Jump to content


Photo
- - - - -

Političke provokacije


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
264 replies to this topic

#181 CowBoy

CowBoy
  • Members
  • 4,206 posts

Posted 15 February 2008 - 19:09

postoje nekoliko problema koje ti ili ne kapiras ili neces da kapiras:

1. on je koljac za tebe, a viktima za nekog drugog
2. izlozba je bila veca i raznolika i nije bilo samo njega u toj izlozbi
3. ako neces da ga vidis, ne moras da ides.



Ovo je kljucno: ko je, zapravo, Jashari?

E, na ovo pitanje norvezanin™ sa izlozbe nije dobio odgovor.


inace, ne brini se za Obraz, pusti mene da se brinem oko toga (nije da nisam zabrinut, ali tvoja briga ne pomaze puno).

Tesko tebi ako mislis da kosovo svoje (slicne) brige nema. Onda si ti mnogo blize kosovskom obrazu nego sto meni zelis da prikacis.


@loui: rekoh ti, daj svoj stav.

I budi spreman na ismevanje i podjebavanje od strane demokraCke javnosti (mada, tesko, lukav si ti, bices radije politicki korektan nego logican)


@Mioba, tvoja i Unbelieverova pitanja su zaista slicna, vrati se pa se uveri.

Sad, sto vam je neki Vrhovni autoritet rekao da umetnost dopusta politicku provokaciju, da ne mora da komunicira univerzalno (primer: Chegevara - Ramb, od Dr Who-a), da sve moze da bude umetnost

i sto vi verujete u tu besmislicu, vas je problem.

Edited by CowBoy, 15 February 2008 - 19:13.


#182 Mioba

Mioba
  • Sleepers
  • 4,859 posts

Posted 15 February 2008 - 19:16

@Mioba, tvoja i Unbelieverova pitanja su zaista slicna, vrati se pa se uveri.

Sad, sto vam je neki Vrhovni autoritet rekao da umetnost dopusta politicku provokaciju, da ne mora da komunicira univerzalno (primer: Chegevara - Ramb, od Dr Who-a), da sve moze da bude umetnost

i sto vi verujete u tu besmislicu, vas je problem.

a ti bi da mi otvoriš oči? kao još vrhovniji autoritet, ili samo zastupnik?
ma ajde :rolleyes:

#183 Hill Bill

Hill Bill
  • Banned
  • 7,389 posts

Posted 15 February 2008 - 19:57

ni na jedno moje pitanje nisi odgovorio

Daj mu primer. Odgovori meni na pitanje: da li bi dotični plakat stavila u svoju dnevnu sobu, radno mesto ... bilo gde? Ili bi rekla "nosite taj plagijat napolje iz moje kuće"? U nedostatku preciznih kriterijuma šta umetnost jeste, uvek se možemo osloniti na taj da li bi nekom slikom ili skulpturom ... bilo čime obogatili sopstveni životni prostor. Taj "argument" je onaj koji nekom umetničkom delu daje vrednost i u novcu, da sad zanemarimo ona koja samo tu vrednost i imaju.
Ne kažem da je plakat loš; provocira da se razmišlja o puno stvari, pa i percepciji sveta mladih kosovskih umetnika koji su odrasli u policijskom času s jedne i satelitsko-holivudskoj viziji sveta sa druge strane. I mnogo drugih asocijacija, ali koje su sve do jedne političke. Sa umetničke strane, ovo je totalno neinventivna replika etabliranog autoriteta kakvih ima na hiljade u formi neambiciozne ilustracije.

Suština našeg problema nije što takvom plakatu nije mesto u galerijama već na zidovima i bilbordovima (što kažu Nikolić i Šojić), već što se grupa idiota osilila pa misli da je Srbija njihova kuća, koju oni imaju pravo da uređuju. Danas cepaju zbog Jašarija, sutra će zbog Prislija i Vorhola.

Ako nisu već sada?

#184 Mioba

Mioba
  • Sleepers
  • 4,859 posts

Posted 15 February 2008 - 20:06

Daj mu primer. Odgovori meni na pitanje: da li bi dotični plakat stavila u svoju dnevnu sobu, radno mesto ... bilo gde?

merimo umetničku vrednost time da li bih ja nešto okačila u svoj prostor? ne verujem
time merimo samo ono što se meni sviđa. a ja nigde nisam tvrdila da mi se sviđa vorhol/dren/dišan/whatever
pri čemu ne znači da ono što se meni ne sviđa ja ne smatram umetnošću
ne bih stavila pisoar u svoju sobu, ali mislim da dišan jeste umetnik

Ili bi rekla "nosite taj plagijat napolje iz moje kuće"?

da li je plagijat kriterijum nesviđanja? tj. nestavljanja dela u moj prostor? ne

U nedostatku preciznih kriterijuma šta umetnost jeste, uvek se možemo osloniti na taj da li bi nekom slikom ili skulpturom ... bilo čime obogatili sopstveni životni prostor. Taj "argument" je onaj koji nekom umetničkom delu daje vrednost i u novcu, da sad zanemarimo ona koja samo tu vrednost i imaju.

sa ovim bih mogla da se složim samo ukoliko pod "bogaćenjem sopstvenog prostora" podrazumevamo i unapređenje moje misaone/emotivne sposobnosti, pa bi onda i neko šokantno delo svakako trebalo da bude prisutno u tom mom "duhovnom" prostoru, jer je otrežnjujuće, navodi na razmišljanje, empatiju, itd.
ali slutim da nisi mislio na to
pa nek moj odgovor bude ne, ne bih okačila gerniku iznad svog kreveta
što ne znači da gernika nije umetničko delo, niti da pikaso nije bio umetnik

Ne kažem da je plakat loš;

a ja ti ne bih zamerila ni kad bi rekao. o tome ja bar nisam vodila diskusiju na ovom tredu, ni trenutka

Suština našeg problema nije što takvom plakatu nije mesto u galerijama već na zidovima i bilbordovima (što kažu Nikolić i Šojić), već što se grupa idiota osilila pa misli da je Srbija njihova kuća, koju oni imaju pravo da uređuju. Danas cepaju zbog Jašarija, sutra će zbog Prislija i Vorhola.

to sam već rekla negde. obrazu je i elvis neprijatelj, samo je trenutno na dnu liste prioriteta

#185 Hill Bill

Hill Bill
  • Banned
  • 7,389 posts

Posted 15 February 2008 - 20:29

...
to sam već rekla negde. obrazu je i elvis neprijatelj, samo je trenutno na dnu liste prioriteta

Da. Kasnim. Verovatno zato ne uspevam da uhvatim suštinu konflikta. :rolleyes:
Eto, moj utisak je da je provokacija kompletirana (očekivanom) reakcijom, performansom Obraza. Uopšte ne sumnjam da onaj koji je radio postavku nije očekivao i ovakvu reakciju. Ako ovde uopšte ima umetnosti i umetničkog (u tragovima), onda je ona kolateralna šteta politike. Politike sa svih strana.
Jer, ako pričamo o Obrazu, em već postoji već topik o njima, em ih niko i ne brani. Ako pričamo o umetnosti, šta će ovo na forumu Politika?

Ovo je pitanje za prvu stranu topika; ne moraš da odgovoriš, ko mi je kriv što sam se kasno uključio. :huh:

Edited by Hill Bill, 15 February 2008 - 20:32.


#186 Mioba

Mioba
  • Sleepers
  • 4,859 posts

Posted 15 February 2008 - 21:43

Jer, ako pričamo o Obrazu, em već postoji već topik o njima, em ih niko i ne brani. Ako pričamo o umetnosti, šta će ovo na forumu Politika?

istini za volju, pre dvadesetak strana sam odustala od ponavljanja da ovo nije tema za diskusiju o savremenoj umetnosti, bebler je na pdf art otvorio temu istim povodom
ali ovde je veća frekvencija, na jug niko ne zalazi, i eto

s tim što se ne protivim
umetnost jeste politika. al i to sam već rekla :rolleyes:

phew.


edit, odgovorom si pretpostavljam zadovoljan, čim se ni ne osvrćeš? :huh:

Edited by Mioba, 15 February 2008 - 21:45.


#187 king louie

king louie
  • Members
  • 3,153 posts

Posted 15 February 2008 - 22:01

provokacija

Umjetnost je politika,

kompletirana (očekivanom) reakcijom, performansom Obraza. o. :)

politika je umjetnost...


umetnost jeste politika. al i to sam već rekla :rolleyes:


Kakvi opasni ljudi.
Gnijevni CowBoy je isto opasan, ali vi dvoje. :huh: phew

#188 CowBoy

CowBoy
  • Members
  • 4,206 posts

Posted 15 February 2008 - 22:41

Umjetnost je politika,


politika je umjetnost...



... okruglo pa na cose.

Kulturno Shibicarenje. Jedan okrece, trojica njegovih okolo pale vatru, svadjaju se , kao. Naidje neko (ne Obraz, naravno) i kaze "prevara", ovi skacu i pokazuju prave pare koje se vrte, pravu kuglicu od staniola, jasna pravila igre ... sve regularno.

... ko je gledao shibicare znace o cemu govorim.

#189 Dr Who

Dr Who
  • Members
  • 114 posts

Posted 15 February 2008 - 23:01

Sad, sto vam je neki Vrhovni autoritet rekao da umetnost dopusta politicku provokaciju, da ne mora da komunicira univerzalno (primer: Chegevara - Ramb, od Dr Who-a), da sve moze da bude umetnost

i sto vi verujete u tu besmislicu, vas je problem.


Ajde da rasparcamo ovu recenicu i nekako probamo da dodjemo do kraja - ja iako uglavnom citam sve teze isdrzavam.

Prvo pitanje se tice politike u umetnosti. Politika je uvek bila prisutna u umetnosti i za to postoje brojni primieri ukjucujuci i Guernicu koja je vec dosta spominjana je u sustini protest protiv rata. Da li se neko sa tim ne slaze?

Drugo pitaje je da li je neko delo umetnost ako sadrzi lokalne za razliku od univerzalnih simbola - pa zasto da ne. Ovaj princip bi znacio da delo nije umetnicko delo ako nije svima razumjivo. To svakako ne moze biti prihvatjiv princip. Recimo poezija Vaska Pope nije lako prodorna i za mnoge deshvatjiva. Jos boji primer je Pikaso za koga ja iskreno priznajem da mi neke njegove slike nisu bile jasne. Tako da je to isto tako glupost. Da li uopste postoje univerzalno prihvatjivi simboli? Ne verujem.

Trece pitanje je da li sve moze da bude umetnost - zaist ne bi trebalo da ulazimo u tu diskusiju. Mnogo je knjiga napisano i vremena vec izgubjeno - na kraju krajeva radi se o definiciji reci.

Sto se tice mog, saljivog primera, ja sam to naveo kao primer 'fashion' simbola koji je u jednom trenutku ponovo bio popularan a da je potpuno izgubio bilo kakvu vezu sa licnoscu Chegevare. Ja sam nasao u tome neku analogiju sa porukom ove slike o kojoj se prica. Mislim da je to bilo pogresno interpretirano.

#190 Kastor

Kastor
  • Banned
  • 6,241 posts

Posted 15 February 2008 - 23:03

Kulturno Shibicarenje. Jedan okrece, trojica njegovih okolo pale vatru, svadjaju se , kao. Naidje neko (ne Obraz, naravno) i kaze "prevara", ovi skacu i pokazuju prave pare koje se vrte, pravu kuglicu od staniola, jasna pravila igre ... sve regularno.

... ko je gledao shibicare znace o cemu govorim.


Naravno. Lepo si to ilustrovao. Očigledno je da si ti jedan od "trojice njegovih (koji) okolo pale vatru".

#191 BeatrisDal

BeatrisDal
  • Banned
  • 5,317 posts

Posted 15 February 2008 - 23:14

Prvo pitanje se tice politike u umetnosti. Politika je uvek bila prisutna u umetnosti i za to postoje brojni primieri ukjucujuci i Guernicu koja je vec dosta spominjana je u sustini protest protiv rata. Da li se neko sa tim ne slaze?

da. i onaj cuveni Gojin 3.maj 1808. ali to su sve slike sa jakom antiratnom porukom, pa nisu dobar primer za ovu nasu raspravu. rad umetnika Malicija svakako ne salje tu poruku.

#192 Sheridan

Sheridan
  • Members
  • 3,357 posts

Posted 15 February 2008 - 23:34

... budi na trecoj, svojoj, mozda kazes nesto interesantno - jebes blaziranost i ironisanje, snobe jedan. Ajde udri malo i po demokratama. Na mene ne obracaj paznju, ja sam samo zubor vode koja breg roni.
...


@louie: ja se ni slucajno ne bih brinuo da li sam snob, sve dok u svom potpisu ne citiram samog sebe :rolleyes:

cowboye, zao mi je da ti rusim tu neznu sliku koju imas o sebi, al' ta voda je tiha, ti nisi ni slucajno; ta voda nesto nagriza, ti ama bash nista...e sad, da davite to je tacno.

ajde sad, cekamo kad se odmosris sledecu seriju parola.

#193 CowBoy

CowBoy
  • Members
  • 4,206 posts

Posted 16 February 2008 - 00:23

@louie: ja se ni slucajno ne bih brinuo da li sam snob, sve dok u svom potpisu ne citiram samog sebe :rolleyes:



... nisam ni slutio da potpis izgleda toliko ozbiljno, jos potpisan sa Mad CowBoy - jbte, s kim ja delim sajberprostor.

@dr Who - na sva ta pitanja teorija (Mioba, kako ti drago) je dala odgovor - sve moze.

Zasto bi se dalje zamlacivali.


edit:

Posted Image



Posted Image



Posted Image



Posted Image



Posted Image



.... Pikaso, Goja, Tunguzgata, Miro, Braca Milenkovic ... sve je tu, politika u mnogo slojeva, nivoa i vidova.

Edited by CowBoy, 16 February 2008 - 00:56.


#194 Dr Who

Dr Who
  • Members
  • 114 posts

Posted 16 February 2008 - 09:35

... nisam ni slutio da potpis izgleda toliko ozbiljno, jos potpisan sa Mad CowBoy - jbte, s kim ja delim sajberprostor.

@dr Who - na sva ta pitanja teorija (Mioba, kako ti drago) je dala odgovor - sve moze.

Zasto bi se dalje zamlacivali.


E bas lepo - drago mi je da se slazes. Mislim da ce sada svi biti srecniji. Hasta luego gringo (Cowboy)...

#195 Hill Bill

Hill Bill
  • Banned
  • 7,389 posts

Posted 16 February 2008 - 12:45

...
edit, odgovorom si pretpostavljam zadovoljan, čim se ni ne osvrćeš? :rolleyes:

Da. Učinilo mi se da ne vodiš dovoljno računa o prostoj činjenici da se tek jedinstvom dela i prostora postiže umetnički efekat. Bronzana skulptura na otpadu je sekundarna sirovina, negde drugde može biti spomenik. To, uz potpis autora predstavlja i umetničku (a i prateću tržišnu) vrednost nekog dela.
Savršeno verujem da ni Gerniku ne bi stavila u spavaću sobu, ali duboko sam uveren da bi svako od nas mogao da nađe neki adekvatan prostor sa kojim bi i neka anonimna Gernika postigla jedinstvo. Neka dela jednostavno pripadaju uličnom zidu, bilo kao plakat ili grafit. To ne mora biti malo, ali je to maksimum njihove pretenzije. Naprotiv, njihovim smeštanjem u nepripadajući prostor uništava se onaj element umetničkog koji mogu da poseduju. Jašari, u bilo kakvoj obradi pripada ulici, bio on terorista ili heroj; stim što to savršeno recipročno važi i za Obraz. Ko želi da galeriji sačuva status "svete zemlje" ne sme da dozvoli prodor ulice, eksponata ili publike svejedno. U protivnom, galerija postaje ulica bez moći da ulici nametne svoja pravila ponašanja. U muzejima je tišina, ne zato što galama smeta slikama, već da bi se distanca od ulice potencirala.
Pravilo jedinstva prostora i dela važi i za primenjenu umetnost, ne samo za onu primenjenu od ergonomije već i onu primenjenu od politike. U ovom slučaju, jedinstvo je narušeno samom postavkom, a ja bih rekao i sasvim svesno. Performansom Obraza, destrukcija prostora je kompletirana, a revolveraški "art of destruction" zaokružen. Grbavo rođeno. Koliko akt Obraza nije umetnički već politički performans (a to, čini mi se ni Cowboy ne osporava), toliko i povod ima veze sa umetnošću; mi (u Srbiji i Kosovu) smo impregnirani politikom, nema "svete zemlje" i neutralnog prostora. To što smo dobili još jednu potvrdu toga može samo da znači da uvek ima budala koje ne mogu da poveruju dok na sopstvenoj koži ne isprobaju. Budale uče na sopstvenom iskustvu, a tek su budale oni koji sticanje tog iskustva provociraju.
Osim, naravno, ako to iskustvo nije namenjeno drugima, sračunato. Onda je sve baš onakvo kakvo je i trebalo da bude. Ali, oko čega je onda neslaganje na ovoj temi?