnost vec proglasiti (sto i hoce). s time srbi na kosovu dobijaju nove opstine, nove nadleznosti, itd. ako ne, i ako se ide na neki drugi oblik nezavisnosti, bojim se da nece dobiti nikakvih specijalnih prava, nikakve nove opstine, jer tad ahtisarijev plan pada u vodu. bice, kao i svi drugi.

Kosmet pisem zato sto me mrzi da pisem Kosovo i Metohija,a necu da pisem samo Kosovo.

Srbi moraju dobiti ogromnu autonomiju i mislim da tu MZ nece praviti kompromise.Takodje smatram da u slucaju eventualne nezavisnosti Kosmeta,MZ nece ici ispod Ahtisarijevog plana po pitanju Srba.Situacija je delikatna i bez da sada oni nesto komplikuju.Toliki luksuz ne mogu da si priuste.

ali nije toliko jednostavno. stav oko nezavisnosti je isti, naravno, jer je to alfa i omega kosovara. nema nade da ce neko drugi doci i menjati zahteve.

Govoreci sa naseg stanovista,prilicno je jednostavno(da pojednostavim):ili Suroi ili Gjarpëri.

Surroi je obicnom gradjaninu Srbije prihvatljiviji nego neko ko je toliko medijski izvikan,ako se to njih uopste i tice.

#17 Unbeliever

Unbeliever
  • Members
  • 8,920 posts

Posted 19 November 2007 - 19:00

Kosmet pisem zato sto me mrzi da pisem Kosovo i Metohija,a necu da pisem samo Kosovo.

Srbi moraju dobiti ogromnu autonomiju i mislim da tu MZ nece praviti kompromise.Takodje smatram da u slucaju eventualne nezavisnosti Kosmeta,MZ nece ici ispod Ahtisarijevog plana po pitanju Srba.Situacija je delikatna i bez da sada oni nesto komplikuju.Toliki luksuz ne mogu da si priuste.

ne znam za "ogromnu" autonomiju, ali ako propadne plan ahtisaari sto se tice drzavne strukture kosova, propace i sto se tice decentralizacije. nismo mi rodjeni juce pa da prihvatimo "ogromnu" autonomiju srba a da sami ne znamo sta ce biti s nama. ako hoces autonomiju za srbe s kosova po planu ahtisaari, onda hoces i drzavu kosovo po planu ahtisaari.

Surroi je obicnom gradjaninu Srbije prihvatljiviji nego neko ko je toliko medijski izvikan,ako se to njih uopste i tice.

obican gradjanin srbije nema sta da se brine ko je prihvatljiviji; mi ne kazemo nista kad glasate vi za svoje lidere - tako ni vi nemate sta da trazite da neko bude prihvatljiv za vas. vazno je da on bude prihvatljiv za gradjane kosova - to je tako.

#18 perkos

perkos
  • Members
  • 26,798 posts

Posted 19 November 2007 - 19:02

Odjednom je i Oliver postao "podobni"Srbin!

#19 Nesh

Nesh
  • Members
  • 2,750 posts

Posted 19 November 2007 - 19:26

ne znam za "kosmet", nikad cuo, ali znam da kosovo ide ka nezavisnosti. danas je EU rekla da ne treba da se zuri, sto je priznanje toga da ce se nezavisnost dogoditi, samo ne odmah posle 10-og. ja sam oduvek rekao da je ahtisarijev plan najbolji, ako ce se nezavisnost vec proglasiti (sto i hoce). s time srbi na kosovu dobijaju nove opstine, nove nadleznosti, itd. ako ne, i ako se ide na neki drugi oblik nezavisnosti, bojim se da nece dobiti nikakvih specijalnih prava, nikakve nove opstine, jer tad ahtisarijev plan pada u vodu. bice, kao i svi drugi.

Hm...Da li hoces da kazes da ce, ako Srbija ne prihvati Ahtisarijev plan ili neki drugi plan o nezavisnosti Kosova, buduca albanska vlast na Kosovu drukcije tretirati ljudska ili druga gradjanska prava "svojih" gradjana srpske nacionalnosti?

#20 vladan

vladan
  • Members
  • 25,392 posts

Posted 19 November 2007 - 19:39

Mislim da su Srbi sa Kosova napravili, pod pritiskom Beograda, a posebno DSS, katastrofalnu gresku neucestvovanjem na kosovskim izborima. To je njihova zemlja, koja je sada u procesu sticanja nezavisnosti i otvara se pitanje misle li Srbi da nastave da zive tamo, ili planiraju da se isele.
Ako misle da ostanu da zive na Kosovu, onda moraju da nadju zajednicki jezik sa vecinskim narodom i njegovom politickom elitom, a ako ne misle, tada neka se pakuju.

Edited by vladan, 19 November 2007 - 19:40.

#21 Cvetko

Cvetko
  • Members
  • 269 posts

Posted 19 November 2007 - 19:45

To je njihova zemlja,

Not until the fat lady sings

Ako misle da ostanu da zive na Kosovu, onda moraju da nadju zajednicki jezik sa vecinskim narodom i njegovom politickom elitom, a ako ne misle, tada neka se pakuju.

Ovo sa pakovanjem budi neprijatna secanja...Bi li ovaj recept primenio i na BIH?

nismo mi rodjeni juce pa da prihvatimo "ogromnu" autonomiju srba a da sami ne znamo sta ce biti s nama

Bojim se da vas MZ zajednica nece ni pitati.Ako dobijete nezavisnost,dobicete i ono sto ide sa njom,ma koji to paket bio.

vazno je da on bude prihvatljiv za gradjane kosova - to je tako

Budimo otvoreni kad vec normalno diskutujemo:za vecinski narod na Kosovu.

#22 Unbeliever

Unbeliever
  • Members
  • 8,920 posts

Posted 19 November 2007 - 19:59

Hm...Da li hoces da kazes da ce, ako Srbija ne prihvati Ahtisarijev plan ili neki drugi plan o nezavisnosti Kosova, buduca albanska vlast na Kosovu drukcije tretirati ljudska ili druga gradjanska prava "svojih" gradjana srpske nacionalnosti?

ja sam jasno i glasno rekao "specijalna prava." ljudska prava su elementarna tako da ne govorim o ljudskim pravima kad govorim o specijalnim pravima. to su: vise o 10 garantovanih mesta u parlamentu, o garantovanih ~10% mesta u javnim sluzbama (kao policija, itd.), o pravu da opstine s srpskim vecinom izaberu lokalnog policijskog komandira (pravo koje nema nijedna druga opstina), o pravu da imaju institucionalne veze s srbijom koje bi im bile priznate od kosova, itd.

to su privilegije, a ne ljudska prava.

Cvetko:

Bojim se da vas MZ zajednica nece ni pitati.Ako dobijete nezavisnost,dobicete i ono sto ide sa njom,ma koji to paket bio.

pa sto se tice pitanje, ne pita ni vas. uostalom, svako resenje mora biti prihvatljivo za nas - ako nije tako, bice im veoma tesko da sprovode neki paket.

Budimo otvoreni kad vec normalno diskutujemo:za vecinski narod na Kosovu.

naravno. tako funkcionise demokratija; vecina a ne manjina.

Edited by Unbeliever, 19 November 2007 - 20:00.

#23 Cvetko

Cvetko
  • Members
  • 269 posts

Posted 19 November 2007 - 20:05

uostalom, svako resenje mora biti prihvatljivo za nas - ako nije tako, bice im veoma tesko da sprovode neki paket.

To se moze reci i za ovu stranu.Ako se vec ne moze sacuvati Kosovo,da se barem "skuplje proda koza".

#24 Nesh

Nesh
  • Members
  • 2,750 posts

Posted 19 November 2007 - 20:13

ja sam jasno i glasno rekao "specijalna prava." ljudska prava su elementarna tako da ne govorim o ljudskim pravima kad govorim o specijalnim pravima. to su: vise o 10 garantovanih mesta u parlamentu, o garantovanih ~10% mesta u javnim sluzbama (kao policija, itd.), o pravu da opstine s srpskim vecinom izaberu lokalnog policijskog komandira (pravo koje nema nijedna druga opstina), o pravu da imaju institucionalne veze s srbijom koje bi im bile priznate od kosova, itd.

to su privilegije, a ne ljudska prava.

Ajde da preformulisem...A zasto biste im to ukidali? Da li Albanci smatraju (mislim na relevantne politicke faktore) da manjine na Kosovu treba da imaju takva prava, ili je pristanak vodecih kosovskih politicara na takva prava puka (i, ne daj boze, neiskrena) trgovina sa MZ i Srbijom samo da bi se dobila nezavisnost?
Dakle, ako Tadic, Kostunica i ostali Preambulni "politicari" ne bi pristali na nezavisnost (Ahtisarijevu ili neku drugu), vi biste odmah potkresali krila "specijalnim" pravima "svojih" gradjana? :rolleyes:
Time biste, verovatno, zeleli da ih ohrabrite da ne napustaju demokratsko i multnietnicko Kosovo! :huh:

Originalan, obecavajuci i svakako paznje vredan pristup! :)

#25 PRESHEVARI

PRESHEVARI
  • Members
  • 6,122 posts

Posted 19 November 2007 - 20:53

ne znam za "kosmet", nikad cuo,

Jao dragi Unbeliever nemoj tako ti svega....podsecash me na .....

"ketu radio Skopje..." osamdesetih godina ako se secash, svako(svaki narod) ima pravo da teritorije, gradove, reke, planine,drzhave, zove kako hoce i kako im odgovara izuzev mozhda Makedonaca svoju drzhavu :rolleyes: ...

#26 Unbeliever

Unbeliever
  • Members
  • 8,920 posts

Posted 19 November 2007 - 20:56

Ajde da preformulisem...A zasto biste im to ukidali?

zato sto takva prava jos nemaju; imaju neku kolicinu tih prava, ali ne sve po ahtisaariju. dakle, nemaju pravo na institucionalne veze s srbijom - to im plan ahtisaari daje. nemaju garantovano pravo na sudiju ustavnog suda jer taj sud jos ne postoji, itd.

ne moze se ukidati nesto sto ne postoji.

Da li Albanci smatraju (mislim na relevantne politicke faktore) da manjine na Kosovu treba da imaju takva prava, ili je pristanak vodecih kosovskih politicara na takva prava puka (i, ne daj boze, neiskrena) trgovina sa MZ i Srbijom samo da bi se dobila nezavisnost?

ja ne vidim zasto bi manjnine imale garontovanih 20 mesta u skupstini kosova od 120 poslanika jer takva prava manjine nemaju nigde ni u regionu a nigde u evropi to ne mozes naci. ali ih imaju, s blagoslovom i potpisom kosovskih lidera.

Dakle, ako Tadic, Kostunica i ostali Preambulni "politicari" ne bi pristali na nezavisnost (Ahtisarijevu ili neku drugu), vi biste odmah potkresali krila "specijalnim" pravima "svojih" gradjana? :rolleyes:

ti ili se pravis blesav, ili nemas pojma o cemu govoris. ako plan ahtisaari propadne, propace i delovi koji daju POSEBNA PRAVA SRBIMA. niko im nece uzeti vec postojeca prava, niti bilo ko o tome govori. ako propadne plan ahtisaari, propace u celini. to je sustina mojeg argumenta.

Originalan, obecavajuci i svakako paznje vredan pristup! :huh:

originalno i obecevajuce kako nemas pojma o cemu govorim.

#27 PRESHEVARI

PRESHEVARI
  • Members
  • 6,122 posts

Posted 19 November 2007 - 20:58

Ajde da preformulisem...A zasto biste im to ukidali? Da li Albanci smatraju (mislim na relevantne politicke faktore) da manjine na Kosovu treba da imaju takva prava, ili je pristanak vodecih kosovskih politicara na takva prava puka (i, ne daj boze, neiskrena) trgovina sa MZ i Srbijom samo da bi se dobila nezavisnost?
Time biste, verovatno, zeleli da ih ohrabrite da ne napustaju demokratsko i multnietnicko Kosovo! :huh:

Originalan, obecavajuci i svakako paznje vredan pristup! :)

Ajde da i ja preformulishem neshto...i drzhava Srbija naravno ova demokratska je imala vremena skoro 8 godina da pokazhe kosovskim Albancima kako namerava da se u jednoj demokratskoj buducnosti ponasha prema njima po primeru njenog ponashanja prema njenin gradjanima Albancima Preshevske doline..i tako dale i tako dalje

#28 Cvetko

Cvetko
  • Members
  • 269 posts

Posted 19 November 2007 - 21:10

niko im nece uzeti vec postojeca prava

Koja su to "vec postojeca"prava?

Edited by vladan, 19 November 2007 - 22:10.

#29 dexte

dexte
  • Members
  • 697 posts

Posted 19 November 2007 - 22:27

Mislim da su Srbi sa Kosova napravili, pod pritiskom Beograda, a posebno DSS, katastrofalnu gresku neucestvovanjem na kosovskim izborima. To je njihova zemlja, koja je sada u procesu sticanja nezavisnosti i otvara se pitanje misle li Srbi da nastave da zive tamo, ili planiraju da se isele.

Nisam siguran sta bi Srbi dobili da su izasli na izbore, odnosno sta gube neizlaskom.

Posto si uveliko ucesnik (da kazem jedan od pokretaca) price o KiM
da li bi bio spreman da odes u sela gde zive Srbi malo im pojasnis ove svoje stavove
i lepo ih saslusas?

#30 perkos

perkos
  • Members
  • 26,798 posts

Posted 19 November 2007 - 22:46

Tako je i Sloba hteo da popakuje one koji nisu hteli da glasaju za njega na KOsovu!
i znamo kako je zavrsio...