Jump to content


Photo
- - - - -

Političke provokacije


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
264 replies to this topic

#106 Dr Who

Dr Who
  • Members
  • 114 posts

Posted 14 February 2008 - 16:58

Cowboy, nije te sramota da pitas.


Pa..pa...ja sam ovde nov - izvinite

#107 CowBoy

CowBoy
  • Members
  • 4,206 posts

Posted 14 February 2008 - 17:01

Ne secam se kada sam to rekao. U svakom slucaju se sa tim stavom ne bih slozio.


Islam kao hriscansvo, komunizam itd su ideje koje trebaju otvoreno i bez ikakvih granica otvorene za konstruktivnu kritiku - nikakva ogranicenja osim onih koji dovode do ugrozavanja prava drugih da rade isto nisu dozvojena. U tom smislu stripovi koji su objavjeni u Danskoj su sasvim O.K.


... na primer, bold : ti odlucujes da su stripovi OK, i svako ko tvrdi drugacije ne moze da bude u pravu. Shvatas li da to nije vrednosni, vec politicki sistem?

Ovo me podseca kada je skoro Beckovic na sajmu knjiga pricao o tome kako svako stampa i kako nema nikakvog kriterijuma - citaj - umesto da samo mi iz Sanu pisemo i da svi to citaju a ne sada tu neka konkurencija.



... slazem se, neka se stampa, slika, instalira, neka cveta hiljadu cvetova. Ali i neka svaki cvet bude otvoren za kritiku - kao sto za to treba da bude otvorena npr. religija ili ideologija.

Dakle, neka Dishanov cvet bude spreman na to da bude konstrunktivno osporavan, a da pri tom osporavatelja ne nazovu Beckovicem (odnosno imputirati mu lose napere). Ne razumem sta tu nije jasno.

#108 king louie

king louie
  • Members
  • 3,153 posts

Posted 14 February 2008 - 17:03

ovo je verovatno još jedan lavirint-nivo suptilne ironije velikog poznavaoca, koji dobro zna da tržište nije prihvatilo pisoar kao umetnost, ali uživa u zamajavanju publike

Publikumbeschimpfung? A o tome kako tržište nije prihvatilo Fontanu:
When the 77-year-old performance artist Pierre Pinoncelli arrived at a Dada exhibition at the Pompidou Centre, the modern art museum in Paris, last January and took a hammer to Duchamp's seminal work, the French art world was aghast but not surprised. The urinal, once voted the most influential modern artwork ever, may be the cornerstone of conceptual art, but Pinoncelli, who sees himself as a neo-Dada interventionist, had long claimed its spirit of rebellion needed a boost.

More than a decade earlier, he had peed into it and chipped it with a hammer at an exhibition in Nimes. This time, he cracked it and scrawled the word "Dada" in homage to his hero.

He was arrested and later given a three-month suspended sentence and told to pay the Pompidou Centre €14,000 ($23,450) to repair the crack and €200,000 in damages for loss of value of the work.

Cowboy, nije te sramota da pitas.

:rolleyes:

#109 CowBoy

CowBoy
  • Members
  • 4,206 posts

Posted 14 February 2008 - 17:07

Pa..pa...ja sam ovde nov - izvinite


Ko je u pravu?:)

U pravu su oni koji vole karadjordjevu :huh: , dakle - ti.

Uvodis u raspravu nesto sto se od pocetka podrazumeva - sloboda (umetnickog) trzista. Niko to ne osporava, ja sam kritikovao zloupotrebu istog za politicku propagandu. Ali, dzaba - stvar je tako postavljena da mozes da radis sta zelis, vredjas koga zelis, i da na kraju ostanes "umetnik". Kakav uzviseni alibi za pravljenje najprizemnijih sranja.

@ Luoie - jbte, kako je humor rastegljiva stvar, cak i Sherry moze da ispadne duhovit :rolleyes:

Edited by CowBoy, 14 February 2008 - 17:09.


#110 Sheridan

Sheridan
  • Members
  • 3,357 posts

Posted 14 February 2008 - 17:08

...
Dakle, neka Dishanov cvet bude spreman na to da bude konstrunktivno osporavan, a da pri tom osporavatelja ne nazovu Beckovicem (odnosno imputirati mu lose napere). Ne razumem sta tu nije jasno.


Nisam karakter...
Nije jasno zasto jedino kritika nije podlozna kritici.

Inace osporavatelju se ne imputiraju lose namere zbog osporavanja, vec mu se zamera izvrdavanje osporavanju osporavanja.

(ko prvi kaze brzo dobije bombonu)

#111 Dr Who

Dr Who
  • Members
  • 114 posts

Posted 14 February 2008 - 17:14

Ko je u pravu?:huh:

U pravu su oni koji vole karadjordjevu :rolleyes: , dakle - ti.

[color="#808080"]Uvodis u raspravu nesto sto se od pocetka podrazumeva - sloboda (umetnickog) trzista. Niko to ne osporava, ja sam kritikovao zloupotrebu istog za politicku propagandu.


Propaganda i politicko misjenje nisu isto. Zar u umetnosti nema mesta za politiku?

Edited by Dr Who, 14 February 2008 - 17:14.


#112 Mioba

Mioba
  • Sleepers
  • 4,859 posts

Posted 14 February 2008 - 17:17

Publikumbeschimpfung? A o tome kako tržište nije prihvatilo Fontanu:

ah
znači kauboj je neko ko bi se rado popiškio u dišanov pisoar? jel to? jesam dobro razumela?
mioba u makazicama ironije dva megaironičara :rolleyes:


edit,

Zar u umetnosti nema mesta za politiku?

ne pratiš, novi. naravno da nema

vrednost umetničkog dela izvire iz samog dela, mističkim činom njegovog nastanka. delo (ili autor, koplja se još lome) povezano je sa uzvišenom suštinom Umetnosti-po-sebi, i ništa izvan nje nije joj merilo
delo postoji samo po sebi i samo za sebe
delo nije u relaciji ni sa čim, osim sa nadahnutim posmatračem koji u intimnom činu prosvetljenja stiče dubinski uvid u vrednost Umetnosti i Umetničkog dela
simple and hard as a rock (and a few heads...)

Edited by Mioba, 14 February 2008 - 17:22.


#113 king louie

king louie
  • Members
  • 3,153 posts

Posted 14 February 2008 - 17:24

ah
znači kauboj je neko ko bi se rado popiškio u dišanov pisoar? jel to? jesam dobro razumela?
mioba u makazicama ironije dva megaironičara :rolleyes:

S ironijom sam još slabiji nego ti. Zato nikad ni ne pokušavam. Samo sam htio dokumentirati da tržište zbilja odbacuje pisoar, ali tek preko cijene od 2K ojro. Kod Handkea je bio jedan lik što je znao cijenu svim stvarima. Mene strašno zanima koliko košta Elvis/Jashar? Koliko cijenite?

#114 Mioba

Mioba
  • Sleepers
  • 4,859 posts

Posted 14 February 2008 - 17:26

S ironijom sam još slabiji nego ti. Zato nikad ni ne pokušavam. Samo sam htio dokumentirati da tržište zbilja odbacuje pisoar, ali tek preko cijene od 2K ojro. Kod Handkea je bio jedan lik što je znao cijenu svim stvarima. Mene strašno zanima koliko košta Elvis/Jashar? Koliko cijenite?

al u prvom pokušaju uopšte nisam bila ironična
pisoar nije umetnost, niti je dišan to tvrdio



edit, vrati potpis :rolleyes:

Edited by Mioba, 14 February 2008 - 17:27.


#115 king louie

king louie
  • Members
  • 3,153 posts

Posted 14 February 2008 - 17:27

delo postoji samo po sebi i samo za sebe
delo nije u relaciji ni sa čim, osim sa nadahnutim posmatračem...

... i njegovih par drugara. Kontradikcija! :rolleyes:

#116 Mioba

Mioba
  • Sleepers
  • 4,859 posts

Posted 14 February 2008 - 17:28

... i njegovih par drugara. Kontradikcija! :rolleyes:

gluposti, posmatrač je u relaciji sa drugarima a ne delo

#117 Hill Bill

Hill Bill
  • Banned
  • 7,389 posts

Posted 14 February 2008 - 17:32

...
Mene strašno zanima koliko košta Elvis/Jashar? Koliko cijenite?

Koliko i svaki drugi pocepani plakat?

#118 king louie

king louie
  • Members
  • 3,153 posts

Posted 14 February 2008 - 17:33

pisoar nije umetnost, niti je dišan to tvrdio

I Maliqi je nešto, načuo sam, tvrdio na tv. Nećemo valjda uzimati to u obzir? Pa svi znamo kakva je mjera ozbiljnosti i razumnosti tih ljudi. Šta s onim neshvaćenim umjetnicima, što jedini na svijetu vide vlastitu genijalnost? Da i njih pitamo?

#119 CowBoy

CowBoy
  • Members
  • 4,206 posts

Posted 14 February 2008 - 23:03

Propaganda i politicko misjenje nisu isto. Zar u umetnosti nema mesta za politiku?


U umetnosti ima mesta za sve, to ti je, doktore, kosmos u malom. Uostalom, sto rece mioba

...vrednost umetničkog dela izvire iz samog dela, mističkim činom njegovog nastanka. delo (ili autor, koplja se još lome) povezano je sa uzvišenom suštinom Umetnosti-po-sebi, i ništa izvan nje nije joj merilo
delo postoji samo po sebi i samo za sebe
delo nije u relaciji ni sa čim, osim sa nadahnutim posmatračem koji u intimnom činu prosvetljenja stiče dubinski uvid u vrednost Umetnosti i Umetničkog dela
simple and hard as a rock (and a few heads...)


... ok, malo nategnuto, suvise je otisla u mistiku tamo gde mistike nema - ali to je jedan lep odgovor. Dakle, ako se vaseljena sadrzi u umetnickom delu, nadje se tu i pokoji gram politike, ali ne u izvornom, manipulativnom smislu - neeee, politika je tu u funkciji izraza.

Pogledaj Grinevaldovo raspece i bice ti jasno. Politike ima cak i u Sezanovim jabukama: pazljivo pronadji vezu izmedju njih, komunikaciju, odnos (politickih, kompozicionih) masa i tezina.

A ovo Maliqijevo? Pa to je politika 1 na 1. Gde se dede umetnost?


ah
znači kauboj je neko ko bi se rado popiškio u dišanov pisoar? jel to? jesam dobro razumela?
mioba u makazicama ironije dva megaironičara :rolleyes:


:huh:

bogami bih ga zalio, kao sto mu i prilichi. Pisoar je pisoar, samo ime kaze. Sad, sto se dekica zbunio - trebao je on da tuzi galeriju zbog nanesenog mu blama.


Mene strašno zanima koliko košta Elvis/Jashar? Koliko cijenite?



Mislis, pre ili posle? Sad je mnogo skuplji, tako to funkcionise.


@Cowboy, njih si navukao na raspravu, al ja znam za jadac


Rispekt:)


edit: @ Unbeliever: ma kazi i treci put, mozda upali.

Edited by CowBoy, 14 February 2008 - 23:05.


#120 BeatrisDal

BeatrisDal
  • Banned
  • 5,317 posts

Posted 14 February 2008 - 23:14

A ov Maliqijevo? Pa to je politika 1 na 1. Gde se dede umetnost?



dobro, samo ti zamlacuj ove sto se daju zamlacivati. posle ovog pitanja ja uopste vise ne bih diskutovala, mislim da se sad vec neskriveno igras gluvih telefona. vrtis konstantno svoj (uvek isti) stav, sta god ti se reklo kao kontraargument, imam utisak da na jedno uvo udje na drugo izadje. mislim da dalja rasprava nema svrhe.