Jump to content


Photo
- - - - -

Političke provokacije


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
264 replies to this topic

#61 Mioba

Mioba
  • Sleepers
  • 4,859 posts

Posted 14 February 2008 - 11:15

Preskocicu ovaj "strucni" deo tirade o Pop Artu

ne znam šta znači stavljanje termina stručan u zagradu? nisam izlagala svoj profesionalni stav, niti ću ga izložiti, jer moja profesija nije ni stvaranje ni interpretacija umetnosti
govorim iz ugla laika, nešto obrazovanijeg i obaveštenijeg od proseka. ali i dalje sam laik. ne živim od umetnosti ni za umetnost :rolleyes:

ali all the same, šteta što preskačeš te moje tirade (već si par vešto preskočio)
odvajaš prilično vremena da me ubediš da se ovde ne razgovara samo o politici, već i o savremenoj umetnosti (a naročito našim "kvazikulturnim umetničkim scenama", mislim na prištinu i beograd) - pa kad prihvatim to priširenje teme, ti se naglo setiš da je sve to nebitno, već da treba samo da razlučimo da li je jašari koljač a malići politički provokator

nepošteno

(gde se tu nadje lokalni koljach, propustila si da objasnis),

koljač se našao u tvojoj interpretaciji

Da je zaista tako, ovaj rad bio bi logicniji i vredniji sa stanovista likovne kritike - jer, eto, posluzio je svrsi, konceptualno i jeste po svojoj prirodi interaktivno, to mu je i namera (mada se u Srpskim Kulturnim Institucijama za to cudo jos nije culo, po svemu sudeci). U ovom simulakrumu likovnih, umetnickih, nazovikakohoces vrednosti, sve bi doslo na svoje mesto - ali, Obraz je propustio da sebe nazove umetnickom reakcijom. Bas me zanima tvoj profesionalni stav - sta bi bilo da se Obraz predstavio kao Produhovljena ArtTeroristicka grupa?

moj laički stav je da četkica i tuba marinsko plave nisu dužne da budu svesne sebe kao instrumenata (vidi prethodnu tiradu o umetničkim sredstvima), pa nisu dužne ni da imenuju sebe
ako bismo malićijev rad posmatrali u tom proširenom mediju (digi print + cepanje), obraz je pasivan, i nije ni sposoban za aktivnu akciju, već samo za rekaciju. pritisneš tubu i izađe boja

disclaimer: čitav primer je hipoteza, i odnosi se isključivo na ideju političkog provociranja srba, što prema mom uverenju uopšte nije bila malićijeva namera - provokaciju, s pravom, namerile su institucije koje su organizovale projekat saradnje/izložbu, a meta te provokacije je domaće uverenje da u prištini sede divljaci nesposobni za umetnost, da tamo nema umetničke scene (bez obzira na kvalitet). isprovocirana fašisoidna reakcija čist je višak, mada ako porazmisliš o uverenju da postoji nacija/zajednica koja nije "sposobna" za umetnost, onda mu fašizam baš i nije tako stran)

Namerno nisam komentarisao ovo unbelieverovo podmetanje:) - potpuno je u ravni sa Maliqijevim podmetanjem, pa, ko velim, vec sam pisao o takvom nacinu podjebavanja.

meni je promaklo podmetanje u njegovom postu. tu vrstu uverenja deli veći deo srbijanske javnosti - da nismo shvatali đinđićevu vrednost dok nije ubijen; moja je tvrdnja da je ne shvatamo ni danas
mit o stradanju za dobrobit zajednice, i potvrđivanju žrtve u nasleđu/sećanju koji zajednica čuva, jedan je od veoma starih mitografskih mehanizama, ovde poznat u priči o hristovom raspeću
sve je to nepotrebno. nit je đinđić bio bezgrešan, nit je srbijanska zajednica išta shvatila o njegovom pokušaju modernizacije srbije, a naročito to nije shvatila zahvaljujući njegovom ubistvu


Znaci nijie u pitanju potvrda, vec jednostavan reductio ad absurdum: ti tvrdis da je slika neuspela i da joj je jedini cilj bio da provocira, medjutim te dve tvrdnje su oprecne.

upravo

Edited by Mioba, 14 February 2008 - 11:23.


#62 CowBoy

CowBoy
  • Members
  • 4,206 posts

Posted 14 February 2008 - 11:19

Nisi pazljivo citao:


Moje pitanje se na to i odnosilo: kako jedan lokalni koljac moze da postane pop ikona? Osim ako pod pop ikonom ne podrazumevas i ludog Stojana iz Surdulice, zato sto ga zna cela Surdulica.

Miobin odgovor na to je toliko nemusht, da sam se zapitao "otkud lokalnii koljach u Pop Artu?"

Sacekacu ipak Miobu da pojasni.

A ni ovde nisi bio skoncentrisan:


Dobro je, imas odlicnu procenu moje skoncentrisanosti - bio sam rasejan. I za ovo cu ipak sacekati Miobin odgovor:)

... Mioba pokazuje da takvo vrednovanje (po shokantnosti) nuzno vodi do toga da je ova slika jedna od najuspelijih u modernoj umetnosti.



Ne sumnjam da bi hiperrealisticna skulptura Adema Jasharija izlozena na Pristinskom trgu, uz performans u kojem autenticni vojnici republike Srbije pucaju mashinkama u ovaj obuceni vosak, bila jedna od najuspelijih u modernoj umetnosti - bilo bi i mrtvih na kraju, jer bi se umesali albanski, kako rece Unbeliever, kriminalci.

#63 Mioba

Mioba
  • Sleepers
  • 4,859 posts

Posted 14 February 2008 - 11:31

Moje pitanje se na to i odnosilo: kako jedan lokalni koljac moze da postane pop ikona? Osim ako pod pop ikonom ne podrazumevas i ludog Stojana iz Surdulice, zato sto ga zna cela Surdulica.

Miobin odgovor na to je toliko nemusht, da sam se zapitao "otkud lokalnii koljach u Pop Artu?"

kao što sam već nemušto objasnila, lokalni koljač se nalazi u tvojoj interpretaciji
u svojoj sredini jašari nije koljač, već borac za slobodu

ili sam ja nemušta ili ti nisi u stanju da shvatiš. možemo da se igramo i da sam ja nemušta, nemam ništa protiv

to, naravno, neizbežno dovodi u pitanje tvoju sposobnost da razlučiš uzaludnu od smislene diskusije
naime, ako sam nemušta, a diskustuješ sa mnom već danima, ili si zaludan, ili maničan, ili imaš prosvetiteljske namere (ali neostvarene, jer sam i dalje nemušta)

u svakom slučaju*, tvoja je pozicija prilično nepoštena, pa ću se odjaviti iz daljeg dijaloga


* ukoliko postoji još neko moguće objašnjenje tvoje pozicije, spremna sam da saslušam

#64 CowBoy

CowBoy
  • Members
  • 4,206 posts

Posted 14 February 2008 - 11:37

ali all the same, šteta što preskačeš te moje tirade (već si par vešto preskočio)
odvajaš prilično vremena da me ubediš da se ovde ne razgovara samo o politici, već i o savremenoj umetnosti (a naročito našim "kvazikulturnim umetničkim scenama", mislim na prištinu i beograd) - pa kad prihvatim to priširenje teme, ti se naglo setiš da je sve to nebitno, već da treba samo da razlučimo da li je jašari koljač a malići politički provokator...



Nije tacno. Ti si napustila tu diskusiju, pa se uvukao unbeliever da pomene Maliqija kao lokalnog artista, a njegov rad kao namenjen lokalnoj (kosovskoj) sceni. Pa ma sta to (lokalno) u umetnickom radu znacilo.

Argument za moju tezu o kvazikulturnoj javnosti u Srbiji koja nije prepoznala kukavicje jaje, vec ga, evo, brani.


... a meta te provokacije je domaće uverenje da u prištini sede divljaci nesposobni za umetnost, da tamo nema umetničke scene (bez obzira na kvalitet).


Nikada to nisam tvrdio. Mada mogu da tvrdim da tipovi poput Maliqija nece pomoci Pristinskoj sceni da bude kvalitetnija, naprotiv. Ali to je vec njihov problem. Mi ovde imamo nas problem, a to je cinjenica da se svako sranje lepo zavijeno u politicku oblandu ovde moze izloziti i dobiti publicitet.


meni je promaklo podmetanje u njegovom postu. tu vrstu uverenja deli veći deo srbijanske javnosti - da nismo shvatali đinđićevu vrednost dok nije ubijen; moja je tvrdnja da je ne shvatamo ni danas
mit o stradanju za dobrobit zajednice, i potvrđivanju žrtve u nasleđu/sećanju koji zajednica čuva, jedan je od veoma starih mitografskih mehanizama, ovde poznat kao hristovo raspeće
sve je to nepotrebno. nit je đinđić bio bezgrešan, nit je srbijanska zajednica išta shvatila o njegovom pokušaju modernizacije srbije, a naročito to nije shvatila zahvaljujući njegovom ubistvu


... dakle, to je poruka Mliqijevog dela: Jasahri je raspet naknadno, raspeo ga je kosovski narod da bi pokazao da je Jashari zapravo zrtva. Onda upada Maljiqi da razjebe taj mit, i to tako sto stavlja Jashara preko puta Elvisa. Jes ga razjebao, svaka mu cast.

Nije? Ahaaaaa, Maliqi je samo konstatovao da je o Jashariju stvoren mit... hm. kakva glavolomka ... konstatovao da je Jashari junak ... ne za njega, naravno, nego za albance ... hm ...

cekaj - pa zasto se Maliqi nije bavio umetnoscu, pa da ismeje taj mit? Na primer, Jashari kao Gojino cudoviste, gde jede zive ljude, krvav i besan? Ili, Jashari kako kolje? Ili, Jashari kako zrtvuje svoju porodicu da bi kosovo bilo drzava jednog dana? Po meni, tu je imao mnogo vise umetnickog materijala. Jes da bi najebao u Pristini, ali, jedna od uloga moderne umetnosti je i da provocira, rece ti malo pre.

disclaimer: čitav primer je hipoteza, i odnosi se isključivo na ideju političkog provociranja srba, što prema mom uverenju uopšte nije bila malićijeva namera -


:rolleyes: ... ti juce branila Maliqijevu politicku provokaciju kao legitimnu u umetnickom radu - danas tvrdis da mu to nije bila namera.

Zasto bi ja i ti dalje pricali o bilo cemu? :huh:

#65 CowBoy

CowBoy
  • Members
  • 4,206 posts

Posted 14 February 2008 - 11:40

kao što sam već nemušto objasnila, lokalni koljač se nalazi u tvojoj interpretaciji
u svojoj sredini jašari nije koljač, već borac za slobodu



... pa je lokalni umetnik dosao ovde da ga tako i predstavi? Ok, Ratko, na tebe je red. Mioba ce da brani i srBskog umetnika:), dosledno.

#66 Dr Who

Dr Who
  • Members
  • 114 posts

Posted 14 February 2008 - 11:44

razumem potrebu za stabilnim, univerzalnim, apsolutnim vrednostima
ali to prosto nije održivo, ne samo u umetnosti
i ne samo na balkanu


Mioba divno pises i ne odgovaram ovde da bih izrazio bilo kakvo ne slganje - dapace hvala - naucio sam ovde ponesto.

Hteo sam ustvari da nastavim ovu nit jer mislim da u tom grmu lezi zec (ili odgovor).

Ne postoje univerzalne moralne vrednosti a jos manje stalne moralne vrednosti - postoje samo posledice nasih aktivnosti i potreba za otvorenom, konstruktivnom debatom kako bi se izbegao 'bias' i zastranjivanje u nekom nemoralnom pravcu. Pritom. za tu debatu potrebna je pre svega vladavina prava koja stiti individue i pored njih 'slabe'(recimo manjine ali ne samo nacionalne vec i intelektualne).

U tom smislu postoji trziste ideja (i umetnosti) pa ko voli nek izvoli - sve dok to ne ugrozav nekog drugog. To pogotovu vazi u umetnosti gde je kriterijume gotovo nemoguce uspostaviti i gde je se naucna metoda ne moze primeniti.

Ova slika zaista ni na koji nacin nije mogla ugroziti nikoga u Beogradu. Mozda neke vredja - o tome se moglo razgovarati, moglo je biti debate.

Nasuprot tome, ruja, koja van pravnog sistema, zastrasuje, salje poruku pretnje 'slabijima' i unosi osecaj nemira u drustvo - to je terotizm i po metodi i po efektu.

#67 Mioba

Mioba
  • Sleepers
  • 4,859 posts

Posted 14 February 2008 - 11:48

Zasto bi ja i ti dalje pricali o bilo cemu? :)

zato što svoju glupost i neznanje uvijaš u oblandutm kritike savremene umetnosti, a mene tišti neurotična potreba da te tvoje oblande bacim u smeće jer su bajate

edit,

disclaimer: čitav primer je hipoteza, i odnosi se isključivo na ideju političkog provociranja srba, što prema mom uverenju uopšte nije bila malićijeva namera


:rolleyes: ... ti juce branila Maliqijevu politicku provokaciju kao legitimnu u umetnickom radu - danas tvrdis da mu to nije bila namera.

ali neuroza me naglo popusti kad se osim gluposti i neznanja u oblandi nađe i običan bezobrazluk
šta znam, idi zezaj nekog telefonom, pljuckaj prolaznike sa terase, podmeći đubre komšiji ispred vrata... snađi se.
mioba otišla



@ dr who
sorry, bad timing. hvala što čitaš, tome i služi. :huh:

Edited by Mioba, 14 February 2008 - 11:54.


#68 Dr Who

Dr Who
  • Members
  • 114 posts

Posted 14 February 2008 - 11:53

... pa je lokalni umetnik dosao ovde da ga tako i predstavi? Ok, Ratko, na tebe je red. Mioba ce da brani i srBskog umetnika:), dosledno.


Mozda bas tako. Ako gledamo na tu sliku bez toga da je odvojimo od njenog okruzenja i u kontextu celog projekta te izlozbe onda to pravi savrsen smisao. Heroji u jednoj sredini su kojaci u drugoj - sve kao rezultat reklame i propagande.

#69 Sheridan

Sheridan
  • Members
  • 3,357 posts

Posted 14 February 2008 - 12:00

Moje pitanje se na to i odnosilo: kako jedan lokalni koljac moze da postane pop ikona? Osim ako pod pop ikonom ne podrazumevas i ludog Stojana iz Surdulice, zato sto ga zna cela Surdulica.

Miobin odgovor na to je toliko nemusht, da sam se zapitao "otkud lokalnii koljach u Pop Artu?"
...


Nije mi jasno da li si nepismen ili se samo pravis blesav? :huh:
Cak sam ti i boldirao upravo to, jel' ti problem sto se koristi "npozanti gerilac" umesto "lokalni koljac"? Izvini ali tako tupavo podmetanje je previse detinjasto da bi bilo ko naseo, cak i nemushta mioba. (ako hoces evo mi cemo da se pravimo, a ti skoci iz zavese i vici "A-haaaa znaci jeste koljac!")

Mozda ja kao jos veci laik mogu da pokusam na primeru:
Zamisli hipoteticku situaciju, ti si neka mala vlast na nekom interaktivnom globalnom mediju. I tu se druziz sa raznim prijateljima, znas ih dobro, jasno ti je da su demokratski orijentisani itd. I odjednom, oni pocnu fore radi da kace svoje sliku u groznim kompromitujucim nacionalistickim situacijama, sa tri prsta u vazduhu u hrvatskoj, sa majicom "gde je znamo ali ga ne damo", u nazi uniformama itd. Koliko njih bi banovao zbog nacionalistickoh ispada?
Pretpostavljam nikog, zato sto su te njihove slike stavljene u kontekst u kojem je to ponasanje toliko apsurdno da je jasno da se radi o sprdnji.
Identicnim postupkom, Jashari je stavljen u kontekst u kojem je njegov znacaj strasno preuvelican, do te mere da je jasno da se radi o sprdnji.

Jel' ti sad jasnije? Ili ces opet da pokusas da se nekako izmigoljis i promenis po stoti put temu kako ne bi rekao da tu ima nesto?

...
Sacekacu ipak Miobu da pojasni.
...


Sumnjam da ce ti pomoci, nesto joj pisanje ne ide od ruke, iako se trudi. (da ne bude zabune medju "mushtima", ovo je josh jedan primer iste tehnike objasnjene gore) :rolleyes:



...
Ne sumnjam da bi hiperrealisticna skulptura Adema Jasharija izlozena na Pristinskom trgu, uz performans u kojem autenticni vojnici republike Srbije pucaju mashinkama u ovaj obuceni vosak, bila jedna od najuspelijih u modernoj umetnosti - bilo bi i mrtvih na kraju, jer bi se umesali albanski, kako rece Unbeliever, kriminalci.


Hm, opet se pravis blesav ili namerno podmeces. Nema veze, ja jos uvek imam malo strpljenja. Niko se nije slozio da je delo uspesno ili da je super, cak niko nece da dozvoli da bude navucen na taj tvoj tanak led (gde ces ti da iskocis iza zavese ovog puta vicuci "A-haaa ofirao si se kao glup, posto svi znaju da je pop-art sranje, a ovo nije ni to, i ti pojma nemas o umetnosti!!"). Jedina tvrdnja je da ti sam sa sobom nisi bas odlucio da li je delo uspesno ili nije (time sto istovremeno tvrdis da je cilj bila provokacija i da je delo slabog kvaliteta). Kad se dogovoris, javi se.

#70 Dr Who

Dr Who
  • Members
  • 114 posts

Posted 14 February 2008 - 12:04

@ dr who
sorry, bad timing. hvala što čitaš, tome i služi. :rolleyes:


Razumem - moj otac je uvek govorio - Budalu ne vredi savetovati a pametnome saveti ne trebaju'

#71 CowBoy

CowBoy
  • Members
  • 4,206 posts

Posted 14 February 2008 - 12:41

zato što svoju glupost i neznanje uvijaš u oblandu



Nije mi jasno da li si nepismen ili se samo pravis blesav?




.... drim tim u akciji.

Ako ste laici, ne razumem zasto komentarisete ovu "instalaciju"? Ko velite, "jesmo laici, al' smo zato Demokrate i postujemo prava umetnika na izraz itd" , kao da neko to osporava? Pa branite ovu tipicno balkansku zaprsku americkim pop artom, jak alibi - jak umetnicki pokret, jaka umetnost.

Najgore od svega je vasa (mislim na drim tim™) selektivnost - da je ogledalo ovakvog rada izlozeno kojim (neverovatnim) slucajem i Sarajevu, sa Ratkom Herojem preko puta Elvisa, pljuvali bi ste po srBskom nacionalizmu i shovinizmu uvijenom u Oblandu Umetnosti. Sa tom razlikom sto bi ste videli i mene pored vas gde radim isto sto i vi. Ubice me doslednost.

#72 Sheridan

Sheridan
  • Members
  • 3,357 posts

Posted 14 February 2008 - 12:54

.... drim tim u akciji.

Ako ste laici, ne razumem zasto komentarisete ovu "instalaciju"? Ko velite, "jesmo laici, al' smo zato Demokrate i postujemo prava umetnika na izraz itd" , kao da neko to osporava? Pa branite ovu tipicno balkansku zaprsku americkim pop artom, jak alibi - jak umetnicki pokret, jaka umetnost.

Najgore od svega je vasa (mislim na drim tim™) selektivnost - da je ogledalo ovakvog rada izlozeno kojim (neverovatnim) slucajem i Sarajevu, sa Ratkom Herojem preko puta Elvisa, pljuvali bi ste po srBskom nacionalizmu i shovinizmu uvijenom u Oblandu Umetnosti. Sa tom razlikom sto bi ste videli i mene pored vas gde radim isto sto i vi. Ubice me doslednost.


Ju, odjednom vise nije problem ni jashari, ni maliqi, ni pop art...nego drim tim, kao se to dogodilo boga ti! :rolleyes:

I dodjosmo takodje do toga da samo strucnjaci imaju pravo da komentarisu umetnost, to jest, pretpostavljam, ona Prava Elita, koja vidi sushtinu i istinu.

A ovi pokusaji da shvatish shta bih ja uradio u nekoj slicnoj situaciji bi ti bolje isli da si pratio na casu pa primetio delove gde se jasno izjasnjavam po tom pitanju.
Nekako se desilo da opet, u trenutku kad dobijes sve odgovore na postavljena pitanja, bas eto tada, promene se kriterijumi, i rasprava naglo krene potpuno drugim kolosekom. Na zalost, ovaj je kolosek malo providniji, malo ocajniji, malo na njemu sad izgledas smesno. Neki bedni pokusaj da izbegnes odgovore tako sto ces diskreditovati sagovornike - bedan jer naravno pojma nemas sa kim pricas, te ne mozes cak ni taj jednostavan zadatak da obavis sa makar nekom inteligencijom i integritetom, vec, jos jednom, kukumavcis o strasnoj nepravdi udruzivanja protiv jadnog tebe.
Kukavichki.

#73 SoS

SoS
  • Members
  • 348 posts

Posted 14 February 2008 - 13:02

Meni jedna zanimljiva misao.

Milica Tomić, B92 blogerka, kaže:"Medjutim, ja mislim da se iza svakog postmodernističkog bekstva u metafiziku, ipak krije mala, banalna, dnevno-politička "kalkulacija".

#74 CowBoy

CowBoy
  • Members
  • 4,206 posts

Posted 14 February 2008 - 13:04

...Neki bedni pokusaj da izbegnes odgovore tako sto ces diskreditovati sagovornike ...



;) Auuu jbte koji davez :D

pa cekaj bre

Nije mi jasno da li si nepismen ili se samo pravis blesav? :rolleyes:


zato što svoju glupost i neznanje uvijaš u oblandutm


ko koga ovde timski™ diskredituje?

Jbte, gori ste od Maliqija. On se barem predstavlja kao umetnik, jeste da ne sme da predstavi Jasharija kako dolikuje, ali barem ima fleke od bojica po odelu. Sta ste ti i Mioba, onda? Glas Srpske Savesti?

Ambiciozno.


Meni jedna zanimljiva misao.

Milica Tomić, B92 blogerka, kaže:"Medjutim, ja mislim da se iza svakog postmodernističkog bekstva u metafiziku, ipak krije mala, banalna, dnevno-politička "kalkulacija".



:huh: milica tomic ... ona razmislja. :)

Edited by CowBoy, 14 February 2008 - 13:08.


#75 cyberwor/L/d

cyberwor/L/d
  • Members
  • 12,762 posts

Posted 14 February 2008 - 13:35

Ne tako davno u Stockholmu je postavljena instalacija gde je slika mlade Palestinke poginuloj od izraelskog metka (pa postala martir) plivala u bazenu sa crvenom vodom (krv). Niko drugi do izraelski ambasador je porusio osvetljenje oko bazena i napravio lom. Posle se ulagali protesti u diplomatskom ratu koji je izbio. Dogadjaj je obelezen kao incident.

Naravno, do ovakvih stvari ne bi trebalo uopste da dodje.

(Moderna) umetnost, a narocito ona koja provocira, se da tumaciti. Sve je to fino dok se tumacenja desavaju mirnim putem kroz debate pa u krajnjoj liniji i ulaganje protesta. No, ko ce kod nas da mirno tumaci kad imamo rezultate poslednjih izbora? Mi jednostavno nismo zreli i spremni za mnogo vaznije stvari po opstanak zemlje te kako bismo bili spremni na modernu umetnost? Neotesanost i pesnice su nasa stvarnost i na oba uva smo gluvi. Koji je onda to procenat stanovnistva koji cuje sta je umetnik hteo da kaze?

Da se nije desio ovaj incident onda bi bilo interesantno povesti debatu o inkriminisanom delu umetnika. Da se razumemo, to sto su barabe uradile je za osudu. Ovako kad su neotesani uzeli pravdu u svoje ruke istinskim demokratama ne preostaje nista drugo nego da u znaku politicke korektnosti brane modernu umetnost. Tu ne ostaje prostora za eventualno diskusiju o tome sta, kako i koliko ovo umetnicko delo implicira. Jedno je sta pise u brosuri za izlozbu a drugo je kakav i koliki efekat (moderna) umetnost ima.