Jump to content

Photo
- - - - -

Čedomir Jovanović - kandidat LDP i DS-a!?

This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
75 replies to this topic

#31 LogicLevel

LogicLevel
  • Members
  • 770 posts

Posted 20 November 2007 - 00:06

Ucestvujem na izborima odkad postoje (ranije je to bilo glasanje) i dosadilo mi je da biram manje zlo. Ako bude bio neko kome mogu da pruzim sansu bude a ako ne onda nista.

Ah pa bas si idealista...

Slusaj, izbori su uvek biranje manjeg zla, narocito u 2. krugu predsednickih izbora. Politicari su daleko od savrsenog, cak, generalno su losi. Tako je to svugde, a narocito u zemlji Srbiji. Dakle cilj je postaviti na vlast onoga koji ce najmanje da zabrlja - a mozda se nesto i pozitivno desi, tu i tamo kao neki bonus-efekat. Treba biti realan. U suprotnom dozvoljavas da oni koji glasaju za "vece zlo" iz nekog nama nepoznatog razloga (lakovernost, neznanje, psiholoski poremecaj, stajaznam) prevagnu, a onda si i ti nagrabusio.

Kako rece Voltaire ono, le mieux est l'ennemi du bien.

#32 LogicLevel

LogicLevel
  • Members
  • 770 posts

Posted 20 November 2007 - 00:28

Pa što ih onda tako besomučno pljuju gde god stignu, uključujući i na ovom forumu?

Mene pitas? Otkud ja znam...

:rolleyes: Pa, ovaj, hmmmm... ne razumem ja baš najbolje ovu tvoju kalkulaciju. S jedne strane, DS gubi glasove u korist LDP-a (s čime se slažem), a s druge strane, istovremeno time više dobja nego što gubi?! Kako, odakle namiče razliku? Ili hoćeš da kažeš da glasovi koje LDP usrkava više slabe druge stranke nego što slabe DS, pa je u konačnoj računici DS opet na dobitku?

Sta nije jasno? Zaboravili smo na rezultate skupstinskih izbora? Kao sto rece Div, DS u kome je Ceda jedan od vodecih figura je neprihvatljiva opcija za odredjene birace (npr. razocarane glasace DSSa). Rascepom DS-LDP doslo je veceg ideoloskog profilisanja, DS se malo "pomerio" u politickom spektru i uspeo da zgrabi deo glasaca DSS (oni nisu otisli SRSu i sl., a DSS je pao, kao i G17+, sve se lepo vidi kada uporedimo 2003. i 2007.).

Hmmm... malo verovatno. Glavni izvor glasova za LDP je DS i nešto malo G17. Drugog nema jer znajući profil "narodnjačkih" glasača (da o radikalskim i ne govorimo) ne izgleda mi verovatno da će neko ko je do juče glasao za Koštunicu, Velju ili Palmu, sada najednom da se toliko presaldumi pa da počne da glasa za Čedu. ;) No way, Čeda prosto nije njihov stil i nikad neće biti.

Ko uopste tvrdi da LDP moze da preuzme glasace DSS? :huh: Naprotiv, DS, bez LDPa, je bolje pozicioniran da uzme glasove DSSu. Mislim da LDP takodje moze da privuce glasove nekih ljudi koji ni pre rascepa ne bi glasali za DS, npr. razocarane birace, apstinente, nove mlade birace i sl.

DS grdno greši što pokušava da preuzme glasače drugih stranaka. Mnogo veću i lakše "crpivu" rezervu glasova ima u onima koji su neodlučni ili apstiniraju. Njih treba da animira i motiviše a ne da podilazi hardcore narodnjacima.

? Politicka stranka gresi ako pokusava da preuzme glasace drugih stranaka? Hm ovo je interesantna teorija, to prvi put cujem :) ne znam koliko oni mogu da "izvuku" apsinente. Oni mogu da mobilisu apstinente ako je u pitanju neko pitanje "zivota ili smrti" tipa 2. krug Tadic - Nikolic ili neki slican direktan okrsaj SRS - DS. Ljudi apstiniraju jer su razocarani u politicki sistem, a na DS se tu gleda kao na deo "establismenta", oni su velika stranka, sastavni deo tog sistema. Apstinente u znacajnom broju moze jedino da izvuce na glasanje neka nova, mala stranka (neko svez, donekle neukaljan). Dakle to mozda moze da odradi LDP.

S druge strane DS moze komotno da spusti DSS na neki nivo od 5% preuzimanjem glasaca, takodje oni mogu da posalju G17+ ispod cenzusa preuzimajuci njihove glasace (to su i onako uglavnom bivsi glasaci DS ili glasaci donekle naklonjeni DS). Ljudi grese kada misle da su glasaci DSSa samo "narodnjaci", jesu Veljini i Palmini, ali to nije slucaj s DSSom. Kostunica je trenutno u panici, strahuje od toga da ce ga DS "progutati" i da ce DSS da ode pod tepih...dakle, za sada, strategija DSa funckionise...

Može, naravno. Ali uz astronomsku cenu, koju već plaća. Neki njihovi glasači će se navući na pričice tipa "mi to radimo za dobro Srbije" ili "mi to radimo da radikali ne bi zgrabili vlast", ili "preuzimamo odgovornost, bla, bla, bla..." Ali kod ozbiljnog procenta njihovih dosadašnjih glasača to NEĆE proći i oni će ili abstinirati, ili otići LDP-u. DS se ovakvim kalkulacijama igra vatrom, na kojoj se vrlo lako može opeći.

Plafon LDPa je 10%, i to kada bi odradili super kampanju medju neodlucnima i apstinentima ili kada bi DS pogodio neki zesci skandal...

Ah, najzad neko u DS-u počinje da uviđa da LDP i nije baš tako "propala i bezvredna stranka" (citiram više puta ponovljeni post na ovom forumu, a autora ne treba da navodim), već i da ima čak i izvestan "koalicioni potencijal". Dobro je, napredujemo...

Ja tako na LDP gledam manje-vise od pocetka, e sad za ljude u DSu nemam pojme jer veze s njima nemam...

Ako Tadić namerava da pobedi Tomu, moraće da napravi ozbiljan "sanitarni otklon" od Koštunice. Koliko vidim, zasad nema ni nagoveštaja o tome.

Mislim da ce Tadic dobiti Tomu. Nadam se da ljudi nisu toliko apaticni da dozvole radikalskog predsednika.

#33 rory

rory
  • Members
  • 2,989 posts

Posted 20 November 2007 - 01:10

Ah pa bas si idealista...

Slusaj, izbori su uvek biranje manjeg zla, narocito u 2. krugu predsednickih izbora. Politicari su daleko od savrsenog, cak, generalno su losi. Tako je to svugde, a narocito u zemlji Srbiji. Dakle cilj je postaviti na vlast onoga koji ce najmanje da zabrlja - a mozda se nesto i pozitivno desi, tu i tamo kao neki bonus-efekat. Treba biti realan. U suprotnom dozvoljavas da oni koji glasaju za "vece zlo" iz nekog nama nepoznatog razloga (lakovernost, neznanje, psiholoski poremecaj, stajaznam) prevagnu, a onda si i ti nagrabusio.

Kako rece Voltaire ono, le mieux est l'ennemi du bien.

Da a ovako se osecam kao majmun svaki put kad vidim za koga sam glasao. I nek vec jednom to zlo pobedi ako je jace ne zelim da produzujem agoniju. Posle oluje dolazi sunce bar za one koji prezive.

#34 LogicLevel

LogicLevel
  • Members
  • 770 posts

Posted 20 November 2007 - 03:17

Da a ovako se osecam kao majmun svaki put kad vidim za koga sam glasao. I nek vec jednom to zlo pobedi ako je jace ne zelim da produzujem agoniju. Posle oluje dolazi sunce bar za one koji prezive.

:rolleyes:

Genijalni pogled na svet...ako tako gledas na stvari idi odma' skoci s mosta, sta se mucis...mislim...e ovakav stav zaista ne razumem!

#35 Kastor

Kastor
  • Banned
  • 6,241 posts

Posted 20 November 2007 - 03:31

Genijalni pogled na svet...ako tako gledas na stvari idi odma' skoci s mosta, sta se mucis...mislim...e ovakav stav zaista ne razumem!

Pored toga što brkaš ocenu političkog iskustva sa pogledom na svet, šta zapravo još ne razumeš? To da je neko pre tebe shvatio da na savremenoj političkoj sceni nema figure kojoj se može verovati? I onda on treba da skoči sa mosta?!

#36 KaspeR

KaspeR
  • Members
  • 356 posts

Posted 20 November 2007 - 11:39

Pored toga što brkaš ocenu političkog iskustva sa pogledom na svet, šta zapravo još ne razumeš? To da je neko pre tebe shvatio da na savremenoj političkoj sceni nema figure kojoj se može verovati? I onda on treba da skoči sa mosta?!

Možda je mislio na stav "bolje je neka sad bude najgore jer će posle sigurno doći dobro, nego da sada bude loše, jer će posle sigurno biti još lošije".

#37 Kastor

Kastor
  • Banned
  • 6,241 posts

Posted 20 November 2007 - 11:49

Možda je mislio na stav "bolje je neka sad bude najgore jer će posle sigurno doći dobro, nego da sada bude loše, jer će posle sigurno biti još lošije".

Sa najgorim ljudima nekog društva uvek i svugde je najgore i može biti još gore. A rat i tranzicija upravo takve forsiraju.

#38 Contractor

Contractor
  • Members
  • 22,737 posts

Posted 20 November 2007 - 12:33

Pa mozes da gledas na ovo i na drugi nacin- ako je cena toga da ljudi (nebitno da li su apstinenti ili glassaci DS-a, ili neke druge stranke) najzad shvate neke stvari to da Toma postane predsednik ja pristajem na tu cenu. Ne mogu vise da slusam "Sta ce biti ako radikali dodju na vlast". Pa neka dodju. Da vidimo i to cudo, pa da ljudima dodje iz dupeta u glavu.
Visoka cena koju mozda moramo da platimo. I sto on kaze, ako moramo daj da bude sto pre pa da idemo dalje.

#39 Gavrilo

Gavrilo
  • Banned
  • 617 posts

Posted 20 November 2007 - 13:42

Pa mozes da gledas na ovo i na drugi nacin- ako je cena toga da ljudi (nebitno da li su apstinenti ili glassaci DS-a, ili neke druge stranke) najzad shvate neke stvari to da Toma postane predsednik ja pristajem na tu cenu. Ne mogu vise da slusam "Sta ce biti ako radikali dodju na vlast". Pa neka dodju. Da vidimo i to cudo, pa da ljudima dodje iz dupeta u glavu.
Visoka cena koju mozda moramo da platimo. I sto on kaze, ako moramo daj da bude sto pre pa da idemo dalje.

A sta cemo ako se nista spektakularno ne desi iako radikali dodju na vlast? Slazem se da mi je dosta zastrasivanja radikalima.
Mozda bi trebalo nekima dokazati da je svako zamenjliv, bez obzira na mahanje babarogama. Da ne bude zabune, do sada sam
bio glasac DS-a. Doduse, malo mi je dosadila ta logika, "ako ne mi, onda oni, a onda sledi...". :rolleyes:

#40 montenigerns

montenigerns
  • Banned
  • 67 posts

Posted 20 November 2007 - 14:21

Neka dođu radikali,još nijesu imali apsolutnu vlast pa neka pokušaju.Da vidimo umiju li bolje ili samo avetaju jezikom,nemajući pokriće.Ja radikale ne smatram lošom pojavom,loša pojava je samo njihov lider,kojeg na sreću više nema ovđe.Otkad ih je napustio ljudi su napredovali i dostigli visok rejting u narodu koji treba poštovati.Mnogi su vladali i poslije slobe,no nijesmo viđeli boljitak zar ne? Aj sad malo plavi nek komanduju pa da vidimo što će bit...

#41 martinj

martinj
  • Members
  • 1,540 posts

Posted 20 November 2007 - 14:23

Neka dođu radikali,još nijesu imali apsolutnu vlast pa neka pokušaju.Da vidimo umiju li bolje ili samo avetaju jezikom,nemajući pokriće.Ja radikale ne smatram lošom pojavom,loša pojava je samo njihov lider,kojeg na sreću više nema ovđe.Otkad ih je napustio ljudi su napredovali i dostigli visok rejting u narodu koji treba poštovati.Mnogi su vladali i poslije slobe,no nijesmo viđeli boljitak zar ne? Aj sad malo plavi nek komanduju pa da vidimo što će bit...

Dodjite pa ih vodite... Oni nigde ne dolaze sami!!!
Bice vam lepo... Nezavnisna radikalska Crna Gora!!!

#42 dexte

dexte
  • Members
  • 697 posts

Posted 20 November 2007 - 14:30

Neka dođu radikali,još nijesu imali apsolutnu vlast pa neka pokušaju.

Pa ne znam gde si bio 90-tih kada su itekako imali vlast, a rezultate i dan danas osecamo
i sto je najgore osecacemo jos dugo.
I samo bi nam trebao jos jedan period njihove vlasti.
Pu, pu, pu daleko bilo.

#43 muras

muras
  • Members
  • 11,247 posts

Posted 20 November 2007 - 14:33

Dodjite pa ih vodite... Oni nigde ne dolaze sami!!!
Bice vam lepo... Nezavnisna radikalska Crna Gora!!!

"dje je zrno klicu zametnulo, ondje neka i plodom pociva"

neka, hvala!

#44 rory

rory
  • Members
  • 2,989 posts

Posted 20 November 2007 - 14:54

Izbor jeste slab ali LDP-u mogu pruziti sansu. Ne mogu da garantujem da nece izneveriti kao i svi do sada ali nemamo sta drugo da probamo. Osim toga oni su (neki od njih) u vlasti bili sa 1/18 udela za razliku od 1/2 koliko su imali radikali tako da mi je dosta jasnija slika onoga sta bi SRS mogao da uradi sa apsolutnom vlascu.

#45 Kastor

Kastor
  • Banned
  • 6,241 posts

Posted 20 November 2007 - 17:11

Izbor jeste slab ali LDP-u mogu pruziti sansu. Ne mogu da garantujem da nece izneveriti kao i svi do sada ali nemamo sta drugo da probamo. Osim toga oni su (neki od njih) u vlasti bili sa 1/18 udela za razliku od 1/2 koliko su imali radikali tako da mi je dosta jasnija slika onoga sta bi SRS mogao da uradi sa apsolutnom vlascu.

Ma koliko bili ružan, nekulturan i glup fenomen socijalne patologije, kradikali su davno shvatili da neku snagu i uticaj mogu imati samo dok su u opoziciji i naplaćivati „demokratskom bloku“ to što kao baba Roga doprinose i ovoj i ovakvoj mobilizaciji izbornog tela. Bez njih bi odziv na izbore u Srbiji brzo pao na ispod 30 %, a lukavi fašizoid Šešelj ih je davno naučio da bi njihov dolazak na vlast bio početak njihovog definitivne i galopirajuće političke smrti.