Jump to content


Photo
- - - - -

Političke provokacije


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
264 replies to this topic

#76 Mioba

Mioba
  • Sleepers
  • 4,859 posts

Posted 14 February 2008 - 13:52

Ovako kad su neotesani uzeli pravdu u svoje ruke istinskim demokratama ne preostaje nista drugo nego da u znaku politicke korektnosti brane modernu umetnost.

zanimljiva primedba
podsetila me na sasvim obrnut primer

vodeći danski listovi upravo su ponovo štampali one karikature muhameda, iz protesta, jer je ovih dana uhvaćeno par ekstremista koji su navodno planirali ubistvo karikaturiste

ponavlja se već prežvakana debata, a ukratko vodi se oko političke korektnosti - ako znaš da će to muslimane uvrediti, što radiš to? samo da ih provociraš? što ne ideš u saudi arabiju, pa čik tamo crtaj ako smeš? oni su drugačiji, imaju drugačiji sistem vrednosti, i to se mora poštovati. šta bi bilo kad bi muslimani tako ismevali hrista/dansku državu/kraljicu...

Edited by Mioba, 14 February 2008 - 13:53.


#77 cyberwor/L/d

cyberwor/L/d
  • Members
  • 12,762 posts

Posted 14 February 2008 - 13:59

Pa vidis da su se neki Srbi nasli uvredjeni. Da li to znaci da u Srbiju ne treba doci i provocirati ako znas da ces da ih nazuljas?

edit: ovo za politicku korektnost sam pomenula jer mi se cini da je stvar postala il´ crna il´ bela. Znaci, ako si protiv inkriminisanog dela onda si nacionalista a da bi pokazao da si demokrata onda kazes da je stvar ok. Izgubile su se nijanse i umesto kulturne debate vodi se politicka. Il´ sam nesto propustila?

Edited by cyberwor/L/d, 14 February 2008 - 14:03.


#78 king louie

king louie
  • Members
  • 3,153 posts

Posted 14 February 2008 - 14:01

ponavlja se već prežvakana debata, a ukratko vodi se oko političke korektnosti - ako znaš da će to muslimane uvrediti, što radiš to? samo da ih provociraš? što ne ideš u saudi arabiju, pa čik tamo crtaj ako smeš? oni su drugačiji, imaju drugačiji sistem vrednosti, i to se mora poštovati. šta bi bilo kad bi muslimani tako ismevali hrista/dansku državu/kraljicu...

Ovo je ironija, ne? Malo presuptilna za moj prag opažanja.

#79 Mioba

Mioba
  • Sleepers
  • 4,859 posts

Posted 14 February 2008 - 14:04

Pa vidis da su se neki Srbi nasli uvredjeni. Da li to znaci da u Srbiju ne treba doci i provocirati ako znas da ces da ih nazuljas?

zavisi. proceniš da li želiš da učestvuješ u žuljanju i zbog čega
ako te pozove državna institucija, baš zbog žuljajućeg rada, smisleno je pretpostaviti da žuljanje ima neku širu poentu od isterivanja tvojih ličnih uverenja

baš kao i ovaj slučaj sa karikaturama
prvi put je to bila drskost (bez negativne konotacije) jednog karikaturiste i njegovog urednika
sad je preraslo u nacionalni problem


edit,

Ovo je ironija, ne? Malo presuptilna za moj prag opažanja.

prenosim highlights diskusije u danskoj. nacrtaj mi u čemu je problem

Edited by Mioba, 14 February 2008 - 14:07.


#80 Sheridan

Sheridan
  • Members
  • 3,357 posts

Posted 14 February 2008 - 14:11

...
ko koga ovde timski™ diskredituje?
...


Hehe, uz malo srece uspeces da dokazes da su bas svi na ovom forumu udruzeni protiv tebe, onda ces imati izgovor da ne odgovaras ni na sta vise, nego samo da nastavljas da provociras pa posle cmizdris. Ako se bas potrudis, mozda te i banuju, pa i ti postanes svetac kao otac shin.

Samo napred i uzivaj u tome, ja sam ti dosta pomogao pa bih ovde zavrsio ovaj nas fini dijalog.

#81 cyberwor/L/d

cyberwor/L/d
  • Members
  • 12,762 posts

Posted 14 February 2008 - 14:12

zavisi. proceniš da li želiš da učestvuješ u žuljanju i zbog čega
ako te pozove državna institucija, baš zbog žuljajućeg rada, smisleno je pretpostaviti da žuljanje ima neku širu poentu od isterivanja tvojih ličnih uverenja


E o tome bi se, da su stvari normalne kao sto nisu, dalo diskutovati u jednoj kulturnoj debati. A mi ovde nazalost diskutujemo neotesanu bulumentu koja frustracije resava silom. O toj siroj poenti bi se moglo diskutovati. Umetnik je procenio da zeli da ucestvuje u zuljanju. Epilog je vredan osude.

#82 CowBoy

CowBoy
  • Members
  • 4,206 posts

Posted 14 February 2008 - 14:12

edit: ovo za politicku korektnost sam pomenula jer mi se cini da je stvar postala il´ crna il´ bela. Znaci, ako si protiv inkriminisanog dela onda si nacionalista a da bi pokazao da si demokrata onda kazes da je stvar ok. Izgubile su se nijanse i umesto kulturne debate vodi se politicka. Il´ sam nesto propustila?




Uvek je moguce napraviti jednostavan svet u kojem ce Obraz napadati Heroje. Meni je to suvise naivno (eh, tek sad se setih, naivna umetnost je mozda pravo objasnjenje) i neinteresantno - cemu simplifikacije. Zasto bih trodimenzionalno, zbog kvazidemokraticnosti, svodio na dvodimenzionalno? Nisam od tog materijala.




... otprilike sam tako i ja shvatio stvar. Ali neka motka me, sa leve strane, stalno gura u Obrazovski tor koji je sa desne strane. Sto je najgore, ja cak nisam na sredini ideoloski, vec bas levo, odakle dolazi ta demokraCka motka. Samo se ne slazem sa demokraCkim principima.

(to ti je kao onaj citat od Milice Tomic na predhodnoj strani, gde pise jedno na jednoj temi svog bloga a sasvim drugo na drugoj temi. Govoreci o istoj stvari, umetnosti. DemokraCki balkanien princip).

Edited by CowBoy, 14 February 2008 - 14:13.


#83 king louie

king louie
  • Members
  • 3,153 posts

Posted 14 February 2008 - 14:13

prenosim highlights diskusije u danskoj. nacrtaj mi u čemu je problem

Problem je što ne znam koji je tvoj stav tu. Podržavaš objavljivanje karikatura, ne podržavaš, ili nešto peto? Pazi, na osjetljivom si terenu.

#84 Mioba

Mioba
  • Sleepers
  • 4,859 posts

Posted 14 February 2008 - 14:19

E o tome bi se, da su stvari normalne kao sto nisu, dalo diskutovati u jednoj kulturnoj debati. A mi ovde nazalost diskutujemo neotesanu bulumentu koja frustracije resava silom. O toj siroj poenti bi se moglo diskutovati. Umetnik je procenio da zeli da ucestvuje u zuljanju. Epilog je vredan osude.

davno na početku ovog threada složili smo se da svako ima pravo da protestvuje

Problem je što ne znam koji je tvoj stav tu. Podržavaš objavljivanje karikatura, ne podržavaš, ili nešto peto? Pazi, na osjetljivom si terenu.

znam, zato i vrdam :rolleyes:

#85 cyberwor/L/d

cyberwor/L/d
  • Members
  • 12,762 posts

Posted 14 February 2008 - 14:27

ponavlja se već prežvakana debata, a ukratko vodi se oko političke korektnosti - ako znaš da će to muslimane uvrediti, što radiš to? samo da ih provociraš? što ne ideš u saudi arabiju, pa čik tamo crtaj ako smeš? oni su drugačiji, imaju drugačiji sistem vrednosti, i to se mora poštovati. šta bi bilo kad bi muslimani tako ismevali hrista/dansku državu/kraljicu...


Ja sam tu debatu podrobno pratila. Kazes mora se postovati, oni su drugaciji. OK. Ali isto tako mozes da kazes i da muslimani treba da postuju one koji nisu oni jer su drugaciji. Danci takodje kazu da oni to rade u svojoj zemlji gde je to dozvoljeno i da time brane demokratske principe. Nije im palo na pamet da idu u Saudi Arabiju, zasto bi? Oni to rade u svojoj kuci. Mislim, sve mozes da okrenes zato i postoje debate. Muslimani jesu kao odgovor na danske karikature objavljivali nazi-karikature.

Kad smo vec kod postovanja (a konsekventnosti radi), da li to isto vazi i za umetnika koji je dosao u Srbiju i svojim delom uzburkao strasti?


36 strana rasprave :rolleyes:


Ma nemoj, sve sam procitala :huh:

#86 Mioba

Mioba
  • Sleepers
  • 4,859 posts

Posted 14 February 2008 - 14:34

Ja sam tu debatu podrobno pratila. Kazes mora se postovati, oni su drugaciji. OK. Ali isto tako mozes da kazes i da muslimani treba da postuju one koji nisu oni jer su drugaciji. Danci takodje kazu da oni to rade u svojoj zemlji gde je to dozvoljeno i da time brane demokratske principe. Nije im palo na pamet da idu u Saudi Arabiju, zasto bi? Oni to rade u svojoj kuci. Mislim, sve mozes da okrenes zato i postoje debate. Muslimani jesu kao odgovor na danske karikature objavljivali nazi-karikature.

Kad smo vec kod postovanja (a konsekventnosti radi), da li to isto vazi i za umetnika koji je dosao u Srbiju i svojim delom uzburkao strasti?

pogrešno si me razumela
prenela sam političkokorektizatorsku (izvinjavam se na izmotavanju) debatu iz danske
koja mi liči na neke postove ovde - malići nije smeo da provocira, ovde je jašari terorista, šta bi bilo kad bi mladića printali i uneli u galeriju u sarajevo, etc

stojim na stanovištu da je svakom dozvoljeno da provocira
limite postavlja savest autora (pa ga njegov osećaj za primereno eventualno i eliminiše iz kruga prihvatljivog), a ne obraz/država/mediokritetsko javno mnjenje/itd

u načelu, ne volim kada provokacija dolazi od strane moćnih. uvek mi sumnjivo. onako laički, drimtimski

#87 king louie

king louie
  • Members
  • 3,153 posts

Posted 14 February 2008 - 14:36

znam, zato i vrdam :huh:



Kakva kaubojstina :rolleyes:

Ovako vi nagurate 36 strana topica.

Cajberworld nije ni postavljala pitanje o ironiji, već te, kako sam, sad vidim, trebao i sam, uzela za riječ. Zašto bi se u danskom medijskom prostoru trebalo poštivati saudijske standarde društveno prihvatljivog?

#88 cyberwor/L/d

cyberwor/L/d
  • Members
  • 12,762 posts

Posted 14 February 2008 - 14:41

stojim na stanovištu da je svakom dozvoljeno da provocira
limite postavlja savest autora (pa ga njegov osećaj za primereno eventualno i eliminiše iz kruga prihvatljivog), a ne obraz/država/mediokritetsko javno mnjenje/itd


Da, provokacija je dozvoljena. A provokacija ima i svoje konsekvence. To je verovatno jasno svakome ko provocira.

Srbija je osinjak i Malici je dosao u osinjak. Da li je provokacija uspela?

#89 Mioba

Mioba
  • Sleepers
  • 4,859 posts

Posted 14 February 2008 - 14:46

Ovako vi nagurate 36 strana topica.

ne
tako se ja šalim, jer mi nekako lakše da se šalim nego da ti kažem šta mislim o tebi pošto posle 36 strana i mog predanog ispisivanja na temu, gubljenja vremena i živaca, padneš s neba i počneš da prozivaš

Cajberworld nije ni postavljala pitanje o ironiji, već te, kako sam, sad vidim, trebao i sam, uzela za riječ. Zašto bi se u danskom medijskom prostoru trebalo poštivati saudijske standarde društveno prihvatljivog?

ne znam. pitaj one koji tako misle


edit,

Da, provokacija je dozvoljena. A provokacija ima i svoje konsekvence. To je verovatno jasno svakome ko provocira.

verovatno
rekoh već, proceniš šta želiš i zbog čega
pa ako imaš problem sa savešću/etikom/zdravim razumom, provociraš uplakane majke iz srebrenice
ako imaš problem sa politikom države/vrednostima u društvu, upražnjavaš svoju slobodu da im to i kažeš, direktno. naravno, pošto proceniš da li si spremna na konsekvence (zatvor, progon, nasilje, itd)

Edited by Mioba, 14 February 2008 - 14:50.


#90 king louie

king louie
  • Members
  • 3,153 posts

Posted 14 February 2008 - 15:24

ne
tako se ja šalim, jer mi nekako lakše da se šalim nego da ti kažem šta mislim o tebi pošto posle 36 strana i mog predanog ispisivanja na temu, gubljenja vremena i živaca, padneš s neba i počneš da prozivaš

Prvo, ne padam s neba. Pomno pratim diskusiju od prvoga dana. Drugo, ne prozivam. Ljudski te pitam, šta misliš o danskim karikaturama. S razumijevanjem tog tvog stava nisam imao problem samo ja, već i Cyberwor/L/d. Njoj ljubazno odgovoriš, meni dijeliš packe da ne pazim na času. Dvostruki aršini. :rolleyes: